תחבורה והתמצאות במדריד

במדריד ישנו מגוון של אמצעי תחבורה. החל ממוניות ועד רכבות ומטרו, כולם יאפשרו לכם להגיע אל אתריה המרכזיים של בירת ספרד ואל שדה התעופה וממנו. איך להגיע ממקום למקום ובאיזה אמצעי לבחור - על כך בכתבה שלפניכם.
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה והתמצאות במדריד
© Depositphoto/Bloodua

שדה התעופה והגעה ממנו לעיר

שדה התעופה של מדריד נקרא בראחאס (Barajas Airport) ונמצא 16 ק"מ מערבית לעיר על הכביש המהיר A2. קופות להחלפת כסף פועלות 24 שעות בטרמינל של הטיסות הנכנסות וכן ישנו סניף של לשכת התיירות, דוכן להזמנת חדרים במלון ושירותים נוספים.

משדה התעופה פועלים קווי האוטובוס 431, 61 ו- 92, שמגיעים כולם לפלאזה דה קולון במרכז העיר. האוטובוסים אוספים נוסעים מכל הטרמינלים בשדה התעופה. תדירות הקווים היא כל 10 דקות בין השעות 06:00-22:00 ובלילה כל 20 דקות. הנסיעה אורכת 45 דקות בממוצע, תלוי בפקקים. הפיזור נעשה במספר תחנות. העצירה בתחנת קולון סמוכה לתחנת המטרו, הנושאת אותו שם (ב-Castellana). קו 200 מגיע מהטרמינלים T1, T2, T3 בשדה התעופה אל Avenida de America וקו 204 מגיע לתחנה זו מטרמינל T4.

 דרך נוספת ומומלצת להגיע משדה התעופה אל העיר (וגם בכיוון ההפוך) היא שימוש בקו האוטובוס המיוחד שעושה את דרכו אל מרכז העיר ועוצר בשלוש תחנות: O'donnell, Cibeles ו-Atocha. משך הנסיעה באוטובוס הוא כארבעים דקות, הוא פועל 24 שעות ביממה ומחיר הנסיעה בו הוא חמישה יורו. התדירות היא מדי רבע שעה במהלך היום ומדי 35 דקות בלילות. אתר אינטרנט: www.emtmadrid.es

 הגעה במטרו אל מרכז מדריד היא אפשרות נוספת וזולה, אך קחו בחשבון שצריך להחליף רכבות ולהטרטר במדרגות עם מזוודות. למשל, אם המלון שלכם שוכן באזור הגראן ויה או פוארטה דל סול, יהיה עליכם לקחת משדה התעופה את קו 8, שמגיע אל תחנת Nuevos Miniterios, בתחנה זו להחליף לקו הכחול שמספרו 10 עד לתחנת Tribunal ושם להחליף לקו התכול שמספרו 1, שמגיע אל תחנות ה-Gran Via ו- Sol. אתר שדה התעופה: www.aena-aeropuertos.es

שדה התעופה בראחאס, צילום: איתמר ברקשדה התעופה בראחאס, צילום: איתמר ברק

מוניות במדריד

כמובן שיש גם מוניות לרוב במדריד. שימו לב, שבימי ראשון ובשעות הלילה יש תעריפים מיוחדים. השתדלו לבחור רק במוניות הרשמיות (אלה עם פס אדום אלכסוני על הדלת) והתרחקו מנהגים שיציעו את שרותם ככה סתם. הם עלולים להתגלות בדיעבד כרמאים. לפני תחילת הנסיעה הקפידו לבדוק שהמונה פועל.

רכבות במדריד וממנה

רשת הרכבות הספרדית נקראת RENFE. משרד הרכבת הראשי בו ניתן לקבל מידע ולרכוש כרטיסים נמצא ב- . Alcalá, 44 טלפון: 913289020. מרכז ההזמנות פועל 24 שעות ביממה.

 שלוש התחנות הגדולות בעיר הן:

Chamartín - מכאן יוצאות רכבות אל הצפון והמזרח (לרבות קטלוניה) וכן לצרפת, ופורטוגל (אבל ללא גליסיה). התחנה נמצאת בצד הצפוני של העיר.

 תחנת
 Atocha - ממוקמת סמוך למוזיאונים ריינה סופיה והפראדו (בדרום העיר). התחנה יפהפיה בתוכה יש גן טרופי מדהים. ממנה יוצאות רכבות דרומה לאנדלוסיה, אבילה, אקסטרמדורה, סגוביה, סיביליה וכן לליסבון.

לשתי התחנות הנ"ל גם חיבור לתחנות המטרו. מתחנת Chamartín, קו 10 יוצא ישירות למרכז העיר. תחנת Atocha נמצאת ארבע תחנות בלבד מסול (בנסיעה בקו מספר 1).

 תחנת
 Norte - ממנה יוצאות רכבות אל גליסיה וסלמנקה ולערים נוספות צפונית למדריד.

 בתחנות הרכבת אפשר לאחסן חפצים ב"לוקרים" מיוחדים. השעות והתעריפים משתנים מתחנה לתחנה. מומלץ לברר מראש.

תחנת מטרו במדריד, צילום: איתמר ברקתחנת מטרו במדריד, צילום: איתמר ברק

המטרו של מדריד

מערכת המטרו במדריד נוחה ביותר ויש תחנות בכל המקומות המרכזיים. המטרו, שלו 12 קווים, פועל בין השעות 6:00 עד 1:30 לפנות בוקר. עם סיום שעות פעילות המטרו, בימים שישי ושבת, נכנסים לפעולה קווי אוטובוס מיוחדים שעוברים לרוב באותם מסלולי נסיעה וגם נושאים את מספר קו המטרו בתוספת האות L. קווים אלה פועלים בין השעות 00:45 ל-05:45.

 רוב הרכבות פועלות בתדירות מאוד גבוהה, כשהפרשים של דקות ספורות מפרידים בין רכבת לרכבת (בסופי שבוע וחג כל עשר דקות בממוצע). כרטיסים נרכשים במכונות האוטומטיות וכן בקופות. תוכלו לקנות כרטיס לשימוש בודד, כרטיס חופשי-יומי למשך יום אחד עד שבעה ימים או כרטיס של עשר נסיעות, שמאפשר שימוש של מספר אנשים (הכרטיסים האחרים הם אישיים). יחד עם הכרטיס, בו ניתן להשתמש גם באוטובוסים במדריד, תקבלו כמובן גם מפה של המטרו והעיר. בנסיעה אל ומשדה התעופה יש לשלם יורו נוסף.

אוטובוסים במדריד

האוטובוסים האדומים של חברת האוטובוסים המרכזית במדריד EMT יביאו אתכם כמעט לכל אחד מחלקי העיר. ברחבי העיר ישנן כמה תחנות אוטובוס מרכזיות, הגדולה בהן היא Estación del Sur de Autobuses. האוטובוסים פועלים בין השעות 6:00 עד 23:30 ויש מספר מצומצם של קווים שפעילים גם אחרי שעה זו במרכז העיר ויוצאים מכיכר סיבלס ומכיכר פוארטה דל סול. אוטובוסים אלה מסומנים באות N שמופיעה לפני המספר ותדירות נסיעתם כל חצי שעה, מחצות עד 3:00 לפנות בוקר, ומשעה זו עד 05:30 פעם בשעה. יש מרכז מידע לגבי האוטובוסים, בכיכר סיבלס. שימו לב שיש קוים שאינם פועלים באותו נתיב בשני הכיוונים, לכן מומלץ להחזיק מפה. לתשומת ליבכם ישנה הגבלה על כמות המטען שאפשר להעלות באוטובוסים, כך שאם מבקשים אתכם לא לעלות-אל תתווכחו. אתר אינטרנט: www.emtmadrid.es.

 קיימות כמה חברות אוטובוסים, המפעילות קווים לנסיעות אל מחוץ לעיר, כמו חברת La Sepulvedana, עימה אפשר לנסוע לעיר סגוביה מתחנת Príncipe Pío. אתר אינטרנט: asepulvedana.es. אל טולדו יוצאים אוטובוסים מ-Estacion de Autobuses Sur.

אוטובוס תיירים במדריד

אחת הדרכים הנוחות לתייר בעיר היפה היא בעזרת אוטובוס התיירים, שמסייר בין כל האטרקציות המרכזיות ומאפשר לעלות ולרדת ממנו לכל אורך היום. מדובר באוטובוסי קומותיים, שמספקים הדרכה והסבר בשפות שונות באוזניות על כל האתרים. קיימים שני מסלולים של אוטובוסי תיירים - מדריד ההיסטורית (שכולל אתרים כמו מוזיאון הפראדו, פךאסה סיבלס ופוארטה דל סול) ומדריד המודרנית (שכולל אתרים כמו רובע סלמנקה). כל נסיעה אורכת בסביבות שעה ורבע וכל כרטיס תקף לשני המסלולים. ניתן לבחור בכרטיס נסיעה ליום או ליומיים. אתר אינטרנט: www.esmadrid.com

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה למדריד

כתבות מומלצות עבורך על מדריד

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם