3 ימים בבודפשט: כך תראו את המיטב של העיר בחופשה

יש לכם רק 3 ימים בעיר? הנה מסלול מומלץ שיראה לכם את שלל האתרים המרכזיים, הרחובות, שוק מקורה מקסים, פארקים ועוד פינות חמד
יעל רגב - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי

הנחיות קורונה נכון ליום חמישי (20.01.22): על כל היוצאים מישראל לבצע בדיקת PCR לפני העלייה למטוס, יש למלא טופס יציאה מהארץ, בחזרה יש להציג כמובן בדיקה שלילית 72 שעות לפני העלייה למטוס. הונגריה ככלל מדינות העולם, נחשבת למדינה כתומה ועל כן הנסיעה אליה מותרת. חשוב לציין כי התחבורה הציבורית פעילה ואילו המסעדות מאפשרות כניסה לבעלי תו ירוק בלבד.

היום הראשון: טיול באזור בודה והאי מארגיט

את היום הראשון לטיול בבודפשט נקדיש לחלק העיר בשם בודה (Buda), שממערב לנהר הדנובה. נתחיל מאחת מנקודות התצפית היפות על העיר - גבעת גלרט (Gellért Hegy), אליה ניתן להגיע עם קו אוטובוס מספר 27. את גבעת גלרט קל לזהות מרחוק, בהיותה בולטת, יחד עם גבעת המצודה מעל נופה של בודה, בגובה 140 מטר. אם תגיעו מכיוון הדנובה (כלומר מאזור פשט), יקבל את פניכם פסלו של הבישוף גלרט, המניף צלב גדול מעל הגבעה, הקרויה על שמו.

הבישוף גלרט הגיע להונגריה במאה ה-11, בפקודת המלך ההונגרי הראשון אישטוון, כדי להביא את בשורת הנצרות למדינה. חייו הגיעו לסופם הטרגי ב-1046 במקום זה ממש, כשאמונותיו התנגשו עם אמונתם של הפאגאנים בעיר. הם כלאו אותו בתוך חבית שגולגלה מראש הגבעה עד למי הדנובה שתחתיה. הפסל, בן ה-11 מטרים, נבנה ב-1904 על ידי הפסל יאנקוביץ'.

מונומנט גדול נוסף הוא אנדרטת השחרור (Szabadsag Szobor), שנבנתה בשנת 1947, לציון שחרורה של בודפשט מהנאצים, על ידי הצבא הסובייטי. האנדרטה, בדמות אישה שבגדיה מתנופפים ברוח והיא מניפה בשתי ידיה ענף דקל, נראית מכל רחבי העיר. למרבה הצער, האנדרטה די מאכזבת מקרוב, אבל הנוף המרהיב של בודפשט, הפרוש משם למרגלותיכם, נהר הדנובה במרכזה והגשרים המתוחים מעליו, הוא ללא ספק מרשים ובלתי נשכח. המראה משם מרהיב גם בלילה, כשכל העיר זוהרת באורותיה. אם אתם רוצים לוותר על הטיפוס המפרך, תוכלו לתפוס אוטובוס למעלה, מרחבת ה-Citadella, מצודה קודרת, שנבנתה ב-1851 על ידי השליטים האוסטריים.

נרד מהגבעה לרחוב Szt Gellert Rampart (שאחר כך מתחלף לרחוב Dobrentei) ונמשיך לכיוון צפון-מערב, אז עוברים ליד מרחצאות רודאש. בפינת Dobrentei ורחוב Aprod, שוכן המוזיאון לתולדות הרפואה על שם זמלווייס. בבניין זה נולד ב-1818 ד"ר פיליפ אינגץ זמלווייס, שהעלה את ההשערה כי קדחת הלידה, בה נדבקו תינוקות רבים, מקורה בזיהום ועל כן ניתן למנוע אותה בעזרת חיטוי וניקוי פשוטים של ידי הצוות הרפואי וכליהם. למרות שהיום הדבר נשמע טריוויאלי למדי, אז היה מדובר ברעיון מהפכני לגמרי שנתקבל על ידי הקהילה הרפואית כתוצאה של "חוסר שפיות ברור". באופן אירוני למדי, עקב התגובה השלילית להשערתו, זמלווייס אכן יצא מדעתו ואושפז בבית משוגעים מקומי. כתובת: H-1013 Budapest I. Apród utca 1-3.

אנו ממשיכים ברחוב Dobrentei, עד כיכר אדם קלארק (Clark Adam ter), מי שבנה את הגשר הראשון שחיבר בין בודה לפשט - Szechenyi Lanchid, היוצא מהכיכר, לעבר העיר הפנימית של פשט. הגשר, שנחנך ב-1849, הוא היפה בעיר וידוע בעיקר בשל פסלי האריות הנאים שבצדו. אגדה עירונית מספרת, כי לאחר השלמת פיסול האריות, הבחין הפסל כי שכח להוסיף למלך החיות לשון ומרוב ייאוש, התאבד בקפיצה מהגשר. מנגד, יש טענה כי הסיפור אינו נכון ולמעשה יש לאריות לשונות - אתם מוזמנים לבוא ולבדוק בעצמכם למי להאמין. בכיכר ניצבת אבן בצורת הספרה אפס, המשמשת כנקודה הרשמית ממנה נמדדים כל המרחקים מבודפשט לשאר הונגריה ואירופה.

הכיכר נמצאת לרגלי גבעה בולטת נוספת - גבעת המצודה (Varhegy), אליה נוכל לעלות באוטובוס, ברגל, או ברכבל (המכונה Funicular או Siklo), היוצא מהכיכר. הנסיעה אורכת דקה-שתיים. גבעה מאורכת וצרה זו, באורך של כקילומטר וחצי, היא כפי הנראה, האטרקציה המובילה בעיר. עליה בנויים מספר אתרים מרתקים, כמו ארמון המלך, כנסיית מטיאש היפה, מצודת הדייגים, מספר מוזיאונים ומה עוד, שנשקפים ממנה נופים יפים של הדנובה ובית הפרלמנט.

את סיורנו נתחיל בארמון המלך (Kiralyi Palota), המקבל את פנינו עם הירידה מהרכבל. תלאות רבות עברו על המבנה: הוא נבנה במקור במאה ה-13, על ידי המלך בלה הרביעי, לאחר הפלישה המונגולית של 1241. הארמון נפגע קשות בפלישה הטורקית ב-1541, נכבש על ידי האוסטרים ב-1686, הוקם מחדש בסוף המאה ה-18 על ידי הקיסרית האוסטרית מריה תרזה, שוב נפגע במלחמת העצמאות של 1848-9 ושוחזר פעם נוספת, רק כדי להישרף ולהיחרב שוב במלחמת העולם השניה. אך ההונגרים לא אמרו נואש ושבו ושיחזרו את המקום אחרי המלחמה (פעם אחרונה, יש לקוות). כיום, משכן הארמון היפה את הגלריה ההונגרית הלאומית באגף המרכזי והמערבי, את המוזיאון לתולדות בודפשט בחלקו הדרומי ואת הספרייה הלאומית.

ארמון המלך על גבעת המצודה. צילום: איתמר ברקארמון המלך על גבעת המצודה. צילום: איתמר ברק

מהארמון, נמשיך לטייל בין רחובות מתחם המצודה שעל הגבעה, מקום נפלא לשוטט בו - רחובות בסגנון ימי הביניים והבארוק, ביניהם שלל נקודות עניין מהתקופות השונות של העיר וארכיטקטורה שהיא מעין "מיש-מש" של תקופות וסגנונות שונים. המפליא הוא שהאזור הוא אומנם עתיק וגדוש תיירים ואתרים, אך הוא אינו "מוזיאון" סטרילי לתייר, אנשים עדיין מתגוררים כאן, כבימים ימימה. בדרכנו לכיוון צפון מזרח, נעבור ליד תיאטרון המצודה (Varszinhaz) המשוחזר ופסל הנשר Turul Statue, מגינה האגדי של הונגריה. מכיכר דיס (Disz ter), אנו מגיעים לרחובות שהיו בעבר משכנה של הקהילה היהודית של בודה, במאות 14-16.

זכר להתיישבות זו ניתן לראות ברחוב Tancsics Mihaly מספר 26, ששימש בעבר בית כנסת. בכניסה אליו יש מספר מצבות יהודיות מהתקופה. מאחורי בית 23, באותו רחוב, קבורים שרידיו של בית כנסת נוסף, שנהרס כמעט עד היסוד בידי האוסטרים. בין האתרים הנוספים שתגלו בשוטטותכם ברחובות אלו, נציין את המוזיאון להיסטוריה צבאית, המוזיאון לתולדות המוזיקה, המוזיאון למסחר (ב-Fortuna utca 4), מוזיאון השעווה המאכזב למדי, המהווה כניסה למערכת המערות התת קרקעית שבגבעה (Uri utca 9), וקבר הפחה התורכי עבד רחמן עלי (Uri utca).

כנסיית מטיאש (Matyas Templom), הנפלאה, ניצבת בכיכר טריניטי (Szentharomsag ter). היא נבנתה במאה ה-13, אך רובה שיחזורים מן המאה ה-19. שמה ניתן לה על שמו של המלך מטיאש, שהתחתן במקום. חלל הכנסייה מרהיב וכולל ויטראז`ים נהדרים ומוזיאון קטן, שהוא שיחזור של קריפטה מימי הביניים ובו שרידי קברים (ימים ב'-ו' 9:00-17:00, ש' 09:00-13:00, א' 13:00-17:00. מחיר: 1,000-1,500 פורינט, כניסה חינם לבני 6 ומטה. אתר האינטרנט (בהונגרית)

מצודת הדייגים וכנסיית מטיאש. צילום: איתמר ברקמצודת הדייגים וכנסיית מטיאש. צילום: איתמר ברק

הכיכר הסמוכה היא כיכר אנדראש הס (Hesz Andras ter), בה ניצב מלון הילטון, שגם הוא בנוי במין תערובת של חדש וישן, כאשר השרידים ההיסטוריים עליהם נבנה שולבו בתוכו. מהקומה העליונה של המלון, ישנה תצפית טובה על בודפשט כולה. ליד המלון נמצאת מצודת הדייגים (Fisherman`s Bastion / Halaszbastya) - מבנה יפה בסגנון רומנסקי מ-1890-1905, עם 7 צריחים עבור שבעת השבטים, שהיוו את מוצא העם ההונגרי. המבנה המשקיף לנוף נפלא, שלבדו מצדיק את מחיר הכניסה. משערים כי מקור השם הוא בדייגים שלחמו כאן על הגנת הגבעה בימי הביניים, בכל מקרה, סביר להניח שאיש לא הטיל מכאן את חכתו למים. לפרטים נוספים באתר התיירות של בודפשט.

אנחנו ממשיכים צפונה ברחוב Tancsics Mihaly, מתעקלים עמו שמאלה ליד המוזיאון לתולדות המוזיקה, ומגיעים לשער וינה (Becsi Kapu), שער היציאה שלנו מהגבעה. במאה ה-16, כאשר התגוררו כאן יהודים, היה ננעל השער בשבתות, כדי למנוע את חילול השבת.

רוצים לראות את כל בודה בסיור מרתק בן שעתיים? היכנסו עכשיו לפרטים נוספים »

אנו נפרדים מהגבעה ויוצאים לכיוון האי מארגיט (Margit sziget). נלך צפונה, נפנה ימינה לרחוב Batthyany utca, בו נלך לכיוון הנהר. בסוף הרחוב, בכיכר Batthyany ter, נמצאת אחת הכנסיות היפות ביותר בעיר - כנסיית אנה הקדושה (Szent Anna Templom), הבנוייה בסגנון בארוקי נפלא. כדאי להיכנס ולהציץ בפסלים, הציורים והארכיטקטורה המעניינת (ב'-ש' 06:45-09:00, 16:00-19:00; א' 07:00-13:00. אתר אינטרנט: archivum.piar.hu/felsovizivaros, בהונגרית).

אנו פונים צפונה (שמאלה) ב-Bem Rakpart וממשיכים עד גשר מארגיט (Margit Hid), שיוביל אותנו לאי מארגיט שבלב הנהר. אם יש לכם עוד זמן (וכוח ברגליים), תוכלו, לפני חציית הגשר, לבקר בקברו של "אבי השושנים", הקדוש התורכי גול באבא (Gul Baba Turbeje) ברחוב Mecset utca 14. זה הזמן לנוח קצת מהיום העמוס באי מארגיט. זהו מפלט ירוק, שקט ורגוע מהעיר הסואנת, הנקרא על שם הנסיכה מארגיט (מרגרט), שהייתה בתו של המלך בלה הרביעי והתגוררה במנזר שבלב האי, במאה ה-13.

כיום, רוב האי משמש כפארק מקסים, הסגור בפני כלי רכב פרטיים ומהווה מקום מצוין לרכיבה על אופניים, בילוי בבריכות תרמיות ובריכות שחייה, מילוי המצברים בבתי הקפה והמסעדות הרבים ושיטוט נעים בין העצים הירוקים. אירועי תרבות רבים נערכים באי בקיץ, ואפשר להשתרע על הדשא ולהקשיב לקונצרטים. אם התעכבתם במתחם המצודה או שאתם סתם מתעצלים לצעוד מהגבעה עד האי, השתמשו בשירותה הטובים של החשמלית כדי להגיע למקום, בקו 4 או 6.

