טיול באגם לופ נור - אתרים מומלצים לביקור

אגם לופ נור הנמצא בחלקו הדרום מזרחי של האזור האוטונומי של בני המיעוט האויגורי, בחבל סינג'יאנג, נחשב לאחד המקומות המסתוריים ביותר בסין, ואף הסינים רוחשים לו כבוד רב. בכתבה שלפניכם, האתרים השונים באזור לופ נור, המומלצים לביקור, כגון: מגדלור שושלת האן, יער עצי הצפצפה העתיק, העיר העתיקה לואולאן ועוד.
אתר CRI Online - ס'ו ג'יה ושי כהן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול באגם לופ נור - אתרים מומלצים לביקור
© Depositphoto

אגם לופ נור (Lop Nor) שבחבל סינג'יאנג, ממוקם בחלקו המזרחי והנמוך ביותר של אגן טארים (Tarim Basin), בגובה של כ-780 מטרים מעל פני הים. הגייתו הסינית של אגם לופ נור היא לוּאוֹבּוּ פּוֹ ומשמעות השם "לופ נור", בשפה המונגולית, היא "מים רבים הזורמים לתוך האגם", יחד עם זאת האגם התייבש וכיום נותר ממנו שטח נרחב המכוסה מלח.

תושבי האזור הם בני המיעוט האויגורי, הקדומים ביותר בסינג'יאנג. התושבים מתגוררים על גדת נהר טארים, שגובל במונגוליה הפנימית. רבים מתושביו חיים עד גיל 90 ויותר, זאת מאחר שתזונתם עשירה מאוד. הם אוכלים דגים בלבד, שותים תה העשוי מצמחי המקום ובגדיהם עשויים גם מהצמחים הללו. תזונתם העשירה תורמת לאריכות ימים של בני המקום והם נחשבים לכוח עבודה ראוי גם בגיל מבוגר.

 הממלכה הנקראת לואולאן (Loulan) היא ממלכה עתיקה ועצומה בגודלה. בעבר, שימשה כמעבר אסטרטגי חשוב בדרום דרך המשי והיא זו אשר שלטה באזור לופ נור. לואולאן נעלמה אט-אט ואת דרום דרך המשי, שהייתה עמוסה בקהל וסחורות, כיסה חול צהוב. אגם לופ נור התייבש אף הוא וכל שנותר ממנו הוא מלח. לאורך ההיסטוריה, חוקרים רבים סיכנו את חייהם בכדי לחשוף את מאפייניו האמיתיים של האגם, שמסתוריות אופפת אותו. זאת, מאחר שבאזור התרחשו תעלומות מוזרות רבות, שנותרו בלי פתרון. למשל, יש הטוענים, שהאגם הוא משולש ברמודה של יבשת אסיה.

 לתחילת הכתבה

מגדלור שושלת האן

מגדלור שושלת האן (Handai Fenghuotai) נמצא במרחק 60 קילומטרים מהעיר קורלה (Korla). שרידי המגדלור העתיק, הניצבים, הם מתקופת שושלת האן. החוקרים מאמינים שבנייתו של המגדלור, בחלקה המערבי של החומה הסינית, נעשתה בשל החשיבות ההגנתית הגדולה שהייתה לחומה.

 לתחילת הכתבה

קברי השמש

בית הקברות קברי השמש (Taiyang Mu) נמצא על הגדה הצפונית של נהר הטווס העתיק. במקום זה קיימים עשרות קברים ובמרכז כל קבר ניצב גדם עץ. בית הקברות נבנה לפני כ-3800 שנה. סביב הקברים מונחים גדמי עצים, בגובה של יותר מ-33 סנטימטרים, שיוצרים שבעה מעגלים הנראים כקרני שמש, המשווה למקום מראה של שמש קורנת. בשנת 1979 המקום התגלה על ידי ארכיאולוגים, אך שאלות רבות נותרו ללא תשובות, כגון: לאיזה מיעוט או שבט שייך בית הקברות או למה נבחר דווקא מקום זה לקבורה?

 לתחילת הכתבה

אגם לופ נור. צילום: אתר CRI Onlineאגם לופ נור. צילום: אתר CRI Online

יער עצי הצפצפה העתיק

יער עצי הצפצפה העתיק של תרבות לופ נור נמצא ממערב לקברי השמש, על חלקת אדמה שטוחה, בגדה הצפונית של הנהר העתיק. גזעי עצי הצפצפה הם בעובי של כ-33 סנטימטרים והם ניצבים ביער לאחר שגוועו ומתו. העצים שגוועו יצרו טורים ושורות, עובדה המוכיחה בבירור שבשתילת יער זה הייתה מעורבת יד אדם. בין העצים קיימים מרווחים שווים בשורות ובטורים.

 לתחילת הכתבה

שרידי ינגפאן

שרידי ינגפאן (Yingpan Yizhi) באזור לופ נור הם מתקופת שושלת האן. מדובר בשרידי מחנה צבאי עתיק, כאשר קיימת חומת עיר מעגלית, שקוטרה 300 מטרים וגובה שרידיה כ-6 מטרים. בצפון החומה, על שטח של כשני קילומטרים, קיים דוכן גבוה שמגן על יסודות פגודה. ממערב ליסודות הללו נמצאת קבוצת קברים עתיקים - קבוצת הקברים הגדולה ביותר באזור לופ נור. במערב החומה ישנם שרידי פגודה, אשר נפלו לקרקע ויצרו צורת פירמידה. ינגפאן שימשה כתחנה לכוחות צבאיים ולדואר, הגנה על מרכז דרך המשי והייתה מקום מוגן לסוחרים העוברים בדרך.

 לתחילת הכתבה

קברו של יו צ'ון שון

הקבר של יו צ'ון שון (Yu Chun-Shun Mu) נמצא בתל אדמה, בקרבת משפך נהר הטיה באן (Tieban). ב-1 ביולי 1988 התחיל יו צ'ון שון לטייל רגלית לבד בכל סין, זאת במטרה לחקור את המקומות השונים במדינה. במהלך המסע הוא עבר למעלה מ-40 אלף קילומטרים, על פני 23 מחוזות ואזורים אוטונומיים ונפגש עם בני 33 מיעוטים. יו צ'ון איבד את דרכו בשנת 1996 וכך הגיע למקום זה. הוא מת בעקבות תשישות והתייבשות, במרחק של כשני קילומטרים מהמקום בו קבר במו ידיו את צידתו. היום ניצבים במקום קבר ומצבה. יו צ'ון קיפח את חייו בדרכו להשלים את המעבר הרגלי בכל לופ נור, שבמחוז סינג'יאנג. למעשה, זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית, שאדם עבר לבדו רגלית את המסלול הזה. יו צ'ון הוציא לאור כתבים רבים על מסעותיו וצילם מעל 8,000 תמונות. חשוב לציין כי יו צ'ון כבש את המקום השלישי, ברשימת מעשי הגבורה העולמיים.

 לתחילת הכתבה

שרידי יער עצי הצפצפה. צילום: אתר CRI Onlineשרידי יער עצי הצפצפה. צילום: אתר CRI Online

נהר הטווס

מקור נהר הטווס (Peacock river) הוא באגם בוסטן (Bosten). הנהר זורם דרך העיר קורלה ומחוז יו'לי ונכנס לאזור לופ נור היבש והצחיח. במורד הנהר אין צמחייה כלל ובמרכז הנהר זורם סחף של חול, שכולל לפעמים גם עצי צפצפה, ערבה אדומה וקני סוף.

 לתחילת הכתבה

העיר העתיקה לואולאן

העיר העתיקה לואולאן (Loulan Gucheng) נמצאת מערבית לאגם לופ נור. לואולאן היא עיר אחת מתוך ערים נוספות בנות 400 ו-500 שנה במחוז סינג'יאנג, המצוינות בדפי ההיסטוריה, יחד עם 36 מדינות ממערב למעבר יו'מן (Youmen pass), שכאמור, ביניהן גם סינג'יאנג. במאה הרביעית לספירה לואולאן גוועה במסתוריות מסיבה שלא ידועה עד היום. אפשר עוד לראות כיום את שרידי החיים בעיר העתיקה: פגודה, כלים שימושיים, ציור קטן בראש הפגודה ששרד מאות ואלפי שנים וקבוצת קברים עתיקים. בשנת 1900 חוקר שוודי בשם סוון הדין, גילה מחדש, יעם מדריך מקומי מלופ נור, את לואולאן. הגילוי הוביל להתלהבות כלל עולמית והעיר כונתה "פומפיי של המזרח". העיר מהווה מוקד משיכה לחוקרים, היסטוריונים ומטיילים מסין ומרחבי העולם. בין האתרים שתיירים נוהגים לבקר: הקברים העתיקים, תעלומת גוויעת המקום, ארונות הקבורה ועוד.

 לתחילת הכתבה

אגם הלב של לופ נור

בסוף שנת 1997 הגיע מהנדס לצורך קביעת המיקום של אגם הלב וקבע על פי קווי האורך והרוחב במפה, את מיקומו. אמנם לא נערך מחקר כתוב אשר תומך בקביעתו, אך בכל זאת הפך המקום לאתר נוף. לאחר שנקבע מיקום האתר סימנו אותו על ידי מיכל גז ריק ובשנת 1998 הגיעה משלחת מחקר של נשים מגואנג דונג לאזור לופ נור, אשר סימנה את המקום על ידי שלט מעץ. כמובן שכיום האתר מסומן היטב ומשמש תזכורת למבקרים למה שארע בעבר בלופ נור.

 לתחילת הכתבה

מידע כללי

הזמן המומלץ לטיול באזור לופ נור הוא באמצע חודש אפריל או אמצע חודש אוקטובר, מאחר שבזמנים אלה רוחות המדבר מעטות יותר. כמו כן, הטיול במקום טומן בחובו סיכונים שונים ומיועד להרפתקנים מנוסים בלבד. מומלץ לצאת לטיול בקבוצה גדולה ובמספר רכבים ולהישאר תמיד כקבוצה ולא להתפזר. הצטיידו בכמות מספקת של מזון ושתייה ובתרופות הנדרשות, בהתאם למצב הבריאותי של כל אחד. זאת מאחר, שאם תיתקלו בסופת חול חזקה במיוחד, משך השהייה במקום עשוי להתארך, מעבר למה ששיערתם. זיכרו שהפרשי הטמפרטורות במדבר הם קיצוניים מאוד ובמשך היום טמפרטורת פני השטח יכולה להגיע ליותר מ-50 מעלות צלזיוס ובלילה הטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס, לכן הצטיידו בבגדים חמים. מומלץ להקים אוהל בצבע אדום או בצבע אחר, שבולט לעין וכך גם לגבי הבגדים שאתם לובשים, זאת בכדי לבלוט בשטח ולהיראות בקלות. סוכנויות נסיעות באורומוצ'י, בירת מחוז סינג'יאנג, מציעות לכם חבילת טיול מאורגן לאגם. כמו כן, תוכלו להיעזר בסוכנות להשכרת רכבי שטח, אשר מספקת נהג מוסמך ומנוסה ומדריך צמוד.

לתחילת הכתבה

רוצים לזכות ב-3,000 ש"ח לקניות ברשת למטייל?
בואו להכיר את חבל סינג'יאנג ואולי תזכו!

רוצה לקרוא עוד על טיול בסין? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לסינג'יאנג

כתבות מומלצות עבורך על סינג'יאנג

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם