מידע כללי על מפלי הריין

קנטון שפהאוזן, הקנטון הצפוני ביותר בשוויץ שוכן על גדות נהר הריין, אחד מהנהרות החשובים והגדולים בנהרות אירופה (אחרי הוולגה והדנובה) ואחד משלושת המרכזיים של שוויץ (לצד נהר הארה הנשפך לריין והרון הנשפך לים התיכון). היות והמחוז מוקף ברובו בשטח גרמני, השפה השלטת באזור היא הגרמנית, והמתיישבים ברובם הם בעלי אוריינטציה פרוטסטנטית.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על מפלי הריין
Thinkstock Imagebank ©

העיר שפהאוזן מכילה 30 אלף תושבים, והיא נבנתה לרגלי מבצר מונוט העתיק על הגדה הימנית של הריין. העיר הוקמה במאה ה-11 על מנת לעקוף את המחסום שהיוו מפלי הריין בנתיב המים. בעיר התפתחה תעשיית פלדה, תעשיית שעונים (שעוני שפהאוזן הם מהיוקרתיים בעולם) ומכונות המופעלות בחשמל המופק מהתחנות ההידרואלקטריות. כמו כן, במקום מגדלים פירות ודגנים ומייצרים בו יינות איכותיים. האטרקציה העיקרית בעיר היא קרבתה אל מפלי הריין, המרוחקים ממנה רק בכשלושה קילומטרים. אלו הם המפלים הגדולים באירופה והם נשפכים מגובה של 21 מטר, כשרוחב הריין במקום זה 150 מטר.

ספיקת המים במפלים מגיעה ל 1100 ממ"ק לשניה. הנוף היפה ביותר של המפלים נשקף מטירת לאופן מהמאה ה-11 (בצדם הגרמני של המפלים). אל המפלים ניתן לשוט מסמוך למסעדה (השייט נערך עד השעה 18:00 טלפון: 0526724811) העיר עצמה שמרה על מאפייני ימי הביניים כשמבצר מונוט חולש על העיר ממעלה גבעה. ניתן למצוא בה דוגמאות מצוינות לחלונות בולטים, בתים עתיקים ומזרקות מקושטות. העיר כל כך קטנה, כך שניתן למצות את כולה בסיור רגלי. רחובות העיר מלאים בבתים ישנים שנבנו בין המאה ה-15 והמאה ה-16, כשקירותיהם מעוטרים בציורי קיר יפיפיים. בין אותם בתים עתיקים ניתן למצוא את Haus zum Ritter שקירותיו צבועים בצבעים בוהקים, ופרסקו מקסים. הציור המקורי נעשה בשנת 1570, והוא מתאר סצנות היסטוריות חשובות. בסמוך נמצא ה-Munster, שנבנה במהלך המאה ה-11, ועבר כבר מספר תהליכי שחזרו מאז.

הפעמון שבחצר נחשב להיות מקור ההשראה לשיר "Ballard of the bell" של Schiller כמו כן כדאי להמשיך משם ולטפס אל מבצר מונוט ומשם להשקיף על נופי העיר. זהו מבצר מעגלי שנבנה במאה ה-16, והוא משקיף על הנוף הציורי של הערים, נהר הריין, והכרמים שעל גדתו השמאלית. מהמפלים ניתן לנסוע אל העיירה הציורית שטיין אם ריין ,Stein am Rhein, פירושו המילולי של שם העיר הוא "אבן לצד נהר הריין", אך יש הטוענים שהשם ההולם הוא "יהלום לצד נהר הריין" היות ומדובר למעשה בעיר קטנה, יפיפייה ורומנטית. העיר נבנתה בתקופה הרומית, במאה ה-10 לספירה, וסופחה לקנטון שפהאוזן בשנת 1803 זוהי למעשה עיירה קטנה שאורכה ממערב למזרח רק כ-400 מטרים, ומצפון לדרום רק כ-200 מטרים, כשעל תושביה נמנים 2600 איש. בתיה בנויים מקורות עץ מחוברות במסמרי עץ, ויש בה מזרקות מקושטות ומגודלות פרחים, חלונות משולשים וקירות חזית מצויירים במלואם בשלל צבעים בנושאים מעולם החי המסמלים את אופיו של כל בית.

כאשר נכנסים אל העיר העתיקה כדאי לבקר בכנסייתb> St. Georgen שבה נמצא גם המוזיאון המקומי. המוזיאון מכיל מאמרים המכילים מידע על ההיסטוריה של הכנסייה ושל העיר, בסמוך נמצא ה-Rathaus המקושט בציורי קיר עשירים. מול ה-Rathaus ניצבת כיכר המהווה למעשה את מרכז העיר והיא מוקפת בבתים עם חלונות מקסימים וקירות מצויירים המשווים לה מראה של תקופת ימי הביניים, והופכים אותה למן מוזיאון חי באוויר הפתוח. ניתן גם להגיע לטירת Hohenklingen שנבנתה במאה ה-12 ושימשה כעמדת הגנה על העיר. הטירה נהרסה בקרב Schvawen שנערך ב-1449 ובקרב שלושים השנים שנערך משנת 1618 עד 1648 אך שוחזרה כמעט בשלמות. מן הטירה ניתן להשקיף על העיר ועל נהר הריין הסמוך.

יעדי הכתבה