אטרקציות מרכזיות בקרנאטקה

קרנאטקה היא אחת המדינות המסקרנות בהודו, תוכלו למצוא בה ערים קטנות עם שווקים צבעוניים, נופים מוזרים ומגוון קהילות ומיעוטים (כולל הקהילה הטיבטית הגדולה ביותר בדרום הודו). בואו ללכת לאיבוד בין מטעי הקפה ולטפס על הרים ומקדשים.
אפרת המר - צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: אטרקציות מרכזיות בקרנאטקה
ארמון בנגלור | צילום: depositphotos/ snehitdesign

אחת המדינות היותר מסקרנות בהודו היא קרנאטקה (Karnataka), שלמרות שהיא בדרום אפשר להרגיש פה קצת צפון, וחוץ מזה יש בה הכל, הרים וגבעות מוקפים ירוק לטיפוסים וטרקים, אחוזות של קפה, ערים מודרניות בעלות מרכזים עתירי מידע, מקדשים עתיקים, מקדשים חדשים, מקדשים שהם לא עתיקים ולא חדשים, חופים רגועים עצי קוקוס על המים ואפילו קהילה טיבטית גדולה. בקרנאטקה משתלבת הגרניט מהדרום עם שפכי הלבה הבזלתיים של מרכז הודו ותופעות טבע מקסימות וקשות להסברה, כמו הסלעים של האמפי, נכללות ביניהם.

 מכיון שהאמפי זכתה לפרק נפרד, יצויינו בעיקר האתרים ובאזורים השווים לביקורים בדרום קרנאטקה, אזור שאם יש מספיק זמן, אפשר להקדיש לו כשבועיים שלושה, לפחות.

מייסור

מייסור (Mysore) תהיה הראשונה שמוזכרת בפרק זה, למרות שאינה הבירה ואינה העיר המרכזית בקרנאטקה, אבל היא בהחלט המעניינת שבהן, שקטה יחסית ובסיס ליציאה להמשכים מעניינים ופסטורלים בדרום קרנאטקה. מייסור היא עיר הודית דרומית וקטנה יחסית שניתן לראות בה את הצד המודרני ואת הצד העני-פרימיטיבי, את השווקים הצבעוניים והמלוכלכים לצד הארמונות המהודרים. כמו כן שוכנים זה לצד זה מקדשים הינדים, מסגדים וכנסיות (לפחות אחת מאוד מרשימה). כל המבנים האלו יהפכו תוך יום יומיים לסמני התמצאות יקרי ערך, בעיקר בגלל שרואים את הצריחים על קו השמיים הנמוך של העיר.

מקומות לבקר בהם במייסור

 • שוק דבאראג`ה (Devaraja Market(הוא שוק הירקות והקטורת הצבעוני במרכז מייסור שאפשר להסתובב בו יום שלם ולצלם את ההודים הפוטוגנים והמצחיקים. תוכלו למצוא שם גושי סוכר בשלל צבעים לזרוק לתוך כוס התה שלכם או למציצה, קטורת בשלל צבעים וריחות (במייסור מייצרים את הקטורת הטובה בהודו - ועל כך בהמשך), ירקות ופירות מסודרים בערמות קטנות לאורך המדרכה ובהם פירות שאף פעם לא יצא לכם לטעום. כמו כן הרבה "ציוד למקדשים" עלי כותרת צבעוניים, פתיתי אורז לבנים ואבקות צבעוניות בקערות נחושת ענקיות.
 • קתדרלת סיינט פילומנה (St Philomena`s Cathedral) - נראית כאילו הובאה ישירות מאירופה בזכות הארכיטקטורה הניאו-גותית שלה. חוץ מייחודה הארכיטקטוני באזור, זו חוויה מוזרה להכנס לכנסיה ולראות שם הודים מתפללים לישו, כאילו היה עוד אל במסכת אלפי האלים המיתולוגים שלהם.

ארמון המהרג`ה - המבנה המפואר סביבו יושבת מייסור, הוא לב העיר ומרכז תשומת הלב של העוברים, השבים והמתגוררים. מוקף בגן, חומה ושוטרים אטומים במיוחד, נח כיצירת פאר לבנבנה ואי של שקט מאחורי מסך העשן של האוטוריקשות. כדאי לתכנן שהשהייה במייסור תכלול גם את יום ראשון בערב, שכן אז נדלקות אינספור נורות סביב הארמון, המקדשים הפנימיים והחומה וזהו מחזה נהדר.

