מסלול טיול באירלנד בן 5 ימים

במסלול זה אנו נתוודע לחלקו של החוף המזרחי של האי האירי ולאיזורים הפנימיים, הידועים יותר בשמם "המידלנדס" (Midlands). מסלול זה הוא בן חמישה ימים והוא יזמן לכם ביקור בגנים יפהפיים, נופים פסטורליים, אתרים אריכאולוגיים והיסטוריים מרתקים ואפילו קצת גולף, למי שמעוניין להתנסות...
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מסלול טיול באירלנד בן 5 ימים
© איתמר ברק

יום ראשון - לינה בעיירה אבוקה

הכפר אניסקרי הוא מקום קטן על הגבול שבין המחוזות וויקלו ודבלין והוא שוכן ממש למרגלות הר שוגרלוף (Sugarloaf). הכפר נמצא במרחק של כחצי שעת נסיעה מדבלין. על מנת להגיע לאניסקרי נצא מדבלין לכיוון לוקאן (Lucan). בלוקאן יש לעלות על כביש N81. יש להמשיך על כביש עד כיכר ובה ביציאה הראשונה יש לצאת לכביש M50 לכיוון דרום מזרח. לאחר כ-17 ק"מ יש לצאת לכביש M11 או E1 לכיוון בריי (Bray) או סינקיל (Seanchill). ליד בריי יש לפנות שמאלה לכיוון ליטל בריי (Little Bray) וקרוב לעיירה זו יש לפנות שוב שמאלה לכביש M11/E01 לכיוון וויקלו (Wicklow). בהמשך יש לצאת לכיוון דבלין ואז לצאת לכביש N11/E01. לאחר מכן יש לפנות ימינה לכביש R117 עד ההגעה לאניסקרי.

 באניסקרי נמצא אחד האתרים הפופולריים ביותר בקרב מטיילים באירלנד- אחוזת פאוארסקורט (Powerscourt House and Gardens). בשטח האחוזה העצום תמצאו גנים מרהיבים, בהם משולבים גינות מטופחות, אגמים ציוריים, נקודות חן נסתרות. בשטחי האחוזה ניתן לטייל בשבילים היפים בין כמאתיים מינים וזנים של עצים וצמחייה. פרטים נוספים באתר האינטרנט. כארבעה ק"מ מדרום לעיירה, במתחם האחוזה, מצוי מפל פאוארסקורט. זהו המפל הגבוה ביותר באירלנד. באתר זה תוכלו ליהנות מעוצמת המפל ומנופים מרהיבים. פרטים נוספים באתר האינטרנט.

גם לעיירה אניסקרי יש מה להציע בזכות עצמה- בתיה הציוריים והשעון שבמרכז העיירה מהווים מוקד משיכה לא קטן לתיירים. מאינסקרי נצא לעיירה ראונווד (Roundwood) שם כדאי לעצור להפסקת צהריים. נצא מאניסקרי ונעלה על כביש R760 עד לקילו (Killough), שם נפנה ימינה לכביש R755 שבסופו נגיע לראונדווד. העיירה ראונדווד נמצאת בגובה 238 מטרים מעל פני הים והיא מוקפת בנופים מקסימים סביבה. מאגר המים וארטרי הסמוך לעיירה הוא כמעין ראי להרים סביב, מה שמעצים את יופי האיזור. בעיירה עצמה קיימים בארים ומסעדות נחמדים מאוד, המקום האידיאלי להפסקת צהריים.

מראונווד נצא לכיוון העיירה וויקלו, שם כדאי לבקר בבית הכלא הישן. על מנת להגיע לוויקלו- יש לצאת מראונווד ולפנות לכביש R764. יש לעבור את העיירה Killiskey וליסוע עד אשפורד (Ashford). שם יש לפנות ימינה לכביש N11/E01 . בכביש זה עוברים את העיירה באלינלי (Ballinalea) ויוצאים לכביש R750. בהגיעכם לעיר ראת`ניו (Rathnew) יש לפנות ימינה וליסוע ישר עד העיירה וויקלו. העיירה וויקלו מפורסמת בנמל שלה בו ישנה מרינה מפותחת מאוד וגם בחוף פיבל (Pebble). רצועת החוף נמתחת על פני 15 ק"מ מצפון לעיירה והיא מציעה אתרים יפים לסיורי לכת רגועים, הזדמנויות לצפות בציפורים וגם כמובן שחייה בים. הטירה השחורה וסימטאותיה היפות של העיירה הם עדות למורשת הויקינגית של העיירה. בעיירה ישנו גם בית כלא עתיק, מהמאה ה-17. ביקור בבית הכלא מזמן למטיילים הזדמנות לחוות ולהיווכח בתנאי מחייתם של האסירים באותה העת. בחודשי הקיץ שחקנים מגלמים את הסוהרים בבית הכלא וקולותיהם של האסירים נשמעים מכל פינה ותא בבית הכלא. לפרטים נוספים ליחצו כאן. מוויקלו נצא לכיוון העיירה אבוקה (Avoca), בה גם כדאי לישון הלילה. העיירה נטועה בתוך עמק ציורי הנושא את אותו השם, אבוקה. בעיירה ישנו פאב נחמד בשם Moore`s Bar המציע ערבי מוזיקה לאורך כל השנה. בעיירה ישנם פתרונות לינה רבים מכל הסוגים. על מנת להגיע לאבוקה נצא מוויקלו ובראת`ניו נפנה שמאלה לכביש R750. לאחר מכן נפנה שמאלה לכביש N11/E01 ולאחר מכן נפנה ימינה לכביש R752. ניסע בכביש זה עד לעיירה אבוקה.

לתחילת הכתבה

יום שני - לינה בעיירה קילדייר

נצא מהעיירה אבוקה לכיוון העיירה ראת`דרום (Rathdrum) על כביש R752. העיירה ממוקמת גבוה על המדרון המערבי של עמק אבונמור (Avonmore), והיא מציעה למטיילים נוף מהמם של נהר אבונמור.בעיירה מצויה גם אחוזת אבונדייל (Avondale) ובה נקודות חן למטיילים: ראשית, בית האחוזה שנבנה בשנת 1777 בו ניתן לסייר ולחזות בחדרים המרשימים , העיצוב והריהוט המפוארים. האחוזה נטועה גם בלב ליבו של יער עבות ובו יכולים המבקרים לערוך פיקניקים כיפיים או לטייל במסלולי הליכה יפהפיים לאורך הנהר או שכיות חמדה אחרות. מקומות יפים נוספים בעיירה הם Parnell Narional Memorial Park ומוזיאון Greenane Farm. החווה הזו מציעה ביקור בבית חווה משוחזר ומעניין אך מה שיותר מושך בחווה זו הוא מבוך הגן הגדול, שיספק לכם חוויה כיפית ומאתגרת. ממערב לעיירה תוכלו גם לטייל בעמק גלנמאלור (Glenmalure) שהוא העמק הארוך ביותר שנוצר על ידי קרחון והוא "גן עדן" של ממש עבור חובבי טיולי ההליכה. לאחר ראת`דרום נצא לכיוון העיירה גלנדלוך (Glendalough).

 גלנדלוך נמצאת בגיא היפה ביותר במחוז וויקלו והיא מתאפרת בנופים מרהיבים. כדי להגיע לגלנדלוך נצא מראת`דרום לכביש R755 לכיוון צפון, בעיירה לארה (Laragh) נפנה שמאלה לכביש R756 ואז שמאלה לגלנדלוך. מגלנדלוך נצא לכיוון העיירה קילדייר (Kildare), במערב מחוז קילדייר, מרחק של כ-60 ק"מ. נצא מגלנדלוך ובכביש R756  נפנה ימינה. לאחר כ-24 ק"מ נפנה ימינה לכביש N81 ולאחר ב-1.5 ק"מ נפנה שמאלה לכביש R411. לאחר כ-2.5 ק"מ נפנה שמאלה לכביש R413 . לאחר כ-10 ק"מ נגיע לעיירה קילקולין (Kilcullen) בה נפנה שמאלה לכביש R448. לאחר כ-1.5 ק"מ נפנה ימינה לכביש המהיר M9 לכיוון דבלין ולאחר כ-5 ק"מ נוספים פונים ימינה, ממש בצמוד לניוברידג` ואז שוב ימינה לכביש M7/E20. לאחר כ-12 ק"מ תגיעו לכיכר. בכיכר ממשיכים עם כביש N7 עד הגעה לקילדייר. העיירה קילדייר מתפארת במתחם חוות ההרבעה והגנים היפנים, אתר תיירותי פופולרי מאוד באירלנד. העיירה נהנית גם מפופולריות גבוהה בשל מיקומו של מסלול מירוצי סוסים. אם ברצונכם לחוות צפייה במירוץ שכזה, שהוא אחד מענפי הספורט האהובים באירלנד, אפשר לגשת למסלול המירוץ. פרטים נוספים בקישור הזה. העיירה קילדייר תהיה תחנה טובה ללינת לילה.

לתחילת הכתבה

היום השלישי - לינה בטולאמור

מקילדייר נצא לכיוון העיר אימו (Emo) במחוז Laois. נצא מקילדייר וניקח את הכביש המהיר N7. לאחר כחצי קילומטר נגיע לכיכר, בה יש לצאת ביציאה השניה ולהמשיך בכביש M7/E20. בכיכר הבאה יש לקחת את כביש E20. לאחר כ-200 מטר יש לפנות שמאלה לכביש N7/E20. לאחר מכן יש לפנות ימינה ואז שמאלה במונאסטרבין (Monasterevin) להמשך כביש N7/E20. בקירבת העיירה אימו נפנה ימינה לכביש R422 ונמשיך איתו עד למרכז העיירה. בעיירה אימו נוכל לבקר בבית המשפט המקומי המרשים שנבנה בשנת 1790 והוא דוגמה מצויינת לסגנון הבניה הניאו-קלאסי. הבניין מוקף גנים יפים שניטעו במאה ה-18 ובהם תוכלו לשוטט בינות מדשאות רחבות, אגם וחורשה, בין עצים וצמחייה סבוכים וירוקים. לאחר הביקור באימו נצא בנסיעה קצרה לכיוון העיירה פורטלאויז (Portlaoise), שם נעצור להפסקת צהריים.

 נצא מאימו ונפנה ימינה לכביש E20/N7. לאחר כ-1.5 ק"מ, קרוב לפורטלאויז, נפנה ימינה לכביש E20/M7 לכיוון דבלין או קילדייר וניסע למרחק של כ-10 ק"מ. נפנה ימינה לכביש N8 ובו ניסע מרחק קצר עד לתוך העיירה פורטלאויז. פורטלאויז היא מרכז עירוני פורח, שופע מסעדות, בארים, תיאטראות, בתי קולנוע ועוד. בעיירה ישנו פארק ירוק חדש, על דרך Timahoe, שם תוכלו לעצור ולנוח או סתם לטייל בסביבה הפסטורלית. בפארק תמצאו גן משחקים לילדים, אגם מלאכותי שבסביבתו גם בעלי חיים וצמחייה מגוונים. גם ברחובותיה של העיירה אפשר לבלות זמן מה. רחוב מיין (Main) מרוצף באבנים עגלגלות ולכל אורכו נטועים עצים וצמחיה המשווים לו מראה יפהפה. לאורך שדרות ג`יימס פינטאן לאולור (James Fintan Lawlor) תוכלו לשוטט בין החנויות השונות וגם באיזור כיכר הינדס (Hinds).

מפורטלאויז נצא לכיוון העיירה טולאמור (Tullamore) במחוז אופאלי, שם כדאי לישון הלילה. הנסיעה לטולאמור היא פשוטה, כחצי שעת נסיעה ישירה מפורטלאויז על כביש N80 לכיוון צפון עד לעיירה. בדרך לטולאמור נעבור על פני העיירה מאונטמליק (Mountmellick) ונגיע עד לטולאמור. טולאמור היא עיירה תוססת ומתקדמת והיא נחשבת למרכז המסחרי של כל איזור המידלנדס, הודות לדרכי גישה קלות מכל העיירות בסביבה. בעיירה תוכלו לבקר במוזיאון Tullamore Dew Heritage Centre. במוזיאון תוכלו לחזות בתהליך הפקת הוויסקי והליקר המקומי המפורסם, להבין את מקומה של המזקקה בתהליך הגדילה של העיר וגם בסיום כמובן לטעום מתוצרת המקום. ליחצו כאן לאתר האינטרנט של המוזיאון. בעיר עוברת גם תעלת המים Grand Canal. התעלה וסביבתה משופעות צמחייה ואיזורי מחייה של בעלי חיים וסביבה ישנם מסלולי הליכה יפים כך שניתן לבלות זמן בטיול סביב לתעלה. כקילומטר וחצי מדרום לעיירה מצוי יער Charleville. באיזור זה מצויה גם טירת צ`ארלוויל שהיא הטירה הקדומה והיפה ביותר באירלנד מראשית המאה ה-19. בשטח הטירה נמצא גם עץ האלון העתיק ביותר בעולם. העיירה טולאמור תהיה תחנה מצויינת ללינת לילה.

לתחילת הכתבה

היום הרביעי - לינה במולינגאר

מטולאמור נצא לכיוון העיירה קילבגאן (Kilbeggan). נצא לכביש N52 צפונה ולאחר כ-10 ק"מ נפנה שמאלה לכביש N6 שייקח אותנו היישר לתוך קילבגאן. האיזור שסביב לעיירה ידוע בזכות גבעות החול המקיפות אותה. הן נוצרו בעקבות תנועת קרחונים בעידן הקרח. אם עוד לא הסתייע לכם לבקר במזקקת וויסקי בביקורכם באירלנד, ניתן לבקר במזקקת Locke`s Whiskey שבעיירה, שהפכה למוזיאון. הביקור במזקקה הוא מסע אחורה בזמן, אל תהליכי ייצור הוויסקי בעת הישנה עם סיור בתוך המרתפים ובחדרים של המזקקה. מהביקור במקום תוכלו ללמוד על אורח חייהם של תושבי המקום במאה ה-19. לאתר האינטרנט של המזקקה ליחצו כאן. העיירה מתפארת גם בפארק מירוצי סוסים פופולרי בו ניתן לבקר וגם לחזות במירוצי סוסים, שזוהי חוויה מרתקת בפני עצמה, למטיילים, גם עם ילדים. לאתר המסלול הקישו כאן. מקילבגאן נצא לכיוון העיירה מולינגאר (Mullingar). נעלה על כביש N6 צפונה עד Tyrellspass שם נפנה שמאלה ולאחר כ-5.5 ק"מ נפנה ימינה לכביש N52. על כביש זה נמשיך עד מולינגאר.

 מעט לפני העיירה תוכלו להיכנס לפארק אחוזת בלוודיר (Belvedere House Gardens & Park). שטח האחוזה העצום כולל גנים פורחים וחורשות יפות. 6 ק"מ של מסלולי הליכה בתוך החורשות ולחופו של אגם גם הם מצויים בתוך שטח הפארק. לכן, שטח האחוזה והפארק יכולים להיות לכם לעצירה נחמדה לטיול רגלי נעים בתוך סביבה ירוקה ונעימה. בשטח האחוזה ישנם שלושה מגרשי שעשועים לילדים, איזור לפיקניק על גדת האגם ועוד מתקנים כמו חנות ומסעדה. לאתר אינטרנט של המקום הקישו כאן. לאחר מכן יש להמשיך לתוך העיירה מולינגאר. מולינגאר היא מרכז מסחרי ותרבותי ענף בכל המחוז בו היא נמצאת והיא מוקפת בתעלת Royal. כשתתקרבו אל מרכז העיירה תוכלו לראות, מכל פינה בה, את הקתדרלה היפה, Christ the King. סגנונה הוא רנסנס מודרני והיא נפתחה בשנת 1936. היא מוכרת בזכות שני צריחיה הגבוהים. בתוך הקתדרלה שוכן מוזיאון ובו מוצגים פריטי היסטוריה ואמנות שונים ומעניינים מסוגים שונים. כיאה לעיירה מרכזית, במולינגאר תמצאו מגוון רחב של מסעדות, בארים ופתרונות לינה. כדאי יהיה להעביר פה את שארית היום והלילה.

לתחילת הכתבה

היום החמישי - לינה בדבלין

מהעיירה מולינגאר נצא לכיוון העיירה פור (Fore). לאחר היציאה מהעיירה צפונה, נפנה ימינה לכביש R394 ונמשיך בנסיעה בכביש זה לאורך כ-18 ק"מ, בהם נעבור את העיירה Crookedwood.בעיירה קאסלפולארד (Castlepolard) נפנה ימינה לכביש R195 ולאחר כ-3.5 קילומטר נפנה ימינה לכיוון מרכז העיירה פור. בעיירה עומדים שרידיו העתיקים והיפים של מנזר עתיק, St. Fechin's, אתר בו כדאי לבקר. העיירה עצמה גם היא יפה וחביבה כך שכדאי לבקר בה. מפור נצא לכיוון הכפר סליין (Slane Village). נצא מפור ווניסע לאורך כ-6.5 ק"מ עד שנגיע לקולינסטאון (Collinstown) שם נפנה שמאלה לכביש R395. לאחר כ-9 ק"מ נגיע לדלבין (Delvin) שם נפנה ימינה לכביש N51. ניסע מזרחה בכביש לאורך כ-30 ק"מ ונגיע לעיירה נאבאן (Navan). נחצה את העיירה ונצא ממנה עדיין על כביש N51 עד שנגיע לכפר סליין. סליין הוא כפר מקסים הבנוי על צומת שתי דרכים ראשיות, ה-N2  ו-N52. החלק היפה ביותר בכפר הוא ארבעת הבתים היפים בסגנון הג`ורג`יאני הניצבים זה מול זה במפגש הדרכים. לא רחוק מהכפר נמצאת טירת סליין (Slane Castle) הגדולה והמרשימה בעלת הצריחים המשקיפה על עמק ציורי ומקסים.

מסליין נצא לנסיעה קצרה לכיוון העיירה ניוגריינג` (Newgrange). בניוגריינג` כדאי לבקר באתר הארכיאולוגי Brú na Bóinne. ביקור באתר יחשוף אתכם לעברו ההיסטורי של העמק. באתר תוכלו להתרשם ממערכת קברים היסטורית מרתקת שתחשוף בפניכם צוהר אל העולם הקסום והעתיק של תושבי האיזור בתקופה הניאוליטית. יש לשים לב- האתר פופולרי מאוד בקרב תיירים וקבוצות, לעיתים הוא עמוס. הקישו כאן לאתר האינרטרנט. מניוגריינג` ניסע לעיירה דרוגדה (Drogheda). יש ליסוע על כביש N51 מזרחה ולהגיע איתו עד ללב העיירה. לדרוגדה יש הרבה מה להציע בכל הנוגע לאתרים היסטוריים וארכיאולוגיים יפים ומרתקים הפזורים ברחביה. ביניהם כדאי להתרשם משער סיינט לאורנס המרשים, מגדל מרטלו (Martello). כנסיית סנט פיטרס הוקדשה כולה לקדוש האירי אוליבר פלאנקט שלחם במאה ה-17 למען שחרורה של אירלנד. בין המוצגים בכנסיה נמצא גם ראשו (!) של פלאנקט. מדרוגדה נצא בדרכנו חזרה לעבר דבלין. יש לצאת מהעיירה ולחזור לכביש N51. לאחר כ-2 ק"מ תגיעו לכיכר בה יש לפנות בפניה הראשונה לכביש M1/E1. הנסיעה תארך לכם כ-45 דקות.

לתחילת הכתבה

הצילום באדיבות משרד התיירות האירי

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירלנד

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם