ג'ונגל עירוני - הגנים הבוטאניים היפים באירופה

בכל רחבי אירופה פזורים אינספור גנים מטופחים, בהם פורחים פרחים צבעוניים ועצים מרשימים ועבי גזע. הכירו כמה מהגנים היפים ביבשת, שכדאי לקפוץ אליהם, לטייל, לנוח ולהתחבר לטבע העירוני
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ג'ונגל עירוני - הגנים הבוטאניים היפים באירופה
צילום: יונית אבני

מרבדי צבעונים - גני קוקנהוף, הולנד

גני קוקנהוף (Keukenhof Gardens) בהולנד מכונים "הגנים של אירופה", בשל העובדה שמדובר בגני הפרחים הגדולים ביותר, לא רק באירופה, כי אם בעולם כולו. הגנים פתוחים מדי שנה בין החודשים מרץ למאי ובתקופה זו של השנה פרושים בהם מרבדים מטופחים, צבעוניים ומרהיבים של פרחים, חגיגה לעיניים עבור המבקרים, שמגיעים לכאן בהמוניהם. הגנים נחשבים למקום המצולם ביותר בהולנד ומדי שנה פורחים בהם מיליוני צבעונים, שמהווים את סמלה הלא רשמי של הולנד.

*הגנים נפתחים ב-22.3.2018!

הכי חשוב בסקוטלנד - הגנים המלכותיים באדינבורו

ממש סמוך למרכז אדינבורו נמצאים הגנים הבוטאניים המלכותיים, מרכז מחקר חשוב ואתר תיירות פופולארי, שמושך אליו רבים, המעוניינים להתרשם מאתר הטבע היפה. זהו הגן הבוטאני החשוב ביותר בסקוטלנד מבין ארבעה גנים שפועלים במדינה ואוסף הצמחייה הגדל בו, כולל למעלה מ-13,000 סוגים שונים, כמו גם כשלושה מיליון סוגי צמחים שמורים. מבחינה מחקרית, לגנים אלה תפקיד חשוב בשמירה על המגוון הביולוגי ובמניעת שחיקתו וחוקרי המרכז פעילים מאוד בפרוייקטים בינלאומיים בתחום. בגני אדינבורו יש כמה פינות חמד שאסור לפספס - גן הסלעים, הגן הסקוטי והגן הסיני הם שלושה מהם. בגנים ניצבות למעלה מ-25 חממות, בהן גדלים סוגים שונים של צמחים, אך המיוחדת מכולן היא החממה הוויקטוריאנית, בה גדלים עצי דקל עצומים. בגלריית האמנות שפועלת במקום מוצגות תערוכות רלוונטיות ובמקום מתקיימות מגוון פעילויות לכל המשפחה.

 • כתובת: Inverleith Row, Edinburgh, EH3 5LR
 • אתר אינטרנט: www.rbge.org.uk

מהאוספים החשובים בעולם - הגן הבוטאני של בלגיה

הגן שוכן בעיר מייז (Meise), בשטחה של טירת Bouchout. הוא משתרע על פני שטח של 920,000 מטרים מרובעים ומוצגים בו כעשרים אלף סוגים שונים של צמחים, הגדלים בכל רחבי העולם, מחציתם שמורים בחממות והשאר מוצגים לראווה תחת כיפת השמיים. בין האוספים החשובים המוצגים בגן נמצא אוסף של פריטים ממשפחת הפואתיים (Rubiaceae), משפחת הצמחים הרביעית בגודלה בעולם. ההרבריום של הגן הבוטאני הלאומי של בלגיה, בו נשמרים סוגי צמחים למטרות מחקר, הוא אחד הגדולים בעולם והוא מכיל יותר משלושה מליון סוגי צמחים. בטירה עצמה מתקיימות לאורך השנה תערוכות שונות בתחום הבוטאניקה ובגן מתקיימים מספר סיורים מודרכים.

 • כתובת: Bouchout Domain, Nieuwelaan 38, 1860 Meise
 • אתר אינטרנט: www.br.fgov.be

גן בוטאני שהוא גם אתר תיירות מוביל - גני קיו בלונדון

גני קיו, השוכנים בדרום לונדון, הם מרכז גדול למחקר בוטאני כמו גם אתר תיירות ידוע, בו מבקרים מדי שנה מאות אלפי תיירים. באתר, בן ה-250 שנה, גדלים למעלה מ-30,000 סוגי צמחים ובהרבריום שלו, שהוא מהגדולים בעולם, שמורים יותר משבעה מליון סוגי צמחים, המשמשים לצורכי מחקר. בספרייה ובארכיון של גני קיו שמור מידע, שהוא מהחשובים בעולם המחקר הבוטאני. הביתן המרכזי והמוכר ביותר באתר הוא ה-Palm House - חממת זכוכית, המאכלסת את עצי הדקל האקזוטיים, שהובאו לאירופה בתקופה הויקטוריאנית, ובנוסף להם גם סוגי צמחיה טרופית נוספים. מלבד ההתרשמות משפע הצמחייה המרהיב, ביקור בגני קיו טומן בחובו עוד פעילויות רבות המתאימות לכל המשפחה, כמו שייט באגם ושלל אירועים כמו למשל חוויית טעימת צמחים וזיהויים. גני קיו הוכרזו כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

 • כתובת: Kew, Richmond, London, Surrey TW9 3AB
 • אתר אינטרנט: www.kew.org

כל היופי הטבעי של רומניה - הגן הבוטאני של יאשי

אחד הגנים הבוטאניים היפים ביותר בעולם והמוצלח ביותר מבין הגנים הבוטאניים ברומניה, מצוי בעיר יאשי. שמו הרשמי של הגן הוא Grădina Botanică Anastasie Fătu, על שמו של אנסטסי פאטו, שייסד אותו. הגן מחולק ל-12 חלקים, בכל אחד מהם גנים ואוספי צמחים שונים, בהם אוסף ייחודי של 600 סוגי ורדים, קקטוסים ופרחי נוי. בין היתר, פועל בגן אזור מיוחד, המוקדש למטרות לימוד והעשרת תלמידים, חלק אחר מתרכז בצמחייה האופיינית לחבלי הארץ השונים של רומניה ובאזור נוסף של הגן הבוטאני ניצבות 12 חממות בהן מטופחים אוספי צמחים מכל רחבי הגלובוס ומסוגי אקלים מגוונים. הגן נמצא תחת אחריותה של אוניברסיטת Alexandru Ioan Cuza.

 • כתובת: Dumbrava Rosie St, no 7–9 , Iasi
 • אתר אינטרנט: botanica.uaic.ro

חבצלות המים המפורסמות - הגן של קלוד מונה בז'יברני

כולם מכירים את ציורי הטבע האימפרסיוניסטיים של האמן הצרפתי קלוד מונה וביתו בז'יברני, העיירה הצרפתית בה התגורר, הוא מקור ההשראה לציורים אלה. מונה, שהתגורר במקום במשך 43 שנים, עד מותו ב-1926, עיבד וטיפח את הגנים. כיום אפשר לבקר בגנים המטופחים ולראות מקרוב את חבצלות המים המפורסמות שלו, הפזורות על פני אגמוני מים ואת הגשר היפני שבנה, כמו גם לבקר במוזיאון האימפרסיוניזם הסמוך.

מפלט ירוק מהעיר - הגן הבוטאני של מוסקבה

בין בנייני הבטון של המטרופולין הענק מוסקבה, ניצבת לה ריאה ירוקה בדמותו של הגן הבוטאני והיא מעניקה הזדמנות מצויינת ליהנות מקצת טבע במרכז העיר, גם למי שאיננו בעל תחומי עניין הקשורים לבוטאניקה. הגן נמצא כיום תחת חסותה של האקדמיה למדעים והוא מציג עצמו כגן הבוטאני הגדול ביותר באירופה, ששטחו כפול בגודלו מגודלה של מדינת מונקו. מוצגים בו למעלה מ-20,000 סוגי צמחים, שנחקרו ונאספו על ידי צוות הגן מכל קצוות תבל ופועלים בו מרכז מחקר, מרכז גידול ל-20,000 שיחי ורדים, יער עצי אלון בני כמאתיים שנה, גן יפני אקזוטי וחממה, שגודלה למעלה מ-5,000 מטרים מרובעים.

 • כתובת: Moscow Botanical Str. e4
 • אתר אינטרנט: www.gbsad.ru

החממה הגדולה בעולם - הגן הבוטאני של ברלין

למעלה משלושה מיליון פריטים, השייכים לכ-22 אלף זנים של צמחים ופרחים צומחים בתחומיו של הגן הבוטאני של ברלין (Botanischer Garten). זהו אחד הגנים הבוטאניים הגדולים בעולם והוא שייך לאוניברסיטת ברלין החופשית (Freie Universität Berlin). הוא נבנה במשך 13 שנים ונפתח למבקרים בשנת 1910. הגן מחולק למספר אזורים, בהם ניתן לבקר: החממות, שאחת מהן היא חממת הזכוכית הגדולה בעולם, מוזיאון בוטאני, ספרייה מדעית והרבריום (אוסף צמחים שמורים).

 • כתובת: Freie Universit Berlin Königin-Luise-Strase 6-8
 • אתר אינטרנט: www.bgbm.org

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה