יוצאים מקרקוב: הטיולים המומלצים מחוץ לעיר

קרקוב היא נקודת יציאה מצויינת לטיולי יום באזור. נסיעה קצרה תיקח אתכם בין היתר, למכרה מלח מרתק ולאחר הפארקים הלאומיים היפים של פולין. הפרטים, בכתבה שלפניכם
ליאור מורג - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: יוצאים מקרקוב: הטיולים המומלצים מחוץ לעיר
© ליאור מורג

מכרה המלח בווייליצ'קה

כ-15 קילומטרים מחוץ לקרקוב נמצאת וייליצ'קה (Wieliczka), עיירה בה שוכן מכרה מלח בן כ-700 שנה, המושך כמיליון מבקרים בשנה. מכרה המלח עדיין פעיל כיום, אך מוקד המשיכה שלו הוא כ-300 קילומטרים של תעלות, הנמתחות עד לעומק של 327 מטרים מתחת לפני הקרקע, בתשעה מפלסים שונים. שלושת המפלסים הראשונים של מבוך המנהרות הזה פתוחים לקהל הרחב, שיכול להגיע עד לעומק של 135 מטרים מתחת לאדמה. מתחת לפני האדמה רוחש לו עולם שלם הכולל אגמים, חדרים ומגוון רב של פסלים – כולם חצובים במלח.

במלח חצוב גם מספר גדול של מבני תפילה וקפלות, אך אחת היא מרשימה במיוחד – הקפלה של סט. קינגה. כנסייה זו, הנמצאת בעומק של 101 מטרים מתחת לפני השטח, מתפרשת לאורך של 54 מטרים ולגובה של 12 מטר. במקום מופיע כל מה שתצפו למצוא בכנסייה – מזבח, תגליפים של אירועים מהברית החדשה ופסלים – כשהכול במקום חצוב במלח. מרשים במיוחד הוא העתק של "הסעודה האחרונה" של דה-וינצ`י , מפוסל במלח ביד אמן. במפלס השלישי של המכרה יש מוזיאון המציג פריטים הקשורים לעבודת הכורים וכן תערוכות מתחלפות. בנוסף יש שם מסעדה טובה.

 המקום מפעיל מעל ל-400 מדריכים, כשהכניסה היא בצורה מאורגנת בלבד, לקבוצות של 35 איש. פרטים על מועדי הסיורים בחודשים השונים וכן שעות פתיחה באתר המכרה.

 • כתובת : ul Danilowicza 10, Wieliczka
 • דמי כניסה: 89 זלוטי לאדם. כרטיס משפחתי לשני מבוגרים ושני ילדים עד גיל שש-עשרה: 247 זלוטי.
 • הגעה: ניתן להגיע למכרה מקרקוב באוטובוס מספר 304 היוצא ממול למרכז הקניות Galeria Krakowska שברחוב Kurniki. דרך נוספת להגיע היא על ידי מיניבוסים היוצאים מפינת הרחובות Westerplatte ו- Starowiślna כל מספר דקות. ברכב ההגעה היא דרך כביש E40 היוצא מקרקוב – נסיעה של כ-20 דקות בכביש משולט.
 • אתר אינטרנט: www.kopalnia.pl 
 • ניתן להצטרף לסיור מודרך במכרות המלח. לפרטים והזמנת כרטיסים »

הפארק הלאומי אויצוב

במרחק ארבעים וחמש דקות נסיעה מוויליצ`קה, נמצאת העיירה אויצוב (Ojcow), שנתנה את שמה לאחד הפארקים הלאומיים היפים ביותר בפולין: הפארק הלאומי אויצוב. זהו הפארק הלאומי הקטן ביותר בפולין, אך תוכלו למצוא בו מספר מבצרים, כמה מערות ומבנה טבעי יפה, המשרה אווירה מיוחדת במיוחד בסתיו. בפארק עצמו יש מספר מסלולים, המובילים אל האטרקציות השונות בו. מרבית מוקדי העניין מרוכזים לאורך הכביש החוצה את הפארק, כששתי האטרקציות המרכזיות מרוחקות מרחק של כשבעה קילומטרים זה מזה – מרחק שניתן לעבור באוטובוס או ברגל.

 בעיירת העץ אויצוב, הממוקמת בתוך הפארק, נמצא מבצר אויצוב הניצב על תילו מאז המאה ה-14. לצידו שוכנים שני מוזיאונים לתולדות האיזור, וממנו יוצא מסלול הליכה המסומן בשחור אל מערת המלך לוקייטק (Lokietk), מערה בעומק 250 מטרים בה נערכים סיורים מודרכים באורך של כחצי שעה.

 • דמי כניסה למערה: 2.50 זלוטי
 • שעות פתיחה: 10:00-17:45 כל יום, בימי ראשון פתוח עד 18:45.
 • אתר אינטרנט: www.ojcowskiparknarodowy.pl

אל המערה החשוכה (Jaskinia Ciemna) ניתן להגיע דרך השביל המסומן ירוק. במערה זו 186 מטרים של מעברים, והיא אוכלסה בקביעות מאז מאה ועשרים אלף שנים לפני הספירה ועד ימי הביניים.

 • דמי כניסה : 10 זלוטי
 • שעות פתיחה: 10:00-17:00

ניתן לצאת לסיור מודרך בפארק הלאומי אויצוב. לפרטים והזמנת כרטיסים »

צפונית למבצר אויצוב נמצאת "הקפלה על המים". הקפלה נבנתה ממש מעל לנהר הפרדניק בשל איסור של המלך, בתחילת המאה, לבנות בתי תפילה על הקרקע. על ידי בנייה על המים עקפו בעצם את האיסור. את המקום ניתן לראות מבפנים רק ביום ראשון, בזמן התפילה. שני קילומטרים צפונית לקפלה נמצא הכפר גרודזיסקו (Grodzisko). משם, מההסתעפות השמאלית, יוצא מסלול אדום המוביל אל כנסיית סאלומה המבורכת. הכנסייה הוקמה במאה ה-17 , והגדר שלה מעוטרת בפסלים כשאחד מהם מעניין במיוחד – פסל פיל התומך באובליסק. המסלול האדום ממשיך לאורך מספר קילומטרים, עד לעמוד בשם אלת הרקולס. זהו עמוד טבעי בגובה שמונה עשר מטרים שהרוח פיסלה בו צורות מעניינות.

 בהמשך המסלול נמצא המבצר על סלע פייסקובה. המבצר הוקם במאה ה-14 ושימש להגנה על נתיב המסחר בין קרקוב לוורצלב. לאחר מכן התגוררו בו משפחות אצולה שונות עד שהועבר לידי הממשלה הפולנית בשנת 1970. המוזיאון במקום מציג אומנות אירופאית מימי הביניים ועד אמצע המאה ה-19, אך לא ריהוט מהמקום עצמו – התהפוכות הרבות שעברו על הטירה ניקו אותה מכל אלמנט היסטורי שיכול היה להישאר בה. בצמוד למבצר ישנו מסעדה, מקום טוב לנוח לאחר טיול היום.

 • דמי כניסה (למוזיאון המבצר) - 10 זלוטי
 • שעות פתיחה: שלישי עד חמישי – 9:00 – 17:00, שבת וראשון : 10:00 – 18:00

כחמישה קילומטרים מחוץ לפארק נמצאת מערה נוספת וגדולה - Wierzchowska gorna, בכפר Wierzchowie. זוהי מערה באורך קילומטר, בה אפשר לבקר בסיור מודרך הנמשך חמישים דקות. מערה נוספת, מעט מרוחקת יותר, היא מערת העטלפים (Jaskinia Nietoperzowa). המערה נמצאת ב- Jerzmanowice. במערה המרווחת ממצאים פרה-היסטוריים רבים, מתקופה של עד לפני כארבעים אלף שנים.

 • דמי כניסה למערת Wierzchowska: שישה זלוטי
 • שעות פתיחה – 9:00-16:00
 • דמי כניסה למערת העטלפים: שישה זלוטי
 • שעות פתיחה: 8:00 – 18:00
 • הגעה אל הפארק: הוראות הגעה מקרקוב, ברכב ובאוטובוס, ניתן למצוא באתר הרשמי של העיירה: www.ojcow.pl. כדי להגיע מווייליצ`קה אל הפארק יש לצאת אל כביש A4/E40, לפנות אל כביש שבע ואז לפנות שמאלה כדי להתחבר ל-Ojcowska. משם יש להמשיך ישר בכביש 94 , עד הפנייה ימינה אל העיירה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קרקוב