שייט תעלות באירלנד

אחד מהיתרונות התיירותיים הגדולים של אירלנד הוא ללא ספק מערכת התעלות באי. שייט תעלות באירלנד הוא הזדמנות מצויינת לחופשה מהנה ביותר הטומנת בחובה אפשרויות לסוגי בילוי שונים.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שייט תעלות באירלנד
© איתמר ברק

שייט תעלות באירלנד - מבוא

שייט לאורך תעלות אירלנד יכול להיות גן עדן פסטורלי, שקט ומבודד או הזדמנות לבילוי אקטיבי עם שלל פעילויות. מערכת התעלות של אירלנד, לכל אורכה, מצטיינת גם בנופים עוצרי נשימה שהעיניים בולעות בשקיקה וגם באתרים היסטוריים שהם עדות למורשת ולתרבות האירית הענפה. שייט בתעלות באירלנד יאפשר לך לבלות בהן לפי קצב אישי שתקבע בעצמך- אם למהר או להאט, להתעכב או לדלג- הכל נתון לשיקול דעתך. על פני התעלות נטועים מעגנים קסומים, נמלים קטנים ושקטים ומצד שני מרינות ועיירות שוקקות חיים כך שבמהלך השייט צפויות לך אפשרויות בילוי שונות- רק תבחר.

הדרכים לנוע על מימי התעלות הן שונות- באפשרותך לבלות לאורך כל הטיול על סירת נופש, לשכור סירה רק ליום טיול אחד או להצטרף לשייט מאורגן על פני אחת התעלות. אם בחרתם לשכור סירה משלכם, תוכלו לבלות ימים שלמים בדילוגים כיפיים בין האיים על תעלות Shannon  או Erne או רק לנפוש לכם על הסיפון. במהלך השיט תוכלו לעגון לאורך גדות התעלות ולצאת לטיולים רגליים בתוך נופים משגעים שרק יגבירו אצלכם את התיאבון, שיריץ אתכם אל שלל המסעדות והבארים הפזורים לאורך הדרך. אפשרויות העיסוק בספורט מים לאורך התעלות הן מגוונות- למה לא לשוט בקאנו לאורך נתיב מיוחד לאורך תעלת Erne או לשכור קיאק ולחתור בו לאורך תעלת Barrow? סקי מים גם הוא אטרקציה שחובבי ספורט המים שביניכם לא יוכלו לוותר עליה במהלך שיט התעלות.
לתחילת הכתבה

תעלת Shannon-Erne

תעלת זו נפתחה מחדש לשיט בשנת 1994 לאחר שיפוץ נרחב שהתבצע בה. לאורך 63 הק"מ שבה ניתן למצוא מי נהר, אגם ותעלת מים שקטה. התעלה מקשרת בין Leitrim Village והחלק הצפוני של העיירה Velturbet . התעלה מחברת למעשה בין שתי תעלות מרכזיות באי, תעלת Shannon ותעלה Erne. לאורך התעלה ישנן שש תחנות עגינה מוסדרות בהן מסופקים כל השירותים החיוניים לסירות ולנוסעיהן. לאורך הנהר ישנם 16 שערים. לאורך התעלה ישנן חברות שונות המציעות השכרת סירות וכלי שיט לפרקי זמן משתנים- יום, סוף שבוע או יותר, כך שבאפשרותך ליהנות גם מנהר ה-Shannon וגם מה-Erne.
מסעדות מומלצות:
  • Swan Island Animal Farm- אטרקציה למשפחות, נמצאת ב-Garadice Lake. למסעדה מעגן פרטי משלה ויש בה פינת חי נחמדה מאוד עבור הילדים. האוכל טעים ובמחירים סבירים. מומלץ. טל` 049 4333065
  • מסעדת Anthias בעיר Keshcarrigan- התפריט הוא בעיקר אירי/אירופאי עם נגיעות אסיאתיות. טל` 071 9642555
     

לתחילת הכתבה

תעלת Erne

לאורך מרחביה של תעלת Erne יתגלו לעיניכם צורות נוף מגוונות ומרהיבות. השייט על תעלה זו יזמן לכם מפגש עם איים קסומים כמו גם הרים וגבעות המעטרים את גדות התעלה כזקיפים לאורכה. החלק בנהר Erne המתאים לשיט מתחיל בחלקו הדרומי, בסמוך לעיירה Belturnbet ומשם נמשך צפונה למרחק של כ-84 ק"מ. מעט צפונה מאותה עיירה נמצאת נקודת המפגש של תעלות Erne  ו-Shannon. מכאן מתחבר נהר  Erne לתעלה באותו השם. בהמשך השיט על התעלה תגיעו לעיר Enniskillen הנטועה על אי בתוך מימי התעלה. התעלה ממשיכה משם בכיוון מערב ומימיה נשפכים שוב לתוך נהר, דרומית לכפר Belleek. שם מסתיימת למעשה התעלה, בקירבת חוף האוקיינוס. משום שתעלת Erne  שימשה בעבר כנתיב מסחר של הויקינגים, היא מעולם לא שימשה ממש כתעלת מסחר מודרנית ולכן עד היום היא נותרה בעלת אופי כפרי, בתולי ופסטורלי. תעלת Erne  היא המקום המושלם לחובבי השייט ולאוהבי הדייג והיא מציעה גם שלל אפשרויות שונות של ספורט מים. מאידך, לאורך התעלה מצויים מעגנים קסומים רבים לחופי האיים הנטועים בתעלה והם מאפשרים מנוחה ובריחה אל פינות חמד נסתרות לאורך התעלה.
לתעלת Erne  שני חלקים עיקריים: Upper Lough Erne  ו-Lower Luog Erne. שני החלקים שונים ביותר זה מזה. בחלק העליון ניתן לצאת לשייט רגוע ופסטורלי על מימי התעלה ואילו החלק התחתון יזמן לכם נופי הרים עוצרי נשימה. במהלך השיט תוכלו כמובן לעצור בעיירות המצויות על גדותיה כדי ליהנות ממופעי תרבות שונים. התיאטרון של Enniskillen למשל ממוקם ממש על גדת התעלה ויש לו אף מעגן משלו. תוכלו גם להצטייד במצרכים בעיירה זו ובמיוחד בסופרמרקט הנמצא על גדות התעלה שגם אליו צמוד מעגן. חובבי ספורט המים ימצאו לאורך התעלה אפשרויות שונות לבילוי. מועדון היאכטות שנמצא בגדה המזרחית של Killadeas מקיים פעילויות ותחרויות שיט שונות. לאורך התעלה מצויים נתיבי חתירה שונים ומסומנים למעוניינים לעבור בה בקאנו או קיאק. כמו כן, ניתן לצאת לגיחות של טיולי יבשה. ניתן לצאת באיזור לטיולי הליכה, טיולי רכיבה או אף טיפוס על ההרים הסמוכים. כמו כן, ניתן לצאת לסיורים במוזיאונים וטירות סמוכים, ניתן לצאת לסיורי קניות בעיירות בהם גם תוכלו לרכוש לכם מזכרות אותנטיות של יצירה מקומית, ניתן לצאת לטיולי רכיבה על סוסים או אפילו לתפוס איזה משחק גולף במרחבי הדשא האין סופיים. טיולי יום מומלצים לאורך התעלה הם במערות Marble Arch, במרכז הקדרות המפורסם בעולם בעיירה Belleek או בטירה בעיירה Ennikskillen. אם ברצונכם לעצור מדי פעם לאורך התעלה ולבקר באתרי מורשת היסטוריים, ניתן לעשות זאת ולבקר באתרים כגון זה שבאי Devenish, ב-Crom Estate או ב-Inishmacsaint.
מסעדות מומלצות לאורך התעלה:
  • Erne Bistro -; נמצאת בעיירה Belturbet, זוכה לשבחים רבים. מס` טלפון 049 9522443
  • המסעדה ב-Manor House Hotel , בעיירה Killadeas. מס` טלפון 028 6862 2211 אתר אינטרנט: www.manor-house-hotel.com
  • מסעדת Francos- בעיירה Enniskillen, מסעדה איטלקית מומלצת. מספר הטלפון 028-66324183

לתחילת הכתבה

תעלת Grand Cannal

תעלה זו היא פלא הנדסי ידוע באירלנד. במאה ה-18 נחפרה התעלה הזו, שהיתה חיונית מאוד אז לצורך התעשייה והמסחר. היא נחפרה בתוך אדמה שהייתה ברובה בוצית במסגרת פרוייקט עצום שהשלמתו נחשבת עד היום באירלנד כהישג אדיר. בשנת 1804 שטה הסירה הראשונה בתעלה, בקטע שבין נמל שאנון לדבלין. הסירות העוברות כיום בשלווה על מי התעלה נעות בתוך נוף משגע של גשרים, אדמת ביצה פתוחה ואיזורים כפריים. התעלה הראשית משתרעת על פני 131 ק"מ , מדבלין במזרח ועד נמל שאנון במערב. לאורכה מצויים 43 שערים. מהתעלה יוצאת שלוחה המחברת אותה עם נהר Barrow, שלוחה שאורכה 45 ק"מ שלאורכה 9 שערים. שלוחה נוספת המסתעפת מתעלת Grand Cannal היא שלוחת Naas והיא מובילה אל נמל Naas, במרחק קצר של 4 ק"מ וחמישה שערים. רוב הסירות הנעות על פני התעלה בוחרות בשני נתיבים מרכזיים: האחד הוא הנתיב המחבר לתעלת Barrow  עד Athy  והשני הוא בנתיב המרכזי עד לנמל של שאנון. לאורך התעלה תוכלו לעבור דרך 250 שנות היסטוריה באתרים שונים הפזורים על פני התעלה עד שתגיעו לדבלין הבירה. התעלה נכנסת ממש אל תוך העיר דרך Inchicore שם מתרכזים אווזים יפהפיים בחודשי הסתיו למרבה ההנאה של תושבי העיר. השיט על פני תעלות העיר דבלין מאפשר גישה נוחה במיוחד אל המוזיאונים, התיאטראות, מרכזי הקניות והבילוי. התנועה באמצעות סירה על פני תעלות העיר מאפשרת גם גישה נוחה אל האיזורים הפחות הומים של העיר והנוף הכפרי שבפרברי העיר. לאורך תווי התעלה ישנו מגוון רחב של בעלי חיים בהם ניתן לחזות במהלך השייט. סוגי דגים שונים הם כמובן מאליהם אך ניתן גם לחזות באנפות ואף בלוטרות רבות. חובבי הדיג שביניכם ימצאו גם את תעלת Grand Cannal כיעד מועדף לדיג. הרשויות התקינו לאורך המסלול עמדות דיג רבות, ובהן גם עמדות לנכים ומוגבלים כך שכולם יוכלו ליהנות מחווית הדיג. לאורך נתיב התעלה מצוי גם מסלול הליכה מוסדר המאפשר להולכים טיול רגלי בין נופי הטבע להנאות העיר, וההיפך.

לתחילת הכתבה

 נהר Barrow

זהו הנהר השני באורכו באירלנד. הוא נמתח על פני 192 ק"מ ממקורותיו בהרי Slieve Bloom ועד שנשפך לים. תעלת השיט שעל הנהר נמשכת מ-Athy  שבמחוז Kildare הצפוני ומדרימה ל-St. Mullins שבמחוז Carlow. התעלה היא למעשה חלק מהנהר וממנה יוצאות שלוחות ומעקפים מסביב לסכרים שעל פני הנהר. לאורך התעלה משובצות בריכות שלוות וציוריות, עמקים פורחים וירוקים וכפרים ציוריים. התעלה היא מקום מפלטם של חובבי שייט ודייט רבים, כמו גם מטיילי רגל רבים. אם בחרתם לשכור סירה משלכם, חברות ההשכרה ישמחו לסייע לכם לאורך כל 65 הק"מ בהם ניתן לשוט בתעלה ובמיוחד יסייעו לכם במעבר שבין 23 השערים לויסות גובה המים, המצויים לאורך התעלה. מהירות השייט המותרת היא 6 קמ"ש לאורך השלוחות העוקפות ו-11 קמ"ש בחלקי הנהר עצמו, למרות שלמראה הנופים המרהיבים, כנראה שלא תרצו למהר כל כך...

 העיירות הממוקמות לאורך גדות התעלה ערוכות לספק את כל צרכיכם ובמיוחד העיר Carlow, העיר הגדולה ביותר לאורך גדות התעלה. תמיד תמצאו מקום לאורך גדות התעלה לעגון וליהנות מהכנסת אורחים חמה של תושבי העיירות. אם ברצונכם לעסוק בספורט ימי לאורך תעלה זו, לא תצטרכו לחפש הרבה. בעיירות שעל גדות התעלה מציעות שירותי השכרת קאנו מסודרים שבאמצעותם תוכלו להשכיר כלי אחד כזה ליום אחד של שיט קצר, או אפילו למשך סוף שבוע שלם בו תעשו את כל מרחק התעלה. שירותי השכרת כלי הקאנו מותאמים לחותרים מכל הגילאים. אם תרצו להרגיש מעט אדמה מתחת לרגליכם, לאורך התעלה תתקלו בהזדמנויות רבות ומצויינות לטיולים רגליים. אחד מהם הוא טיול מומלץ הוא לאורך Barrow Way המצוי באיזור St.Mullins. צאו לסיור רגלי בחלק שמעל שער המים ב-Clashganna ממנו תוכלו להתרשם מהנוף עוצר הנשימה בסמוך לשער וסביבתו הכפרית. חובבי דיג ימצאו את תעלת Barrow  כיעד אטרקטיבי מאוד לבילוי. ממי התעלה ניתן לדוג סוגי דגים רבים ובהם פורל בכמויות גדולות, שכן חלקים מסויימים בתעלה כמו הקטע שבין Goresbridge  ו-Graiguenamanagh , שם ניתן לתפוס כ-10 ק"ג דגים! לאורך גדות התעלה משובצים גם בתים ובניינים עתיקים ובהם גם טחנות עתיקות שנעזרו בכוח מי התעלה, חלקן אף עובדות עד היום. הטחנות הללו הן עדות ניצבת לשיטות העבר של העברת קמח לדבלין.

לאורך תעלת Barrow  מתקיימים שורה של פסטיבלים ואירועים, בעיקר בין החודשים מאי עד נובמבר. אירועים אלה כוללים פסטיבלי טיולי הליכה, מירוצי קיאקים (רגאטה) ופסטיבלים שונים של מוזיקה ואמנות. האירועים הקבועים במהלך השנה הם הרגאטה של העיר Carlow בחודש יוני, פסטיבל המוזיקה Bluegrass בעיר Athy בחודש יולי ופסטיבל האמנויות של Laois בחודש אוקטובר. בעיירות הפזורות לאורך התעלה תוכלו תמיד לעצור על מנת לערוך קניות ולהצטייד להמשך השייט וכמובן שבעיירות אלה תוכלו לצאת לבלות בשעות הערב -; אם זה בבאר טוב או במסעדה. תוכלו לעגון באחת העיירות ואף לבלות לילה באחד המלונות הקטנים והקסומים. העיירות Leighlinbridge, Bagenalstown, Goresbdrige,  ו-Graiguenamanagh הן המצויינות שבהן.
לתחילת הכתבה

תעלת Lower Bann

זוהי תעלה שמקורה בנהר. החלק בתעלה בו ניתן לשוט נמתח מאיזור אגם Lough Neagh ועד השפך לים, שבין Castlerock  ושלוחת Portstewart. לאורך 60 הק"מ של התעלה, גובה פני המים צונח בכ-12 מטרים ולכן פזורים לאורכה חמישה שערים לויסות גובה המים. אחד השערים הוא שער כפול, שבזכותו ישנן רצועות מים ארוכות ופתוחות. תעלת Lower Bann  היא פופולרית מאוד על חובבי השיט, דיג וספורט המים באירלנד ויש לאורכה מתקנים מסודרים המאפשרים עיסוק בפעילויות מעין אלה. הכניסה אל התעלה מכיוון הים גם היא אפשרית בעוד ששיט של כלי שיט מסחריים על פני התעלה אינו מותר. מכאן, שמימי התעלה הם רגועים ושלווים תמיד. נוסעי הסירות הפרטיות הנעות על מי התעלה יכולים ליהנות משלל אפשרויות בילוי וקיט באגם Lough Neagh . חלקכם יעדיפו דווקא לשוט לכיוון הים וליהנות מאטרקציות כמו ה-Giants Causeway ועיירות לאורך החוף הצפוני של אירלנד. תעלת Lower Bann  מציעה אפשרויות בילוי בסקי מים רבות. העיקרית שבהן היא סקי מים וג`ט-סקי. לאורך התעלה ישנם איזורים מוגדרים לפעילויות מעין אלו. לאורך התעלה ממוקמים מועדונים רבי המספקים שירותי ספורט מים. לאורכה של התעלה ישנן תחנות רבות ומעגנים המספקים שירותים שונים לסירות המשייטות כמו גם ייעוץ לגבי אטרקציות נוספות באיזור. אגם Lough Neagh הוא מקום מעולה לשיט מפרשים שכן הרוחות המנשבות באגם הן בדרך כלל חזקות ונוחות. הדיג פופולרי גם הוא באגם זה. מסביב לאגם Lough Neagh עובר מסלול Loughshore, שאורכו 190 ק"מ. המסלול מציע טיול מקסים סביב האגם עם אפשרויות רבות ומגוונות לעצירה בעיירות הסובבות את האגם.
לתחילת הכתבה

תעלת Royal Canal

תעלה זו היא החוליה המקשרת בין נהר הליפי של דבלין לנהר שאנון. אורכה של התעלה הוא 146 ק"מ ויש בה 46 שערים. חפירות התעלה החלו בדבלין והסתיימו בשנת 1817 בנמל ריצ`מונד שב-Cloondara. עד שנות ה-30 של המאה ה-19 שטו בתעלה כ-40 אלף נוסעים והועברו בה כ-80 אלף טון של סחורה. בשנת 1961 התעלה הוזנחה ונסגרה אך בשנים האחרונות היא שופצה ונפתחה מחדש. כעת ניתן לשוט בתעלה בקטע שבין דבלין ובין Abbeyshrule שבמחוז Longford. פעילויות ימיות כמו שיט, קאנו ודיג הן שכיחות ואהובות מאוד לאורך התעלה. מטיילים רבים אוהבים לעצור ולטייל לאורך מסלול ההליכה הצמוד לגדות התעלה, על מנת לגלות את קסם הערים השוכנות באיזור.
לתחילת הכתבה

נהר שאנון

נהר השאנון (Shannon) הוא הנהר הארוך ביותר באירלנד. שאנון היה מאז ומתמיד נהר עמוס וגועש מצד אחד ומלא אטרקציות ופינות חמד מצד שני. לאורך הנהר אתרים בשפע המציעים נמלים שוקקי חיים, ערים גדולות אך גם אתרי מורשת והיסטוריה. אורך הנהר הוא 215 ק"מ והוא מחבר בין אגם Lough Allen ועד השפך לים בלימריק, והוא צונח מגובה 146 מטרים. בשנים האחרונות נפתחו לאורך הנהרות קטעים חדשים לשיט, בהם החלק של נהר Suck עד Ballinasloe והקטע שבין אגם Lough Key עד Boyle. לאורך הנהר העצום הזה תוכלו להיתקל באתרים היסטוריים רבים בהם שרידים עוד מימי הויקינגים, רצועות מים שקטות ושלוות לצד איזורים רבים בהם מתקיימות פעילויות ספורט מים. רצועות מים שלוות קיימות בקטעים שבין הערים Banagher ו-Portumna בעוד שהאגמים שהם מפלט מקסים ובהם איים יפהפיים. כדאי לבקר בעיר ביליק Belleek. העיר ההיסטורית הזו עברה במהלך השנים מהפכים ושינויים. כיום העיר מפורסמת בבתי היצירה והאמנות שבה. ביליק כיום ידועה כאחת הערים המובילות שבה ניתן לחוות יצירה אירית אותנטית ולרכוש חפצי אמנות איריים. גם סביבתה של העיר ביליק משופעת נקודות חן. בביליק תוכלו למצוא שרידים ארכיאולוגיים עוד מימי הפאגאנים או טירות ומבצרים קסומים מתחילת התקופה הנוצרית.
בכל עיירה השוכנת לאורך התעלות הללו תמצאו מספר רב של מועדוני שייט ומפעילים פרטיים מהם תוכלו להשכיר כלי שייט. ישנן שתי דרכים פשוטות להגיע אל כל אותם מפעילים- דרך אחת היא להיוועץ בצוות בתי המלון בהם תלונו באירלנד או בלישכות התיירות בערים השונות. אפשרות אחרת היא להיכנס לאתר הבא: www.waterwaysireland.org שם תמצאו במידע לתייר מידע על מפעילים שונים, בקובץ PDF. אתר נוסף הוא www.iwai.ie בו ניתן למצוא מידע נוסף. לא נדרש רשיון מיוחד כדי לשוט בתעלות באירלנד- זהו ענף פופולרי נופש פופולרי מאוד בקרב האירים. יחד עם זאת, מומלץ להיוועץ עם המפעילים בתחנות ההשכרה השונות ולקבל הדרכה לגבי אופן השייט.
לתחילת הכתבה

 הצילום באדיבות משרד התיירות האירי

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירלנד