שלג לגולשי סקי וסנובורד

על ההר בלה פלאן - מסלולים, הדרכה, סנובורד ועוד

לה פלאן הוא אתר סקי עצום בשטחו, המציע מסלולים מגוונים המתאימים לכל הרמות, אך מי שיהנה ממנו בעיקר הם גולשים ברמה מתקדמת, שיתענגו על שפע המסלולים הכחולים והאדומים הפרושים בו. אנשי הסנובורד ימצאו מסלולי אוף פיסט נסתרים מהעין, אליהם אפשר להגיע רק עם מדריכים שמכירים את השטח היטב
מערכת "שלג" בשיתוף Club Med
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: על ההר בלה פלאן - מסלולים, הדרכה, סנובורד ועוד
Nicolas Mht ©

אזורי הגלישה והמסלולים

הנקודה הגבוהה באתר לה פלאן (La Plagne) נמצאת בגובה 3,250 מטרים, תחנת הרכבל הנמוכה ביותר נמצאת בגובה 1,250 מטרים.

פרטים על מסלולי הגלישה:

 • אורך המסלולים באתר: 225 ק"מ
 • מסלולים כחולים: 62%
 • מסלולים אדומים: 25%
 • מסלולים שחורים: 13%
 • שלג מלאכותי: 309 תותחים
 • התאמת האתר לגולשים מתחילים: 52%
 • התאמת האתר לגולשים בינוניים: 25%
 • התאמת האתר לגולשים מתקדמים: 13%

מעליות ורכבלים באתר:

 • מעליות טי-בר: 68
 • מעליות מושב: 33
 • מעליות קרון: 9

דרגת הקושי בחלק מהמסלולים קשה יותר מזו המצויינת וחלק מהמסלולים, המוגדרים כמתאימים עבור מתקדמים, עשויים להיות קלים מדי עבורם. שמות המסלולים וסיווגיהם נוטים להשתנות לעיתים קרובות, אך המיפוי של המסלולים טוב, למרות שהוא עשוי להיות מעורפל בכמה מקומות. מסלולי האתר פזורים על פני שטח נרחב אותו אפשר לחלק לשבעה אזורים נפרדים, שמקושרים ביניהם.

ממרכז פלאן אפשר לקחת מעלית ל- Le Biolley, ל- Aime או ל-Montalbert. המעלית המרכזית שיוצאת ממרכז פלאן מובילה אל La Grande Rochette. מכאן, יש כמה מסלולים טובים שמובילים בחזרה למטה ומסלול קל שמוביל ל- Plagne-Bellecôte.

אפשרות נוספת היא להגיע אל האזור שנקרא Champagny, שבו יש מסלולים טובים אשר צופים לעבר קורשבל (Courchevel). מ- Plagne-Bellecôte ו- Belle-Plagne אפשר להגיע ל- Roche de Mio ולבחור בין גונדולה לבין שתי מעליות כסאות מהירות, שהראשונה בהן מגיעה גם ל- Champagny.

מ-Roche de Mio יוצאים מסלולים לכל הכיוונים: לה פלאן, Champagny ו- Montchavin/Les Coches. אל האזור הזה אפשר להגיע גם בעזרת מעלית כסא בת שמונה מושבים מ- Plagne-Bellecôte אל L'Arpette.

מ-Roche de Mio אפשר גם לקחת גונדולה לכיוון קרחון Bellecôte. כדאי לשים לב, האזור נסגר לעיתים קרובות בשל רוחות חזקות ומזג אוויר בעייתי. הכסא העליון נסגר בדרך כלל בחורף, אך אם הוא פתוח, הוא מציע נופים מהממים. אפשר לרדת 2,000 מטרים ולהגיע אל Montchavin, שבו יש מסלול אוף פיסט לא קשה.

מפת המסלולים מגדירה שלוש מעליות כפתור כ"קשות" והן אכן כאלה. ממרכז פלאן אפשר לצאת לסקי לילה במסלול הסלאלום.

חושבים על סקי בלה פלאן? הכירו את מועדוני הסקי המומלצים של קלאב מד: Aime La Plagne ו-La Plagne 2100 »

מסלולים לגולשים מקצועיים 

שני מסלולים שחורים ארוכים, תלולים ויפים יוצאים מ- Bellecôte לכיוון מעלית שנמצאת מתחת ל-Col de la Chiaupe - מדובר על ירידה של כמעט 1000 מטרים. כדאי לדעת, שפעמים רבות המסלולים האלה סגורים בפני הגולשים. על המסלולים האחרים, שיוצאים מהקרחון ומגיעים לתחנת הגונדולה, אפשר לסמוך יותר והם בחלט שווים.

מסלול Chiaupe סווג כ"שחור" הודות למקטע קצר בו שעונה על ההגדרה הזו. אזור קשה נוסף הוא Biolley. המסלול האדום הארוך Emile Allais מוביל עד ל-La Roche. זהו מסלול שנמצא בשימוש מועט. הוא פונה לכיוון צפון וכאשר יש הרבה שלג הגלישה בו מהנה מאוד. המסלולים השחורים Coqs ו-Morbleu נמצאים בגב ההר והם תלולים במיוחד. המסלול Palsembleu פחות.

אזור Etroits קיבל את סטטוס המסלול השחור שלו בשל מקטע קצר, צר ותלול, שנמצא בקצהו העליון. גולשים מנוסים יפיקו את המיטב מלה פלאן אם ישכרו מדריך ויחקרו עימו את אפשרויות האוף פיסט הנרחבות. בשני האזורים שצויינו לעיל ניתן למצוא כמה מסלולי אוף פיסט מצויינים. כדאי גם לקחת בחשבון את את המסלול מ-Bellecôte ל-Les Bauches, שיורד לאורך 1,400 מטרים.

עבור המנוסים יותר, חלקו הצפוני של Bellecôte מציע אתגר מעולה ושלג טוב בפסגה. אפשר לרדת 2,000 מטרים ל-Peisey-Nancroix ולעצור לצהריים במסעדת Ancolie המצויינת. משם, אפשר לקחת מונית או אוטובוס חינמי, שיקחו אתכם לרכבל Vanoise Express. מסלול אוף פיסט יפה נוסף מתחיל בטיפוס וממשיך אל קרחון Cul du Nant ואל Champagny-le-Haut.

מסלולים למתקדמים

באופן כללי, רוב השטח של אתר הסקי הוא גן עדן עבור גולשים ברמה מתקדמת, עם מסלולים כחולים ואדומים בכל מקום. למתקדמים, שנמצאים בתחילת הדרך, יש שפע של מסלולים כחולים "רכים" באזור המרכזי של האתר ומסלול ארוך ומעניין, שמשתרע מ-Roche de Mio ועד ל-Belle Plagne וחוצה מנהרה.

המסלולים הכחולים, שנמצאים בשני צדדיו של Arpette, בצד של Montchavin במרכז האתר מצויינים, אך כדאי לדעת, שהמסלולים הכחולים שנמצאים למטה יותר בכיוון Montchavin, קשים יותר. הדרך הקשה להגיע אל ומ- Champagny היא מאזור Roche de Mio-Col de Forcle.

אזהרה: מסלול Mira, שמתחיל מ-Grande Rochette לכיוון מרכז פלאן, הוא המסלול התלול ביותר בו נתקלנו וללא ספק עליו להיחשב כאדום. בחלקו התחתון הוא הופך למסלול מצויין. מסלול Verdons הסמוך מצויין אף הוא.

למתקדמים מנוסים יותר יש מסלולים אדומים ארוכים ומענגים. יש מקטעי מוגול מאתגרים בדרך מ-Roche de Mio ל-Les Bauches 0ירידה של 900 מטרים) - המחצית הראשונה מגוונת מאוד וכוללת קטעי אוף פיסט רבים.

המחצית השנייה, Les Crozats, מוגדרת כמסלול שחור ועלולה להיות מסוכנת אם השלג איננו במצב מושלם. באזור Champagny יש כמה מסלולים אדומים קשים - Kamikaze ו-Hara-Kiri שיוצאים מ- Grande Rochette. במסלול הכחול Bozelet יש מקטע מפתיע ותלול.

המסלול האדום Mont de la Guerre נמשך 1,200 מטרים, הוא מתחיל ב- Les Verdons ומסתיים ב-Champagny. הוא רחוק מהמעליות, מה שאומר הליכות ארוכות באזורים שטוחים בתחילתו ובסופו, אך בחלקו התחתון יש מרכיב אדום רציני וטוב. מסלולים אדומים מצויינים נוספים קיימים באזורים האחרים של האתר, כמו למשל, המסלול ב-Les Coche.

מסלולים למתחילים

לה פלאן הוא מקום טוב למתחילים, יש בו שלג טוב ותנאים טובים. אזורים מיוחדים למתחילים נמצאים ב-Plagne 1800, במרכז, ב-Aima, Bellecôte, Montchavin ו-Montalbert. בכל אזור יש לפחות מעלית כפתור חינמית אחת, אך אין מסלולים ירוקים ארוכים, אליהם אפשר להתקדם מהמסלולים הלימודיים. למרות שרבים מהמסלולים הכחולים באתר הם קלים, לא כדאי להסתמך עליהם, כי כפי שצויין לעיל, חלקם עלולים להיות לא פשוטים.

מעליות מהירות

בשנים עברו, פיגר האתר לה פלאן אחרי אתרי סקי צרפתיים אחרים בכל הנוגע ליעילות המעליות. אחרי שחל שיפור בתחום, כיום מרגישים ששוב יש האטה ושהוא שוב נשאר מאחור ביחס לאתרים אחרים. מעליות מרכזיות רבות הן מהירות והאזור של Montchavin/Les Coches מוצלח מהבחינה הזו. יחד עם זאת, ברגע שמתחילים לחקור את שאר האזורים באתר, מוצאים מעליות כסא וכפתורים ישנות - כך למשל מעל Les Bauches, בכל האזור שסביב המרכז ומעל Montalbert.

תורים למעליות

למערכת המעליות והמסלולים של לה פלאן יש כמה חסרונות משמעותיים - העיקרי שבהם הוא המעבר בין אזורים, שכרוך פעמים רבות בירידה ל-Plagne-Bellecôte, שם משתרכים תורים ארוכים בעונת השיא. גונדולת Roche de Mio היא מקור קבוע לתלונות וגם מעליות הכסאות לכיוון המרכז ו-Montchavin אינן נטולות תורים.

מה שדרוש הוא כמה מעליות מאזור Belle-Plagne ומעלה. יש עוד מספר מעליות מועדות לפורענות בכל הנוגע לתורים, כמו למשל ב-Les Bauches ובאזור Champagny (ובפרט ב- Verdons Sud). תורים ישנם גם בגונדולה לקרחון בתקופה בה יש מעט שלג.

בעיה נוספת מלבד התורים היא הצפיפות באתר. האזור בו הדבר בולט במיוחד הוא האזור מ-Roche de Mio ועד ל-Belle-Plagne ו- Plagne-Bellecôte. המסלולים שנמצאים מחוץ לעמק המרכזי של העיירה שקטים יותר, חוץ מאלה המובילים ל-Montchavin בסוף היום.

טיפ לסקי: מרחב פרדיסקי - בשיתוף Club Med

מרחב הגלישה פרדיסקי (Paradiski) מספק את תמהיל מסלולים מהטובים ביותר באירופה, כך שכל הגולשים – ממתחילים ועד מקצוענים וגולשי אוף-פיסט - ימצאו כאן את מבוקשם. המרחב ידוע במערכת מעליות מתקדמת, וגם הפעילויות ומתקני הסקי שנועדו לילדים קיבלו כאן תמיד ציונים גבוהים במיוחד. המרחב מורכב מאתרי הסקי של לה פלאן, פייסי ולנדרי ולז ארק. באחרון תוכלו ליהנות מחופשה במועדון הסקי החדש והמודרני ביותר בעולם: Les Arcs Panorama

פארקי שלג

פארקי שלג טובים אפשר למצוא ב-Belle-Plagne, Montchavin/Les Coches, Champagny ופארק "חניכה" ב-Montalbert. פארק 7Cube, שנמצא מעל מרכז פלאן נחשב לאחד הטובים בצרפת ומגיעים אליו עם מעלית הכסא Colorado.

בפארק קיימים שלושה מסלולים: מסלול לגולשים מומחים שבו שולחנות, מסלול S ועוד, מסלול למתקדמים ומסלול קל למתחילים. ב-Plagne-Bellecôte יש שני Half Pipe וב-Belle-Plagne יש מסלול מיוחד ל- Boardercross.

סנובורד בלה פלאן

עם שטח כל כך גדול, כל אחד יכול למצוא את מקומו בלה פלאן. יחד עם זאת, מומלץ למומחי ה-Free Ride לשכור מדריך, שכן יש הרבה מסלולים צדדיים ונחבאים, שקשה למצוא אותם בצורה אחרת. כאשר מתחיל להחשיך, מומלץ לגלוש במסלולי העצים הנמוכים, שכן גלישה במסלולים הגבוהים תהיה קשה.

למרות שזהו מקום מצויין למתחילים, עם שטחים פתוחים ורחבים, כדאי להזהר, שכן יש הרבה אזורים שטוחים, בעיקר מעל Belle-Plagne, במרכז מסלול המנהרה והמסלול הכחול, שמחבר בין Montchavin ו-Les Bauches.

הקפידו לצבור מהירות מספקת או פשוט המנעו מאזורים אלה, כדאי שלא תצטרכו לצעוד הרבה ברגל. רוב מעליות הכפתורים הוחלפו ומהאחרות אפשר להמנע. הבעייתיות יותר מסומנות במפת המסלולים של האתר.

קרוס קאונטרי

באתר יש 80 קילומטרים של מסלולי קרוס קאונטרי, המוצלח מביניהם נמתח לאורך 22 ק"מ ונמצא בעמק שמסביב Champagny-le-Haut. באזורים הפונים לכיוון צפון יש מסלולי עץ, שמחברים בין המרכזים השונים. נסיעה ברכב תסייע לכם להפיק את המיטב.

לתחילת הכתבה

התוכן נבחר, תורגם ונערך על ידי מערכת אתר “שלג” מהאתר www.telegraph.co.uk

רוצה לקרוא עוד על אתר הסקי לה פלאן? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על צרפת