הארמון נבנה ועוצב ע"י אדריכל בריטי ומכיל אלמנטים שונים ומעוררי פליאה, זכוכיות צבעוניות וחרסינות, תמונות שמן המתארות ארועים במייסור בימי המלוכה, דלתות ורהיטים המגולפים בעץ ומקושטים בשנהב. בנוסף חדר המעוצב כארמון זן יפני ובו תמונות של לימודי הצ`קרות המלכותיות. הסיור בפנים הארמון בהחלט מומלץ (15 רופי + 20 לחדר הנוסף), אסור להכניס מצלמה והפקדתה בכניסה עולה 5 רופי. פתוח מ-10:00-17:30.
 בעת הבריחה הגדולה של הטיבטים מטיבט בעקבות הכיבוש הסיני (1950), התיישבו רובם בהימאליה ההודית שהזכירה להם את הבית, ומזה 50 שנה פורח האזור הטיבטי הגולה שבצפון הודו ויושבת שם כבוד ההנהגה הטיבטית (הדאלי לאמה ושות`). חלק מאותם טיבטים הרחיקו לנדוד והתיישבו גם באזורים אחרים בהודו. חלקם עברו מדרום טיבט לצפון- מזרח הודו, אזור אסאם (assam) וחלקם הרחיקו דרומה לגבעות של דרום קרנאטקה והקימו כאן כמה מנזרים בודהיסטים מהחשובים והמכובדים ביותר.המקדשים ההינדים המרשימים בבלור(Belur) והאלביד (Halebid) (יציאה מהעיר חסאן Hassan). מנגלור (Mangalor) (בת דודתה של בנגלור, השוכנת על החוף, עיר מאפירה ומפוייחת (אולי מהמנגלים) אך בסיס יציאה טוב לכל הערים האחרות ומרכזי התיירות, תוכלו למצוא כאן רכבות לגואה ולקראלה, אוטובוסים להאמפי, למייסור, לבנגלור ולמחוזות הסמוכים.

לתחילת הכתבה

בנגלור

60 שניות על בנגלור (Bangalor) עיר הבירה של קרנאטקה (כי לא צריך יותר מידי להגיד) - נחשבת לעמק הסיליקון ההודי, והעיר הכי מתקדמת בתת היבשת באופן כללי, הרחובות עמוסים רשתות מזון אמריקאיות ורשתות בגדים ארופאיות, אורות נאון והכי חשוב - בתי קולנוע עם סרטים מערביים!!! תמצאו את עצמכם מסתובבים לאורך ה-M.G.Road - שהוא הדיזינגוף של העיר, מסתכלים בחנויות ספרים מודרניות ואוכלים פיצה האט. מקומות מעניינים נוספים לבדוק בבנגלור: ארמון בנגלור, המבצר והארמון של הסולטן טיפו.

 סביב המנזרים המרכזיים Serra Jhe ו-Serra Mey פרושים כ-18 "מחנות טיבטים" (Tibetan camps) שהם מעין מושבים קטנים עם מרכזים מסחריים מאובקים. במנזרים לומדים אלפי נזירים ומלבושם האדום מקשט כל פינה בעיירות, חוץ מהנזירים מאכלסים את המושבים הללו גם הרבה מאד טיבטים "חילונים" שכמו הודים רגילים (ואמידים) הולכים ללמוד בבנגלור באוניברסיטה, הולכים לצבא ההודי, ועושים מומואים ברחובות (שזה, בינינו, הדבר הכי חשוב).

הגעה ולינה:
 הכפרים הטיבטים נמצאים בין 20 ל-30 ק``מ מהעיר מייסור. מאוד נוח לקחת אוטובוס ציבורי משם ולרדת בתחנה של bylakuppe או בעיר kushalnagar. משם לוקחים אוטוריקשה לכפר המרכזי serra, מקום משכנם של המנזרים. שם תמצאו גסטהאוסים בסגנון נזירי טיפוסי: * סידהארתא - שתורם את הכסף לבית הספר ממול. ו``סרה-ג`י`` התורם את הכסף לבית החולים.

עוד דברים:
 במחנה 1- יש מרכזים מסחריים קטנים, ריכוז גדול יותר של מסעדות והרבה הרבה מומואיות, חנויות לבגדים טיבטים ושמעטס באופן כללי. במחנה 4- יש מנזר נוסף ולצידו מקדש מרשים במיוחד, מקדש הזהב. ביוני 2004 נפתח במקום מקדש נוסף. הנזירים המקומיים ישמחו לפטפט איתכם באנגלית ולענות על שאלות בודהיסטיות ותהיות כלליות על החיים. חוץ מביקורים במנזרים ובמקדשים הצבעוניים שלהם, אפשר גם לטייל באזור, להתחכך בטיבטים בחיי היומיום שלהם שהם חצי טיבטים וחצי הודים גם בשפה וגם בהתנהגות.

לתחילת הכתבה

מחוז קורג בדרום קרנאטקה

המחוז ההררי הקטן בדרום מערב קרנאטקה הוא אחד האזורים בהם שווה לטייל ולנפוש, לטרק ולשמוע קצת שקט. בין מטעי הקפה המכסים כל חלקה טובה והנחלים הקטנים הזורמים אפשר למצוא פינות חמד (ומשפחות הודיות שמצאו אותן קצת לפניכם) שיעשו לכם טוב על הלב. בירת מחוז קורג (Coorge), אחד המחוזות האחרונים שנשארו אוטונומים (עד 1956), היא העיר מדיקרי (Madikery) בה אפשר למצוא את כל השירותים שתצטרכו לפני שאתם נכנסים אל הירוק הירוק ונבלעים בו לכמה ימים, שבועות...

 אם אתם רוצים להשיג לכם מדריך טוב לטרקים או עזרה בבחירת מסלול וכו` - גשו לאחת מסוכנויות הטיולים הסמוכות לתחנת האוטובוס האזורית במדיקרי, אחת הידועות היא סוכנות: Friends Tours & Travels 08272-229974 (Collage Rd). מחירי הטרקים 300-500 רופי ליום ועוברים במסלולים הרריים ופסגות ירוקות של בערך 1700 מטר, מומלץ בהחלט.

 מי שרק רוצה לנוח קצת בשקט ולטייל עם עצמו מידי יום, שיתפוס אוטובוס מהתחנה המרכזית לאחד הכפרים במחוז קורג. ושם ישהה באחוזות הקפה. אחד הכפרים הפופולרים הוא הכפר קאקאבה (Kakkabe), לא רחוק משם נמצאות כמה אחוזות קפה מכניסות אורחים. מאותן אחוזות ניתן לטפס לפסגות הגבוהות ביותר במחוז: טאדיינדאמול (Tadiyendamol) ופושפגירי (Pushpagiri) (1700 מטר) - טיולי חצי יום-יום לשם ובחזרה. ברוב האחוזות אוכלים עם המשפחות אוכל הודי דרומי ביתי ונהדר. מאכלי ירקות ואורז, אידלי וצ`טני תוצרת בית והרבה הרבה צ`אי. התשלום בדרך כלל 180-210 לאדם יחיד, 350 לזוג. ארוחות גדולות 50-75 רופי, 90 לארוחה עם בשר. אל תחסכו ולכו להינפש, הרי ממילא לא תבזבזו כסף נוסף על הלינה והאוכל מה שמשאיר אתכם עדיין עם פחות מ-500 רופי ליום.

כפרים נוספים בסביבה: חוץ מקאקאבה כ-30 ק"מ ממדיקרי (שלוש שעות נסיעה - 14 רופי), אפשר למצוא בסיסים שקטים גם בגאליבדו (Gallibedu), אמאתי (Ammathi) וסידאפור (Siddapur).

לתחילת הכתבה

מקומות נוספים בעלי עניין בדרום קרנאטקה

גבעת צ`אמונדי (Chamundi Hill) ופסל נאנדי - הגבעה (הר) הנישאת ק"מ אחדים מדרום לעיר, מהווה נקודת התאווררות נעימה. ההגעה לשם במונית או בריקשה (30-40 רופי). אפשר לטפס את כל הגבעה ואפשר לעשות טיול מקוצר מפסל נאנדי (פסל השור הגדול בהודו - רכבו של האל שיווא) אל המקדש שבראש הגבעה - מקדש סרי צ`אמונדסווארי (Sri Chamundeswari) למקדש עצמו תמיד יש תור ואם מסקרן אתכם מאוד לראות את ההודים שמים עוד פתיתי אורז ואגוזי קוקוס מתחת לפסל קטן, שותים מיי קודש מקערה ושוטפים את רגליהם בכניסה וביציאה אתם מוזמנים לעמוד איתם בתור. בניגוד לתורים שאנחנו רגילים לעמוד בהם, פה בסוף אין רכבת הרים.

 המלצה על נהג ריקשה: vicky ישמח לקחת אתכם לסיורים בסביבת מייסור, ולהסיע בזול ובנחמדות (גם אם תאכזבו אותו ולא תבואו לקנות סארים ממשי במקום מצוין). הוא מספר סיפורים משעשעים בדרך ויש לו מוסיקה בריקשה. ליד האגם של מייסור הוא יספר שזה אגם ההתאבדויות..."אה..והנה הספסל שעליו הם יושבים ומתלבטים אם לחזור הביתה או לא". אחר כך עוברים ליד מסלול המירוצים של הסוסים (כנראה כל יום שני). וויקי יספר שפה.. הרבה הודים מפסידים מיליוני רופים. מזל שהאגם של ההתאבדויות ..לא רחוק. טלפון: 0821-3114376 (אפשר גם תמיד למצוא אותו במאפיה מדרום למלון roopa).

לתחילת הכתבה

המחנות הטיבטים בדרום קרנאטקה

 • המפעלים: מייסור היא מרכז הודי לאומי לייצור משי וקטורת, נהגי ריקשה ושאר נותני שירותים יציעו לכם יומם וליל סיורים מודרכים והסעות למפעלים הללו, אבל חוץ מהעמלה שהם מקבלים על הבאת תיירים זה גם יכול להיות מאד מעניין. קטע מתוך כתבתם של משפחת עדוי שבקרה בבית חרושת משפחתי לקטורת מדגים את העניין: "...את הקטורת מייצרים ממקלות במבוק שעליהם מדביקים בסיס המורכב מאבקת סנדל (העץ, לא המנעל), פחם, מים וגומי (קיימים בסיסים נוספים ו"סודיים" באחד מהם מערבבים במקום מים -דבש) את הבסיס טובלים באבקות ריחניות ומייבשים למשך שעתיים בשמש. האנשים המגלגלים את הקטורת ביד מגיעים לתפוקה של 6,000 עד 7,000 מקלות קטורת ביום."

  בית-חרושת לקטורת בשוק במייסור - בעל המקום מוג`יב
  New masoom
  Akbar road, Mandi Mohalla, Mysore-21
  Tel-2442806
   2529422
 • התנסות ביוגה- במייסור יושב המרכז ההודי לאשטנגה יוגה - סגנון מפורסם ופיסי יחסית, כמו כן אפשר להתנסות בלימודי מדיטציה וסנסקריט. כדאי לברר לפני, לעיתים יש להשאר כחודש במרכז היוגה, לשם תירגולים.
  Sri Patajala Nilaya
  [email protected]
   נייד: 0821-3112936

לתחילת הכתבה

מידע שימושי

אוכל שתיה, סדר לינה

 • מיצים טבעיים בכל מקום וב-5 רופי לכוס: מומלצים: מיץ קוקוס, מיץ ענבים, מיץ ליים ועוד. בצומת שמצפון לתחנת האוטובוסים המרכזית.
 • מלון ומסעדה בהמלצה: parakline - מלון ומסעדה נהדרים (והיחידים בדרום הודו, שזה שהם בלונלי פלנט לא מרים להם את האף), יש להם סיזלרים מצויינים (אוכל בגריל שמגיע עם הרבה עשן לשולחן), ואווירת גן קסומה. חדרים (100-125 רופי ליחיד).

  פסטיבלים
   כל פסטיבל בהודו נחגג בחגיגיות סביב הארמון והאורות נדלקים בכל ערב ולא רק בימי ראשון, אבל הפסטיבל הכי פסטיבלי של מייסור הוא הדוסרה (Dussehra), כל העיר מתקשטת כולל המכוניות, המדרכות והפילים ומתמלאה בתהלוכות. יש הטוענים שזו חווייה מזעזעת, בעיקר בגלל ההתפרעות הבלתי נשלטת של ההודים אבל אם אתם באזור באוקטובר-נובמבר תבררו מתי יש ירח מלא, שתראו לפחות את ההתארגנות וההכנות.

  אינטרנט
   למי שיכול להתאפק עד שהוא מגיע לכאן, מייסור היא מקום מצויין להתחבר בו לאינטרנט, להוריד ולצרוב תמונות, מכיוון שיחסית לכל דרום הודו, התקשורת מהירה וגם זול יחסית (25-30 רופי).

  דברים שצריך לדעת על התחבורה
   מייסור היא תחנת הקצה של הרכבת הבאה מבנגלור, אי לכך ובהתאם לזאת רכבות מגיעות למייסור מבנגלור ויוצאות לכל מקום אחר, דרך בנגלור (בירת קרנאטקה). אוטובוסים של החברה הקרנאטקית יוצאים לכל רחבי קרנאטקה. ואוטובוסים נוספים יוצאים לערים מרכזיות במחוזות הסמוכים - צ`נאי ומדוריי בטאמיל נאדו, קוצ`ין וטריבאנדרום בקראלה, וכמובן, אינספור אוטובוסים לבנגלור.

  לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קארנאטאקה

אטרקציות בקארנאטאקה

מלונות ומקומות לינה בקארנאטאקה

מדריכים ונותני שירות בקארנאטאקה

נהגים בקארנאטאקה

הזמנת חופשה לקארנאטאקה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי