מסלול בן שישה ימים באירלנד

התוודעו אל חלק מאוצרותיה של אירלנד באזורים הפנימיים של האי. תוכלו להשתמש בהצעה זו לסיור בן 6 ימים באזורים הפנימיים, על-מנת ליצור תוכנית סיור משל עצמכם. בכל שלב בסיורכם תוכלו לעבור מביקור בחלקי האי הפנימיים אל ביקור בנקודות שיעניינו אתכם לאורך קו החוף. אם תסעו במסלול הפנימי בלבד, מובטח לכם מסלול בן 1000 ק"מ (620 מיל) של אזורי כפר נפלאים, כולל ערים וכפרים היסטוריים, ובכולם מגוון רחב של אפשרויות לינה.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מסלול בן שישה ימים באירלנד
© איתמר ברק

על המסלול

תוכלו להתחיל או לסיים את הסיור בכל נקודה בה תבחרו לאורך המסלול. להלן נקודות הכניסה העיקריות לאירלנד ועימן נקודות התחלה נוחות: מבלפאסט, זוהי נסיעה קצרה אל עבר אנטרים (Antrim) או נסיעה של כ- 8 ק"מ אם תצאו משדה התעופה הבינלאומי של בלפאסט. מנמל לארן (Larne) ניתן לנסוע בכביש A8, או בכבישים שונים, ולהגיע כעבור קילומטרים ספורים באוטוסטרדה אל אנטרים. מדאבלין, קיים כביש טוב המוביל לטרים (Trim), המרוחקת כ- 30 ק"מ בלבד. כניסה דרך נמל קורק תוביל אתכם להצטרף אל המסלול הפנימי בפרמוי (Fermoy).

 המרחקים המצויינים כאן הינם בקירוב ואינם כוללים סטיות מהמסלול. לחצו כאן למפת המסלול.

לתחילת הכתבה

היום הראשון: אנטרים - אניסקילן

מרחק: 142 ק"מ / 88 מייל
 פנו מערבה תוך חציית הנהר באן (Bann) בטום (Toome), הידוע כאזור דיג של צלופחים. תוכלו לפנות קצת מהמסלול ולערוך סיור קצר בבלאהי בון (Bellaghy Bawn), שם ניתן לראות מוצגים הקשורים למשורר האירי הידוע שיימוס היני (Seamus Heaney), שזכה בפרס נובל לספרות ב- 1995. אחר-כך סעו לאורך עמק גלנלי (Glenelly) בעל הנוף הקסום, דרך אזור הרי הספרינ`ס (Sperrins), עברו ליד הר סאוול (Sawel) - גובה 678 מ`. בקרבתו קיים מרכז למסורת האירית שם נוהגים התיירים לחפש זהב ביובלי הפויל (Foyle). פנו דרומה, דרך בארנס גאפ (Barnes Gap), אל עבר הכפר גורטין (Gortin) והפארק ההיסטורי של אולסטר, על-יד אומה (Omagh) או המשיכו לפלאמבריג` (Plumbridge) ומשם לניוטאונסטיוארט (Newtownstewart), שם לן המלך ג`יימס השני לילה אחד כאשר הוא נסוג מדרי בשנת 1689. המשיכו דרומה לעבר אומה, שם תוכלו לבלות במשך אחר הצהריים בפארק Ulster American Folk, לפני שתרדו לאזור האגמים של פרמאנה (Fermanagh) ללינת לילה בסביבות קש (Kesh) או אניסקילן (Enniskillen).

הערה: מסלול אלטרנטיבי ממזרח-למערב הינו דרך כביש קוקסטאון-אומה (Cookstown-Omagh) , שם הנוף פחות ציורי, אך תוכלו לעבור במפעל הפשתן של וולברוק (Wellbrook) , לבקר במעגלי האבן של ביאמור (Beaghmore) ובמרכז אן קרגין (An Creagán).

לתחילת הכתבה

היום השני: אניסקילן - טולאמור

מרחק: 177 ק"מ / 110 מייל
 הבוקר תוכלו לבחור בין מגוון אפשרויות! תוכלו לבלות כמה שעות בהפלגה בספינת סיור (waterbus) ולבקר במגדל העגול של האי דבניש (Devenish), בדרך תוכלו להשקיף על הטירות הנאות של אחוזות המטעים בסביבות החופים של לוך ארן (Lough Erne) ולהגיע מערבה עד מצודת קאלדוול (Castle Caldwell), על-יד באליק (Belleek). לחילופין, תוכלו לפנות לכיוון בלקו (Belcoo) דרך הבית והגנים של פלורנס קורט (Florence Court) , אתר מוגן של החברה לשימור אתרים, ודרך מארלבנק לופ (Marlbank Loop). תוכלו גם לסייר במערות מארבל ארץ` (Marble Arch Caves). סעו בכביש בין שני האגמים של מקניאן לוך (Macnean loughs) וסעו למרגלות הרי הברזל (Iron Mountains) הצחיחים משם תגיעו לדראמשנבו (Drumshanbo), שהיה פעם מרכז לזיקוק ברזל שנכרה בשלייב אניירין (Slieve Anierin). משם המשיכו לכפר לייטרים (Leitrim village) הממוקם בקצה הדרומי של תעלה המחברת בין נהר השאנון לאגם ארן. אחרי ביקור בקאריק-און-שאנון (Carrick-on-Shannon) ההומה, סעו לבויל (Boyle), שם תוכלו לראות את מנזר ה- Cistercian Abbey ואת האגם המעוגל. תעברו ליד ראת`קרוכן (Rathcroghan), הבירה העתיקה של קונאכט (Connacht), עד לעיירה רוסקומון (Roscommon town). תוכלו ללון באת`לון (Athlone), מקום לידתו של הטנור האירי ג`ון מקורמק ולבקר למחרת באתר הנזירי המפורסם קלונמקנויז (Clonmacnoise) או להמשיך לטולאמור (Tullamore), המפורסמת בזכות ליקר ה"אייריש מיסט" המיוצר בה.

לתחילת הכתבה

היום השלישי: טולאמור - ליסמור

מרחק: 195 ק"מ / 121 מייל
 אחרי שתתפעלו מהארכיטקטורה של תעלת טולאמור, סעו לכיוון דרום מערב אל עבר ביר (Birr), שם תוכלו לטייל בכיכרות בסגנון המלך ג`ורג` ולבקר בגנים הנפלאים של הטירה, שבה נבנה טלסקופ ענק בשנת 1845. משם ניתן לנסוע מזרחה בכביש המתפתל תוך חציית אדמת הביצות אל עבר קיניתי (Kinnitty) לנסיעה סביב שלייב בלומס (Slieve Blooms) . בין הגבעות הנמוכות מכוסות האברש תיהנו דווקא מהמיעוט היחסי של מבקרים במקום. המשיכו אל עבר רוסקריאה (Roscrea) ובקרו בבית דאימר (Damer House), משם המשיכו אל ת`ורלס (Thurles) הידועה בזכות ה- July féile בכיכר ליברטי. מכאן המשיכו אל מיצ`לסטאון (Mitchelstown) , כשבדרך תעברו על-יד מנזר הצלב הקדוש (Holy Cross Abbey) והסלע המדהים של קאשל (Rock of Cashel). מקהיר(Cahir) , תחליטו אם ברצונכם לנסוע על כביש משני דרך העמק היפה של אהרלאו (Glen of Aherlow), מעבר חשוב בין ההרים שעל השליטה בו נערכו מאבקים לאורך ההיסטוריה, או אם ברצונכם להמשיך בנסיעה על כביש N8 העובר בין שני רכסים - רכס הנוכמילדונס (Knockmealdowns) ורכס הגאלטיס (Galtees) עם ההרים היפים, העשויים אבן חול אדומה (מערות מיצ`לסטאון מסומנות בשלטים בכביש N8). המשיכו אל עבר פרמוי (Fermoy), עיירה של חיל המצב הבריטי מתקופת סוף המאה ה- 18, שבה בניינים גדולים, כבישים רחבים וגשר מאסיבי. תוכלו ללון בסביבות ליסמור (Lismore).

לתחילת הכתבה

היום הרביעי: ליסמור - טרים

מרחק: 232 ק"מ / 144 מייל
 שווה לבקר בקאתדרלות של ליסמור, אחת מהן עתיקה והשניה מודרנית; מצבות מימי הביניים, קברים מהודרים וויטראז`ים רבים, כולם מעוררי התפעלות. תוכלו לטייל בגנים של הטירה, שהיו בבעלות הדוכסים של דוונשיר. אולי יהיה לכם מספיק זמן כדי לנסוע בכביש הצר עד מעבר ווי (Vee Gap) בין ההרים ומשם בירידה עד באליפורין (Ballyporeen) ומערות מיצ`לסטאון. אם לא, סעו מזרחה ואחרי קאפוקוין (Cappoquin) פנו צפונה אל קלונמל (Clonmel), עיירה תוססת שהיתה פעם מרכז הסעה בקווי קרקרות, הממוקמת בנוף יפה על-יד נהר השור (Suir). כאשר הרי קומרה (Comeragh) לימינכם, סעו מזרחה אל קאריק-און-שור (Carrick-on-Suir), שם תמצאו ארמון אליזבתני, שלפי המסורת היה מקום לידתה של המלכה אן בוליין. המשיכו לקילקני (Kilkenny), עיר זו, מתקופת ימי הביניים, מלאה בניינים היסטוריים, סדנאות ובתי יוצר של אומנים ואמנים. הדרך לקארלו (Carlow) עוברת דרך אדמה חקלאית דשנה ובחלקה מקבילה למערכת התעלות והסכרים של נהר הבארו העמוס דגי טרוטה (Barrow Navigation). מערכת זו משתרעת עד קארלו, שבה כדאי לראות את הקתדרלה היפה, שבראשה מתנשא מגדל תאורה (lantern) בסגנון גותי. המשיכו ממזרח למסלול המירוצים של קורה (Curragh), דרך נאאס (Naas) ומשם לטרים (Trim), ללינת הלילה.

לתחילת הכתבה

היום החמישי: טרים - ארמה

מרחק: 129 ק"מ / 80 מייל
 טיילו בטרים, בגדה הדרומית של נהר הבוין (Boyne), שהיווה את קצה התחום האנגלי בתקופת ימי הביניים. תוכלו לטייל סביב החומות החיצוניות של מצודת טרים, שאורכן כ- 450 מ`. מצודה זו מהתקופה הנורמנית הינה הגדולה ביותר באירלנד, ובה צולם סרטו של מל גיבסון "לב אמיץ", בשנת 1995. אחרי שתתפעלו מה- Yellow Steeple, מגדל פעמונים מהמאה ה- 14 מעברו השני של הנהר, המשיכו בדרכים הכפריות אל קלס (Kells) העתיקה, שם נוצר ה- Book of Kells, כתב-יד מעוטר מהמאה התשיעית לסה"נ, ובה תוכלו לראות את הצלבים המגולפים, המגדל העגול ואת בית הקדושה קולומבה (עדיף לחנות למרגלות הגבעה ולעלות ברגל). המשיכו למונהאן (Monaghan) דרך קאריקמאקרוס (Carrickmacross), הידועה במלאכת התחרה המפותחת שלה, ולקאסלבלייני (Castleblaney), שם תוכלו לעצור ולהינפש בפארק על יד אגם לוך מוקנו (Lough Muckno). משם המשיכו הלאה מעבר לקלונטיברט (Clontibret), אתר הקרב הראשון של יו או`ניל נגד האנגלים בשנת 1595. אחרי שתסיירו בכיכרות של מונהאן (Monaghan) ובקתדרלת התחייה הגותית, אל תפספסו את הצלב של קלוהר (Clogher) במוזיאון. למוזיאון זה ישנם קשרים הדוקים עם המוזיאון המחוזי ארמה, שם יושבים שני הארכיבישופים של אירלנד. עיר זאת היא העיר הבאה במסלול הסיור.

לתחילת הכתבה

היום השישי: ארמה - אנטרים

מרחק: 121 ק"מ / 75 מיל
 התחילו מוקדם כי בעיר זאת יש הרבה אתרים שכדאי לראות! רשימה קצרה: טיילו במרכז העיר ושימו לב לארכיטקטורה של תקופת המלך ג`ורג`, כולל ספריית רובינסון, שם מוצג עותק ייחודי של "מסעות גוליבר", עם תיקונים בכתב ידו של הסופר Swift. כמו כן, מצפה הכוכבים מהמאה ה- 18 ושתי קאתדרלות, כל אחת על גבעה נפרדת. לפחות 18 כנסייות נבנו על הגבעה (שעליה עומדת הקאתדרלה הפרוטסטנטית) מאז בנה סנט פטריק את כנסיית האבן שלו שם במאה החמישית לספירה. במרחק כ- 3 ק"מ מערבה לעיר בקרו בנאבאן פורט (Navan Fort), בירת מלכי אולסטר משנת 700 לספירה. כעת סעו דרך גילפורד (Gilford), מקום לידתו של הצייר JB Yeats, והעיירה הכפרית הנעימה ביינבריג` (Banbridge). כדאי לעצור בדרומור (Dromore) כדי לטפס על הגבעה המלאכותית והטירה שבה השתכן המלך ג`ון בשנת 1210. המשיכו אל מרגלות ה- lea of Slieve Croob, אתר הגלעד העתיק של לגאנני (Legananny dolmen), אל באלינאהינץ` (Ballynahinch), שהתבלטה במרד של 1798, ומשם לכפר הילסבורו (Hillsborough), שם נחתם ההסכם האנגלי-אירי בשנת 1985. אחרי שתבקרו במרכז הפשתן האירי בליסבורן (Lisburn), שובו דרך הכפרים מוירה (Moira) וגלנאבי (Glenavy) אל אנטרים.

לתחילת הכתבה

צילום: גיל חן

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירלנד