הולנד – סיכום נסיעה קיץ 2019

הולנד היא ארץ נוחה מאד לטיולי משפחות. הכבישים והאתרים לא עמוסים מדי והאטרקציות מפוזרות באזורים שונים של המדינה. זו לנו פעם שנייה בהולנד בהרכב משפחתי, אשתי ובתי בילו סופ"ש ארוך באמסטרדם לפני שנתיים כך שניסינו לעשות דברים קצת שונים ומתאימים לילדים יותר גדולים. נסענו בהרכב חסר הפעם. הגדולה בצבא כך שנסענו עם שלוש בנות הגדולה בהן לקראת גיוס והקטנה בת עשר.

כיון שיש לנו חברים בפרוור של אמסטרדם (Heemstede) נחסכה לנו עלות הלינה שכן חצי מהזמן ישנו בביתם כשהם שהו בחופשה וחצי מהזמן אצל חבריהם שהיו גם כן בחופשה.

לפני הטיסה נראה שמזג האוויר הולך להיות גשום כל הימים, אך בפועל עיקר הגשם היה בלילה ובמשך היום הגשם היה בזמנים קצרים שלא הפריעו לפעילות.

שכרנו מכונית גדולה לתשעה מקומות כדי ששתי המשפחות תוכלנה ליסוע יחדיו, כשחברינו יחזרו מחופשתם.

הגענו בטיסת איזי ג׳ט ביום ששי 9/8/2018. נחתנו לעת ערב. וכדי לא לחפש מסעדה בעיר החלטנו לאכול ארוחת ערב בשדה התעופה ומשם לשירת הרכב ולבית חברינו, המרוחק פחות מחצי שעה משדה התעופה.

10/8/2019 - יום שבת

יום הולדת 15 ליהב. בחרנו לחגוג אותו באמסטרדם. נסענו עם הרכב למרכז אמסטרדם לחניון Parking Centrum Oosterdok. אם חונים מעל חמש שעות התעריף הוא יומי 20 יורו ל 24 שעות. שימו לב אם תחנו דקה אחת פחות מחמש שעות תשלמו תעריף לפי דקות שיכול להגיע לכ 50 יורו.

התחלנו את היום בצעידה לכיוון מסעדת The breakfast Club.

ויתרנו על free tourלטובת משחק שנקרא city challenge. בדרך לנקודת ההתחלה שוטטנו בשוקי יום ראשון שנקלענו אליהם בדרכנו וטעמנו מעט מאפים הולנדים טריים. הגענו לחנות שבה מתחיל המשחק (בסמוך לכיכר המרכזית Dam) קיבלנו אייפד שניתן לבחור בו מסלול בין שעתיים לחמש שעות המשובץ בחידות והמשחקים שונים דבר ההופך את הסיור בעיר למעניין ומשעשע יותר. המשחקים הם מסוג של חיפוש פינות נסתרות. או מציאת הבדלים בין חזית מבנה מפורסם במציאות לעומת תמונה וכולי. מקבלים נקודות על כל פתרון וניתן לשכור יותר ממכשיר אחד ולהתחרות בין קבוצות. אנו בחרנו במסלול של שעתיים ועשינו אותו בקצב איטי של ארבע שעות שכן כדי לספק את תאוות הקניות של הגדולות הן הורשו לתור בדרך את החנויות שעברנו על פניהן. המשחק מומלץ בייחוד למי שילדיו ישתעממו מסיור סטנדרטי בעיר.

את היום קינחנו במסעדת הבשר אמיגו, שהייתה טובה למדי.

11/8/19 - יום ראשון

נסענו להאג והגענו עם הפתיחה למוזיאון אשר. ברחבה מולו התקיים שוק אוכל (שכנראה מתקיים בכל יום ראשון). המוזיאון בין שלוש קומות ובכניסה מחלקים מעין דף משימות לילדים. אך המשימות לא עניינו אותם במיוחד. הילדים מהר מאד השתעממו ורק לקראת סוף הסיור גילינו שעיקר האטרקציות לילדים נמצאות בקומה השלישית ( כל מיני מיצגי אשליות ראיה). במוזיאון מפנים אותך לאפליקציה שניתן להוריד לטלפון ולקבל הסברים אז כשמפקידים תיקים לא לשכוח לקחת אזניות. הסיור אורך כשעתיים.

במוזיאון אשר – להתחיל מהקומה השלישית

לאחר המוזיאון שהיה מבחינתי מרתק (מבחינת הילדים קצת משעמם) המשכנו ל free tour שיצא מהכיכר המרכזית.

הסיור ארך כשעתיים והיה מעניין.

שוב מבחינת הילדים קצת פחות. משם המשכנו לראות את הפנורמה.

זהו ציור ענק בהיקף של 360 מעלות שנותן תחושה שאתה נמצא במקום ובתקופת הציור. כל המוזיאון עוסק בטכניקת יצירת הפנורמה ובקומה השני. הציור עצמו. כל הבילוי במוזיאון הוא פחות משעה ויש המתאכזבים שהתשלום הלא זול הוא עבור חוויה כה קצרה. אני שלא ראיתי בעבר אף ציור פנורמה מאד התרשמתי ונהניתי והייתי מגדיר זאת כחווית חובה והילדים כרגיל פחות.

את היום קינחנו במסעדה איטלקית לפי המלצת הטריפ אדוויזור.

12/8/19 - יום שני

התחזית בשרה שבדרום הולנד יהיה סגרירי ובצפון יהיה מזג אויר טוב. החלטנו ליסוע לאי טסל - Texel. לאי מגיעים במעבורת שיוצאת כל חצי שעה בשעות הבוקר וכל שעה החל מהצהריים. כרטיס ההלוך הוא גם כרטיס נחזור. בימים שלישי עד חמישי התשלום זול יותר ואני מניח שיש פחות מבקרים באי. התחלנו את הביקור באי בסיור בשמורת כלבי הים. זהו מקום לא גדול במיוחד עם כמה בריכות כלבי ים שהצילו מפציעות וגדלו בשבי. זהו לא מקום חובה בוודאי לא לגדולים.

לאחר התלבטות החלטנו להצטרף לדייג שרימפסים. כיון שלא הזמנו כרטיסים מראש נסענו לנמל ולשמחתי עדיין היו כרטיסים להפלגה היוצאת ה 14:00 על אחת משתי הספינות. יש שתי ספינות היוצאות מדי יום להפלגה ב 10:00 וב 14:00 ונקראות TX-10ו TX-20. זו הפלגה של שעתיים. מזג האוויר והים היו בעדינו. הרשתות העלו שלל רב וקיבלנו הסבר על חיות הים ואפשרות לגעת בהם. היו סוגים שונים של דגים, מדוזות כוכבי ים סרטנים ושרימפסים. על הסיפון יש מכונה מסננת המשאירה רק את השרימפסים. את השרימפסים בשלו על הסיפון וחלקו לנוסעים. אמנם הכמות יפה אך השרימפסים קטנים ולא מקולפים אז מעבר לחוויה זו לא ארוחה משביעה. כל נוסע מקבל ביציאה שקית שרימפסים לדרך. אנו ויתרנו והלכנו לאכול באחד הפונדקים בכפר.

בוחנים את השלל

באי יש לא מעט מסלולי טיול ברגל ובאפניים. לאחר הארוחה יצאנו למסלול טיול רגלי של כשעה באחת השמורות ומשם חזרנו לארוחת ערב במסעדה במרכז הארלם. שימו לב ההולנדים אוכלים בשעות מוקדמות יחסית קצת קשה למצוא מסעדה בה ניתן להתחיל ארוחה בשעה תשע בוודאי מחוץ לאמסטרדם.

13/8/19 - יום שלישי

נסענו בתחילת היום לחיטהורן. השפה השלטת שם היא עברית. כמו כל הישראלים חנינו אצל Smithושכרנו סירה לשעתיים שזה די והותר לביצוע הסיבוב המומלץ בתעלות ובאגם בנוסף לטעות ניווט קטנה שעשינו. לאחר השייט וכדי לחסוך זמן לקחנו אוכל בטייק אווי מאחת המסעדות כדי להספיק לפארק החבליםRope park klimbusהגענו לפארק בשעה מאוחרת מידי והחלטנו לדחות אותו ליום אחר. בסמוך לסניף הזה יש פארק קופיםשלפחות מבחוץ נראה חביב מאד וגם יכול להיות רעיון לבילוי של כשעתיים. המשכנו משם למסעדת עמי ותמי- https://www.hansengrietjezeewolde.nlמבחינה קולינרית זו בסך הכל מסעדת פנקייקים בינונית אך המקום שווה ביקור. המסעדה מעוצבת בצורה מרשימה ויוצאת דופן, הילדים יכולים להתגלש לשירותים בקומה מתחת מתוך קדירת הבישול של המכשפה. הרצפה והשולחנות זזים כשאחד מהילדים נתלה על חבל בקצה במסעדה ועוד הפתעות שונות ומשונות במסעדה ובחצר סביבה. גן עדן לילדים בגיל הגן ובית הספר היסודי – לא לפספס.

מסעדת עמי ותמי

14/8/19 - יום רביעי

כמעט בכל יום מתקיים אירוע של שוק גבינות באחת מהעיירות או הכפרים בהולנד, זהו אירוע תיירותי למדי אך עדיין יש בו חן. למרות שהאירוע באפנצל נחשב בדרך כלל יותר מהאחרים, מבחינת תכנית הימים האירוע בהאדהם התאים לנו יותר ופתחנו בו את היום. בילינו במקום כשעתיים כולל ארוחה קלה שבחלקה הבאנו עמנו וחלקה קנינו באחד מדוכני השוק. ביציאה מהשוק לכוון מגרש החנייה איבדנו קצת את דרכנו אך למזלנו הייתה במכונית מערכת. Car playכך שראינו בטלפון את מקום חניית המכונית.

שוק הגבינות באדהאם

מאדהם נסענו לאוטרכט.

השאיפה הייתה לבקר בשני מוזיאונים. מוזיאון הרכבות ומוזיאון כלי הנגינה. לאור שעת הצהריים המאוחרת ומחאות הילדים התפשרנו על מוזיאון אחד והוא מוזיאון כלי הנגינהחנינו בחניון מוזיאון הרכבותשקרוב למרכז והתעריף ליום הוא הזול ביותר בקרבת המרכז. כיון שכרטיס חניה קנינו בקופת המוזיאון התקשינו להסביר מדוע אנו קונים כרטיס חנייה ולא כרטיסי כניסה למוזיאון.

פנינו ברגל למרכז העיר ולמדרחוב שם נמצא מוזיאון כלי הנגינה.

במוזיאון כלי הנגינה יש סיור כל שעה (בחצי שעה עגולה). אני ממליץ לתזמן את הביקור עם הסיור. אם הקדמתם זו לא בעיה ניתן לסייר בתחילה עצמאית ויש כמה הפעלות עצמאיות לילדים. וגם אפשר לשוטט ברחובות הסמוכים שהם גן עדן לאוהבי הקניות או לאכול מאחד המאכלים המסורתיים ההולנדים הנמכרים בדוכן הסמוך למוזיאון. הסיור המודרך במוזיאון הוא כשעה וכאמור אני ממליץ עליו.

לאחר המוזיאון שוטטנו מעט במרכז העיר לכוון הקניון הסמוך. זהו אחד הקניונים הגדולים בהולנד הוא ממוקם מעל לתחנת הרכבת של אוטרכט. הקניון פועל עד תשע ובימים מסוימים אף עד עשר בקיצור עוד גן עדן לחובבי הקניות. בסמוך לקניון ובתוכו שפע של מסעדות. אנו בחרנו לסיים את היום במסעדת המבורגרים TGI Fridays.

15/8/19 - יום חמישי

ביום חמישי המארחים שלנו אמורים היו לשוב לביתם ואנו העברנו את הבוקר במעבר לבית חבריהם במרחק כמה דקות נסיעה.

לאחר התארגנות מהירה, החלטנו לנצל את זוגות האופניים של בני המשפחה ולצאת לטיול אופניים בסביבה. שוטטנו בשבילי האופניים שאינם עמוסים כאן כמו באמסטרדם. והגענו לארוחת צהריים מאוחרת למסעדת פנקייקים בתוך שמורה קסומה. שם המסעדה שלדברי המלצר/ הבעלים מלך הולנד נוהג לעתים לאכול בה De Oase https://www.pannenkoekenhuisdeoase.nl/

לאחר ארוחה טובה בלב היער, חזרנו לדירה להתארגנות וקצת קניות בסופר מרקט המקומי. ובערב יצאנו לארוחת ערב באחת המסעדות האיטלקיות במרכז האמסטד.

16/8/19 - יום ששי

עם בוקר שמנו פעמינו לפארק חבלים השייך לרשתklimbus אם כי במקום הקרוב יותר לביתנו. נסענו לשם עם משפחת המארחים. הפעילות בפרק היא כארבע שעות ועם הנסיעות כשש שעות. חלק מההורים הסתפקו רק בצילום ושיחות יחד עם הנשנושים שהבאנו עמנו. כך שבין מסלול למסלול הטפסים הצטרפו מספר דקות לשולחן הפיקניק להפסקה קלה.

חוזרים אחורה באבולוציה

את היום סיימנו בארוחת ערב משותפת במסעדת פנקייק בדרך חזרה.

17/8/19 - יום שבת

את היום פתחנו בפעילות משותפת לשתי המשפחות בלייזר טאג. עשינו כמה קרבות בהרכבים שונים. וההולנדים שוחרי השלום התגלו כלוחמים מעולים.

לאחר הקרב התפצלנו ואנו נסענו לכוון זאנס חאן שהיא אתר תיירות עם מספר טחנות רוח עתיקות ושוק מקומי. מראה הטחנות אמנם יפה אך המקום די עמוס ולא פשוט למצוא חנייה אולי בגלל סוף השבוע.

בערב הנשים יצאו לבילוי נשים סוער בעוד הגברים והילדים נסעו להארלם באופניים לארוחת ערב.

מזלנו שלא נסענו במכונית כיום שבמרכז הארלם היה פסטיבל מוזיקה והופעות רחוב.

18/8/19 - יום ראשון

יום אחרון. כיון שרק חלקנו רצו לבלות בפרק שעשועים החלטנו להתפצל. אשתי ואחת הילדות יצאו לבילוי עירוני בהארלם. בעוד השאר נסענו לפארק דיונארל. הפארק משלב גם פארק מים מקורה בתוכו אך אנו קנינו כרטיסים רק לפארק הרגיל. הפארק לא היה עמוס ובכלל לא היו תורים. הוא לא גדול במיוחד ולא מאד אקסטרימי, אבל התאים בדיוק למידותינו.

אחר הצהריים קינחנו איך לא, במסעדת פנקייק וחזרנו הביתה לאריזות.

עת הערב סיימנו בארוחת ערב משותפת עם המארחים שלנו בביתם. ולפנות בוקר יצאנו לעבר שדה התעופה.

תודות למשפחת שרמן על הבלוג המצוין:

https://www.lametayel.co.il/טיול+משפחת+שרמן+להולנד+וקצת+בלגיה+אפריל+2019

בהמשך מצורפת תכנית הטיול המקורית באנגלית לטובת המארחים שלנו כולל קישורים ועוד המלצה למקומות שבהם לא הספקנו לבקר.

Yatir Plan Holland August 2019

Date

Fri Aug 9th

EasyJet 7934 14:10-18:25, Budget through rentalcar.com ref 776283025

Sat Aug 10th

AM showers

Amsterdam Day

Sun Aug 11th

Showers

Hague

Mon Aug 12th

AM showers

Texel and shrimp fishing or dolphin cruise or den burg village only if weather is good.

Tue Aug 13th

Showers

Gietthoorn and Hithorn, including rope park and monkey park, and canal boar sail.

Wed Aug 14th

Showers

Utrecht, train museum and speelklol musemum.

Thu Aug 15th

AM showers

Moving to ABB house. Hoge-veluwe (open museum)

Fri Aug 16th

AM showers

Efteling or Duinrell

Sat Aug 17th

Showers

Bike tour in Zuid-Kennemerland National Park or Amsterdam day

Sun Aug 18th

Kinderjiik and Roterdam

Mon Aug 19th

EasyJet 7933 7:20 – 13:15

Parkopedia – Parking application

Flitsmeister- Speed limit app

Amsterdam highlights

Free tour

https://www.neweuropetours.eu/sandemans-tours/amsterdam/free-tour-of-amsterdam/

15:00 free tour at booking reference number is 22594595. Yatirtmp has details.

Self walk

https://jetsettingfools.com/one-day-amsterdam-self-guided-walking-tour/

It least first part is nice.

More second order options:

Heineken Experience: 10:30- 21:00, Last admission 19:00. 18€ online per adult. Need to buy in advance. About two hours. Recommendations are split.

Restaurants:

Cafes:

Winkel 43, Noordermarkt 43 1015 NA Amsterdam – Best apple pie/cake

Eetcafe Singel 404, Singel 404, 1016 AK Amsterdam, Netherlands, Sandwiches (Lunch)

Bakers and Roasters, Eerste Jacob van Campenstraat 54 (Pancakes and breakfast)

Mook Pancakes, De Clercqstraat 34

REM Eiland – Radio tower restaurant – Nice view – Nice reviews menu not for kids

TonTon Club West – Good restaurant with kids

Activities:

City routes with riddles

19€ pp 2-5 hours according to the route we chose, getting an ipad in the office

https://citychallenge.app/en/?gclid=CjwKCAjw1f_pBRAEEiwApp0JKEs20BDolCRSNVi4gc9JNxbN1-HevTYNa88BrBQ8q3g0Nau58FfZyhoC910QAvD_BwE

Lock Luggage Storage (Picking ipad location)
Nieuwe Nieuwstraat 28
 1012NH Amsterdam

+31 (0) 624 55 97 334info@lock.amsterdam

25€ pp (above 12) 2 hours, getting a bag with riddles

https://mystery.city/welcome?utm_expid=188756172-3.YDFBqZbjRQCVo8wLuHNjDA.1&utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

Escape rooms

https://sherlocked.nl/#vault(120-150€ per game) – not scary – mail sent

https://www.logiclocks.com/- not scary – mail sent https://myescape.club/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=main((Judgement day)

https://www.escapegameover.nl/en/- mail sent

https://escapist.nl/en/(only 4p)

https://questomatica.nl/(30€ pp) mail sent

Photo booth with customs

This is quite expensive activity

https://www.museumfoto.amsterdam/

Hague day

1 hour drive from home:

10:00:Start in Koninklijke Porceleyne Fles in Delft.www.royaldelft.com

Adults 14€, Age 13-18 8.5€. open 9:00-17:00. Takes about 45minutes – 1hour.

25 minutes drive from blue ceramic museum

11:00:Mesdag Panaroma is a very impressive panoramic painting, it takes 10 minutes we can park below and go from there by foot in Hague. On Saturdays parking is free out side in the streets. www.panorama-mesdag.nl, opening hours are 10:00 – 17:00, (Sundays 11:00 – 17:00). Tickets 10.5€ Adult 5.5€ <11. Museum/iCOM card is free. There are combinations with Escher Museum.

12:00 Escher in Het Paleis, is walking distance (1.1 kM 15minutes). Opening hours 11:00-17:00 no Mondays. Adult 10€, 6.5€<15, family 2+2<15 26.6€. Accept iCOM card no Museum card.

Combination of the two above: Adult 17€, <15 14.5€, <11 6.5€. It would take about 1.5hours, without the workshop in the basement.

Science museum – Museon Stadhouderslaan 37 2517 HV Den Haag it 3km away, we must drive there. Opened 11:00-17:00.

15:00: - 10 minutes by car, half an hour by foot (2.2 km).

Madurodam(?), it is not very recommended. Surely if it is in the beginning of the trip as we won't identify the places. www.madurodam.nl, open 9:00-20:00. 17.5€ ticket for 4 is 58.5€. These are internet prices, on site is higher.

We may do a free tour which starts on 11:00 or 14:00 Friday and Saturday (https://www.freetour.com/the-hague/free-tour-of-the-hague), This site proposes Friday to Sunday 2h tourse on 13:30 https://freewalkingtourthehague.com/#about, or we can make our own tour using the site: https://denhaag.com/en/routes/royal

Texel and Shrimp Fishing

Driving to the Fairy in Den Helder, 1:08 hour drive, address is Pontweg 1 in Den Hoorn. This address is to get into the fairy with a car.

Fairy leaves at every half an hour, on the half (9:30, 10:30 etc.). Tuesday-Thursday 25€, other days 37€. Last return is 21:00.

