העיר הנוחה לטיול כוכב במונטנגרו היא בודווה. מגוון בתי מלון/דירות לכל כיס – לנו התאים מלון “בודווה” על הטיילת. העיר בודווה מאפשרת שילוב של מנוחת בטן-גב על חוף הים עם בילוי ערב בעיר העתיקה ויציאה למחרת לטיול בהרים, לאגמים, מפרץ קוטור, דוברובניק. מהטיילת אפשר לקחת taxi-boat ב3 יורו לחוף החול הזהב באי הסמוך.

מי שרוצה להתרחק מהעיר בודווה מומלץ לקחת דירה/מלון בפרבר סווטי סטפן על קו החוף – כ10 דקות מבודווה.

הינו עם זוג חברים ושכרנו ג'יפ עם מדריך מקומי מעולה ובחור מקסים – פבלה (38269290904+ whatsapp Pavle) דובר אנגלית קלה וברורה (ולמי שמתאים גם רוסית/סרבית). פבלה בעל ידע בלתי נדלה בהסטוריה של האיזור מתחילת ההתישבות ועד היום, ידע מעולה בכבישים ועקיפת פקקים בגבול – כי הוא מכיר מעברים פחות מרכזיים ויותר פנויים – רק 3-4 רכבים בתור. הזדמנות מעולה להכיר אנשים מקומיים, אופי, קשיים, סיפורים הסטוריים, יחסים בין אומות יוגוסלביות. חוצמזה הבחור שנון , השקיע מאד בצילומים ועצר בנקודות תצפית היפות ביותר.

טיול 1 – מפרץ קוטור והעיר העתיקה, מפרץ בוקה, שמורה Lovcem

נסיעה לקוטור כחצי שעה, עדיף להגיע לפני 10 – לפני שמגיעים קרוזים והעיר הופכת לפקק. העיר העתיקה מוקפת חומה, עם ארכיטקטורה ונציאנית, אוכלוסיה קטולית ואורטודוקסית שחיים בשלום. העיר מלאה בסמטאות צרות, חנויות מזכרות, בתי קפה. נחמד לשוטט שעתיים-שלוש בסימטאות, לשמוע נגני רחוב, לשבת בבית קפה. פבלה סיפק לנו רקע הסטורי של עיר.

מהעיר עולים בכביש צר מאד ומפותל, עם עצירות לצילום המפרץ והעיר מלמעלה וממשיכים לשמורה Lovcem ועיר הבירה הקודמת והעתיקה צטיניה Cetinjie, מתרשמים מהטבע העשיר, התצפיות והמנזר העתיק בצטיניה וחוזרים לבודווה. הטיול קל – אפשרי בין שעות 9 ל16, מתאים ליום הנחיתה

טיול 2 – אגם סקאדאר – אגם מים מתוקים עם שושנות מים לבנות גדולות, עם הפלגה בסירת טיירים לכפר דייגים, רחיצה במים, ארוחת צהרים וחזרה

טיול 3 – אגם פיבה, שמורה דורמיטור, ההר השחור, הר אוכף, האגם השחור, קניון נהר טרה.

טיול טבע מהמם שצריך להתחיל מוקדם, עדיף ב7:30-8 כדי לחזור ב9 בערב. ניתן לשבור ליומיים עם לינה בצימרים בהרים ולהספיק להנות יותר מהיופי/רפטינג/אומגות

חשוב להצטייד בבגדים חמים (סווטשרט/מעיל) כי עולים להרים והטמפרטורות צונחות ל9 מעלות

בדרך רואים נופים מהממים, כפרים פשוטים ביותר עם בתים זעירים, שדות אינסופיים צבעוניים, הרים עוצמתיים שמתקרבים אליהם למרחק נגיעת יד. יש אומגות ארוכות מעל אגם פיבה וליד הגשר מעל נהר טרה.

טיול 4 – בוסניה, קרואטיה: עיירה Trebinje, גשר Arslanagic, מפלי Kravice, דוברובניק (חייבים לקחת דרכון למעברי גבול)

הטיול יוצא ממונטנגרו לבוסניה ולקרואטיה. פבלה המליץ לעשות טיול קודם לכיוון בוסניה ואז לעבור לקרואטיה כדי להמנע מפקקים בגבול ממונטנגרו לקרואטיה. טבע בוסני שונה מהרים של מונטנגרו – יותר שטחים ישרים ירוקים, נחלים, כרמים ויקבים. בדוברובניק – הטיול בעיר העתיקה לפחות שעתיים – ארכיטקטורה ונציאנית, קטדרלות, חנויות מזכרות ואתר צילום של משחקי הכס. ניתן לקחת שיט לאי הקרוב עם גן בוטני (גם בו צולמו סצנות ממשחקי הכס). בנסיעה חזרה למונטנגרו צפוי פקק במעבר הגבול. הצלחנו להמנע ממנו כי פבלה לקח אותנו דרך מעבר גבול בכביש צדדי בדרך ציורית על רכס מעל קו החוף.

בעיירה הרצוג-נובי מקצרים נסיעה במעבר במעבורת (4.5 יורו לרכב) שיוצאות אחת אחרי השניה בערך כל רבע שעה ומפליגות כ10 דקות לקצר את הנסיעה בכביש המפרץ

מונטנגרו הקסומה מאפשרת גם לנפוש על חוף הים וגם תוך שעתיים לעלות להרים הצוננים, יעד מעולה. המדריך פבלה חוץ מהדרכה מציע שירותי הסעה לשדה תעופה, השכרת דירות בסווטי סטפן וגם התייעצות לגבי כל דבר שקשור לטיול ושהיה באיזור.