זרקור על ארמיצר

בסמוך לגבול הפקיסטאני נמצאת אמריצר (Amritsar) העיר הגדולה ביותר במדינת פונג`אב (Punjab) , שפירושה בהודית "בריכת משקה האלמוות". בעיר גרים כמיליון תושבים והיא מפורסמת בעיקר בזכות מקדש הזהב הקדוש לסיקים שמהווים כשליש מאוכלוסיית העיר. זוהי מעין תחנת מעבר למטיילים רבים בדרך למעבר הגבול הבינלאומי בין הודו לפקיסטאן שבוואגה (Wagha)הנמצאת במרחק 30 ק"מ מערבה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: זרקור על ארמיצר
depositphotos ©

על העיר

אמריצר מחוברת לעולם החיצון ע"י נמל תעופה ורכבות שמגיעות לכאן מדלהי ומצ`אנדיגר (Chandigar). העיר נבנתה מסביב למקדש וכאשר תושבי העיר המירו את דתם לסיקים, אמריצר הפכה למרכז המסחר והייצור הגדול ביותר במזרח. כיום אמריצר היא אחת ממרכזי ההפצה הגדולים ביותר בהודו של סחורות כמו פירות מיובשים, תה, תבלינים ובשווקי העיר אפשר למצוא סחורות כגון בדים, צעיפים רקומים, רהיטי משובצי שנהב, בשמים, שטיחים וסחורות דומות שמיוצאות במסות גדולות למזרח התיכון.

 אמריצר היא מרכז הוצאה לאור מהגדולים בהודו ובעולם, בעיקר של ספרים בשפה הפונג`אבית, וידועה בזכות תעשיית תרופות האיורוודה שלה, כמקום מצוין לטיפולי במחלות עיניים. המטבח הפונג`אבי המסורתי הפך כאן לתעשייה של ממש: למעט המסעדות המקומיות, שלכל אחת התמחות משלה, אמריצר נחשבת ליצואנית של חמוצים, ריבות וממתקים לכל הקהילה הפונג`אבית ברחבי הודו ובעולם כולו. אמריצר נוסדה ב-1577 על אדמות שסיפק הקיסר המוגולי אקבאר (Akbar) על ידי הגורו הרביעי של הסיקים ראם דאס (Ram Das) שהקים במקום אגם מלאכותי בשם אמריטה סארובאר Amrita Sarovar שממנו לקחה העיר את שמה. הסיקים מאמינים שבאמריצר כתב החכם ואלמיקי (Valmiki) את האפוס ראמאיאנה.

 ב-13 לאפריל 1919 התרחש באמריצר טבח נוראי. חיילים בריטים ירו על קהל מפגינים סיקים שמחו על סמכויות חירום שנטל לעצמו המנהל הבריטי. התוצאה הייתה 379 הרוגים וכ-1200 פצועים. האתר בו התרחש הטבח, ג`אליאנוואלה באג (Jallianwallah Bagh), נמצא בסמוך למקדש המוזהב ומשומר כפארק לאומי קדוש. הפארק פתוח כל יום בין השעות 07:00 עד 18:00. תלאות המקדש לא תמו בזאת: בשנות ה-80 המקדש סבל משני קרבות עקובים מדם בין מיליטנטים סיקים לכוחות הביטחון ההודים שזכו לשמות "כוכב כחול" ו"רעם שחור". הנזקים שנגרמו למקדש שופצו מאז והנוכחות הצבאית בסמטאות כמעט שאינה מורגשת כיום.

לתחילת הכתבה

מה לראות

בסמוך לעיר העתיקה של אמריצר ובמרכז אגם אמריטה ניצב המקדש המוזהב- מרכז רוחני לכת הסיקים ומוקד התיירות של העיר. בניית המקדש המוזהב, הארמאנדיר סאהיב (Harmandir Sahib) הושלמה במאה ה-16 על ידי הגורו ארג`ון סינג (Arjun Singh) בנו וממשיך דרכו של הגורו ראמדאס (Ramdas). המקדש נבנה מחדש בשנת 1803 על ידי המאהאראג`ה הסיקי ראנג`יט סינג (Ranjit Singh) והוא מבנה בן שתי קומות המחובר לקומפלקס המקיף אותו על ידי שביל צר.המבנה עשוי אבן שיש לבנה והוא בעל כיפה מפוארת עשויה זהב טהור שאמורה לסמל פרח לוטוס הפוך. המבנה בנוי בסגנונות הינדים ומוסלמים ומקושט מבפנים באבנים יקרות, ציורי קיר ועבודות זכוכית.

סיקים אדוקים מאמינים כי עליהם לבקר במקדש לפחות פעם אחת במהלך חייהם ולטבול במים המטהרים של הבריכה. לקומפלקס יש ארבע כניסות שאמורות לסמן את פתיחותו לכל ארבע הקאסטות שבחברה ההודית. זמן אידיאלי לביקור במקדש הם שעות הבוקר המוקדמות של ימי החול בשבוע עת אפשר להאזין לשירה המאמינים הבוקעת מהמקדש. לפני הכניסה למקדש יש לחלוץ נעליים ולכסות את הראש. עישון וצילום אסורים.

