טיול של זוג בני 45-50, בעלי כושר הליכה לא רע.

תכננו טיול של שבוע בעזרת ההמלצות והחלטתי לשתף מניסיוננו.

ראשית, לגבי מזג האוויר בסלובקיה.

בתחזית כמעט כל יום היה צפוי גשם או סופות רעמים. בפועל היה רק יום אחד שבו ירד גשם למשך 10 דקות. אז רק צריך לקחת את התחזית בערבון מוגבל ולהבין שכשיורד גשם זה לא כל היום ואם ערוכים מבחינת לבוש, אין בעיה.

היום הראשון:

את המסלול התחלנו מבודפשט שם שכרנו רכב ובאותו היום התחלנו בנסיעה לתחנה הראשונה בהרי הטטרה הנמוכים בעיירה Banská Bystrica. עיירה נחמדה ותיירותית.

מיד עם הגיענו תפסו אותנו שוטרים חוצים כביש שלא במעבר חציה (לא היה – מסתבר שהיה מעבר תת קרקרעי שלא ראינו). הם ביקשו שנשלם 50 אירו לאדם קנס. בעקבות הטיפים של מטיילים כאן, אמרתי שאני לא משלמת וביקשתי שייתנו לי דו”ח. הם הבינו שלא תפסו פראיירים ואז התחיל משא ומתן. בסופו שילמנו 10 אירו לשנינו רק כי לא התחשק לנו לבזבז את זמננו.

היום השני:

בבוקר המחרת יצאנו מוקדם בנסיעה אל נקודת היציאה מהעיירה Jasna.

שם לקחנו רכבל ועלינו איתו עד לפסגת ההר Chopok. מסעדה נחמדה צופה על נוף מהמם ויוצאים להליכה. צעדנו במסלול לעבר פסגה נוספת Dumbier, מסלול נחמד ולא קשה שעובר לאורך הרכס. משם ירדנו את כל הדרך עד לרכב. מדובר על ירידה מאד ארוכה בשביל מתפתל, הנוף מאד יפה ועובר בעמק. חזרנו עייפים מאד ישר לבית קפה בעיירה. הירידה גבתה מחיר מקצות האצבעות שלי מהירידה הארוכה אבל המסלול מהמם. אפשר לקצר ולחזור חזרה ל Chopok ולרדם שם ברכבל חזרה.

היום השלישי:

מסלול ב Mala Fatra

מסלול מפורסם למשפחות היוצא ממלון Diery בעיירה Terchova. יש מגוון מסלולים, חלקם די שטוחים וחלקם מטפסים לגובה. אחרי הירידה של יום קודם, בחרנו במסלול סולידי של כארבע שעות. מסלול עם מעברי מים נחמדים, באמת מסלול חימום לגן העדן הסלובקי – קצת יותר סולידי.

היום הרביעי:

הגענו להרי הטטרה הגבוהים לעיירה על גדת Štrbské Pleso.

בבוקר עלינו עם הרכבל ל Chata Solisko, כבר בנקודה זו הנוף נפלא, אנחנו כמובן טיפסנו לפסגה הקרובה – Predné Solisko. עלייה תלולה של כ 45 דקות, הנוף מהפסגה משגע. חזרה לנקודת הרכבל וירדנו ברכבל לאגם. אפשר לעלות או לרדת מהאגם, לא נראה מאד קשה אבל אם יש רכבל אז מנצלים…

לאחר מנוחה קצרה המשכנו למסלול הליכה יפה ל Popradské pleso. אגם יפה, מסלול לא קשה של כשלוש שעות הלוך ושוב. אנחנו התחלנו במסלול האדום וחזרנו בצהוב – כחול. בסוף המסלול הכחול ניתן לקחת Tram חזרה לעיירה, אבל צריך לקנות כרטיסים מראש. אנחנו חזרנו את זה ברגל, עוד כק”מ וחצי, לא סיפור…

יום הליכה נהדר המשלב פסגה, אגמים ועמקים. נסענו לעיירה Vysoké Tatry ללילה.

היום החמישי:

התחלנו את היום בעיירה Vysoké Tatry, החלטנו לעשות מסלול רגוע כי מסתבר שאחרי כמה ימים של הליכה, צריך גם קצת מנוחה.

