חגי דצמבר - ינואר בברצלונה

רחובות העיר מוארים באורות צבעוניים, חלונות הראווה מקושטים, המונים סובבים בין החנויות בחיפוש אחר מתנות לחגים הקרבים, באוניברסיטה מדגישים כי למרות החופשה הארוכה עלינו ללמוד בבית. המון דברים קורים כאן בדצמבר ובינואר.

תמונה ראשית עבור: חגי דצמבר - ינואר בברצלונה - תמונת קאבר
© איתמר ברק

בכתבה זו:

 הקדמה

אחד הדברים אותם למדתי בשהותי בברצלונה הוא שיש כאן המון סיבות למסיבות, חופשות וגשרים. את האירועים בחודשיים הקרובים, שאת חלקם אבלה, דווקא, בחופשה בישראל, פותח ה- 6 בדצמבר "יום החוקה" הוא היום בו אושרה במשאל עם חוקת ספרד הדמוקרטית בשנת 1978. ביום ה- 8 בדצמבר חוגגים כאן את החג Dia de la Inmaculada (יומה של הטהורה מכל רבב). בין שני אלה יש כמובן יום גשר המצטרף לסוף שבוע וכך מתקבלים ארבעה ימי חופשה רצופים. "זה כבר לא גשר" אומרים לי כאן "אלא אמת מים".

הרחובות מוארים בשלל צורות גיאומטריות, דמויות בעלי-חיים, סנטה קלאוסים, פעמונים ועצי אשוח המשווים לעיר אווירה חגיגית. הקישוטים יישארו עד ה- 6 בינואר. בחלונות הראווה מוצבים עצי אשוח, סנטה קלאוסים קטנים ושאר קישוטים צבעוניים, סרטים בשלל צבעים ומאקטים של סצנות דתיות כמו סצנת הלידה בבית לחם, כולל הרך הנולד והאם הקדושה.

בשעות הערב, עם סיום העבודה צובאים המוני אזרחים על החנויות, מחפשים מתנות לקראת החגים הקרבים ובאים. ב- 24 בדצמבר יצויין כאן "הלילה הטוב" הלוא הוא ערב חג המולד, בו מתכנסים לארוחה משפחתית ולאחריה בחצות הלילה נוהרים אל הכנסיה למיסת התרנגול (Misa del Gallo). בלילה שבין ה- 24 ל- 25 בדצמבר מגיע סנטה קלאוס ומחלק מתנות לילדים ולמבוגרים. בהעדרו, ממש כמו אליהו הנביא, ממלאים ההורים והחברים את מקומו ומחלקים מתנות. סנטה קלאוסים רבים התמקמו להם בחלונות הראווה ואחרים ניצבים למשל בפתחי חנויות הכל-בו הגדולות והבנקים ומחלקים סוכריות עוד בטרם יגיע הקולגה הרישמי שלהם.

לתחילת הכתבה 

חג המולד 

בשעות הצהריים של ה- 25 בדצמבר, הלוא הוא חג המולד עצמו, מתקיימת הסעודה המשפחתית העיקרית, המנה הראשונה היא מרק עוף צח בתוספת ירקות ואיטריות הנקרא Sopa de Galets. כמנה שניה מוגש הבשר שבושל בתוך המרק יחד עם תפוחי אדמה וגרגרי חומוס, זה נקרא Carn d``olla "סיר הבשר" כמנה עיקרית יש Pollastre amb Prunes (עוף בתנור עם שזיפים) ולקינוח מוגש טורון.
 
בשני אתרים מרכזיים בעיר, בגינה שמול הסגראדה פמיליה וברחבה שמול הקתדרלה ברובע הגותי מתקיימים כבר שווקים לממכר מבחר מיניאטורות של קדושים וקדושות, המון ישועים בשלבים שונים של הקריירה המפוארת שלהם מלידתם ועד צליבתם, קישוטים שונים לעץ האשוח, מזכיר במידת מה את דוכני ארבעת המינים הנפתחים ברחבי הארץ לקראת סוכות. בסופרמרקטים מוכרים חבילות של טורון (ממתק מסורתי העשוי שקדים טחונים בחלמון של ביצה, קצפת ושפע סוכר) וכן מרציפן, טבלאות שקדים ואגוזים שלמים בדבש, נוגט ועוד. מסורת מעוגנת היטב היא משלוח סלסלות חג המולד מכובדות במיוחד הכוללות: בקבוק יין, ירך חזיר ושפע ממתקים.

לתחילת הכתבה 

ערב השנה החדשה

ה- 31 בדצמבר, ערב השנה החדשה, או "הלילה הישן" (Noche Vieja) , הוא חג משפחתי, הקטלאנים מתכנסים בבתיהם ובהתקרב מחוגי השעון לחצות כאשר על מרקעי הטלוויזיה מוקרן השעון, אוכלים בכל שניה עינב סמל לשנה החדשה. ואחר כך יושבים לסעודת חג ויוצאים לבלות במסיבות באתרי הבילוי. צעירים ובני נוער מתכנסים בפלאסה קטלוניה ובכיכרות נוספים ברחבי העיר וחוגגים בשתית בירות ושמפניה ובניפוץ הבקבוקים למרכז הכיכר, בשנה שעברה תיארתי כאן את אכזבתי מהחגיגות בכתבה שפורסמה. 

לתחילת הכתבה 

חג ההתגלות

חג ההתגלות בערב ה- 5 בינואר המציין את הגעתם של שלושת מלכי הצפון שעל פי המסורת באו לברך את הרך הנולד ולהעניק לו מתנות נחגג כאן ברוב עם. המלכים, האחד שחור, השני בלונדיני והשלישי אדמוני, מגיעים לברצלונה בספינה ובשעות בין הערביים חולפים בתהלוכה ברחובות שבמרכז העיר משליכים סוכריות ופיסות נייר צבעוני על ולעבר הילדים. על פי המסורת המלכים מביאים לילדים מתנות, בפועל משאירים ההורים לילדים מתנות ליד המיטה ומספרים להם שזה מהמלכים, ומי שלא היה ילד טוב במשך השנה מקבל על פי המסורת גושי פחם שחורים.

אבל החג האמיתי מתחיל כאן ב- 7 בינואר. עם תום עונת החגים הלאומיים והדתיים נפתחת עונת ההנחות ההיסטריות בכל החנויות. כל שבוע גדלים אחוזי ההנחה, אבל גם גובר הסיכון שמה שתרצה כבר לא יישאר בחנות. מין משחק המחולל על הגבול הדק שבין השפיות לטירוף בוחן למי יש עצבים חזקים יותר, רק שכאן אתה זה שתמיד תפסיד. החנות, ממילא, מתכוונת וגם מצליחה, למכור את כל מה שיש לה במלאי. להתראות בברצלונה.

*לצורך כתבה זו נעזרתי בטינה ובאיתי.

לתחילת הכתבה

הדפס| שמור למועדפים| שלח |סרוק לנייד

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר

הוסף תגובה

התחבר כדי להוסיף תגובה:

סגור

בחרת להירשם לעידכונים על:

    כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
    או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

    אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

    כדי להשלים את התהליך אנא:

    או התחבר\הירשם לאתר