בטיחות ואזהרות בהאוונה

6 המלצות על בטיחות ואזהרות בהאוונה

תמונת הפרופיל של yasminmer
yasminmer

”תאום ציפיות - קובה 2015“

קרא עוד

הייתי בקובה בשנת 2000 ואחרי 15 שנים וזו מדינה אחרת. מאחר ורוב המדריכים נכתבו לפני שנים אני רוצה לעשות תיאום ציפיות לתיירים שנוסעים עכשיו, כשהמדינה נפתחה למערב.

בשנת 2000 קובה והוואנה במיוחד היו מאוד אותנטיות “כמו בסיפורים” – לא ניתן היה לעשות שימוש חוקי בדולרים, לא היה קוקה קולה וכמעט לא מסעדות מסחריות (הרוב היה בבתים פרטיים), עמדו בתור ארוך מאוד לגלידה וכמעט לא ראינו מכוניות מערביות או חדישות, רק לתיירים. האנשים היו צנועים, לא נדבקו אלינו ולא שידלו תיירים בכל מיני הצעות. ווראדרו – עיירת הנופש הקרובה להוואנה מרחק של שעה נסיעה היתה מלאה בתי מלון מדהימים, פתוחים רק לתיירים ולא למקומיים.

המצב 15 שנים אחר כך הוא שונה בהחלט. יותר קרוב לערים דרום אמריקאיות – יש את כל המותגים האמריקנים, קונים רק בדולרים, מכוניות חדישות ואלה הישנות הופכות רק לנסיעות תיירות וכמעט לא נראות בכבישים. האנשים הפכו נצלנים, נדבקים לתיירים, מציעים לקחת אתכם, למכור לכם ודי מציקים… מאכזב מה שלא אומר לא לנסוע, אלא לנסוע בראש פתוח שמה שהיה כבר לא יהיה. נעלמה התמימות.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של guy_horwitz
guy_horwitz

”נסיונות "עקיצה" בקובה“

קרא עוד

בקובה קיימים לדאבוננו אנשים שמנסים לעשות כסף קל על חשבונם של התיירים התמימים שלא מכירים את המדינה (כמו בכל רחבי העולם בעצם) - אנשים אלו קיימים בכל רחבי קובה אבל בערים הגדולות, כמו הוואנה למשל, נוכחותם מורגשת יותר.

תרגיל העוקץ בו אני נתקלתי (למזלי אני לא נפלתי בפתיון, אבל פגשתי זוג אמהות בשנות ה-50 לחייהן שנפלו בפח והפסידו מאות דולרים) הוא כזה: ניגש אליכם מישהו ברחוב ומספר לכם על מטבע שלישי בקובה, בנוסף לפזו נסיונאל וקונברטיבלה אותם כולם מכירים. להזכירכם שוויו של הקונברטיבלה גדול פי 24 מהנסיונאל, ואילו אותו אדם אומר שהמטבע השלישי (שמו של המטבע ישתנה לפי הנוכל התורן) שווה כמו הקונברטיבלה אך ניתן לקנות איתו במקומות בהן לא ניתן להשתמש בקונברטיבלה, למשל בתחנת האוטובוס המקומית (הבחור הוליך אותי לתחנת האוטובוס, ומכיוון שהיה לי זמן הלכתי איתו. בינתיים הוא שאל אותי שאלות שונות, כביכול מהתעניינות אך חשדתי ובדיעבד הוא אסף עליי מידע מודיעיני ושאל מה יעדי לאחר הוואנה, פרט ש"במקרה" הבחור בתחנת האוטובוס ידע אח"כ... הוא ידע עוד איפה אני מתאכסן (בתואנה שהוא אחיין של המארחת שלי), ומתברר שהם נוהגים לעקוב אחרי אנשים שמגיעים לשכונה באמצע הלילה ואז למחרת נטפלים אליהם.

בכל אופן, כשהגעתי לתחנת האוטובוס הבחור שם אמר שהוא לא יכול לקבל פזו קונברטיבלה (אותו היה לי) אלא רק את המטבע השלישי עליו שמעתי זה עתה, ואם אני רוצה ניתן להמיר את המטבע בדוכן ליד. כמובן שלא הסכמתי, אבל ממה ששמעתי מזוג האמהות שנפלו בפח הן הסכימו להמיר וקיבלו בעצם מטבע נסיונאל רגיל שנראה דומה אבל שווה רק 4% מערכו של המטבע אותו המירו (!).

אל תאמינו למישהו כזה ואל תפלו בפח - בסופו של דבר תקבלו את הנסיונאל הזול ותפסידו כסף!

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”שבועיים בקובה - אזהרות“

קרא עוד

למרות שקובה ``חיה ונושמת`` תיירות (ומסתבר שיש חבילות נופש זולות במיוחד לחופים שלה ממדינות שונות, על בסיס ``הכל כלול`` במלונות של 5 כוכבים לשבוע ימים) היחס לתייר הוא כאל ``מטבע מהלך``. החל ממטבע מיוחד שהמציאו עבור תיירים (ה-CUC שערכו כ- 25 CUP), המשך בהצקות בעת הכניסה עם תחקורים מיותרים לתיירים (אנו ,כאמור, לא חווינו אולם יש כאלו שעוכבו שעות...) וכל מיני ניסיונות גם מצד נהגים, זבנים וכיו``ב, לנפח והעלות מחירים בהנחה שהתייר הוא בעל ממון. לשים לב היטב לעודף המוחזר. לא במעט מקרים ניסו להונות.   בערים הגדולות הביטחון האישי טוב ובולט במיוחד ע``ר סיורים משטרתיים ושוטרי מקוף (לנו לא היה מזל וחטפו מצלמה. בילינו חצי יום בתחנת משטרה. הגנב נתפס אך עד כה לא הושבה המצלמה). להימנע ככל האפשר מחיכוך עם המשטרה המקומית - מאוד לא יעילים, מנופחי חשיבות עצמית בטיפול בתייר ואתם עלולים לבלות שעות בהגשת תלונה! ע``ר

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של abtb
abtb

”קובה - חוויה קובנית וקאסות מומלצות“

קרא עוד

טהוואנה סנטרוb>b>
isabel gomez
consulado 30 ap. 2a
טל: 8601843
אי מייל: ida112002@yahoo.com
מדובר באישה חמודה, דוברת אנגלית, עורכת דין במקצועה, משכילה ועוזרת בכל שיש לה חדר נעים, מרווח ואוכל טוב. מאוד מומלץ.

ויניילס
villa la artiaguita
juaquin perez no. 26a
0853-796366

בראקואה
הקאסות של יולנדה ושל בנה רפאל שמומלצות באתר על ידי אחרים מומלצים מאוד. בכלל ברקואה היא מקום מקסים שמומלץ לא לותר עליו למרות מיקומו בקצה המזרח מה גם שיש שם את הדיסקוטק הכי טוב בקובה - רנצ`ון.

קמאגווי
אין מספיק מילים לשבח את קאסה וגה שמומלצת באתר על ידי כמה אחרים שנמצאת ברחוב גנרל גומז 318 טל: 541692 ובמיוחד את בעלת הבית - שרה שהיא מקסימה, ישרה ומכינה את האוכל הכי טוב.
ועוד טיפ - רצוי להביא כל מיני חטיפים ושוקולדים וופלות מישראל כדי גם לחלק למקומיים. גם חמסות מתקבלות בברכה שם וזה נחמד לתת מתנות לאנשים נחמדים שפוגשים בדרך.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של yaronlavie
yaronlavie
1

”לא נוסעים לקובה בחיים“

קרא עוד

אנחנו חזרנו ממש לפני שבועיים לארץ, וחשים חובה לאומית להזהיר את כל מי שחשב לבקר במקום האיום הזה מלשנות כיוון וכמה שיותר רחוק יותר טוב.

כל מי שמדמיין את קובה, כמונו, חושב על חופים קריבים, מוחיטו מרענן, סלסה עד אור הבוקר ואנשים אדיבים, מחירים זולים, נופים מטמטמים, סיגר טוב וכיוב`. המצב כפי שאתם מבינים שונה בתכלית.

נחתנו בהוואנה אחרי טיסת דמים עם קובאנה. בשדה התעופה עוכבנו במשך 3 שעות לשם תחקיר מקיף ביותר על ידי חיילת קובנית חמורת סבר שלא יודעת מילה בשפה זרה. משם התחיל העושק- הקובנים כנראה חושבים משום מה שהם באיחוד האירופאי אז הם עברו ליורו. משמעות הדבר הינה שטיול בקובה למעשה יקר קצת יותר מבאירופה. נהגי מוניות, אנשים ברחוב, בעלי קאסות וכו`- כולם מנסים לעשוק כמה שיותר ורואים בתיירים מושא לצייד. 

הוואנה מזעזעת ומזוהמת להחריד. האוכל מגעיל לא מגוון ויקר לאין שיעור, המוחיטו הוא המגעיל ביותר ששתינו, סיגרים קובניים זולים יותר בארץ או באירופה, הסלסה הפכה למין פופ מוזר שכלל לא מתחשק לרקוד, הנסיעות יקרות ללא כל הגיון, מעשי השוד הפכו לעניין שבשגרה- ולא פסחו עלינו, שכן במהלך שוד גנבו מאיתנו תיק ואת חגורת הכסף שהיה בה הכל
וכשאני אומר הכל אני מתכוון גם לדרכונים - ואין לנו שם שגרירות אז לכו נסו לשבור את הראש עם הדפוקים האלה בשביל לצאת משם.

מזג האוויר היה נתון לחסדי הסופות המשתוללות, אנשים מנסים לכייס את התיירים ללא בושה ולאור יום, דוחפים תיירים וחוטפים מהם תיקים מצלמות וארנקים, מעלילים על תיירים אחריות לתאונות ומסבכים אותם אלא אם ישלמו כופר, בקיצור אנו מודים לאלוהים על תושייתם של בני משפחתנו שחילצו אותנו משם בחיים- שימו לב ישראלי נרצח שם במהלך שוד שבוע אחרינו. תיירים רבים וישראלים רבים שפגשנו חשים כמונו לגבי המקום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של rositak
rositak
1

”הוואנה לבד “

קרא עוד

הייתי שלושה שבועות בהוואנה לבד. הוואנה היא מקום די בטוח לדעתי. הסתובבתי ברחובות עם מצלמת ריפלקס יקרה יחסית ולא גנבו לי. לעומת זא שמעתי על בחורה ישראלית שכן גנבו לה מצלמה אבל זה היה בלילה במלקון. הוואנה מקום כמו כמעט כל מקום בעולם, כל עוד מסתובבים לא בשכונות פשע ולא בלילה במקומות חשוכים לא יקרה לכם כלום. אם אתם יכולים להסתובב עם קובנים מה טוב, ככה תבטיחו שלא יקרה לכם כלום.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על בטיחות ואזהרות בהאוונה

אין עדיין פוסטים על בטיחות ואזהרות בהאוונה.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות