אז לכל האמיצים והנועזים שטסים למונגוליה....סעו!! אתם תהנו מלא...
אנחנו זוג וטיילנו במונגוליה כחודש וחצי עצמאית בין יוני לאוגוסט 2014.
חשוב להגיד,מונגוליה הינה ארץ לא פשוטה לטיול עצמאי ממספר סיבות:
א.כמעט ואין דוברי אנגלית/רוסית במדינה וקשה יחסית(למקומות אחרים באסיה) לתקשר.
ב.המידע שיש הרבה פעמים הוא חלקי ועל פי רוב דוברי האנגלית שעוסקים בתיירות נותנים מידע שגוי או מכוון לצורכיהם ("אי אפשר לקחת ואן ציבורי מנק' א' לב' כי אין תחבורה ציבורית-עדיף שתקחו ואן פרטי").

ג. הטרקים ברוב המקומות מותאמים יותר לסוסים (דרך בוצית מאוד וחציית נחלים ויובליהם).מלבד זאת, השביל לא תמיד ברור ברוב המקומות ואין מפות טובות (1:400,000 במקרה הטוב!).

על אף כל זה מונגוליה היא ארץ מדהימה ורחבת ידיים והאנשים בה על פי רוב (ניסיוננו) מסבירי פנים וחברותיים על אף חזותם האימתנית.

אז זה הסיפור דרך שלנו:
נוחתים באולאן בטאר ולוקחים מונית לעיר, שעולה בין 15-25 אלף(תלוי בשעה,אנחנו שילמנו 20 אלף ב-12 בלילה).ניתן גם לקחת אוטובוס מספר 11/22 לפיס אווניו ומשם להתנייד (עולה 500 טוג).
הויזה ניתנת חינם ל-30 יום,אם אתם מתכננים שהות ארוכה במדינה ניתן להאריך ב-immigration,שנמצא ממש 2 דק' נסיעה מהשדה תעופה ממול לאיצטדיון גדול ועגול.ההארכה עולה בערך 2$ ליום (לנו עלה 41,000 ל-11 ימים).ניתן גם כמובן לצאת לרוסיה ולקבל חותמת חדשה בשני מקומות:
א.אוטובוס מאולאן בטאר לאולאן אודה שלוקח 8-12 שעות.
ב.למי שנמצא במערב- נסיעה מאולגי לצגאנור עולה 15-20 אלף ולוקחת שלוש שעות לצד.

*לפי דעתנו עדיף לעשות באולאן בטאר בשביל לחסוך זמן וגם כסף.

באולאן בטאר( מעתה והילך תקרא-UB) יש הרבה מסעדות ממגוון רחב של סוגים (מונגולי,קוריאני,איטלקי וכו') סה"כ רובן טובות אך רוב המלצרים לא יודעים מילה באנגלית (לא להסתבך יותר מדי עם בקשות מיוחדות).המקום המרכזי בעיר הוא הדיפרטמנט סטור שנמצא ממש קרוב לגולדן גובי (לכל מי שלא יודע,זה הגסטהאוס הכי מפורסם בUB-אנחנו ממש לא אהבנו...) פשוט לשאול בגסטהאוס ויסבירו לכם...זאת החנות הגדולה ביותר בעיר עם המגוון הרחב ביותר של ציוד-ניתן למצוא הכל מציוד טיולים לכלי בישול ויש שם את הסופרמרקט הגדול ביותר בעיר עם המגוון הרחב ביותר.
בעיר אין שירות מוניות מסודר (מוניות מטר רשמיות יקרות מאוד) ולכן כל רכב הוא הסעה בפוטנציאל,תראו סימן ויעצרו לכם.נסיעה בעיר עולה בין 800-1,000 טוג לקילומטר,כמובן שניתן לסכם על מחיר קבוע מראש.
הרבה אנשים לוקחים ואן במונגוליה,אנחנו לא לקחנו ולכן לא נלאה בפרטים מיותרים ולא נהיה בעד או נגד כי לא עשינו זאת.


אנחנו ממליצים בחום על sunpath guesthouse שנמצא ב-37-56 apartment(2nd floor) baga toirog,khroo 6,chingeltei district.
טלפון-99143722,11326323
המנהלת היא דאצ'מה,אשה חמה ומקסימה שתעזור לכם בכל דבר(גם אם לפעמים היא לא יודעת הכל...).

אולאן בטאר עצמה היא עיר שנראית סובייטית לשעבר אבל מודרנית יותר ויותר.יש וויפיי ברחבי העיר ויחסית קל להתמצא בה.לגבי ביטחון אישי, אין בעיה להסתובב בעיר באופן כללי,קיימים כייסים בעיקר בפיס אווניו ובשוק השחור בעיר(הנאראן טול).מומלץ להסתובב עם מעט כסף יחסית ובעיקר לשמור אותו קרוב לגוף.כמו כן קיימת תופעה של שיכורים שמסתובבים בערים בכל שעות היום-ההמלצה שלנו היא להתרחק ולהמשיך ללכת.
ככלל כל הנסיעות באוטוסים במונגוליה דורשות קניית כרטיס מראש,ניתן לקנות יומיים לפני הנסיעה בשני מקומות:
-בבניין שנמצא משמאל לתחנת רכבת בעיר,בקומה השנייה.
 -בתחנה המרכזית דרגון אבטו וגזל(שם יוצאים רוב האוטובוסים שיוצאים מאולאן בטאר).


אנחנו הגענו ונסענו למורון,העיר הגדולה בצפון.הנסיעה עלתה 32,000 לאדם ולוקחת 17 שעות,ישנם 3 אוטובוסים ביום בשעות 14,16,18.רצוי להגיע קצת לפני הנסיעה למרות שנדיר שאוטובוס יוצא בזמן.רצוי להביא אוכל לנסיעה כי עוצרים לאכול רק פעם אחת.
הגענו למורון בבוקר,בעיר עצמה אין יותר מדי מה לעשות חוץ מלהוציא פרמיט צבאי לכל מי שמתכוון ללכת לראות את הצטאן (רועי האיילים).כל פרמיט צבאי במונגוליה,לכל מקום שהוא דורש ערב מונגולי.כלומר לא ניתן להוציא עצמאית פרמיט אלא בסוכנות טיולים או בגסטהאוס.אנחנו עשינו זאת דרך בטה גסטהאוס ועלה לנו 5,000 לאדם,ניתן גם להשיג בפחות.מי שמתכנן לעשות טיול סוסים באזור,מומלץ לעשות את הקניות במורון כי אחרי זה ההיצע יורד משמעותית וגם יותר יקר.נסענו ישירות לחטגל כי רצינו להתחיל טיול סוסים שם.הנסיעה אורכת שעה וחצי ועולה כ-10-15 אלף טוג לאדם.ישנו ב-ms guesthouse שזה מחנה גרים שעולה 15 אלף לאדם ללילה כולל א. בוקר ומקלחת,יש במקום גם ווי פיי.בחטגל עצמה אין יותר מדי מה לעשות אבל יש כספומט של חאן בנק ,שם ניתן להוציא עד 800,000 טוג אך רצוי להוציא במורון או באולאן בטאר כי לפעמים נגמר הכסף במהלך היום.
אנחנו רצינו לצאת לטיול סוסים של עשרה ימים מחטגל לצטאן ולסיים בצגאנור(זו הייתה טעות).בדיעבד הרכיבה על הסוסים המונגולים היא קשה כי האוכפים לא משהו והסוסים לא מאולפים כהלכה.יכול להיות מעורבות נפילות ובקיצור רצוי לצמצם (לדעתנו) את הטיול סוסים לחמישה ימים גג.סוס ליום עלה 20 אלף והמדריך עלה 30 אלף ליום.חייב להיות מדריך על כל 4 אנשים ובצדק(אל תנסו לשחק עם זה,זה המון עבודה).סוס משא גם עולה 20 אלף ליום. אנחנו הפסקנו את הטיול סוסים לאחר חמישה ימים כי הרגשנו שזה יותר סבל מהנאה.לדעתנו רצוי לנסוע לצגאנור ומשם לארגן את הטיול לצטאן.
סיימנו את הטיול בכפר שנקרא רנצ'ילחומב ומשם לקחנו ואן למורון(אין ואן ישיר לחטגל) שעלה 25 אלף לאדם ולקח 16 שעות של נסיעה קשה וקופצנית ביותר...
ממורון חזרנו חזרה ל-UB,גם ממורון יוצאים שלושה אוטובוסים ביום ל-UB .מ-UB רצינו לנסוע לשמונת האגמים (naiman nuur),צריך לנסוע לחרחורין (בירת האימפריה המונגולית העתיקה),הנסיעה עולה 17,300 ולוקחת 7-8 שעות.יוצא אוטובוס ביום בשעה 11 מתחנה מרכזית דרגון.בחרחורין ישנו אצל gaya's guesthouse הבעלת גסטהאוס הטובה ביותר שיצא לנו לפגוש במונגוליה,עוזרת בהכל ובאמת נשמה טהורה.אצלה ישנים בגרים,עולה 6$ ללילה עם ארוחת בוקר ובלי מקלחת,יש אצלה גם ווי פיי.

כדי להגיע לשמורה עצמה צריך לנסוע נסיעה של 5-6 שעות.אנחנו ארגנו רכב דרכה ועלה לנו ההלוך 30,000 לאדם(היינו ארבעה) ובחזור עלה לנו 70,000 לאדם כי היינו רק שנינו.הטרק יוצא מאיזור מפל אורחון וסה"כ הוא איננו מסובך.כדאי להיות סגורים על סיפור דרך טוב וגם על מפה סובייטית ישנה שניתן להוריד ולהדפיס דרך האתרloadmap.net או לחלופין להוריד את האפליקציה soviet military maps וכך ניתן לקבל מיקום מדויק באמצעות gps .להלן המפה עם מסלול(המפה המסומנת היא ב-1:500,000 אבל אפשר להוריד מפות בקנה מידה 1:100,000,שם המפה הוא 500K-147-2) :


הטרק לוקח 5-6 ימים והוא כולל מעבר נחלים (ברגל כמובן) והליכה בביצות.צריך לשלם כניסה לשמורה על סך 3,000 טוג(אנחנו לא שילמנו כי לא היה שומר).קיימת אפשרות לעשות את הטרק עם נק' איסוף שונה פשוט צריך לתכנן מראש,כמובן שניתן לעשות אותו על סוסים וזה לוקח3-4 ימים.
חזרנו מהטרק ועשינו יום מנוחה בחרחורין,בגדול אין יותר מדי מה לעשות מלבד להיות במקדש ארדן זו-המקדש הבודהיסטי העתיק במונגוליה.די מעניין,כניסה עולה 3,000. האוטובוס חזרה ל-UB יוצא בשעה 10 בבוקר ומגיע באיזור חמש בערב.
מכאן טסנו למערב מונגוליה.לטרק הטבאן בוגד המפורסם יוצאים מהעיר אולגי אך ניתן גם לטוס לערים חובד או אולאן גום ומשם להגיע לאולגי.ישנן שתי חברות מרכזיות שאיתן ניתן לטוס : hunnu air,aero mongolia. מומלץ בחום להזמין שבועיים שלושה מראש כדי לא לשלם יותר מדי כי הטיסה יקרה גם ככה.אנחנו טסנו לחובד עם הונו אייר ב-93$ לצד.
האוטובוס לאולגי (לכל המעוניינים) יוצא שלוש פעמים בשבוע מ-UB והוא אורך 50 שעות נסיעה ברציפות!(ולא,הוא לא סליפר..)
הגענו לחובד ומשם לקחנו ואן לאולגי.הואן יוצא בשעה באיזור השעה 13,הנסיעה עולה 20,000 לאדם ואורכת 6-7 שעות(נסיעה נוחה יחסית למונגוליה).
הערת ביניים חשובה:האוכלוסייה במערב מונגוליה רובה קזחית וחלקם דוברים רוסית.בלי שום קשר לכך,ישנה בעיה של מונופול בעיר אולגי מבחינת תיירות,הוא נשלט על ידי שתי חברות-traveler's guesthouse וה-blue wolf.מלבד שתי החברות האלו אין יותר מדי היצע ולכן המחירים יחסית גבוהים והיחס והשירות גרועים מאוד בהשוואה לשאר מונגוליה.
אנחנו ישנו ב- traveler's guesthouse ב-10,000 ללילה לאדם,ללא מקלחת וארוחת בוקר,יש ווי פיי.שמה של בעלת הגסטהאוס הוא נסקה וחוץ מלהגיד שהיא נוראה אין לנו מה להגיד יותר,אל תגיעו למקום למרות שהוא מומלץ בלונלי פלנט משום מה.הגרים פשוט ממוקמים מחוץ לבית שלה אבל היא לא עובדת בו ביומיום ואין עם מי לדבר,מלבד זאת היא לא מתייחסת כל כך ללקוחות שלה וחוץ מלגרש אותנו(ממש כמו שזה נשמע..) היא לא עשתה הרבה.
אנחנו רצינו לצאת לטרק הטבאן בוגד,יש כמה אפשרויות לעשות את הטרק:
א.ללכת רק למלצ'ין פיק ולצפות בהר עצמו -3 ימים.
ב.ללכת מהאגמים(מה שנקרא sergal) עד לשער הדרומי (בלי המלצ'ין פיק)-6-8 ימים.
ג.לשלב בין השנים-8-9 ימים.

לטרק צריך להצטייד בפרמיט צבאי מכיוון שהשמורה גובלת ברוסיה.את הפרמיט לאגמים

(sergal) מוציאים באולגי,את הפרמיט למלצ'ין פיק מוציאים בצגאנור (לא זה שליד חובסגול).סוכנויות הטיולים יודעות לעשות את זה והן עושות את זה תמורת 10$ לאדם (ממש מחיר מופקע) וזה לוקח יום עד שזה מוכן.הבעיה המרכזית בטרק הזה הוא שהנסיעה לשמורה היא רחוקה (4-6 שעות) ולוקחים מחירים מופקעים (170$ לכיוון!).
ההצטיידות לטרק חייבת להיעשות באולגי מכיוון שאין ישוב קרוב לשמורה וישנה רק חנות אחת בכל השמורה עם מוצרים בסיסיים מאוד והיא נמצאת ממש לפני sergal. מפות ניתן להדפיס בחנויות שונות בעיר (עולה בין1,000-2,000 טוג למפה על a4).
 *ישנו חוסר התאמה גדול בין השבילים במפה לשבילים במציאות(גרם לנו לתפור לא מעט רכסים...) וזו המפה עם המסלול הנכון( שוב בקנה מידה 1:500,000 אבל אפשר למצוא ב-1:100,000,שם המפה הוא(500K-M454 (2003) :

אנחנו למזלנו הצטרפנו בהלוך לאיסוף של מטיילים אחרים אז זה הוזיל משמעותית את הנסיעה ועלה לנו 50,000 טוג לאדם.החזור עלה לנו כבר 85,000 לאדם כי זה היה במיוחד בשבילנו (היינו שלושה).


חזרנו ל-UB לאחר שבועיים מדהימים במערב ונשארו לנו כמה ימים עד הטיסה.החלטנו לנסוע לשמורת גורקי-טרלז',זו השמורה הקרובה ביותר ל-UB ולכן גם המפותחת והמתויירת ביותר.ישנו אוטובוס אחד ביום שיוצא בשעה 16:00 בתחנת אוטובוס ממול למלון נאראן טול שבפיס אווניו.הנסיעה עולה 2,500 לאדם,כיוון שיש אוטובוס אחד ביום אז יש הרבה אנשים (תתכוננו לדחיפות..).הנסיעה אורכת שעתיים-שלוש והיא על כביש.בשמורה עצמה יש מגוון פעילויות החל מדיג לרפטינג ועד טרקים רגליים,מלבד זאת זהו מקום מצוין לנוח ולהנות מהנוף! האוטובוס חזרה יוצא בשעה 8:00.


ואם הגעתם עד לפה אז כמה טיפים אחרונים:

  1. אל תשלמו לנסיעות (ואן או מונית) בהתחלה אלא רק בסוף לאחר שהגעתם ליעד,אם הנהג מתעקש אז סכמו על חצי בהתחלה וחצי בסוף.

  2. מומלץ להזמין לגסטהאוסים מקום מראש או להיות בקשר עם בעלת הגסטהאוס שאהבתם,באירועים כמו הנאאדאם הכל מפוצץ!

  3. למי שקונה סים מקומי-יש עסקאות זולות יחסית (5,000 טוג),אנחנו עשינו דרך מוביקום אבל המקומיים במקומות נידחים המליצו על יוניטל.

תהנו מלא !!!

ניצן ואיתי