דארשיני דרוואזה (Darshini Darwaza) היא הכניסה הראשית לקומפלקס מצפון ומובילה למגדל שעון ויקטוריאני בו נמצא מוזיאון עם גלריה של קדושים מעונים. עוד בגלריה מוצגים ציורים של סצינות עקובות מדם בהיסטוריה הסיקית. המוזיאון פתוח מדי יום בין השעות 7:00 עד 19:00. מכאן ממשיכים לגרם מדרגות שמראשו אפשר לצפות לראשונה על הארי מאנדיר סאהיב. בקצה גרם המדרגות נמצאת הפריקרמה (Parikrama) מעיין טיילת שמקיפה את האגם שבנויה מאבני שיש לבנות ומצוחצחות עליהן כתובים שמות הנכבדים הסיקים שתרמו כספים להקמת המקדש.

את אכסדרות עמודים ארוכות שמרכיבות את הפאריקראמה מקיפים תמיד בכוון השעון. ארבעה מבנים בעלי חזית עשויה זכוכית נמצאים בפאריקראמה כאשר בכל אחד מהם יושב גראנטי (Granthi) , כלומר כהן סיקי שמדקלם חרוזים בפונג`אבית מהספר הקדוש לסיקים אדי גראנאת (Adi Granth). את הגראנתי מלווים זמרים ונגנים והתפילות מועברות ברמקולים לכל רחבי הקומפלקס. עולי הרגל נוגעים במדרגות שלפני כל תא עם ראשם ומשאירים תרומות.

בקצה המזרחי של הפריקרמה נמצאים שני מגדלי תצפית שנפגעו בקרבות של שנות השמונים ולכן הם קטומים בראשם. המגדלים נקראים רמגארהיה מינאר (Ramgarhia Minars) ומשקיפים על גאתות הטבילה המרכזיים ועל גורו קא לאנגאר (Guru-Ka-Langar) מחדר האוכל הענק. כאן מוגש אוכל לכל חפץ וללא תשלום וחשוב יותר ללא הבדל דת, צבע, קאסטה או מין. אחד מהעקרונות המרכזיים באמונה הסיקית הוא השוויון- עיקרון שעודד על ידי הגורו השלישי אמאר דאס Amar Das שדגל בביטול הקאסטות- ואותו הארוחות המשותפות אמורות לחזק. מדי יום בין השעות 11:00 עד 15:00 ובין 19:00 עד 21:00 מוגשות כאן ארוחות ליותר מרבבת סועדים.

ממול הכניסה הרשמית להארי מאנדיר נמצא המקום השני בקדושתו בקומפלקס שנקרא אקאל טאקהט (Akal Takht). המבנה הוקם במאה ה-17 על ידי גובינד סינג (Gobind Singh) כדי לשמש כמושבו של הממשלה הסיקית, Shiroman Gurudwara Parbandhak Committee, אותה הוא הקים. אקאל טאקהט נפגע קשות בזמן המצור של 1984 אך מאז הוא שופץ וקושט בעיטורים יפים. מדי ערב, בערך בשעה 22:00, מובא לכאן האדי גראנת.

 בקצה הצפון מערבי של המקדש המוזהב עומד עץ ג`ובי מסוקס שניטע לפני 450 שנים על ידי כהן המקדש הראשון באבה בודהאיה (Babba Buddhaya) ולפי האמונה הסיקית העץ הוא בעל כוחות מיוחדים. הארי מאנדיר (Hari Mandir) , כלומר "מקדש הזהב של האל", הוא זה שנתן לקומפלקס כולו את שמו והוא נבנה על ידי הגורו ארג`אן סינג כדי לאכסן את האדי גראנת, כלומר "הספר המקורי", שאת הכתוב בו הוא אוסף ממשנתם של כל החכמים הסיקים. גם כיום הספר הוא בורג מרכזי באמונה הסיקית. כיפת הזהב שעל גגו היא בעלת צורה של פרח לוטוס הפוך המסמל את חשיבות החומר והרוח באמונה הסיקית. שביל הגישה הארוך שמחבר את המקדש לצד המערבי של סארובאר (Sarovar) נקרא גשר הגורו. לשביל ניתן להגיע דרך מעבר מקומר ומקושט שנקרא דארשאני דאורהי (Darshani Deorhi) בו אוספים המאמינים דייסה עשויה מקמח חיטה על עלה אותה הם יחליפו אחר כך במנחה.

בצידי המקדש אפשר לראות קישוטי שיש מונגוליים ופרחים עשויים זהב על הדלתות והחלונות. בחלק התחתון והמקושט יותר של הארי מאנדיר מוצב במשך היום, על כיסא מלכות מפואר ומתחת לאפיריון משי משובץ יהלומים, האדי גראנת. המקור לשמו המלא של הספר, גורו גראנת סאהיב, הוא בגורו גובינד סינג שהכריז לפני מותו כי הוא יהיה הגורו האחרון ואת מקומו יתפוס הספר אותו ערך.

 המקדש המוזהב הוא, כאמור, מוקד העניין המרכזי באמריצר אך בנוסף לו אפשר לראות עוד מספר מקומות יפים בעיר העתיקה: מקדש דורגיאנה (Durgiana) מהמאה ה-16 שמוקדש לאלה ההינדית דורגה. מסגד מוחמד ג`אן (Mohamad Jan) הוא המרשים ביותר בין מסגדי העיר.כ 25 ק"מ דרומה מאמריצר נמצאת בריכת מים בשם טארן טאראן (Taren Taran) שלפי האמונה מרפאת כל מצורע שיוכל לחצות אותה בשחייה. בקצה המזרחי של הבריכה עומדים מקדש ומגדל שעתיקים יותר מאמריצר ונבנו גם הם על ידי ראנג`יט סינג.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אמריצר