חזרנו זה עתה בני בן ה13 ואני מטיול עצמאי בן 10 ימים בלפלנד. תכנון הטיול והזמנת כל האטרקציות ניתן לבצע ישירות מול הספקים המקומיים. שילוב רכב שכור חיוני בטיול כזה ומוסיף הנאה לא מבוטלת מנהיגה בתנאי שלג. טסנו בפינאייר דרך הלסינקי, מה שאפשר גם 4 שעות ביקור בבירה הפינית בדרך חזרה ארצה והתאכסנו במלון Santa Claus village בבקתה עם סאונה פרטית, על חוג הקוטב. המלון מומלץ ביותר הן בשל מיקומו, אתר המאפשר צפייה בזוהר , והן בשל האווירה של חג מולד מתמשך, למרות שלא היינו בתקופת חג המולד.

תקופת תחילת מרץ מצויינת לביקור מאחר ואורך היממה כבר10-11 שעות, כל אטרקציות החורף זמינות, הסיכוי לראות את הזוהר הצפוני טוב (צריך כמובן גם קצת מזל...). אנחנו שילבנו את השייט בשוברת הקרח בלפלנד השוודית polar ice breaker וטיול קצר בשוודיה.

ממליץ להזמין מספיק זמן מראש את הטיסות, המלון ושוברת הקרח (אני הזמנתי שבעה חודשים מראש). שאר המרכבים ניתן להזמין קרוב יותר לטיול, את הרכב אני נוהג להזמין כ3-4 חודשים מראש. את רוב האטרקציות ניתן להזמין גם במקום. Ice karting לא מצאתי מקום ברגע האחרון וכדאי לדאוג לכך מראש מאחר למי שהדבר קריטי.

לסיכום, טיול עצמאי בלפלנד טומן בחובו רק יתרונות. גמישות רבה בתכנון הטיול, ביצוע האטרקציות לבד או בקבוצות קטנות (נהיגה באופנועי שלג היינו שני זוגות , רכיבה על מזחלות קשורות לאיילי הצפון שמונה זוגות ורק כלבי האסקי היו 14 מזחלות). במפלים הקפואים בקורואומה ממליץ לבצע את הטיול המקיף של 4.5 ק״מ (לפנות בפיצול שמאלה) ולא רק הלוך חזור. הכבישים הראשיים פתוחים ובימי סערת השלגים מפלסות השלג עובדות מסביב לשעון לשמור על גישה לכל האתרים . הנהיגה מעט מאתגרת אבל בהחלט אפשרית ומוסיפה כאמור הנאה לא מבוטלת , לצד הגמישות.

עלויות? כ4500 יורו לשנינו לכל הטיול