כדי לעשות מסלול מעגלי, לקחנו רכבת לעיירה Tatranská Lomnica שם עלינו ברכבל ל Skalnaté pleso. נוף מהמם, סיבוב קצר באזור האגם ומשם הליכה ל Hrebienok. המסלול עובר לאורך צלע ההר עם נוף לעמק, בהמשך יורדים לעמק יפה עם מפלים נפלאים. מסלול נפלא גם למשפחות עם ילדים. כשמגיעים ל Hrebienok לוקחים Funicular חזרה לעיירה ממנו יצאנו.

היום השישי:

נסיעה בבוקר לגן העדן הסלובני, שם עשינו את מסלול ה Sucha Bella הנפלא. לנו זה היה מאד קצר כי כשהגענו למעלה, לקחנו אופניים לירידה. בהחלט אפשר היה לעשות מסלול נוסף באותו היום.

היום השביעי:

היום התחיל עם גשם ותחזית מאד קודרת לכן ביצענו מסלול שונה מהתכנון המקורי.

נסענו לאגם Dedinky, השמש בדיוק יצאה והיה פשוט קסום. משם יצאנו לטיול ב Zejmarská roklina לעבר Geravy. בהחלט מסלול מאתגר, לא פחות מה Sucha Bella . המסלול הלוך ושוב לקח לנו כשעה וחצי.

ירדנו לאגם והחלטנו לעשות מסלול נוסף, בכל מקרה יום ההליכה האחרון שלנו … נסענו חזרה לצפון השמורה ושם עשינו את מסלול ה Prielom Hornádu. התחלנו את המסלול בשעה 14:00 וחשבנו שנעשה גיחה קצרה ונחזור אבל נהננו מההליכה וכשהגענו לגשר התלוי, החלטנו לעלות בערוץ מאתגר נוסף עד ל Zrúcanina Kartuziánskeho kláštora. הגענו לשם קצת לפני 17:00 ולשמחתי, חיכו לנו גם שם אופניים. גלישה מהירה של 20 דקות למטה. נפלא !

בכל המסלולים בגן העדן הסלובני אין התייחסות כלל לבטיחות. מצאנו את עצמנו חוזרים ואומרים שהסלובקים לא נורמלים, באף מדינה מתוקנת לא היו עושים מסלולי הליכה כ”כ לא בטיחותיים. בקיצור קיללנו ונהננו… למזלי אין לי פחד גבהים כך שאני מאד נהנית אבל בהחלט לא הייתי מביאה ילדים קטנים או אנשים עם פחד גבהים.

טיפים ומסקנות:

למי שמתכוון לעשות מסלולי הליכה אני מאד ממליצה על מקלות הליכה טובים, מאד קריטי במיוחד בירידות ובמסלולים שהולכים על אבנים ואז המקלות מסייעים ביציבות.

כמובן חובה נעלי הליכה טובות ועמידות למים. פגשנו משפחה שהגיעה למסלול בגן העדן הסלובקי עם נעלי התעמלות. הם החליקו הרבה, במיוחד כשבוצי אחרי גשם. הם הגדירו את המסלול כסיוט...

את העלייה ברכבלים עושים בעזרת כרטיס Go Pass שאפשר לקנות בכל אחת מהתחנות.

במלונות הטובים בהרי הטטרה יש תמיד ספא, תענוג לסיים יום הליכה בהרגעות בג'קוזי וסאונה. אין לי בעיה לעשות מאמץ הליכה ביום אבל לסיים במלון מפנק בלילה. כך עשינו והיה נפלא.

אנחנו ישנו במקומות שונים הקרובים לתחילת המסלול, אני לא אוהבת טיולי כוכב באופן אישי ונחמד לי לגוון ולישון כל לילה בעיירה אחרת. המרחקים לא מאד ארוכים ובהחלט אפשר לעשות את כל המסלולים כטיול כוכב.

בכניסה לסלובקיה יש לרשום את הרכב כמורשה לנסיעה בכבישים המהירים. עולה 10 אירו לעשרה ימים – נכון ליולי 2019

בכל בקתות המטיילים יש אוכל, באופן מפתיע האוכל לא יקר וטעים. עם הזמן הבנו שמיותר להצטייד באוכל ותמיד כיף לעצור בביקתה.

לסיכום, סלובקיה התגלתה כארץ נוחה למסלולי הליכה בדרגות שונות, נופים נפלאים ומגוונים, אוכל מצויין והכל עדיין זול. אהבנו :)