טיול באיטליה - פירנצה היהודית

פירנצה, העיר בעלת עבר והווה נוצריים, היא גם בעלת תרבות יהודית ענפה, כבר מתחילת המאה ה-15 ועד ימינו אנו. בכתבה שלפניכם טעימה קטנה מפירנצה היהודית, החל מהגעת היהודים לעיר, הקמת הגטו, בית הכנסת הגדול, בית הטבילה ואף דרך כנסייה עם סממן יהודי מסתורי.
ליאור אביב
|
תמונה ראשית עבור: טיול באיטליה - פירנצה היהודית
Depositphoto/Pandionhiatus

העיר פירנצה (Firenze) נוסדה במאה הראשונה לפני הספירה והייתה חלק מהאימפריה הרומית. מרכז העיר נקרא כיום בשם פיאצה דלה רפובליקה (Piazza della Repubblica), בה תוכלו לראות קשת גדולה, בצידה המערבי. לפיאצה דלה רפובליקה יש קשר ישיר עם העם היהודי, כפי שיוסבר מיד. אך לפני כן, מספר מילים אודות ההיסטוריה של העם היהודי בפירנצה.

פיאצה דלה רפובליקה. צילום: ליאור אביבפיאצה דלה רפובליקה. צילום: ליאור אביב

הגעת היהודים לפירנצה

בעשורים הראשונים של המאה ה-15, קוזימו הזקן (Cosimo Il Vecchio), לבית משפחת מדיצ'י (Medici), הזמין את היהודים לעיר כדי שישמשו כמלווים בריבית. זאת מאחר שמשלח יד היה אסור לנוצרים, עבור נוצרים אחרים. היהודים שעסקו בהלוואה בריבית זכו בהטבה מסוימת - עליהם לא חלה החובה לענוד את הסמל המזהה את היהודים, חובה שהייתה בתוקף במאה ה-13, על פי חוק. היהודים שהגיעו לפירנצה התיישבו בצד הדרומי של העיר, קרוב מאוד לגשר, אשר ידוע בשם הפונטה ווקיו (Ponte Vecchio), כלומר הגשר העתיק. הרחוב בו התרכזו וחיו היהודים נקרא ויה דיי ראמאליאנטי (Via dei Ramaglianti), שנודע מאוחר יותר בשם ויה דיי ג'ודיי (Via dei Giudei) - רחוב היהודים. כיום לא נשאר ולו זכר מההתיישבות היהודית במקום, מלבד שלט המספר אודות שרידים של מבנה שהיה ברחוב זה, ממש עד לשלהי מלחמת העולם השנייה. המבנה שימש כמקום תפילה ליהודים.

לתחילת הכתבה 

הקמת הגטו

במהלך המאה ה-15 וה-16, מצב היהודים בפירנצה היה יחסית טוב, עד כדי כך שבמחצית המאה ה-16 מוזכר, כי החברה הטובה ביותר של דוכסית פירנצה, אלאונורה די טולדו (Eleonra di Toledo), הייתה יהודייה. לקראת שלהי המאה ה-16, כאשר באירופה החלה התקופה המכונה הקונטרה-רפורמציה, נראה שמצב היהודים החל להידרדר באופן מהותי. בעוד שבתחילת המאה ה-16 הגטו הראשון שהוקם היה בוונציה בשנת 1516 ולאחר מכן ברומא בשנת 1555, בשנת 1570 קוזימו הראשון (Cosimo I), לבית משפחת מדיצ'י, דוכס פירנצה, החליט לבנות גטו גם בפירנצה. האדריכל ברנארדו בואונטאלנטי (Bernardo Buontalenti) הוא זה שתכנן את הגטו, אשר נבנה בין פיאצה דלה רפובליקה הנוכחית ו"ויה דל קאמפידוליו" (Via de Campidoglio), והורחב במאה -18 עד לויה די פקורי (Via de’ Pecori).

לתחילת הכתבה

בית הכנסת של העיר

משלהי המאה ה-16 ועד למחצית המאה ה-19 חויבו היהודים לחיות בגטו, אשר הכיל שני בתי כנסת - אחד בסגנון תפילה איטלקי והשני ספרדי ולבנטיני. כאשר היהודים קיבלו אמנציפציה (שוויון הזכויות), עם ההכרזה על איחוד איטליה בשנת 1861, הם היו רשאים ללכת ולגור בכל מקום בו חפצו. מספר שנים לאחר מכן נתקבלה ההחלטה להרוס את הגטו. כיום במרכז העתיק (Mercato Vecchio) לעברו פנה הגטו, נבנתה הכיכר הגדולה, שמאוחר יותר קיבלה את שמה הנוכחי - פיאצה דלה רפובליקה, ובמקום המבנים הישנים הוקמו מבנים גדולים בסגנון רנסנסי. בנוסף, הקהילה היהודית החליטה להקים בית כנסת גדול ויפה, אשר קיים עד היום וממוקם בצידה המזרחי של העיר.

מראה על בית הכנסת החדש שנבנה בשלהי המאה ה-19. צילום: ליאור אביבמראה על בית הכנסת החדש שנבנה בשלהי המאה ה-19. צילום: ליאור אביב

בית הכנסת נבנה על ידי שלושה אדריכלים שאחד מהם, מרקו טרבס (Marco Treves), היה יהודי. מספיק להביט בכיפות הירוקות האדירות כדי לקבל תחושה שמוצגת כאן למעשה כנסייה אדירה. בנוסף, במבט על העיטורים היפהפיים, החיצוניים והפנימיים, ועל הקשתות הידועות בכינוי "פרסת סוס", בשל צורתן, אפשר לראות את ההשפעה וההשראה מהאמנות האסלאמית. מי שבוחר להיכנס ולבקר בבית הכנסת, יוכל לחוות את היופי של המקום גם מבפנים, ואף ולבקר בשני המוזיאונים שממוקמים בו. המוזיאונים מכילים חפצי פולחן, כאשר בראשון, החפצים הגיעו משני בתי הכנסת שהיו בגטו, ובשני כלי קודש ביתיים, שנעשה בהם שימוש ברגעים החשובים ביותר בחיי כל יהודי. בקומה הראשונה יש תיעוד של צילומים ורישומים של הגטו שאינו קיים עוד ובקומה השנייה מקום הנצחה ליהודים שנרצחו בשואה.

לתחילת הכתבה

"דלתות גן העדן"

אם נחזור לעבר המרכז הדתי הנוצרי של העיר פירנצה, נגלה קשר נוסף לעם היהודי. כאן ממוקם מבנה מתומן, המעוטר בשיש בגוונים לבן וירוק. זהו בית הטבילה (Battistero), אשר בצדו המזרחי קיימות דלתות זהובות, הידועות בשם "דלתות גן העדן". יש מי שהדבר יפתיע אותו שבמבנה נוצרי זה ממוקמים עשרה ריבועים המציגים סיפורים מהתנ"ך, או כפי שמכונה בנצרות "הברית הישנה". התכנית לבנייה האמנותית של הדלתות המקוריות נעשתה ברבע השני של המאה ה-15 ובעזרת ייעוץ של פילוסוף יהודי בן התקופה.

לתחילת הכתבה

מבט על חזית כנסיית סנטה קרוצה. צילום: ליאור אביבמבט על חזית כנסיית סנטה קרוצה. צילום: ליאור אביב

מגן דוד על חזית כנסייה?

הכנסייה סנטה קרוצ'ה (Santa Croce) נבנתה בין המאה ה-13 ל-14 ונותרה ללא ציפוי בחזית, עד למחצית המאה ה-19. רק אז זו נבנתה בשיש על פי עיצוב של ניקולו מאטאס מאנקונה (Niccolò Matas di Ancona). אם מביטים מעלה, לעבר קצה החזית, רואים סימן מיוחד, שלעיתים תכופות מעלה שאלות בקרב התייר הישראלי. הביטו בסימן הזה גם אתם ונסו להעניק הסבר להופעתו כאן, בהנחה ואכן הוא זה שנראה לנו.

 פירנצה מכילה עוד הקשרים רבים לעם היהודי, אשר ממתינים לכם כדי להתגלות, להיבחן ולחוות ביחד. טיול נעים.

לתחילת הכתבה

כותב הכתבה הוא ליאור אביב, מדריך טיולים מורשה ומוסמך החי בפירנצה, בוגר תואר שני (מצטיין דיקן) בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת פירנצה. מקיים טיולים פרטיים בעיר למשפחות וקבוצות, בכל הגילאים www.florenceasyouwish.com

רוצים לקרוא עוד על טיול באיטליה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פירנצה

אטרקציות בפירנצה

מלונות ומקומות לינה בפירנצה

מדריכים ונותני שירות בפירנצה

נהגים בפירנצה

הזמנת חופשה לפירנצה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי