טיול בסין - שמורת הטבע הרי אלטון

שמורת הרי אלטון היא שמורת הטבע הגבוהה והגדולה ביותר בסין. יש בה דיונות חול שגובהן מגיע לעשרות ומאות מטרים, שרשראות הרים נישאות ואגמים שמהווים נאות מדבר מרהיבים על רקע המשטחים הצהובים האינסופיים.
CRI Online , תרגום: סו' ג'יה ועמית אלעזר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול בסין - שמורת הטבע הרי אלטון
© Depositphoto

מידע כללי על שמורת הרי אלטון

שמורת הטבע הלאומית של הרי אָלטוּן (A'erjin Shan, בסינית: 阿尔金山), שנמצאת בחלקו הדרום-מזרחי מחוז סינג'יאנג היא שמורת הטבע הגדולה והגבוהה ביותר בסין. הנוף האופייני של השמורה מגוון ומיוחד וכולל לצד מדבריות, ערבות וביצות גם הרים נישאים, נהרות וקרחונים, עולם החי בשמורה כולל סוגים רבים של בעלי חיים, שחלק מהם נמצאים בסכנת הכחדה. בין היתר ניתן למצוא בשטחה אנטילופות טיבטיות ועדרי יאק רבים. שמונת הנהרות הזורמים בתוך השמורה מבטיחים שפע של חיים לצמחייה ולבעלי החיים והמים בהם נובעים ממימי הפשרת הקרחונים וממי מעיינות.

 שמורת הרי אלטון, צילום: CRIשמורת הרי אלטון, צילום: CRI
 

הגעה לשמורת הרי אלטון

העיר דונהואנג שבמחוז גאנסו, הגובל בסינג'יאנג מדרום-מזרח נמצאת במרחק של כ-280 קילומטרים מהשמורה, וממנה ניתן להגיע בדרך המהירה ביותר אל הבייס קמפ (מחנה הבסיס) של השמורה. בעיר יש לשכור רכב ונהג שיהיה מיומן דיו כדי לנהוג בדרך מלאת האתגרים, ולקחת בחשבון אפשרות של חסימת דרכים עקב תנאי מזג האוויר. הכניסה לשמורה מצריכה הוצאת אישור כניסה, אותו ניתן לקבל בתחנת המידע של קורלה (Kuerle, בסינית: 库尔勒). מחיר הכניסה הוא 1,350 יואן לאדם והוא כולל מדריך לכל אורך המסלול.

העונה הטובה ביותר לבקר בשמורה היא מתחילת יולי עד תחילת אוגוסט, בחודשים אלה הטמפרטורות נוחות ונעות בין 5 מעלות ל-20 מעלות, אך הסיכוי לראות בעלי חיים הוא קטן. התקופה הטובה ביותר לצפות בבעלי החיים באזור היא בין החודשים דצמבר וינואר, אך מזג האוויר בתקופה זו הוא קר מאוד והטמפרטורות צונחות עד ל-30 מעלות מתחת לאפס.

 בכל הקשור ללינה, לאורך המסלול קיימות תחנות יערנים בהן ניתן לישון, אפשרויות נוספות הן לינה בבתי מקומיים או לינה באוהל, שהיא האפשרות הפופולארית ביותר. בכל מקרה, חשוב לדעת, ששמורת הרי אלטון מתאימה למטיילים מנוסים בלבד, שכן ההגעה אליה כרוכה במאמץ, כסף וזמן.

אגם בשמורה, צילום: CRIאגם בשמורה, צילום: CRI


מה בשמורה

נקודת מוצא מומלצת לטיול בשמורה היא הכפר צִ'ימאנטאג (Qimantag Xiang, בסינית: 祁曼塔格乡), שנמצא בתוך השמורה וממוקם למרגלות ההרים ובסמוך לאגם המלח אָיַאקֶקוּמוּ (Ayakekumu Hu, בסינית: 阿牙克库木湖). מומלץ להתחיל מהגדה הצפונית של האגם ולהמשיך לאורך מישור אדמות הסחף ולמרגלות הרי צי'מאנטאג. אורכו של המסלול הוא למעלה ממאה קילומטרים והוא מוביל היישר אל מדבר קוּמוּקוּלי (Kumukuli Shamo, בסינית: 库木库里沙漠). מדבר זה, שצורתו צורת מלבן, הוא המדבר הגבוה ביותר מעל פני הים, שכן גובהו נע בין 3,900 מטרים ל-4,700 מטרים. גובהן של דיונות החול במדבר זה הוא 100 מטרים בממוצע והן משתרעות לאורך קילומטרים ארוכים. רחבי המדבר מנוקדים בנאות מדבר פוריים, שנוצרו הודות למי תהום המצויים מתחת לפני הקרקע ונובעים ממנה.

 השילוב המנוגד בין דיונות החול האינסופיות לנאות המדבר יוצר מראה יפהפה ומיוחד. דוגמא לכך ניתן למצוא באגמים הפזורים בשטחו כמו אגם קוּמוּקוּלֶה (Kumukule Hu, בסינית: 库木库勒湖), המוקף בדיונות חול. סמוך לו שוכן אגם נוסף והשניים מכונים על ידי האויגורים "אגם החול" ו"אגם החול הקטן" בשל החול הרב המקיף אותם. האגם הקטן יותר שוכן במיקום גבוה, ובפרט בחלקו הצפוני, מה שהופך אותו לנקודת תצפית טובה על הנוף מסביב, שכולל את דיונות החול העצומות ועדרי יאק שחורים הצועדים עליהן. אגמים אלה נוצרו בעקבות הפשרת מי השלגים של הרי קון לון, שניצבים מדרום לשמורת הטבע. חלק ממים אלה זורמים אל מדבר קומוקולי, מחלחלים אל מתחת לדיונות החול ונשפכים לאגם החול הקטן, ממנו מגיעים המים אל אגם קומוקולה וממשיכים עד לאגם המלח. בצפון מזרח השמורה נמצא "מעיין החול" (Shazi Quan, בסינית: 沙子泉), ששוכן בגובה של קרוב ל-4,000 מטרים ונוצר משלושה מקורות מים. צורתו של המעיין היא צורת משפך, זאת בשל החולות שמקיפים אותו.

רוצים לזכות ב-3,000 ש"ח לקניות ברשת למטייל?
בואו להכיר את חבל סינג'יאנג ואולי תזכו!


 רוצים לקרוא עוד על טיול בסין? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לסינג'יאנג

כתבות מומלצות עבורך על סינג'יאנג

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם