זהו טיול יום מושלם מרומא לשתיים מהאטרקציות של מחוז אומבריה. היום הזה מתאים מאד למי שמגיע לחופשה ברומא ומעוניין לצאת קצת החוצה ולא להרחיק עד טוסקנה.

מחוז אומבריה, השוכן בין מחוז לאציו (הכולל את רומא) ובין טוסקנה לא מקבל את הכבוד המגיע לו לאור הפולאריות הגדולה של טוסקנה. מבלי להיכנס להשוואות, אחד היתרונות הגדולים של אומבריה הוא בקרבה לרומא. ניתן בטיול של יום להגיע לאטרקציות המרכזיות בו ולחזור באותו ערב לרומא. הטיול המפורט בפוסט זה כולל שני יעדים: העיר אורבייטו (Orvieto) והעיירה צ'יביטה די בניורג'יו (Civita di Bagnoregio).

אורבייטו (Orvieto)

אורבייטו נמצאת במרחק 130 ק"מ מרומא (שעה וחצי עד שעתיים נסיעה). החלק העתיק של העיר נבנה על פסגה שטוחה של הר וולקני בגובה של כ-300 מ' ומשקיף אל נופים מרהיבים מכל עבר.

מעבר ליופי העיר הנשקף מרחוק למתקרבים אליה והסמטאות הנפלאות ככל עיר אחרת מימי הביניים, מציעה העיר אטרקציות ייחודיות יוצאות דופן גם בקנה מידה איטלקי.

משרד מידע נמצא ממש ממול הדואומו (הקתדרלה)

העיר מתחת לעיר - מרתפי אורבייטו

נתחיל ב-1,200 המרתפים העצומים אשר התגלו מתחת לבתי העיר בשנות השבעים לאחר מפולת שאיימה לערער את יציבות העיר. אז גילו החוקרים שבמשך אלפי שנים (מאז תקופת האטרוסקים לפני 2,600 שנים), נחפרו מתחת לבתי העיר מחילות, מנהרות, בארות מרתפים ומאגרים גדולים אשר שימשו את התושבים במשך שנים לאגירת מזון ומים, לאחסון יין ושמן ולגידול יונים. מרתפים אלו נשכחו במרוצת השנים ונחפרו מחדש מאז הגילוי המסעיר.

אורבייטו בנויה על קרקע שנוצרה בעקבות פעילות געשית וכללה אבן טוף ומינרל פוצולני אשר אותם ניתן בקלות לחצוב. מאחר והעיר בנויה על הר ושיטחה מצומצם, קל היה לתושבים לחפור מתחת לבתיהם לצורכיהם השונים. מאגרים אלו שימשו את התושבים לימים בהם לא יכלו לרדת מן ההר בכדי לחדש את האספקה.

המרתפים נפתחו לקהל הרחב רק בשנים האחרונות. מומלץ לקחת סיור מרתק במרתפים אשר אורך כ-45 דקות. את הסיור ניתן להזמין ממשרד קטן הנמצא בדיוק ממול לכניסה לדואומו בסמוך למרכז המידע לתיירים.

הסיורים יוצאים בכל יום בימות השנה (למעט ה-25 בדצמבר) ועולים 6 אירו למבוגר ו-5 אירו לילדים, סטודנטים ופנסיונרים.

שעות הסיור: 11:00, 12:15, 16:00 ו-17:15.

אתר חברת הסיורים: http://www.orvietounderground.it/index.php/en/

בית קפה מעל למרתף - Cartina Forest

כמעט לכל בית באורבייטו יש מרתף עתיק. חלקם פתוחים לקהל הרחב. אחד מהם נמצא בבית קפה ממש ברחבת הדואומו. כאשר אתם נמצאים מול שער הדואומו הביטו לשמאלכם ותבחינו בבניין עם שעון בקצה ארובה שמשמאלו. בחזית הבניין נמצא בית קפה/מזנון בשם Cartina Forest אשר ניתן לזהותו בקלות בצמחיה הירוקה העבותה מסביב לחזיתו. בבית הקפה ניתן ליהנות מקפה טוב, שוקו חם ביום קר וכריך מקומי מעולה. לאחר ששבעתם בקשו מהמוכר שיאפשר לכם לבחון את המרתף הפרטי של המקום שם תוכלו למצוא מרתף יינות עם החביות המקוריות והציוד המעלה אבק.

רחוב Corso Cavour

הרחוב הראשי בעיר. אפשר להלך בו בנחת ולחוות את החנויות המיוחדות והסמטאות המסתעפות ממנו. במרחק לא גדול מסוף הרחוב נמצאת אטרקציה נוספת - באר סן פטריציו.

הבאר הארכיטקטונית - גן עדן לצלמים

באר סן פטריציו הינה פלא הנדסי הידראולי מתקופת הרנסנס. היא כוללת שני גרמי מדרגות לוליינים של 248 מדרגות כל אחד מהם יורדים אל עומק פני המים כ-60 מטרים. לאורך הירידה חלונות גדולים שנחצבו בקיר ההר. כדאי לרדת לאט וליהנות מזוויות האור השונות והצבעים הנוצרים בכל שכבת גובה. מחוץ לבאר ניתן ליהנות מתצפית מרהיבה מחומת העיר על העיירות שבסביבה. דמי כניסה: 5 אירו.

קתדרלת אורבייטו

הקתדרלה, אשר הושלמה במאה ה-14 בנויה במספר סגנונות ומרשימה מאד מבחוץ (שימו לב לפיתוחים והגילופים בסמוך לדלת הכניסה). במידה ויש לכם זמן היכנסו אליה והתרשמו מהציורים המרשימים של Luca Signorelli מתחילת המאה ה-16. דמי כניסה: 3 אירו.

Civita di Bagnoregio

במרחק של כ-15 ק"מ מאורבייטו יושבת פנינה מדהימה שמשום מה לא זוכה לכבוד הראוי לה. העיירה ציביטה דה בניורג'יו (Civita di Bagnoregio), הייתה יכולה להיות מקום צילומים ראוי לשר הטבעות או למשחקי הכס. זו עיירה משנת 2,500 שנה אשר נבנתה על צוק נישא בדומה לאורבייטו. אלא שהקשר היחיד בינה לבין העיירה בניורג'יו הוא גשר להולכי רגל.

לאחר רכישת כרטיס כניסה (כמה אירו בודדים), תוכלו לעלות על הגשר שמוביל לעיירה. לאחר כרבע שעה תכנסו בשער המרשים לאחר שכנראה כל הדרך תהיו עסוקים בצילומי נוף. בעירה אין כלל כלי רכב ומתגוררים בה תושבים מעטים מאד. ניתן להסתובב בכל הסמטאות בכ-20-דקות שכן אורך העיירה כ-400 מטרים.

החזרה לרומא (כ-125 ק”מ) אמורה לקחת כשעתיים.