בקצרה: כללי "עשה" ו"אל תעשה"

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארצות הברית פרסמו ביום שישי האחרון הנחיות להפחתת סיכוי ההידבקות בנגיף הקורונה.
- יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות למחוז חוביי שבסין, כולל העיר ווהאן.
- הימנעו ממגע עם אנשים שחלו.
- הימנעו ממגע עם בעלי חיים (חיים או מתים), שוקי חיות ומוצרים שמקורם בחי (כגון בשר לא מבושל).
- שטפו ידיים לעתים קרובות עם סבון, למשך 20 שניות לפחות. עשו שימוש בנוזל חיטוי על בסיס אלכוהול, אם אין לכם גישה למים וסבון.
- הימנעו ממגע עם זרים.
- אל תטוסו לחו"ל אם אתם חולים.
- את אתם מתעטשים או משתעלים בציבור, כסו את פיכם ואפכם באמצעות טישו או השרוול (ולא עם הידיים)
 - אם ביקרתם במחוז חוביי שבסין או בעיר ווהאן ב-14 הימים האחרונים ויש לכם חום, שיעול או קשיים בנשימה, יש לפנות מיידית לרופא. לפני שאתם מגיעים לרופא או לחדר מיון, יש להתקשר אליהם, ולהסביר את המצב ואת העובדה שחזרתם מיעד זה לאחרונה.

כפפות בתחבורה הציבורית

עם התפרצות הנגיף, אחד השירותים הראשונים שנסגרו לקהל בעיר הסינית ווהאן הוא התחבורה הציבורית, שמהווה "כלי" מהותי בהעברת מחלות. אז בין אם בעירכם ובין אם בחו"ל, יהיה זה רעיון חכם להשתמש בכפפות בעת נסיעה באוטובוס או ברכבת. כך תימנעו ממגע במשטחים שבהם נגעו אינספור אנשים לפניכם. יתרון נוסף: בעונה זו, כפפות מסוג זה גם יפחיתו את סכנת ההידבקות בשפעת.

שמיכות וכריות במטוס? תביאו מהבית

הימנעו ממגע עם שמיכות וכריות שמקבלים במטוס. כדאי לדעת כי השמיכות והכריות במטוס מאוחסנות בו לזמן ממושך. אז נכון, זה לא אומר שהן נחשבות לאמצעי העברת המחלה, אבל מצד שני אף אחד לא יבטיח לכם שהן בטוחות לחלוטין. הפתרון: הביאו מהבית.

בהקשר זה, מחקרים מצאו כי החלקים המזוהמים ביותר במטוס הם כיס המושב שלפניכם ומגש המזון. לכן, יהיה זה רעיון טוב להצטייד מראש במגבוני חיטוי, ולהעביר ניגוב יסודי לפני שאתם נוגעים בהם.

התפרצות נגיף הקורונה הביאה עמה לא רק בהלה חובקת עולם, אלא גם ביטולי נסיעה רבים והמלצות גורפות שלא להגיע למקומות כגון ווהאן (Wuhan) וחוביי (Hubei) בסין, הנחשבים למקור ההתפרצות. מיום ליום, נרשמים מקרי הידבקות גם במקומות נוספים בעולם, בהם בארצות הברית ובאירופה, ועד כה גבתה המחלה את חייהם של עשרות בני אדם.