החומה הסינית

היא נחשבת לאחד משבעת פלאי העולם העתיק, משתרעת על פני למעלה מ-6,000 קילומטרים של אבן ואוצרת בתוכה היסטוריה ארוכה של שושלות סיניות שהתחלפו. החומה הסינית היא אחת החומות המוכרות בעולם כולו. הכירו אותה לעומק בכתבה הבאה
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: החומה הסינית
Chung King/Depositphoto ©

החומה הסינית - היסטוריה

החומה הסינית, המכונה בסינית ואן-לי צאנג-צנג, שפירושה: החומה שאורכה רבבת לי (לי היא מידת מרחק שאורכה כחצי ק"מ), היא חומה אדירה בעלת סממנים סמליים ותרבותיים, שנמצאת בגבולה הצפוני של סין. החומה הסינית נבנתה על מנת להגן על המחוזות הסינים מפני פלישת שודדים ונוודים והיא הוקמה על ידי הקיסר הראשון של סין, צ'ין שי חואנג-די, לפני למעלה מאלפיים שנה.

בניית החומה הסינית נעשתה על ידי פועלים רבים, שעבדו ללא הפסקה על בנייתה במשך עשר שנים. החומה עשויה קירות אבן שמשני צדדיהם נדחס עפר לביצור מקסימלי. החומה הסינית אכן מנעה כניסת נוודים ועוד אורחים לא קרואים, שבאו לכבוש את סין, אך עם השנים חלקים ממנה נהרסו במזיד או כתוצאה מבלאי טבעי וחוסר טיפול הולם.

בשנת 1211 נהרסה החומה לראשונה בעקבות מתקפת המונגולים בראשות ג'ינג'יס חאן, שכבש את סין והחל את שושלת יואן. בשיאה הגיעה החומה לאורך של למעלה מ-6,000 קילומטרים של חומה מבוצרת. בתקופת שושלת צ'ינג החומה לא שופצה במשך שנים רבות וחלקים רבים ממנה נהרסו על ידי איתני הטבע.

החומה הסינית - כללי

לאחר שסין הפכה למדינה המאפשרת תיירות נכנסת וכן לאחר ההכרה של ארגון אונסק"ו בחומת סין הגדולה בשנת 1987 כאתר מורשת תרבותית עולמית, דואגים שלטונות סין לשמר ולשפץ אותה. אורכה מגיע ל-6,400 קילומטרים, רוחבה מגיע בחלקים שונים שלה לתשעה מטרים וגובהה ל-7.5 מטרים. החומה הסינית משתרעת ממערב שאנחאיגואן בחוף המזרחי עד מעבר ג`יאיוגואן במדבר גובי, היא חוצה חמישה מחוזות ושני אזורים אוטונומיים.

תצפית באדאלינג

בשנים האחרונות הפכה החומה לחלק מהאטרקציות בהן מבקרים תיירים בהגיעם לטיול בסין, ניתן לטייל באופן עצמאי או על ידי חברת טיולים מאורגנת. רוב המטיילים מבקרים בשתי תחנות על החומה הסינית, שאליהן ניתן להגיע באמצעות רכבל (בתשלום), אחת מהן היא תצפית או תחנת באדאלינג.

באדאלינג (Badaling) - תחנה שנמצאת בגובה של 1,000 מטר ובמרחק של 70 ק"מ מצפון מערב לבייג'ין. החומה שוחזרה בתצפית זו בשנת 1957 ונוספו לה מעקות ביטחון. רוחב החומה מגיע לכשישה מטרים ומאפשר ביקור של כמות גדולה של אנשים במקביל. הוא משתרע לאורך כמה מאות מטרים, שאחריהם, ניתן לראות את הקטעים הבלתי משוחזרים, שם גם לא תיתקלו בצפיפות.

אפשר למצוא בה אמפיתיאטרון (Great Wall Circle Vision Theatre) המציג סרטים בני 15 דקות בנושא החומה הסינית. חלק זה של החומה שוחזר בסוף שנות ה-50 והפך לאחד היעדים המתויירים ביותר לאורך החומה.על מעקה החומה בבדאלינג מחוברים מספר רב של מנעולים עם סרטים אדומים. המנעולים נעולים על חוליות שרשרת עבה המשתרכת לאורך המעקה. זוגות רבים מגיעים לחומה כדי להוסיף מנעול אישי לחיזוק ושימור האהבה והזוגיות. אפשר לחזות בטקס נעילת המנעול וזריקת המפתח לתהום הסמוכה למעקה.

טיול על החומה:  יש אפשרות לעלות אל החומה בנסיעה ברכבל או בעלייה תלולה ברגל. למיטיבי הלכת מומלץ לעלות באמצעות הרכבל הפתוח, שמוביל לחלק הנמוך בחומה ומשם תטפסו במעלה החומה. מי שמתקשה בטיפוס יוכל להגיע עם הרכבל לחלק הגובה ולרדת ברגל, או לחזור ברכבל גם כן. שני המסלולים אינם קלים.

  • הגעה: ניתן להצטרף לטיולים מאורגנים היוצאים למקום, אותם מספקים בתי מלון וחברות התיירות השונות. המחירים של טיולים אלה יקרים בדרך כלל ולכן מומלץ לשקול להצטרף לסיורים זולים יותר של חברות סיניות (כדאי לעשות סקר שוק). סיורים מסוג זה שונים במעט מהסיורים האחרים, והמחירים מתחילים מ-25 דולר.

תצפית מוטיאניו

מוטיאניו (Mutianyu): תצפית זו נמצאת במרחק של 90 ק"מ צפון-מזרחית לבייג`ין. התחנה נבנתה על מנת להקל על עומס המבקרים בבאדאלינג, אך עם השנים הפכה לעמוסה בעצמה. רוב האנשים שמגיעים למוטיאניו מפספסים את החלק הלא משוחזר, לכן, מי שמעוניין להכיר את החלק האותנטי של החומה, צריך לפנות שמאלה עם הירידה מהרכבל, זה החלק שנראה יותר קצר ושרובו בעלייה ולהמשיך עד סוף השלט שאומר שזהו סוף השביל - מפה והלאה אתם תלכו על החומה הלא משוחזרת.

  • עלות הכניסה: הכניסה לתצפית זו עולה 45 יואן.
  • שעות פתיחה: 7:00-18:00 בחודשים אפריל עד אוקטובר, 7:30-17:30 מנובמבר עד מרץ.
  • האתר הרשמי: www.mutianyugreatwall.net

מעבר ההרים ג'ויונג

מעבר ההרים ג`ויונגוואן (Juyongguan): קטע זה של החומה הוא בעל חשיבות היסטורית רבה, הן בשל העובדה שנבנה במאה החמישית ושופץ על ידי קיסרי מינג והן בשל מיקומו (קרוב מאד לבייג`ין, במרחק של כ-50 ק"מ מצפון מערב לבייג`ין). זהו מסלול קצר (אם כי לא קל) האורך כשעתיים. המסלול הוא חלק מדרך המשי של סין ואחת התחנות המרכזיות בו. החומה בקטע זה מטפסת על צלע הר והיא צרה יחסית.

  • הגעה: אפשר להיעזר בשירותיו של מיניבוס מספר 919. המיניבוס יוצא מתחנת דשנגמן.

תחנת סימאטאי

סימאטאי (Simatai): קטע בחומה, 120 קילומטרים צפונית-מזרחית לבייג'ין, השולט על הגישה לגוּבֵּייקוֹאוּ, מעבר הרים אסטרטגי בחלק המזרחי של החומה הגדולה. במקום זה הוקמה חומה בתקופת שושלת צ'י הצפונית (550-577), והיא נבנתה מחדש בתקופת שלטונו של קיסר מינג הראשון. אורכו של קטע החומה של סימאטאי הוא 5.4 קילומטרים, היא מחולקת על ידי עמק לשני חלקים ובה 35 מגדלי איתות. החומה בנויה על קו הרכס של הרי יֵן וידועה בתלילותה. האתר מציע גם מספר אטרקציות לביקור, ביניהן המדרגות לגן עדן, מגדל הפיות ועוד.

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול לסין? הנה כמה קישורים נוספים באתר למטייל שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בייג'ין

אטרקציות בבייג'ין

מלונות ומקומות לינה בבייג'ין

מדריכים ונותני שירות בבייג'ין

נהגים בבייג'ין

הזמנת חופשה לבייג'ין

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי