סנט פטרסבורג - הפנינה האמיתית של רוסיה

אומרים על סנט פטרסבורג שהיא הפנינה האמיתית של רוסיה. זוהי עיר קוסמופוליטית ונחשבת לאחת הערים היפות ביותר באירופה. רינה שבתאי, במסגרת הטיול המאורגן שאליו הצטרפה, עוזבת את מוסקבה וממשיכה לסנט פטרסבורג. על כך בכתבה הבאה.
רינה שבתאי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סנט פטרסבורג - הפנינה האמיתית של רוסיה
Depositphotos/Yulenochekk ©

יום מס` 5 - המשך: הגעה לסנט פטרסבורג

עם הנחיתה, אנחנו מתארגנים על האוטובוס בדרכנו למלון מוסקבה בסנט פטרסבורג, הנסיעה מאפשרת לנו לערוך הכרות ראשונה עם העיר. אנחנו נכנסים מנמל התעופה היישר לשדרה המרכזית המובילה למרכז העיר - מוסקובסקי פרוספקט. בנסיעה לאורכה רואים את אנדרטת הגיבורים של לניננגרד, המשמשת גם כמוזיאון הבלוקדה - המצור לזכר 900 ימי המצור על העיר במלחמת העולם השניה. זו למעשה הכניסה לעיר. בהמשך כיכר מוסקבה ובה פסלו של לנין ומזרקות יפות לצדדיו ומבנה העירייה. עוד אנחנו רואים את הפארק העירוני ובהמשך את שער הניצחון מוסקבה לזכר הניצחון על התורכים ב-1829, תחנת רכבת מוסקבה, שמשמשת את הרכבות היוצאות לרחבי המדינה ואובליסק הגבורה לליננגרד, המציין את המפגש עם הרחוב המפורסם והמרכזי של סנט פטרבורג - שד` נבסקי. בקצה הרחוב הזה בצידו הצפוני נמצא מנזר אלכסנדר נבסקי, המשמש גם הוא כ"לאברה". מולו ממוקם מלון מוסקבה הגדול, על גדות נהר הנבה.

 להמלצת המדריך לא הסתובבנו בערב הראשון באזור המלון, בימים הבאים כן העזנו ויצאנו אבל ללא דברי ערך וללא כסף עלינו, וגם אז באור יום ובאזור הסמוך למנזר ממול. צעדנו גם לאורך הגשר מעל הנהר עד מחציתו ובחזרה. ההרגשה לא הייתה נוחה ולא הרגשנו יותר מידי בטוח, האזור דיי שומם בערב ולא נעים.

לתחילת הכתבה

יום מס` 6 - שד` נבסקי, כנסיית יצחק הקדוש ומבצר פטרוס

יום ה`. הסיור מתחיל בנסיעה לאורך שד` נבסקי. מייד מזהים את ההשפעה המערבית וסגנון הבנייה האירופאי קלאסי. הרחוב מרהיב ביופיו החל מאזור תחנת הרכבת מוסקבה ועד לאזור ארמון החורף ההרמיטאז`. לכל האורך מבנים וארמונות שהפכו לבתי עסק, מוזיאונים וחנויות, כנסיות וקתדרלה. את השדרה חוצות תעלות מים ובהן שטות סירות עמוסות תיירים. מעליהם גשרים נחמדים עם פסלים, בקיצור משובב עיין. בשעות אחר הצהרים, הערב והלילה ובמיוחד בסופי שבוע הרחוב הומה אדם והמראה יפה עוד יותר. העיר הזו חיה ותוססת מאוד. רצויי לטייל ברחוב הזה כמה שיותר ובשעות שונות של היום, ולהיכנס לכל מה שאפשר. בספר של הלונלי פלנט על סנט פטרבורג יש מפה מפורטת של כל המבנים ברחוב עם הסבר.

 לאורך השדרה אנחנו רואים את ארמון יוסופוב, גשר אניצ`קוב מעל הפוטנקה אחד מיובלי הנבה -; עם פסלי מאלפי הסוסים לצדדיו, ארמון אניצ`קוב בסמוך, פסל המלכה יקתרינה בלב פארק קטן, קניון הסוחרים הענק, הכנסייה הארמנית, מוזיאון פושקין, כנסייה קתולית, קתדראלת קאזאן, כנסייה לותרנית, כנסייה הולנדית, ארמון סטרוגנוב, וקפה פושקין המפורסם. בקצה הרחוב בניין האדמירלות עם העמוד המוזהב בראשו.

 משם אנחנו פונים לכנסיית יצחק הקדוש, אחד המבנים היפים והמרשים בטיול, שנבנה במשך 40 שנה על ידי אדריכל צרפתי בשם דה מונפראן. לפני הכנסייה כיכר רחבה ובה כמה מבנים היסטוריים נוספים. מצד שמאל מלון אסטוריה, שבו היטלר תכנן לחגוג את נצחונו על העיר, לידו ארמון מרינסקי (המבנה האדום), במרכז הכיכר פסלו של ניקולאי הראשון רוכב על סוסו. משם אנחנו נוסעים לבית הכנסת הגדול בעל המוטיבים המאוריים, מבנה מרשים המעוצב בארכיטקטורה מוסלמית ממלוכית. הוא משרת כיום את 9000 יהודי העיר. יש בו מקהלה ולכן נקרא גם בית הכנסת של המקהלה. מול בית הכנסת קתדראלת ניקולאי הראשון.

 נסיעה קצרה משם נמצא ארמון יוספוב, הארמון בו נרצח רספוטין. זהו ארמון דו קומתי שהיה שייך למשפחה מוסלמית שהתנצרה. הבית הינו ארמון במיטבו ומומלץ מאוד לביקור. הארמון כולל חדרים גדולים מרווחים ומפוארים, חדר מוסיקה, ספרייה גדולה, חדר גברים עם שולחן ביליארד בסגנון תורכי, בית מרחץ תורכי, סלון ריקודים, חדרי מגורים ייחודיים ועוד. במרתף הארמון מתקיים ביקור והסבר בעזרת מיצג של בובות שעווה אודות רצח רספוטין, ובמקביל תמונות מהתקופה. פנינה נוספת היא אולם התיאטרון הפרטי של המשפחה שאירח את הצאר ומיטב האצולה, השמשמש עד היום למופעים אינטימיים.

 התחנה הבאה שלנו היא פסל הפרש של פטר הגדול, אשר ניתן לו במתנה מקתרינה הגדולה. הפסל עשוי ארד ומוצב בכיכר הדקבריסטים שבלב גני הצי על סלע לבן מול נהר הנבה ממערב למפקדת הצי. זהו מקום פופולרי לצילומי "חתן כלה" וסביר להניח שאם תבקרו שם בסוף שבוע לא תוכלו להימנע מלראותם. הנוף הנשקף מהכיכר לכיוון הנהר יפה במיוחד. בצד המערבי תראו את בניין הארכיון הלאומי, בניין הסנאט והסינוד לשעבר. מעבר לנהר נמצא מוזיאון פטר הגדול. מרחוק מבצר פטרוס ופאולוס - תחנתנו הבאה. הדרך לשם עוברת מסמוך לארמון החורף ולמזרקות מים לאורך הנהר, האקדמיה הימית וגשרי המעבר על הנבה.

מבצר פטרוס ופאול ממוקם על הדלתה של נהר הנבה. הצריח של המבצר נראה למרחוק ומשמש כנקודת ציון מפורסמת של העיר. במבצר כנסיה פרובוסלבית יפה בסגנון הברוק, המכילה נברשות גדולות מהתיקרה ואיקונוסטאסיס מפואר ומרשים במיוחד. בכנסיה קבורים מנהיגי רוסיה, מפטר הגדול ואלך. ממול הכניסה לכנסייה מבנה קטן ובו העתק של סירתו הפרטית של פטר הגדול. כמו כן תמצאו בחצר המצודה דוכני מזכרות ואת פסלו של פטר הגדול, שרבים מצטלמים על בירכיו למזל ולמזכרת. ניתן לערוך סיור על חומה גדולה ויפה ולצפות על העיר, כאשר פתח בחומה יוביל אתכם לנמל המצודה, שגם ממנו נשקף נופה של העיר וארמון החורף. האתר והכנסייה מומלצים לביקור, שריינו כשעה וחצי לפחות.

 משם ניתן לנסוע לעבר ביתו הראשון של פטר הגדול הנקרא גם "הבקתה של פטר", מבנה קטן המזכיר קוטג` פרטי עם גינה. בסמוך אליו ישנה חנות לממכר מזכרות לתיירים. בהמשך הכביש נגיע לאוניה "המלחמה ארורה" ומשמאלה מוזיאון הארטילריה. את האונייה ניתן לראות מקרוב גם במהלך שייט על הנבה. היא משמשת כמוזיאון גם כיום. משם בנסיעה חזרה למלון להתרעננות.

 לקראת ערב אנחנו יוצאים למופע הבלט "רומיאו ויוליה", שמתקיים בתיאטרון "אלכסנדרובסקי", הממוקם בלב העיר במקביל לשד` נבסקי. המקום צמוד לגינה בה עומד פסלה של יקתרינה הגדולה עם כל מאהביה. הרחוב הומה אדם ושווה סיור בשעות אלו. המופע מרהיב והתיאטרון בעל ארכיטקטורה יפה כמו מיטב התיאטראות באירופה. עלות המופע 65 יורו לאדם. לא זול אבל חוויה.

לתחילת הכתבה

יום מס` 7 - שייט על הפוטנקה, מוזיאונים וכיכר דבורצ`ובאיה

יום ו`. את היום אנחנו פותחים בשייט על הפוטנקה, יובלו של הנבה. אנחנו שטים לאורכו כ- 6 ק"מ עד היציאה לנובה ובדרכנו צופים בחלק נכבד מחמדות העיר, ששופצה בשלוש השנים האחרונות ועדיין בעיצומו של תהליך זה: ארמונות פרטיים, בית מיקובסקי שמשמש היום כספריה, ארמון אניצ`קוב בסמוך לגשר אילוף הסוסים, בית המכס, בית הספר לבנות אצולת סנט פטרבורג, ארמון שרמטייב, מוזיאון אחמאטובה, מבנה הקרקס הרוסי, טירת פאבל ה- 1, הפקולטה למשפטים, גן הקיץ של פטר הגדול וארמון הקיץ מולו ובסמוך יציאה לנהר הנבה. אנחנו שטים עד לאוניית המלחמה הארורה ורואים אותה שוב מהצד של הנהר. משם לאורך הנהר עד לחמשת המבנים של מוזיאון ההרמיטאג`. תחנת הירידה מהשייט היא בסמוך לשדה מרס ומשם אנחנו נוסעים למוזיאון.

מוזיאון ההרמיטאגז` - מומלץ ביותר לביקור. הוא שוכן לאורך הנהר ומכיל חמישה מבנים גדולים של אוצרות אומנות ותרבות. המבנה המרכזי הינו ארמון החורף של הצאר. הארמון בנוי בסגנון בארוק ורוקוקו. העיצוב הפנימי עשיר ובסגנון ניאו קלאסי. בארמון ניתן לחיות מחדש את חייהם של שליטי רוסיה הצארים. הסיור כולל מגוון חדרי מגורים, חדר הכתרה, חדר הפלדמרשלים, חדר זיכרון לפטר הגדול, חדר נשפים ועוד. כל ההיסטוריה הרוסית בריהוט, תמונות פורטרט וחפצי נוי ידברו אליכם מחללי הארמון וקירותיו.

 הבניין השני הוא ההרמיטז` הקטן, הכולל 3 מליון מוצגים כולל את מדור המגורים של יקטרינה הגדולה ומתנות ממאהביה. הבניין השלישי הוא ההרמיטאז` הגדול, המשמש כמוזיאון ומציג יצירות אמנות של מיטב האומנים האיטלקיים, כמו דה- וינצ`י, רפאל, בוטיצ`לי ואחרים. ציירים ספרדים ואחרים כמו גויה, אל גרקו, מוריליו, מיטב ציירי הולנד במיוחד רמברנט, ציירים נוספים כמו רובנס, ואן דייק. קומה שלמה של ציירים אימפרסיוניסטיים כמורנואר, גוגן, פיסארו, ואן גוך, גדא, מונה, סזאן וכמובן פיקאסו. הביקור במוזיאון תלוי בקצב שלכם אבל אני הייתי ממליצה לשריין לפחות שלוש שעות לארמון ולמוזיאון ביחד.

בשלב הזה אנחנו ניפרדים מהקבוצה ומבלים את כל שעות אחר הצהריים בטיול רגלי עצמאי במסלול הבא:
 אנחנו חוצים את הנהר לצידו של אי הארנבות (מוזיאון הימייה) ומסתובבים בפארק ביום שמשי ורואים עשרות זוגות של חתן כלה מצטלמים על רקע מראות העיר והמזרקות שבמים. אנחנו צועדים חזרה לכיכר דבורצ`ובאיה שלפני ארמון החורף להתבונן בעמוד אלכסנדר ובבמת בידור ענקית שהוקמה לכבוד מופע של האבנים המגלגלות. אנחנו הולכים רגלית דרך קשת האדמירלים לשד` נבסקי ומתחילים לצעוד לאורכה. בדרך אנחנו רואים את ארמון סטרוגנוף, נכנסים לקאתדרלת קאזאן, ניפרדים מהשדרה ופונים לכיוון "כנסיית הדם השפוך", המדהימה ביופייה ומזכירה את כנסיית ואסילי הקדוש מהכיכר האדומה (כניסה לכנסייה עולה 300 רובל לאדם והחלטנו שזה מוגזם). משם אנחנו ממשיכים לכיוון שדה מארס, שטח ירוק רחב ידיים, שבמרכזו אתר הנצחה ונר תמיד לזכר מהפכת 1917 ומלחמת האזרחים.

 בסמוך אתרים מרהיבים נוספים כמו ארמון השיש ומבני ארמון פרטיים. בצידו הצפוני של השדה הכניסה לגינת הקיץ, עמוסת הפסלים, שנבנתה עבור פטר הגדול. מקום טוב לנוח וליהנות מהפסלים והמזרקות שבו. משם אנחנו ממשיכים לאורך השדרה הצמודה להפוטנקה, בה אנחנו שטים בבוקר וצועדים לכיוון הקרקס הרוסי, עד לגשר אניצ`קוב. אנחנו חוזרים לאורך שד` נבסקי לכיוון פסלה של יקטרינה הגדולה ופארק אוסטרובסקוגו . בצמוד נמצא מבנה הכולבו המקורה גוסטיני דבור הענק -; מרכז קניות מומלץ למי שיש סבלנות לעשות קניות. בתחתית המבנה ישנה תחנת מטרו משם נסענו למלון.

בשעות הערב בסביבות 21.30 אנחנו יוצאים לסיור לילה מאורגן -; כזכור סנט פטרבורג צפונית מאוד ומחשיך אחרי 11.00 בלילה, מה שאומר שהעיר תוססת עד השעות הקטנות של הבוקר. לא ראיתי מעולם עיר כה פעילה בשעה 2 בלילה, בעיקר בגלל תופעת פתיחת הגשרים, אבל לא רק. רוב השנה העיר קרה וחשוכה יחסית והמקומיים מנצלים היטב את לילות הקיץ לצאת ולבלות כמה שניתן. החוויה הייתה נפלאה ומומלצת בכל פה בתנאי שמסתובבים בליווי מתאים, בקבוצות ובשום אופן לא לבד. ישנם בעיר מעל 20 גשרים הנפתחים בשעות שונות. מומלץ מאוד לבדוק מראש איזה גשר נפתח מתי ולראות את הפתיחה ומעבר האוניות הגדולות במעלה הנהר מלוות בסירות ואוניות קטנות. ממש חוויה אמיתית. לא לוותר בשום אופן.

 הטיול הלילי ייחודי בגלל האתרים המוארים שלו. אנחנו בקרנו במקומות הבאים: מנזר סמולני, שהיה בית ספר לבנות, בכיכר הסמוכה לה, שבה פרצה המהפכה ובצמוד לה ניצב מרכז המפלגה הבולשביקית, המנזר הכחול לבן והקתדרלה שנבנתה על ידי ראסטרלי, כולם מוארים באור יפהפה. משם דרך שד` סובורוב לארמון מיכאלוב, לבנין הקרקס הרוסי ומשם לפסלו של פטר הגדול בכיכר האומנויות, שבה הכניסה למוזיאון הרוסי ולמוזיאון האנתרופולוגי המוארים. פסל פושקין עומד בהמשך השדרה. המוזיאון הרוסי ממוקם בארמון מיכאלובסקי.

 משם אנחנו פונים לראות את כנסיית הדם הניגר מוארת בלילה, בצמוד מצד ימין מדרחוב עם בתי קפה ומסעדות שוקקות צעירים. אנחנו נוסעים לאורך שד` נבסקי, השוקקת אדם עד קשת האדמירלות ולכיכר הצמודה לארמון החורף. למזלנו המזרקות מופעלות בשלל צבעים במופע מיוחד בליווי מוזיקה ואנחנו מתמקמים במהירות בין עשרות אלפי אנשים על מדרגות המוזיאון הימי לצפות במראות. משם אנחנו נוסעים דרך מתחם אוניברסיטת סנט פטרבורג לאזור בזיליקת יצחק הקדוש המוארת לצפות בכיכר ובפסלו של ניקולאי הראשון ובכל המבנים ההיסטוריים שמסביב. משם ממשיכים לכיוון הגשר הצמוד לארמון החורף לצפות בהתרוממות הגשר.

 השעה 1.00 בלילה, כל האזור עמוס אדם ומופעי להטוטנים באש מתקיימים לאורך הנהר. צפיפות מטורפת ופקקי תנועה שקשה להאמין. תושבי העיר כולה כאילו התנקזו למקום אחד. הגשר מתרומם בעצלתיים ונשאר כך עד שעות הבוקר. מאות סירות משייטות בנהר ומכליות ואוניות מסע עושות דרכן צפונה. לקראת בוקר אוניות אחרות יעשו דרכן בכיוון ההפוך. כך זה כל לילה. מדהים ומרהיב. לקח לנו עוד שעה לפחות לצאת מפקקי מרכז העיר ולחזור למלון, כשבדרך אנו רואים גשרים נוספים נפתחים. גם אם השעה מאוחרת זהו חלק בלתי נפרד מחוויות הביקור בעיר. אל תחמיצו.

לתחילת הכתבה

יום מס` 8 - ביקור בעיר פושקין

יום שבת. היום מוקדש רובו ככולו לנסיעה מחוץ לעיר, לעיר בשם פושקין על שם אלכסנדר פושקין, גדול משורריה של רוסיה. העיר נמצאת במרחק של כ - 25 ק"מ מסנט פטרבורג. הארמונות והפארקים בפושקין הם מתקופת אליזבת ויקתרינה הגדולה מהמאה ה- 18. הביקור מתמקד בעיקר בארמונה של יקתרינה הגדולה - ארמון גדול, מרהיב ביופיו, היושב באזור מוריק עם פארק ואגם מלאכותי במרכזו.

 הארמון שנקרא גם "ארמון הקיץ" מעוצב, בדומה לארמון החורף שבסנט פטרבורג, בסגנון ניאו-קלאסי, כשרוב העיצוב הוא של ראסטרלי. המיוחד בארמון הוא חדר הענבר שנשדד על ידי הגרמנים במלחמת העולם השניה ועוצב מחדש במדויק רק בשנים האחרונות ונפתח רשמית למבקרים בדצמבר 2003. הארמון כולל ביקור באולם נשפים ענק ומרהיב, שמזכיר את האולם בארמון ורסאי, חדרים מרוהטים בשפע ריהוט אלגנטי, קמינים בסגנון הולנדי בפינת כל חדר, חדר אוכל יפה במיוחד ואוסף תמונות של משפחת הצאר בכל חדר. זהו ארמון מרהיב המומלץ ביותר לביקור. לא פחות יפה הוא הגן של הארמון, המלא בפרחים, פסלים, מים זורמים ואגם יפה וגדול. מומלץ לעשות בו טיול ולהתיישב בבית התה שבגינה, או לשוט בסירה לאי שבמרכז האגם. בדרכנו מחוץ לעיר אנחנו עוצרים באנדרטה לזכר יהדות האזור שנספתה בשואה.

מפושקין אנחנו חוזרים לעיר ומבקרים במוזיאון המצור שבכניסה לעיר. המוזיאון מצטיין בפסלים המונומנטליים שנראים היטב תוך כדי נסיעה. זוהי אנדרטה ומוזיאון המנציחים את עמידתה של לנינגרד במצור במלחמת העולם השניה. החדר התת קרקעי מזכיר מוזליאום ובו 900 מנורות מתרמילי פגזים לזכר כל יום מצור. הרבה צילומים וסרט המספר את סיפור המצור וסיפורם של 600 אלף קורבנותיו.

 משם אנחנו נוסעים לקתדראלת קזאן שעל שד` נבסקי ומבקרים בגשר הסמוך בשם גשר הבנק, אחד הגשרים היפים של העיר, המאופיין באריות מכונפים -; שבמיתולוגיה היוונית נקראים גריפונים. אנחנו ניפרדים שוב מהקבוצה לטיול רגלי קצר לכיוון המוזיאון הרוסי והסמטאות הסמוכות. בהמשך אנחנו חוזרים למלון וממשיכים באופן עצמאי לביקור של אחר הצהרים במנזר אלכסנדר נבסקי שמול המלון. המנזר מרשים מאוד ושווה ביקור. בסמוך אליו ישנם שני בתי קברות שבהם קבורים מפורסמים נוספים כמו צ`יקובסקי, בורודין, מוסורסקי, רימסקי, קורסקוב ודוסטויבסקי. בערב אנחנו צופים במופע פולקלור רוסי עממי בארמון ניקולייבסקי, שכולל גם כיבוד קל של קוויאר וודקה ומלווה במוזיקה קלאסית במבואת הארמון. נחמד אבל קצת חוזר על עצמו מבחינת השירים, זאת בייחוד אחרי מופע ווקלי ופולקלור במוסקבה.

לתחילת הכתבה

יום מס` 9 - ביקור בעיר פטרהוף

יום א`. יציאה לעיר נוספת בשם פטרהוף. טיול ליום אחד ומומלץ ביותר. פטרהוף שימשה את פטר הגדול כעיר בה שהה על מנת לבנות את העיר קרונשטט, שהיוותה עבורו בסיס ימי ונמצאת במרחק לא רב מפטרהוף בלב הים הבלטי. פטרהוף וגניה מזכירים במידה רבה את ארמון ורסי וגניו, ולא לחינם פטר הגדול בנה את פטרהוף אחרי שהות ארוכה בצרפת. אנחנו מוותרים על הביקור במלון אבל מבלים את כל שעות הבוקר (כ- 4 שעות) בטיול בגנים ובשפע המזרקות שבו.

אזור הגנים מחולקים לעליים ותחתיים, במרכז תעלה גדולה לכל האורך עד לים הבלטי ומצדדיה גנים ומזרקות. בסמוך לחוף גם נמל קטן. המזרקה המרכזית מכילה את שימשון הגיבור משסף את האריה ומסמלת את הניצחון על השבדים. בציידי המזרקה שפע של מזרקות נוספות במבנה מדורג ומרשים עם פסלי צבים, מרהיב ביותר. כמו כן יש בגנים ארמון קטן נוסף, אגם מים יפה, מזרקות חכמות מיוחדות למשחקי ילדים, המתיזות רק אם דורכים על אבנים מסוימות והרבה פסלים כמו מזרקת אדם ומזרקת חווה ועוד ועוד. בדרכנו חזרה אנחנו מבקרים בכנסיה המקומית וצופים בטקס טבילה של יום א` לתינוקות שנולדו זה מכבר. הכנסייה פשוטה אבל מאוד אוטנטית. שווה ביקור. בחזרה לסנט פטרבורג אנחנו עורכים ביקור במסגד היחיד בעיר, הבנוי בסגנון טטארי המרהיב בכיפתו הכחולה, הניראת למרחוק מנקודות שנות בעיר. המסגד בן 800 שנה ומעניין לביקור.

לתחילת הכתבה

יום מס` 10 - הארמון, השוק המקומי וחזרה הביתה

יום ב`. זהו יומנו האחרון בעיר. האמת שהרגשנו שדי מיצינו אותה, אבל מסתבר שתמיד יש עוד מה לראות. אנחנו מתחילים את הסיור בחצר ארמון מיכאלובסקי, הסמוך לשדה מרס וגן הקיץ. בכניסה לארמון מופיעה הכתובת "יברך אותך אלוהים, פאבל". בעבר היה ארמונו של פאבל. היום הוא חלק מהמוזיאון הרוסי הסמוך. במרכז החצר פסלו של פאבל יושב על כיסאו. משם אנחנו פונים לגן הקיץ הסמוך, בו טילנו במסגרת הסיור העצמאי שערכנו לפני יומיים, אבל היה נחמד לחזור לשם שוב. אנחנו מסיירים גם בסמוך לארמון הקיץ בפינה הצפון מזרחית של הגן -; הארמון הראשון שנבנה בסנט פטרבורג עבור פטר הגדול. הוא מכוסה תבליטים המספרים את ניצחונותיה של רוסיה. הגן גם כולל את פסלו של הסופר קרילוב (משלי קרילוב).

בצהרים אנחנו נוסעים לשוק המקומי "סיניה", באזור קניון גדול עם חנויות רבות ומודרניות ושוק חדיש עם חנויות ומסעדות, כמו כן שוק עממי של פירות, ירקות גבינות ובשר שמעניין אותנו באופן מיוחד. זו הייתה גם הזדמנות להשלים מתנות. לסיום אנחנו מבקרים ביקור יום במנזר סמולני ובכיכר המהפכה הבולשביקית וצופים באחד מפסלי החוצות האחרונים של לנין והעתיק שבהם. לנין גר כאן עם אישתו בשנים 1917-1924. אנחנו עושים סיבוב הליכה אחרון בפארק הסמוך ורואים ילדים מתרחצים במזרקה המקומית. מבט אחרון על הכנסייה והמנזר היפהפה הם הפרדה הסופית שלנו מסנט פטרבורג. משם אנחנו נוסעים לשדה התעופה להתארגן לקראת טיסת הלילה של 1.00 בלילה של ה- 31.7.07. אנחנו נוחתים בשלום בשדה התעופה בן גוריון עם עלות השחר של יום ג` חזרה ל"חום הישראלי" תרתי משמע.

 לסיכום, מוסקבה מעניינת, גדולה ואימפריאלית, סנט פטרסבורג קוסמופוליטית עם גרעין של היסטוריה ואמנות כ"חלון למערב" ובצדק נחשבת לאחת הערים היפות באירופה. סעו ותיהנו ואם עזרנו ולו במעט הרי זה שכרנו.

לתחילת הכתבה

טיפים והמלצות לבחירת חברה ומסלול

טיפים:

 1. ביטחון - מכל מה שקראתי באתר ושמעתי מאחרים הבנתי שרוסיה זה לא "קייטנה". די מסוכן להסתובב לבד והיום אחרי הטיול אני מסכימה עם כל מילה. אפילו חבר שלנו לקבוצה נשדד באלימות באחת מתחנות המטרו למרות שהיו איתו עוד ארבעה אנשים מהקבוצה וחלקם אפילו גברים. גם חברים אחרים בקבוצה לא חשו בנוח כשהסתובבו לבד ונצמדו ברוב המקרים לחברים אחרים והעדיפו להסתובב בקבוצות. אנחנו הסתובבנו לבד אבל תמיד במקומות בטוחים כמה שאפשר ולא בשעות החשכה (שהן די מצומצמות בתקופת הקיץ).
 2. כדאי לנסוע לבד רק אם יש לכם חבר הבא מאחת מהערים הללו, מכיר מספיק טוב את המקומות והשפה וניצמד אליכם לכל הטיול, או מדריך אישי שתאמתם מראש ויחכה לכם בשדה התעופה ולא ייפרד מכם עד שעליתם חזרה למטוס בדרך הביתה.
 3. לינה - סיבה נוספת מדוע לבחור בטיול מאורגן היא העלות. שתי הערים הללו יקרות בטרוף, במיוחד הלינה. עלותו של חדר קטן בפרוור מרוחק מתחיל ב- 150 יורו ובתי המלון הרחוקים עולים החל מ- 200 יורו ללילה. במרכז העיר עוד יותר יקר וחדר יכול להגיע בקלות ל- 500 יורו ללילה. החברות המאורגנות בארץ משריינות מראש חדרים לתקופת השיא (שנה מראש אם לא יותר), כך שכל חדרי המלון במחירים סבירים די תפוסים וזה עוד יותר מקשה למצוא חדר. ב- 2007 נסגרו כמה בתי מלון גדולים במרכז העיר לצורך שיפוצים, כך שמספר חדרי האירוח הצטמצם באופן זמני ומקשה עוד יותר על מציאת בית מלון בעלות סבירה. לפני שהחלטנו על טיול מאורגן ניסינו לארגן חדר לבד ולאור ההתנסות המתסכלת וחישובי ההפרשים הכספיים הבנו שעדיף מאורגן הפעם. רוב החברות מציעות פחות או יותר את אותו הסטנדרט, הוא בינוני עד טוב. אל תצפו למלונות חמישה כוכבים, רובם ברמת תיירות סבירה, אלה אם ידוע מראש אחרת. בשתי הערים בקיץ הלילות לבנים - 18 שעות אור יום, כך שחשוב מאוד שבחדר יהיו וילונות החשכה. קחו אתכם ליתר ביטחון כיסוי לעיניים אם יש לכם קושי לשון באור יום. במלון "אלפא" בו שהינו במוסקבה לא היו וילונות החשכה, במלון "מוסקבה" בסנט פטרבורג היו וילונות כאלה.
 4. ויזה ודרכונים -; גם לארגן ויזה באופן עצמאי לרוסיה זה סיפור לא ידידותי ודי מורכב. מניסיון עדיף שהסוכן שלכם יעשה את זה עבורכם. הויזה לא זולה ואתם חייבים להיות מצוידים מראש בהזמנה לבתי המלון אליהם אתם הזמנתם אחרת לא תקבלו ויזה (לכן גם הזמנת חדרים פרטיים, שהם זולים יותר הפכה לבעייתית כי קשה לקבל אז אשרת כניסה). חוץ מזה, עם הוצאת הויזה אתם מתבקשים לשלם תשלום נוסף על ביטוח בריאות כל שהוא, שבלעדיו לא תוכלו להיכנס לרוסיה. יש סוגי ויזות שונות, עם הגבלת ימים מסוימת שמקשה על הוצאת הויזה וכו`. פרטים נוספים בנושא הוצאת ויזה תוכלו למצוא בספרי הלונלי פלנט של שתי הערים. בנוסף, חשוב לדעת שלפני הכניסה לרוסיה יש צורך למלא טופס כניסה מיוחד, יש להקפיד שכל פרטי הטופס שאתם ממלאים יהיה תואם לפרטי הויזה, פרטי הדרכון ופרטי מועדי הטיסה בכרטיס הטיסה, אחרת תחזרו ברוב הדר ארצה בלי להיכנס. בעניין הזה הרוסים לא מתפשרים. כמו כן יש לשמור היטב את ספח הטופס שמלאתם לאחר שהוחתם בכניסה עד מועד העזיבה, בלי הספח יש סיכוי טוב שיהיו צרות ביציאה. את הדרכון מקובל להשאיר בדלפק בית המלון ולקבל במקומו טופס מיוחד לימים שאתם שוהים בכל עיר. אל תעזבו את המלון בשום אופן בלי הטופס הזה, הוא חייב להיות אתכם תמיד גם אם אתם בטיול מאורגן. הוא בעצם מהווה עבורכם את אישור השהייה ברוסיה. אל תשכחו לקחת את הדרכון כשאתם עוזבים את המלון ולוודא שספח אישור הכניסה שקבלתם בשדה התעופה נמצא בו.
 5. כסף -; רצוי מאוד לפרוט סכום של לפחות 50 יורו בשדה התעופה לפני העזיבה את הארץ. ביום הראשון תזדקקו מהר מאוד לכסף מקומי ולא רצוי לבזבז זמן בתחילת הטיול במציאת מקום להמרת כסף. אגב כדאי להצטייד ביורו ולא בדולרים לצורך המרה.
 6. שפה וכתב -; הרוסים ברובם אינם דוברי אנגלית, חלק מהדור הצעיר דובר אנגלית באופן חלקי מאוד והדור המבוגר ברובו לא דובר כלל (לדוברי הגרמנית קצת יותר קל). כל הכתב, השילוט בתחנות המטרו, בחנויות, במוזיאונים ובכל מקום ציבורי אחר הוא בקירילית, אין כמעט הנחיות באנגלית וזה כמובן מקשה מאוד על התנהלות הטיול. לפני שיוצאים מומלץ מאוד להצטייד בדף המפרש את האותיות הקיריליות לאנגלית או עברית.
 7. סבר פנים - הרוסים עדיין לא הפנימו את האמרה "הסבר פניך לתייר". הכל מתנהל בכבדות מדהימה ובחוסר יעילות עוד יותר תמוהה למדינה כל כך גדולה. עומדים וממתינים הרבה מעבר לצורך בכל דבר שצריך לסדר, לקבל, לקנות או לעשות. הכל מסורבל להחריד (ממש לא בשביל הקצב הישראלי שלנו). לעיתים רחוקות נתקלים בחיוך על הפנים, אך בדרך כלל כולם חמוצי פנים. כשחזרנו לכבש המטוס ודיילת ישראלית חייכה לקראתנו הבנו עד כמה חסר לנו החיוך ושמחנו באמת לחזור הביתה.
 8. תחבורה -; הערים במהלך השבוע מפוקקות ועמוסות, נהיגה לא מומלצת מהרבה סיבות, בין השאר גם המשטרה המקומית המאוד לא ידידותית בלשון המעטה. התחבורה הציבורית הקיימת היא בעיקר המטרו המגיע כמעט לכל האתרים בערים. כמו כן ישנם קווי אוטובוסים וכמובן מוניות. במטרו העמוס צריך להיות מאוד זהירים מכייסים ושודדים. הבטוח ביותר היא הנסיעה במונית אבל אז צריך לעמוד על המשמר עם המחיר. המלצה: הזמן הטוב ביותר להגיע לערים או לצאת מהן הוא בימי סוף שבוע שבת ראשון כשיש פחות תנועה, חוסך זמן יקר.
 9. ציוד - לחובבי הטיול האמיתיים שרוצים להיות עם היד על הדופק לאורך כל הטיול מומלץ להצטייד כבר מהארץ במפות של הערים. בניגוד למקובל בעולם המערבי בבתי המלון ברוסיה בדרך כלל לא תמצאו מפות (נסו למצוא אחת בשדה התעופה כשאתם מגיעים). מומלץ בחום לרכוש את שני הספרים של הלונלי פלנט על מוסקבה וסנט פטרבורג, הם כוללים מפות לא רעות. גם אם אתם נוסעים במאורגן. לפעמים מטיילים לבד או בקבוצה קטנה של כמה חברה, הספרים מצוינים לשם כך. הם גם יתנו לכם מושג מה ראיתם ומה אתם יכולים עוד לראות לבד בזמן הפנוי שיש לכם. רצוי להביא ביגוד חם קל היות ושתי הערים צפוניות וסביר להניח שחלק מהימים יהיו קרירים וגם גשומים. חובה להצטייד במטריה ליום גשום וכובע ליום חם היות ושני המצבים אפשריים. מידנית למים מינרליים תועיל לכם. אגב, לא רצוי לשתות ממי הברז ברוסיה בשתי הערים. אין בעיה עם צחצוח שיניים.

המלצות לבחירת חברה ומסלול:

 1. בצעו סקר מקיף מה כל אחת מהחברות שיוצאות לרוסיה מציעה לכם. בדקו את זמני הטיסות לאורך היממה, יש יתרון לטיסת בוקר מוקדמת כי מגיעים ליעד מוקדם מספיק גם בשביל לראות משהו ביום הראשון וכך לא מפסידים יום. כנ"ל רצוי שהטיסה חזרה תהיה בשעות הערב וכך תרוויחו עוד יום. כדאי מאוד להתחיל במוסקבה ולחזור מסנט פטרבורג.
 2. מוסקבה מאוד גדולה ומרשימה אבל סנט פטרבורג היא פנינה אמיתית ומתאימה יותר "לקינוח" הטיול, אבל אם הטיול מתחיל בסנט פטרבורג זה לא אסון. למוסקבה וסביבותיה מספיק 4-5 ימים ולסנט פטרבורג וסביבותיה כנ"ל.
 3. בדקו את מספר המשתתפים בטיול. ככל שיהיה קטן יותר מובטחת לכם חוויה מהנה יותר (אנחנו טיילנו עם קבוצה גדולה של 44 איש, למזלנו זו הייתה קבוצה מעולה -; חלומו של כל מדריך ומטייל, אבל זה עניין של מזל). מניסיוננו רוב המטיילים ליעדים הללו הם ישראלים בני 45+ שכבר ראו חצי עולם ומתעניינים בהיסטוריה, ארכיטקטורה ואומנות. לא ראינו כמעט ילדים מטיילים ברוסיה. קחו את זה כמרכיב בחשבון אם אתם מחפשים מסלול לטיול משפחתי. נסו לברר מי המדריך שלכם לפני הטיול, ומומלץ גם לפגוש את הקבוצה לפני כן אם מוצע לכם מפגש כזה. המפגש נותן מושג מה מצפה לכם מכל הבחינות. למדריך תפקיד מרכזי בהובלת הטיול, חשוב שיהיה בעל ניסיון, אבל שלא יהיה שחוק מידי. בנוסף למדריך הישראלי, ילווה אתכם במהלך כל הטיול גם מדריך מקומי בדרך כלל דובר אנגלית. ברוסיה יש גם צעירים דוברי עברית המלווים חלק מן הקבוצות, לנו הייתה מדריכה שדיברה עברית רהוטה בכל השהות במוסקבה. סביר להניח שהמדריך שלכם הישראלי ישמש כמתורגמן במקרה והמדריך הרוסי דובר אנגלית.
 4. יש כאלו שחשוב להם להשאיר יותר זמן פנוי כדי לשוטט לבד. יש יתרונות לאלו מכם המנוסים בטיול עצמאי, אבל דעו שיש בכך גם סיכונים בערים הללו. הרוסים מזהים תיירים די בקלות ובמקומות הומים וצפופים או בפינות חשוכות אתם עשויים להרגיש שלא בנוח. מניסיוננו הפתרון הוא להסתובב במקומות כמה שיותר בטוחים או בקבוצות. ברוב הטיולים אם תרצו תהיה לכם גם אפשרות להיות עם עצמכם להסתובב וליהנות לבד או בקבוצות קטנות.
 5. המלצה חשובה ביותר - בדקו אם החברה דרכה אתם יוצאים מציידת אתכם באוזניות אישיות למהלך הטיול. יש לאוזניות משמעות מהותית לאיכות הטיול היות והן מאפשרות לכם ניידות וחופש תנועה במהלך ההסברים עד מרחק של לפחות 50 מטר מהמדריך בלי לאבד מילה מההסבר שלו. יש לכך חשיבות במיוחד במוזיאונים ובארמונות האין סופיים הכלולים בטיול. בלעדיהן תאלצו להישאר צמודים למדריך במשך כל הסיורים (דבר בלתי אפשרי בקבוצה גדולה וקשה ברעש הסביבתי עקב עומס המבקרים ברוסיה בתקופת הקיץ). אוזניות בלי הגזמה עושות את הטיול.
 6. למבוגרים ולמתקשים בהליכה או עמידה ממושכת מומלץ להצטייד בכיסא נייד הניתן לנשיאה, רבים מהמשתתפים בקבוצה שלנו לקחו כיסא כזה והוא הועיל להם במיוחד בסיורים במוזיאונים ובארמונות. שהות במוזיאון יכולה לקחת 3-4 שעות ברוסיה במיוחד ללא שום אפשרות ישיבה. הכיסא הנייד מאפשר להישאר צמוד לקבוצה ולשמוע את ההסברים תוך כדי ישיבה.
 7. קחו בחשבון שהאוכל בינוני עד סביר -; לא משהו שתזכרו כפנינת הטיול, כולו בהגשה עצמית בוקר וערב. במהלך היום חוטפים פה ושם משהו קל וזה בדרך כלל מספיק. מומלץ להביא מהארץ קצת פירות יבשים ועוגיות להשקטת הרעב בין לבין.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סנט פטרסבורג