12 עובדות מדהימות שלא ידעתם על פרו!

היא היצואנית הגדולה ביותר של אספרגוס, יש בה את הקניון העמוק בעולם ואת הדיונה הגבוהה בעולם, והיא נחשבת לגן עדן לגולשי גלים! הנה מספר עובדות מדהימות שלא ידעתם על פרו!
יעל כפיר מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 12 עובדות מדהימות שלא ידעתם על פרו!
מאצ'ו פיצ'ו, צילום: Pilar Olivares

1. האוניברסיטה העתיקה ביותר – האוניברסיטה הלאומית של סן מרקוס בלימה (Lima) היא האוניברסיטה העתיקה ביותר בדרום אמריקה, והיא פועלת ברציפות משנת 1551. לשם השוואה - אוניברסיטת הרווארד, האוניברסיטה העתיקה ביותר בארצות הברית, הוקמה רק בשנת 1636.

2. הצמר האיכותי בעולם – האלפקה או הוויקוניה (Vicugna או Vicugna pacos) – הידועה כסוג של גמל קטן מימדים, מקורה בפרו. האלפקה נפוצה בעיקר במרומי הרי האנדים, צווארה ופניה דומים לשל גמל ויש לה יכולת לירוק כשהיא חשה בסכנה. גופה נראה כגוף של כבש ומכוסה בצמר ארוך ועדין. צמר האלפקה נחשב לצמר האיכותי והמשובח בעולם האופנה ויש לו יתרונות מדהימים כמו יכולת חימום נדירה, עמידות גבוהה ועוד. לצמר האלפקה 22 גוונים טבעיים.

3. בין אספרגוס, קינואה ותפוח אדמה – פרו הוא היצואנית הגדולה בעולם של אספרגוס, עם יצוא של 117 אלף טון רק בשנת 2012. גם התירס משמש כבר שנים רבות כאחד הדגנים המרכזיים במטבח הפרואני, עם למעלה מחמישים זנים שונים. בשווקים של פרו ניתן למצוא תירס בשלל צבעים: צהוב, כתום, סגול, לבן ושחור ומדגן זה מכינים גם את המשקה האלכוהולי המקומי, דמוי הבירה, צ'יצ'ה (Chicha).

בשנות ה-90 התחלנו לשמוע לראשונה בארץ על קינואה – הדגן שנכנס בסערה לחיינו. מקור הקינואה הוא בהרי האנדים של פרו, בוליביה וצ'ילה, שם הוא משמש כמקור מזון חשוב מזה כ-6,000 שנה. בפרו מכונה הקינואה גם 'הזהב של האינקה', בשל ערכיו התזונתיים הגבוהים.

פרו נחשבת גם למולדתו של תפוח האדמה. כיום מגדלים במדינה 3,000 זנים שונים של תפוחי אדמה. אבל לא רק תפוח האדמה הגיע אלינו מפרו – גם העגבניה והאבוקדו נולדו שם.

4. יער הגשם השני בגודלו בעולם – יערות הגשם של פרו, הפרושים לאורכו של נהר האמזונס, מכסים כשישים אחוז מגודלה. זה פחות מכמות היערות בברזיל ולכן מדובר באזור יערות הגשם השני בגודלו בעולם.

פרו היא אחת מעשר המדינות הכי מגוונות מבחינה ביולוגית בעולם. מעל לשבעים אחוז מכלל מיני החיים על פני כדור הארץ נמצאים בג'ונגלים של פרו. בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע השונות בפרו, ניתן להיחשף ל-2,000 מינים של ציפורים, יונקים, כולל מאות פומות, יגוארים ודובים ושפע של בעלי חיים אחרים.

5. האימפריה הגדולה באמריקה – אימפריית האינקה הייתה הגדולה ביותר באמריקה שלפני קולומבוס. כל תושבי האימפריה התגוררו על רכס הרי האנדים, שהיה קשה מאוד לבנייה, ומאתגרות מבחינת היכולת לבנות לגובה והשימוש בחומרי גלם. ובכל זאת, בני האינקה יצרו כמה מהערים המרשימות ביותר המוכרות לאדם.

6. גן עדן לגולשי גלים – תודו שלא ידעתם שבפרו יש גם חופים שמתאימים לגלישת גלים. החופים משתרעים לאורך כ-3,000 קילומטרים של רצועת חוף. בערים צ'יקאמה (Chicama) ומנקורה (Mancora) שליד העיר טרוחיו (Trujillo), גולשים מקצועיים יכולים ליהנות מחופי האזור. בצ'יקאמה נמצא הגל השמאלי הארוך ביותר בעולם שנמדד לאורך של ארבעה קילומטרים! ואילו במנקורה ניתן למצוא את נקודת השבירה הגדולה בעולם לגל שמאלי. הזמן הטוב ביותר לגלישה הוא בין אוקטובר למרץ.

7. הקניון העמוק בעולם – הגרנד קניון בארצות הברית ידוע אמנם בגודלו העצום, אבל קניון Cotahuasi שליד העיר ארקיפה, הוא למעשה הקניון העמוק ביותר בעולם, והוא כפול מעומקו של הגרנד קניון (שמגיע לעומק של 1,600 מטר). מכאן גם תוכלו להתפעל מהציפור המעופפת הגדולה בעולם - הקונדור. קניון קולקה שנמצא גם הוא בפרו, נחשב גם הוא לעמוק מאוד ומגיע לכ-3,400 מטר עומק.

8. הדיונה הגבוהה ביותר בעולם – צ'רו בלאנקו (Cerro Blanco), שליד נאסקה, נחשבת לדיונה הגבוהה ביותר בעולם. גובהה מן הבסיס עומד על 1,176 מטר, וגובהה מעל פני הים עומד על 2,080 מטר.

9. האגם הגדול ביותר בדרום אמריקה – אגם טיטיקקה שממוקם לאורך הגבול של פרו עם בוליביה, הוא האגם הגדול ביותר בדרום אמריקה, והוא גם האגם הגבוה ביותר לניווט בעולם, עם גובה של 3,812 מטר. 

​אחת האטרקציות המפורסמות באגם היא האיים הצפים של בני האוּ‏רוֹ‏ – מערכת יפהפיה של איים מלאכותיים, השוכנים ליד העיר פונו. האיים נבנו על ידי בני השבט כרפסודות ענק, ששטח כל אחת מהן כמה עשרות מטרים מרובעים. כדי שהאיים לא ישקעו, מוסיפים בני השבט שכבה נוספת של קני קש מצמח הטוטורה אחת לתקופה.

10. העיר העתיקה בדרום אמריקה – במרחק של כמאה קילומטר צפונית ללימה ממוקמת העיר קאראל (Caral) שבה נמצאו שרידי פירמידה שקדמה לתרבות האינקה בכ-4,000 שנה ושגשגה במשך מאה שנים עוד לפני הפירמידות של גיזה במצרים. המקדש הגדול ביותר שנמצא הוא פירמידה בגובה של 18 מטרים ובסמוך לה חמש פירמידות קטנות יותר. משמעות הדבר היא שקאראל היא, ככל הנראה, העיר העתיקה ביותר בדרום אמריקה הטרום קולוניאלית!

11. 27 פסגות מושלגות – בפארק הלאומי וסקראן (Huascarán) בפרו יש 27 פסגות מושלגות המגיעות לגובה של 6,000 מטרים מעל פני ים, והגבוהה ביותר מתוכן היא פסגת אל וסקראן (6,768 מטרים).

12. כמות הסחלבים הגדולה ביותר – בפרו ניתן למצוא 1,625 סוגים שונים של סחלבים טבעיים שגדלים בקרבת המאצ'ו פיצ'ו. במלון Inkaterra במאצ'ו פיצ'ו קיים האוסף הגדול ביותר בדרום אמריקה של סחלבים, שנמצא בבעלות פרטית ומונה כ-500 זנים שונים.

קבלו הצצה לפרו:

ועוד כמה פרטים מעניינים:

  • פרו היא המדינה היחידה ששמה באנגלית מורכב מאותיות שנמצאות כולן באותה שורה במקלדת. היא גם המדינה היחידה ששמות המקומות בה מתחילים עם דאבל קיו (Q) כמו: Qquea, Qquecquerisca ו-Qquero.
  • הרי האנדים תורמים נתונים מדהימים: יש בהם 50 פסגות שגובהן מתנשא מעל 6,000 מטר ויש בהן 1,769 קרחונים ו-12 אלף אגמים ולגונות.
  • פרו היא מדינת הדייג השניה בגודלה בעולם, אחרי סין.
  • המטבע של פרו הוא הסול החדש, שריד מודרני של פולחן השמש של האינקה העתיקה. בפרו שלוש שפות רשמיות - ספרדית, קצ'ואה ואיימארית.
  • השורש הפרואני מאצ'ה (Maca) נחשב לחומר הבסיסי שממנו מייצרים את תרופת הויאגרה. שורש זה והשפעותיו הרפואיות מוכרות בפרו כבר כמה מאות שנים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פרו