היום השני: אזור פשט, הפרלמנט והרובע היהודי

את היום השני נקדיש לחלק שממזרח לדנובה - אזור פשט. תוכלו לבחור סיורים בעברית בבודפשט או לטייל באופן עצמאי. נתחיל מכיכר קושוט (Kossuth Lajos ter), שליד בית הפרלמנט והמוזיאון לאתנוגרפיה, ב-Lipotvaros שבצפון הרובע החמישי. אל הכיכר ניתן להגיע בחשמלית מספר 2 או במטרו M2. בחלק המערבי של הכיכר, בסמוך לדנובה, ניצב הבניין המרשים של בית הפרלמנט (Orszaghaz). זהו מבנה מפואר ועצום להפליא, שנבנה מ-1885 עד 1902, עם כ-700 חדרים ואולמות וכ-30 חצרות פנימיות, על פני שטח בן 17,700 קמ"ר.

עיצוב הפנים של הבניין נעשה בקיטש מרהיב ועושר שמכביד על העין, אשר תוכנן על ידי Steindl Imre, אשר נפטר לפני שזכה לראות את יצירתו מושלמת. בבית הפרלמנט מוצג כיום כתר אישטוון הראשון, מאוצרותיה הגדולים של הונגריה, שהועבר לכאן מן המוזיאון הלאומי. ישנם גם סיורים מודרכים בעברית (מחיר: 1,600-3,200 פורינט. להזמנת כרטיסים מראש כדי לחסוך את התור »

בחלק הצפוני-מזרחי של הכיכר שוכן המוזיאון לאתנוגרפיה ובו תצוגות בנושא פולקלור הונגרי. אנו ממשיכים דרומה, לאורך הנהר, מביטים אל המראות היפהפיים של בודה אשר בצד השני וחולפים על פני האקדמיה למדעים (Magyar Tudomanyos Akademia). זהו מבנה יפה, בסגנון ניאו-רנסנס מ-1864. בכיכר רוזוולט (Roosevelt ter), הסמוכה, ניצב פסלו של הרוזן אישטוואן סצ`ניי (1860-1791) - מי שיזם את הקמת האקדמיה, הכיכר ואת הקמת גשר השלשלאות (Szechenyi Lanc hid), המחבר בין כיכר רוזוולט בפשט לכיכר אדם קלארק, בה ביקרנו אתמול בבודה ומבנים נוספים בעיר.

הרוזן, שביקר בבריטניה מספר פעמים, ייבא מספר חידושים לעיר, מלבד הגשר הראשון על הדנובה. למשל: הניאגרה המודרנית... הוא היה קפיטליסט נלהב, פטרון האמנויות, סופר, יזם וגיבור לאומי. כמו גיבורים אחרים בהונגריה, גם חייו שלו זכן לסיום קודר, כשחטף התמוטטות עצבים, לאחר כישלון המרד של 1848 ובילה את שארית חייו במוסד הסגור.

בסמוך לפסל נמצאת אנדרטה לזכר מנהיג חשוב אחר של אותו מרד, פרנץ דאק. עוד בכיכר בניין גרשהם (Gresham Palota) היפה מ-1906. בהמשך הרחוב ניצב היכל הקונצרטים של פשט, שבכיכר ויגאדו (Vigado ter) - ארמון מרשים, מן המאה ה-19 (כדאי לבדוק את לוח האירועים ולהגיע לקונצרט או מופע אופרה באחד הערבים). דרומה יותר לאורך הנהר, ניצבת כיכר ה-15 במרץ (Marcius 15 ter). ביום זה בשנת 1848, פרצה מהפכת העצמאות ההונגרית, בהנהגת קושוט לאיוש ומנהיגים נוספים, בהם המשורר שאנדור פטופי (שפסלו ניצב בכיכר).

לאחר מפגש בבית הקפה Pilvax, הסמוך, יצאו אל מדרגות המוזיאון הלאומי, שם הקריא פטופי את שירו המפורסם "Nemzeti dal" (השיר הלאומי). בכיכר שוכנת הכנסייה הישנה ביותר בעיר, כנסיית בלווארושי (Belvarosi Templom), שבה היה קבור סנט גלרט, אותו בישוף אומלל. היא נבנתה במאה ה-12, אך כל כובש הוסיף, גרע ושינה את צורתה כראות עיניו והתוצאה היא ערבוב מוטיבים עות`מניים, ניאו-קלאסים, גותיים ובארוקיים (הערה: את המסלול מבית הפרלמנט לכיכר ה-15 במרץ ניתן לעשות בחשמלית מספר 2, למי שרוצה לקצר בזמן/הליכה ברגל).

מהכנסייה, נלך ברחוב Szabadsajto utca, לכיוון מזרח ונפנה ימינה למדרחוב ואצי אוצה (Vaci utca). מדרחוב זה נמתח מ-Fovam ter בדרום עד כיכר וורושמארטי בצפון ובו חנויות רבות, מסעדות, בתי קפה, פאבים ועוד וכאן תוכלו לינות מטעמן המופלא של מסעדות בבודפשט.

בסופו של רחוב ואצי אנו מגיעים לכיכר Fovam ter. מהצד השני של רחוב Vamhaz Korut, התוחם את הכיכר מדרום, נמצא השוק המקורה (Nagy Vasarcsarnok). זהו מקום מקסים, גם אם קניות אינן עומדות בראש מעייניכם. זהו שוק עצום בגודלו (10,000 מ"ר), שנבנה במאה ה-19 על ידי הארכיטקט Samu Pecz בסגנון ניאו-גותי. בשנות הקומוניזם הוא הוזנח והחל להתפורר, אך, למרבה השמחה, הוא שופץ ונפתח שוב ב-1994. בקומת הכניסה יש כמעט 200 דוכנים של בשרים, גבינות, ירקות, מאפים, המון פפריקה ועוד; בקומה למעלה חנויות, דברי אומנות, מסעדות ביתיות ועוד (פתוח: יום ב' 06:00-17:00, ג'-ה' 06:00-18:00, ש' 06:00-14:00. אתר אינטרנט: www.csapi.hu, הונגרית).

השוק המקורה. צילום: איתמר ברקהשוק המקורה. צילום: איתמר ברק

אנחנו ממשיכים להתרחק מהנהר על רחוב Vamhaz Korut, עד כיכר Kalvin ter. מכאן כדאי לפנות ימינה לרחוב Ulloi utca לביקור במוזיאון לאומנויות שימושיות (אתר אינטרנט: www.imm.hu, בהונגרית) - מוזיאון מרתק וצבעוני בבניין נהדר. מי שמתעצל לצעוד הלוך-חזור ברחוב אל המוזיאון, יוכל לנסוע תחנה אחת בקו המטרו הכחול M3 ל-Ferenc korut. אחרי שחזרנו מהמוזיאון אל כיכר קלווין, נמשיך אל רחוב Muzeum korut, שנקרא על שם המוזיאון הלאומי במספר 14-16. זהו המוזיאון הגדול ביותר בהונגריה, וכאן על המדרגות בהקראת "השיר הלאומי" נפתחה מהפכת 1848 נגד בית האבסבורג האוסטרי. מדי שנה ב-15 במרץ משוחזר האירוע, והמקום מקושט להפליא בצבעי הדגל ההונגרי (אתר אינטרנט: www.museum.hu).

מכאן, נמשיך לביקור ברובע היהודי הישן של פשט. רחוב מוזיאום קורוט מסתיים בתחנת המטרו אסטוריה, שם מתחיל Tanac korut, שהופך אחרי המפגש עם רחוב Dohany ל-Karoly korut. ברחוב Dohany utca מספר 2 נמצא האתר המרכזי ברובע, בית הכנסת הגדול (Nagy Zsinagoga), שהוא הגדול ביותר באירופה, עם מקום לכ-3,000 מתפללים. זהו בית כנסת רפורמי מרשים, שנבנה בין 1854 ל-1859.

אחד מהנערים, שערכו כאן את בר המצווה שלהם היה לא אחר מאשר חוזה המדינה, תיאודור הרצל, שהתגורר בדירה הצמודה למבנה. במקום בו עמדה דירתו נמצא כעת המוזיאון היהודי (Zsido Muzeum), המציג חפצי קודש ויודאיקה, חפצים הקשורים לקהילה, וכן חדר זיכרון לקורבנות השואה (אתר אינטרנט: www.enmilev.weebly.com/).

הצטרפו לסיור מרתק באתרי הרובע היהודי של בודפשט »

ברחבת בית הכנסת, לכיוון רחוב Wesselenyi utca, במקום בו היה גטו במלחמת העולם השנייה, קבורים 2,281 יהודים, שנרצחו בשואה. במקום ניצבת אנדרטה מרשימה, בצורת ערבה בוכייה בעיצובו של אימרה וארגה, שעל כל אחד מעלי המתכת שעליה חרוט שם מקורבנות השואה בהונגריה. המשיכו ברחוב Wesselenyi ופנו שמאלה ל-Rumbach Sebestyen utca, בו נמצא בית הכנסת רומבך במספר 11-13. בפינת הרחוב עם Dob utca נמצאת אנדרטה לזכר חסיד אומות העולם קרל לוץ, עם הכתובת (בהונגרית) "המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו". נמשיך ברחוב Dob לכיוון צפון מזרח עד רחוב Kazinczy utca, בו ניצב במספר 27 בית הכנסת האורתודוקסי.

כדי להגיע מסוף המסלול לתחנת המטרו הקרובה, חיזרו למפגש הרחובות מוזיאום קורוט עם טאנאץ` קורוט, Kossuth Lajos utca ו-Rakoczi utca לתחנת המטרו Astoria או המשיכו מרחוב Kazinczy utca עד Kiraly utca, פנו שמאלה ולכו עד תחנת המטרו המרכזית של Deak ter (שבה תוכלו גם לבקר במוזיאון הרכבת התחתית).

היום השלישי: המשך באזור פשט, כיכר הגיבורים והפארק

גם היום אנו מטיילים בפשט. קו המטרו הכחול (M3) יוביל אותנו לנקודת ההתחלה, Ferenciek tere, כיכר שנקראת על שם הכנסייה הפרנסיסקנית הניצבת בה. ממשיכים לרחוב Kigyo, שמוביל אותנו שוב לרחוב ואצי, בו ביקרנו אתמול, הפעם לחלקו הצפוני (לפנות ימינה בהגיעכם לרחוב). אחרי שיטוט בחנויות או עצירה לקפה של בוקר, מגיע הרחוב לסיומו בכיכר וורושמארטי (Vorosmarty ter).

זה הזמן לעשות עצירה למשהו מתוק שייתן לכם אנרגיה לשארית היום, באחת הקונדיטוריות המפורסמות ביותר בעיר - ג'רבו (Gerbeaud). הקונדיטוריה-בית קפה הזה היא מוסד בבודפשט, הפועלת משנת 1858. מבחר עצום של מתוקים, עוגות מופלאות עתירות קלוריות, מאפים מעולים, מרציפנים וטורטים, כולל עוגת הקוניאק-דובדבנים שהומצאה כאן. אין צורך לדאוג בשל עודף הקלוריות, תשרפו אותן בהליכה הרבה הצפויה בהמשך היום (פתיחה: 09:00-21:00, אתר אינטרנט: www.gerbeaud.hu). אם אינכם רוצים לשוטט שוב ברחוב ואצי, ניתן להתחיל את היום מהכיכר עצמה, אליה תגיעו בקו המטרו M1, העוצר בתחנה ששמה כשם הכיכר.

כעת, אנחנו עושים את דרכנו אל הבזיליקה הגדולה בעיר, דרך Deak f. utca, שמוביל אותנו לכיכר דיאק (Deak ter). מתחת לכיכר נפגשים כל קווי המטרו של העיר, מה שמבהיר מדוע בתחנת מטרו זו ניצב מוזיאון הרכבת התחתית הקטן. בכיכר שוכנת גם הכנסייה הלותרנית (Evangelikus Templom) מתחילת המאה ה-19, בה נמצא גם המוזיאון הלותרני. נמשיך ברחוב Ut Bajcsy Zsilinszky עד שנגיע לבזיליקת אישטוואן הקדוש (Szent Istvan Bazilika), הנקראת גם בזיליקת סנט סטפן (St Stephen).

אם חשבתם שעלילותיו של ארמון המלך היו רצופות תלאות, חכו שתשמעו את קורותיה, הרצופות ביש מזל, של בזיליקה זו: תכנון הבזיליקה החל כבר ב-1845, אך הבנייה סבלה עיכובים רבים. הארכיטקט המקורי מת ב-1867, שנה אחר כך התמוטטה הכיפה המקורית עקב סערה. הארכיטקט הבא כבר ניצל את העניין לבנות את רובה מחדש ואז נפטר ב-1891, כ-14 שנה לפני סיום הבנייה. אך גם אז לא עמד אלוהים לצידה של הבזיליקה האומללה, שנהרסה מהפצצות במלחמת העולם השנייה ושיחזורה החל רק ב-1980 ונמתח לתוך העשור הבא.

את הקו המורבידי הזה ממשיך החפץ הקדוש המוחזק בבזיליקה - כף ידו הימנית החנוטה של המלך אישטוואן הראשון, מי שקירב את עמו לנצרות (בעזרת הבישוף גלרט). מדי שנה ב-20 באוגוסט (הוא יום סנט סטפן) אחרי הצהרים, זוכים המבקרים במקום לצפות במחזה מוזר משהו, כאשר צעדה נרגשת וצוהלת בבגדים מסורתיים ובגדי פולקלור יוצאת מהבזיליקה אל מגרש החנייה הסמוך, ובראשה נישאת בגאון היד (אתר אינטרנט: bazilika.biz).

חוזרים מעט אחורה ב- Bajcsy Zsilinszky utca, ופונים שמאלה לרחוב אנדראשי (Andrassy utca). שדרה רחבה ונאה זו נבנתה במסגרת תנופת הבנייה בעיר לקראת 1896, אז ציינה העיר, ביריד בינלאומי שכונה "תצוגת המילניום", את חגיגות האלף לבואם של שבעת השבטים המאדיארים, אבות-אבותיהם של ההונגרים, אל האזור.

יחד עם הרחוב, הוקם מתחתיו קו הרכבת התחתית הראשון בעיר, "קו המילניום" M1, מה שהפך את בודפשט לעיר השנייה באירופה עם רכבת תחתית, אחרי לונדון. אנחנו נשוטט ברחוב, בין החנויות ובתי הקפה, השגרירויות והבתים המפוארים, עד המבנה המפורסם והיפה ביותר לאורכו - בית האופרה (Magyar Allami Operahaz). בניין מרשים בסגנון ניאו-רנסנס, בעיצובו של הארכיטקט Ybl Miklos, שנפתח ב-1884. פנים המבנה פשוט מרהיב, מאות ציורי קיר, פסלים ופרטים שונים בציפוי זהב מנצנץ. כדאי להקדיש את אחד הערבים לאחד ממופעי האופרה השונים במקום, ולשמוע מיצירותיהם של המלחינים ההונגריים הגדולים כמו ברטוק, פרנץ ליסט ואחרים בהיכל המרשים (אתר אינטרנט: www.opera.hu).

אם תרצו, תוכלו להמשיך וללכת את מלוא 2 וחצי הק"מ של הרחוב, עד כיכר הגיבורים או, לחילופין, להגיע אליה בעזרת קו המטרו M1 (הצהוב). לטובת מי שבחר באפשרות הראשונה, נזכיר כמה אתרים מרכזיים ברחוב: רחוב Nagymezo ut, המכונה "הברודווי של בודפשט", עם תיאטרונים בסגנון west-end; כיכר פרנץ ליסט ובה האקדמיה למוזיקה על שמו של המלחין, בסגנון האר-נובו; מוזיאון פרנץ ליסט במספר 35, בביתו לשעבר; ביתו של המלחין Zoltan Kodaly בשנים 1924 עד 1967 שאף הוא מוזיאון לזכרו, במספר 87-89; ומוזיאון Ferenc Hopp לאמנות אסייתית במספר 103.

בלכתנו ברחוב אנדראשי, אי אפשר להתעלם מפסל המלאך גבריאל, המשקיף על השדרה מסופה, ממרום עמוד שיש לבן. פסל זה הוא חלק מאנדרטת המילניום (Millenniumi Emlekmu) שבכיכר הגיבורים (Hosok ter). כמו השדרה המובילה אליה, גם הכיכר, על האנדרטה שבה, נבנתה ב-1896. האנדרטה היא בצורת חצי מעגל ובה פסלי גיבורים לאומיים שונים, שהתחלפו עם השנים בהתאם לרוח התקופה (אם יישאר זמן, נבקר בסוף היום במעין "מחסן" שכזה לפסלים שעבר זמנם).

במרכז, כאמור, ניצב המלאך גבריאל, שעל פי האמונה, בשל התערבותו בחלומו של האפיפיור סילווסטר השני, קיבל המלך אישטוואן הראשון את כיתרו (המוצג כיום בפרלמנט). מסביב לעמוד עליו ניצב, עומדים פסלים המייצגים את שבעת השבטים המאדיארים, מהם נולדה האומה. את הכיכר מאגף, מכיוון צפון-מערב, המוזיאון לאמנויות יפות (Szepmuveszeti Muzeum, אתר אינטרנט: www.szepmuveszeti.hu) המרשים, ובו אוסף אדיר של יצירות, ובהן טובי הציירים בעולם. בצד הנגדי שוכנת גלריית מוצ`ארנוק (Mucsarnok), ובה מבחר אומנות עכשווית (אתר אינטרנט: www.mucsarnok.hu). *עדכון: המוזיאון נסגר לצורך שיפוצים בפברואר 2015 ויפתח מחדש באביב של 2018.

כיכר הגיבורים מהווה שער כניסה לפארק המעניין ביותר בפשט, הלא הוא הפארק העירוני Varosliget, מהגדולים בפארקי העיר. חלק גדול מהפארק נבנה אף הוא לחגיגות האלף של 1896, כולל דגם של טירה טרנסילבנית Vajdahunyad Castle, שהפכה לבניין של ממש, הקבוע על אי קטן במרכז האגם (The Pond), המארח את מוזיאון החקלאות. האגם המלאכותי מתמלא סירות וכלי שיט בקיץ ובחורף הופך למשטח פופולרי להחלקה על קרח. זהו מקום מצוין לטיול עם ילדים, שייהנו מגן החיות הקטן, מהופעות בקרקס המלכותי, מפארק השעשועים הישן Vidam Park, וממגרשי המשחקים הרבים על שלל מתקניהם. חובבי הספורט הבוגרים יותר ימצאו כאן מגרשי כדורגל, כדורסל, טניס ואפילו שולחנות פינג פונג (אתר הפארק: www.budapest.com).

עוד בפארק: גן בוטני, מוזיאון התחבורה, רחבת המופעים Petofi Csarnok, המארחת בימי שבת בבוקר שוק פשפשים מקסים, בתי קפה להתאוששות מההליכה וכמובן את מרחצאות סצ`ניי (Szechenyi) היפים. זהו מקום נפלא לסיים בו יום הליכה, בטבילה בבריכות התרמיות מתחת לכיפת השמיים, שלוחות שח-מט צפות בהן להנאת המתרחצים או בשחייה בבריכות השחייה הרגילות. כל כאבי שרירים כאילו לא היו מעולם (פתוח: 06:00-22:00, המרחצאות נסגרים שעה קודם. 1,500-2,800 פורינט. לאתר

איך תחסכו את התור לקופה בסצ'ניי? הזמינו עכשיו כרטיסים מראש! »

מי שרוצה להתפנק עד הסוף, מוזמן לשלוף את הארנק ולאכול במסעדה היוקרתית (היקרה) והאלגנטית ביותר בבודפשט, מסעדת גונדל (Gundel), בעלת כוכב מישלן, שנמצאת סמוך לגן החיות בפארק (כתובת: Allatkerti utca 2, טלפון: +36-1-468-40-40, 12:00-16:00, 18:30-24:00. אתר: www.gundel.hu). יש להזמין מקום מראש.

אם אתם רצוצים תוכלו לשוב למרכז העיר מתחנת המטרו שבלב הפארק (מול רחבת הכניסה למרחצאות שצ'סני). אך אם נשאר לכם עוד זמן וכוח, תוכלו לעשות את הדרך הארוכה לרובע XXII, בדרום מערב העיר, שם נמצא פארק-מוזיאון פחות מוכר בשם פארק הפסלים Szobor Park. עם שקיעתו של הקומוניזם, הוסרו כל המונומנטים והאנדרטאות הסובייטיות שעיטרו את העיר, והוגלו הרחק מהעין לפארק זה. כאן תוכלו לסיים יום נוסף בבודפשט, בשיטוט בין פסלי ענק נפלאים של גיבורי התקופה שחלפה, ולראות את השמש שוקעת שוב מעל מפגן הראווה הקומוניסטי (פתוח: מ-10:00 עד שקיעה. 1,000-1,500 פורינט. אתר אינטרנט: www.szoborpark.hu).

איך תחסכו כסף בזמן החופשה בבודפשט? היכנסו וקבלו פרטים על כרטיס ההנחות »


הכתבות הבאות על בודפשט עשויות לעניין אתכם:

צפו בסרטון קצר מהעיר בודפשט:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בודפשט

הזמנת חופשה לבודפשט

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם