הרובע היהודי
Budapesti Gettó

4.2
(8)
הרובע היהודי - למטייל (1) צילום: איתמר ברק
Budapest, Király utca 15, Hungary

הרובע היהודי בפשט תחום על ידי גבולות שדרת קארולי (Károly), שדרת ארז’יבט (Erzsébet), רחוב קיראלי (Király) ורחוב ראקוצי (Rákóczi). זוהי שכונת המגורים בה שכנו 230,000 יהודים לפני מלחמת העולם השנייה. במקום מספר אטרקציות חשובות: בית הכנסת הגדול ברחוב דוהאן – הגדול ביותר באירופה והשני בגודלו בעולם; מוזיאון היהדות – בו ניתן ללמוד על אורח חייהם של יהודי בודפשט דרך מיצגים מרגשים המעידים על תפארתה של הקהילה היהודית לפני המלחמה. חדר נפרד במוזיאון מנציח את השואה. כמו כן, ברובע נמצאים גם פארק הזכרון על שם ראול וולנברג, עץ החיים, פארק הגיבורים, בו נמצאים קברי יהודים ולוחות זכרון לזכר הנספים במלחמת העולם הראשונה ובשואה, בית הכנסת רומבאך, אנדרטת קרל לוץ, ובית הכנסת ברחוב קזינצי. ניתן לקבוע סיורי מורשת שונים בשכונה המסבירים על האתרים השונים.

הרובע הפך לאזור הבילויים האולטימטיבי, כאן תוכלו למצוא שפע מסעדות, בתי קפה, פאבים וחנויות.

מה חושבים מטיילים על הרובע היהודי

4.2
8 מדרגים
2
2
1
0
0

8 המלצות על הרובע היהודי

תמונת הפרופיל של joegreat
joegreat

”מתחם אוכל של קראוונים ברובע היהודי“

קרא עוד

במהלך סיור ברובע היהודי תיקלעו, או תגיעו במכוון, למתחם מיוחד של קרוונים נגררים שהוסבו לדוכני אוכל - קורטוש, לביבות, נקניקים, נקניקיות, בורגרים, בשרים, חומוס, גבינות, המבורגרים טבעוניים ועוד הצעות Vegan. יש בכניסה גם קראוון של יינות חמים וקורטוש שעושים אותו על המקום - טרי וחם וטעים. שווה להסתובב במקום כמה דקות ולהנות לפחות משתייה חמה וקורטוש טרי או, למיטיבי לסת, לבלוס בשרים כאוות נפשם - בעמידה, בדרך כלל. היתרון הגדול - מחירים זולים. ולכן, באנו, ראינו, שתינו יין והלכנו למסעדה סמוכה. מתאים בעיקר לצעירים, לעניות דעתי הקובעת.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של joegreat
joegreat

”בית כנסת מזרם יהודי שהיה ונעלם בהונגריה“

קרא עוד

במהלך סיור מאורגן ברובע היהודי בבודפשט הופגשנו במפתיע אחר כבוד עם מבנה ענק ומרשים של בית כנסת אשר לפי שעה, כך הבנו, סגור מסיבות שונות. לראשונה בחיי שמעתי הסבר ארוך ומלומד על זרם ביהדות הונגריה שנקרא סטטוס קוו אנטס, יהודים שלא הרגישו הזדהות עם הזרם האורתודוקסי ועם הזרם הניאולוגי ונרשמו אצל רשויות הונגריה בסטטוס של שייכים לקהילת “סטטוס קוו אנטס”. הקהילה מסתבר פרחה וידעה ימים יפים בתחילת המאה ה-20 ועד לפני השואה ואולם לאחריה לא נותרו רבים לשמר את המסגרת הקהילתית והבנו שהיא כבר אינה מאורגנת. לא הבנו למה משמש כיום בניין בית הכנסת ואולם, כאמור, הוא סגור ומסוגר לכניסה למבקרים. למתעניינים בעניין זה מצאתי התייחסות בויקיפדיה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של esimco2
esimco2

”הרובע היהודי“

קרא עוד

מומלץ.ביותר להסתובב ברובע היהודי.אוכל רחוב מומלץ ביותר בקראוון ובסביבה.הרובע היהודי שוקק בערב.מסעדות לרוב וחיי לילה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של yaniv.hn
yaniv.hn

”אזור הפאבים ברובע היהודי“

קרא עוד

מדובר באזור עמוס בפאבים, בתי קפה והמון שמחה ברחובות, האזור מורכב משדרה אחת מרכזית ששומרים מאבטחים את הכניסה והיציאה במיוחד למנוע מחוליגנים ושיכורים להכנס לאזור, במתחם ניתן למצוא, בארים, מסעדות וקריוקי, הרחוב תמיד מלא וצפוף והמוזיקה והשמחה גולשת מהעסקים לרחוב.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של דגנית פב
דגנית פב

”לגור בלב הרובע היהודי - ברגל לכל מקום“

קרא עוד

הרובע היהודי בבודפשט שוקק חיים בלילה. המוני פאבים, בארים, מסעדות, ואנשים בלי סוף.

כשמטיילים ברחובות הרימו ראש למעלה – בתים עם “אופי”, המון ציורי קיר ענקיים.

התארחנו במלון Heritage Home Apartments ברחוב Doh, מלון מקסים, מצוחצח ומסביר פנים. שווה ביותר (ראו המלצה מפורטת בטיפ נפרד).

משם טיילנו ברגל לכל מקום: ברובע, לאזור הטבעת הראשונה של פשט, עד לשוק הגדול, ועד לכיכר הגיבורים מצד שני… רק מגבעת המבצר בבודה חזרנו באוטובוס.

גם המיקום וגם המלון מומלצים בחום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של jaronp
jaronp

”בתי כנסת בפשט “

קרא עוד

ברובע היהודי בבודפשט פועלים שלושה בתי כנסת אורתודוקסיים (יומיום).

קרן אור – בית חב”ד המרכזי (תפילת שחרית בשבת ב- 10:00), קזינסקי – אולטרא אורתודוקסי (תפילת שחרית בשבת ב- 9:00 , קידוש לאחר התפילה). בית כנסת נוסף המתנהל ע”י חב”ד – (שחרית בשבת בשעה 9:15)

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של המטייל המתמיד
המטייל המתמיד

”ביקור בקטע מהחומה שהקיפה את הגטו!“

קרא עוד

בלב הרובע היהודי ברחוב : Kiraly Utca מספר 15, ניתן להתרשם מקטע משוחזר של החומה שהקיפה את הגטו היהודי בזמן מלחמת העולם השנייה! על הקיר החיצוני תלוי לוח שיש עם הסברים בעברית ואנגלית. מצרף את הכיתוב בעברית:

“בחצר האחורית של מבנה זה עמד השריד האחרון של חומת הגטו שהותוותה בנובמבר 1944 ופורקה ב-2006. מאחורי חומה זו צופפו רבבות מבני עמנו היהודים, בעיקר ילדים, נשים וקשישים. אלפים רבים מתוכם לא זכו לראות את שחרור הגטו. יהא אות לזכרם קטע חומה משוקם זה, משנת 2010“

נכנסים ימינה תחת כניסה קשתית עמוקה ומצד ימין גרם מדרגות רחב ולולייני עם מעקה ברזל ישן וכל הקיר מקולף, כאילו הזמן עמד מלכת! ממשיכים לחצר מלבנית רחבת ידיים עם מבנה בעל שלוש קומות עם פרוזדורים הקפיים תלויים. הדירות מאוכלסות וצעירים וצעירות, עולים ויורדים כמעט בריצה. באמצע החצר עומד רכב של שיפוצניק וכמה פועלים פורקים ציוד.

חוצים את החצר ועוברים שוב תחת מבנה קשתי רחב ומצד ימין עוד חדר מדרגות כדוגמת הראשון שתיארתי, כולו מקולף והלבנים האדומות גלויות כמעט בכל מקום! נכנסים לחצר צרה וממול קטע חומה גבוה ועשוי מלבנים בגדלים שונים ובאורך של כ-20 מטר. הגענו לקטע של החומה המשוחזרת של הגטו היהודי בבודפשט! באמצע החומה תלויה מפת הגטו עם כיתוב בהונגרית, אנגלית ועברית: “והגדת לבנך “[שמות יג: ח].

יומיים לפני נסיעתנו ראינו שוב את הסרט “רשימת שינדלר“ ששודר שוב לקראת טקס האוסקר. הביקור במקום גרם לי לצמרמורת! להערכתי זה אתר חובה תשתדלו להגיע למקום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של dino88
dino88

”סיור ברובע היהודי“

קרא עוד

לפני שביקרנו בבית הכנסת הגדול בבודפשט, הצטרפנו לסיור ברובע היהודי. הסיור הוא ללא תשלום וניתן להעניק טיפ למדריך/ה שמעבירים אותו.

מומלץ מאד לערוך את הסיור. במהלך הסיור לומדים על החיים ברובע ועל מבנים שונים שאם לא היינו מקבלים עליהם הסבר כנראה שלא היינו מייחסים להם שום חשיבות.

מומלץ לערוך את הסיור לפני הביקור בבית הכנסת הגדול. לדעתי הדברים מקבלים פרספקטיבה שונה בדרך זאת של סיור.

הסיור יוצא מחזית בית הכנסת, מומלץ פשוט לשאול שם מתי יוצא הסיור ובאיזו שפה ולהצטרף לסיור שמתאים לכם. הסיור אורך כחצי שעה-45 דקות וההליכה בו קלה.

הטיפ עזר לך?

כתבות על הרובע היהודי

מתוך הבלוגים - פוסטים על הרובע היהודי

הוספת פוסט

תגיות

הזמנת חופשה לבודפשט

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם