אלבניה - 9 ימים - 10-18.9.2017

כללי

1$ = 110 לק

הכבישים ברובם בהחלט עבירים לרכב רגיל. בכל המקומות שביקרנו – אין צורך ברכב 4*4.

הזמנת המלונות יום לפני . בכל מקומות הלינה יש אינטרנט. המלונות כוללים ארוחת בוקר מפתיעה לטובה.

המחירים באלבניה זולים מאוד. מלונות 25-50 יורו ללילה לחדר. ארוחה עשירה לזוג, כולל בירה כ-50 ש'.

והכי חשוב – אנשים מקסימים. טובי לב ומסבירי פנים. לבביים ונכונים תמיד לעזור.

אין תחושה של ארץ מוסלמית. מעט מאוד מסגדים שגם הם לא פעילים.

יום ראשון

6:15 - טיסה לטיראנה דרך וינה. מוינה לטיראנה כשעה ורבע. 14:15 נחיתה בטיראנה. שכרנו רכב (שהוזמן כבר מהארץ) ויצאנו לדרך. כחצי שעה נסיעה לקרויה (או קרוז'ה). מלון במרכז "פנורמה". מומלץ. עיר עתיקה..שוק תורכי..מבצר..הרבה מסעדות ובתי קפה שרואים בהם רק גברים...נוף קסום..טיול ברחובות..פיצה נפלאה (2 פיצות ענקיות + 2 שתיה – 28 ש'). לילה טוב.

יום שני

ארוחת בוקר נחמדה ..יצאנו לסקודר, כשעתיים וחצי נסיעה. . עם עצירות בדרך בכפרים..שווקים..ערים תוססות..הגענו לסקודר בצהריים. מלון "רוז גרדן" נפלא. מיקום נהדר. סיבוב במרכז..מדרחוב יפה שסואן בלילה...בצהריים קשה למצוא אוכל. בבתי הקפה רק שותים..הסתןבבנו ברחובות היפים..אוכל..בירות..מרכז מאוד תוסס..לילה טוב.

יום שלישי

לאחר ארוחת הבוקר יצאנו לוולבונה. המרחק מסקודר כ-50 ק"מ. כשעתיים נסיעה בדרכים פחות טובים. הדרך לשם היא גם באמצעות מעבורת עם הרכב. המעבורת יוצאת בשעה 9 ובשעה 12 מקומאן. כדאי לקחת המעבורת של שעה 12. גדולה יותר. נוח להתארגנות בבוקר..אין לחץ..והיא גם זולה יותר. כ-30$ לנהג ולרכב + 10$ לנוסע נוסף. כדאי להגיע לפחות חצי שעה לפני מועד השיט. במקום בית קפה קטן ..כשעתיים ארך השייט ..הנאה צרופה..במעבורת מזנון קטן..בירות ונשנושים..תענוג..נוף קסום..טבע משגע..משם המשכנו בדרך נוחה לוולבונה. כשעה וחצי נסיעה למלון חדש בוז'טינה. יופי של מלון..הליכה רגלית באזור. ארוחת ערב. הכל נפלא.

יום רביעי

נסיעה דרומה לכוון בראט. הנסיעה אורכת כ-6 שעות. הדרך טובה מאוד..עוברת דרך קוסובו (אין שום בעיה לחצות הגבול) וחוזרת לאחר כחצי שעה – שעה לאלבניה. עצרנו בדרך להתרעננות. יש באלבניה תחנות התרעננות שכוללות תחנת דלק, מסעדות / מזנונים ושרותים).אחה"צ הגענו לבראט. לנו בדירה משגעת בעיר העתיקה – 25 יורו כולל ארוחת בוקר. אנשים נפלאים. בראט עיר ציורית ומשגעת. טיול בעיר העתיקה..בשדרות..עיר יפיפיה. ארוחת ערב אחת הטובות שאכלנו. בכל מקום הרבה "פרלמנט" גברים..מעשנים עצמם למוות. יופי של עיר.

יום חמישי

אחרי ארוחת הבוקר תוצרת מקומית, נסענו לג'ירוקסטר. הדרך עוברת בנוף משגע. גלוית נוף. חלק מהכבישים משובשים אבל בהחלט עבירים. קצת יותר מ-3 שעות נסיעה. העיר גדולה. עלינו לעיר העתיקה. מתחת למבצר. שוטטנו בסימטאות וברחובות הצרים בין הבתים. פשןט מקסים. אי אפשר שלא לטעום מהבריק שלהם – עם תרד או גבינה (אהבנו יותר הגבינה). הבריק עם כוס בירה – לא צריך יותר מזה.. כ-50 דקות נסיעה משם ל"עין הכחולה". אתר מסודר מאוד ויפה מאוד. מסלול הליכה קצר..הרבה מים זורמים..הכל ירוק..מסעדה על המים..המשכנו לסרנדה..כשעה ורבע..עיר על החוף עם מלון על החוף..טיילת יפה..ארוחת ערב דגים אלא מה..לילה טוב.

יום שישי

נסיעה לכוון ולורה. כביש יפה. מתפתל בין ההרים. נוף מטרף של הים. היות וזמננו בידנו החלטנו שנעצור במקום הראשון שימצא חן בעיננו. וכך היה..וילה פלוריקה בכפר ברוש. קסם של מקום. 35 יורו לסוויטה כולל ארוחת בוקר בחצר, ליד הבריכה. יום שקט וכייפי. ארוחת צהריים במסעדת חובה. על הכביש הראשי של הכפר ברוש, מאחורי שלט גדול "וילה מתי", מסעדה על פלגי מים עם אוכל משגע. לא לפספס. אחה"צ של קריאה, בירה ומנוחה ליד הבריכה....גם את זה לפעמים צריך..

יום שביעי

המשך הנסיעה לכוון ולורה. כביש מתפתל ויפה. עצירות בכפרים..טיולים רגליים קצרים ..בתצפית מעניינת ממנה קופצים צעירים ממצוק עם רחפן..לפני ולורה, על הכביש הראשי, על החוף, דוכן למכירת דגים ופירות ים טריים או על הגריל..לשבת על החוף עם כוס בירה קרה, דגים ופירות ים – מה עוד צריך בן אדם. תענוג עילאי. ..מה שיפה בוולורה זה הדרך אליה. העיר משמימה. אין מה לדווח. אין מה לעצור בה. אם הייתי יודעת מראש – הייתי ממשיכה אבל לא ידענו והמלון כבר הוזמן. בהחלט אפשר לוותר על העיר הזו. סיבוב בשדרה הראשית וזהו..

יום שמיני

יוצאים מוולורה לכוון טיראנה. כ-3 שעות נסיעה. אבל אי אפשר בלי עצירות. ביציאה מוולורה – שוק ענק. שוטטנו בשוק והמשכנו בכביש ממש טוב עד טיראנה. בתכנון הטיול לא מצאתי אף מילה טובה על טיראנה וממש לא מבינה למה. טיראנה עיר אירופאית מקסימה. אפשר לשוטט בה וללכת לאיבוד ברחובות שעות. מרכז העיר, נקרא בלוקו, מלא בחנויות, מסעדות נפלאות, בתי קפה ומה לא..שדרות רחבות..פארקים..תענוג של עיר. הרחובות מלאים בצעירים וצעירות..אין תחושה של עיר מוסלמית..הלבוש אירופאי לחלוטין ואפשר להסתובב בביטחה בכל שעות היום והלילה ..ארוחה נפלאה עם בירה כמובן..עוד שוטטות ברחובות..לא לוותר על טיראנה..לילה טוב.

יום תשיעי

ארוחת בוקר טובה במלון..סיבוב נוסף ברחובות, התארגנות ויציאה לשדה התעופה במרחק של כחצי שעה טיסה הביתה ב-15:00..