The fishing boats are leaving from Oudeschild(10 minutes drive), parking with payment. Parking is by the hour. The sail takes about 2 hours. In the harbor, there is a lot of cheap sea food counters.

Shrimp tour every day except Sunday (10:30 and 14:00). Cost 13 and up € 15,- p.p.
Children ages 4-12, €12,50 p.p.

Adress of boats Haven 8 1792 AE Oudeschild.https://garnalenvissenoptexel.nl/en/

Tickets can purchased online to one of the two boats.

There is also the museum of kaap skil for old Dutch navy: https://www.kaapskil.nl/

10:00 – 17:00. There ia a combination with Ecomare.

We can go to Encomare reservoir for seals.

Wednesday at 14:00 there is at the north excursion in mud.

https://www.ecomare.nl/en/visit-ecomare-on-texel/guided-tours-ecomare/boeken/?id=748&beschikbaarheid_id=393522

Giethoorn – Hithorn – 1 day

Monkey park Apenheul, 1h10 from home.

No more than 1.5h. https://apenheul.com. In internet cheaper, 22€ Adult 18.5€ <12.

Opening hours 10:00-17:00.

Rope park klimbuspark is 5 minutes walk from the monkey park. 12:00-18:00 weekdays, 10:00-18:00 weekends.

Junior Forest >130cm 15.95€, Adult Forest >160cm 21.95€. 2-2.5h. Need to buy in advance it include entrance hour.

1:40 from home, an hour from Hithorn..

Canal boat sail, Take a motor boat for two hours and sail in the Canal. Feed the ducks with bread. It is recommended to rent in Smit in the beginning of the street, for two hours which is enough (yellow route). There is free parking near visitor center. It is advised to go for a walk in the village and have a small lunch, There is a restaurant at Smit as well.

Cheese Market

In the way back we can visit either on Clogs Irene Hoeve cheese farm or Volendam, fisherman village. Both places are close after 18:00.

Parking in Bow Street 2a 1131 ZB Volendam.

The farm is more recommended by people than the fisher man village.

Utrecht

Less than an hour from Home.

Park in the train museum or in the old city. 1.5h.

Train Museum, https://www.spoorwegmuseum.nl/#, Tue-Sun 10:00-17:00. 17.5€, parking 9.5€. Museum/iCom are free.

From there it is 15 minutes walk to the music machines museum opened 10:00-17:00. Every rounded hour there is a guided tour (Ask to play Hatikva with the bells in the tour). It takes 1h. 13€ Adult. Only Museum Card. There is a combined card with the bells tower.

Address: Museum Speelklok
Steenweg 6
3511 JP Utrecht

https://www.museumspeelklok.nl/

Utercht Free tours - http://www.utrechtfreetours.nl, Meeting at the Dom tower, Wednesday 10:00, Saturday 10:00 & 12:00, Sunday 14:00. 2.5-3H.

Other company https://freewalkingtourutrecht.comFriday, Saturday, Sunday – 13:30 Dom square 2H.

Nike clearance store, Seinedreef 2, 3562 KN Utrecht, Netherlands, Thursday till 21:00 other days till 18:00.

Parks, choose 1 for a day.

Duinrell

www.duinrell.com

It is 35 minutes southern Home.

It includes close water park which is good also in a rainy day. Tickets better bought in Dutch coupons site Tripper, any way it is better to buy in Internet, but you need to print them. Amusement park is opened 10:00-18:00, Tiky pool (water park) is opened 10:00-22:00, we can start from 16:00.

Efteling

It is 1:30H from home.

Open 10:00-20:00, Friday-Saturday till 23:00.

Use park application to see queues length. Check for coupons in the Birthday month. Need to register in the site till 7/19 for Yahav and Yaara to get the discount. It is about 40€ pp. Groupon German site can also provide discounts.

Bike tour

https://www.dunebiking.nl/en/

Zuid-Kennemerland National Park bike tours

open registration (minimum of 4 people)4.5 hours€ 42 pp (including guide, lunch and bike rental)35 kmSaturdays from April to October from 11 am to 3:30 pm.For bookings of at least 4 people other days on requestvarious connecting extras possible (workshops, dinner, hotel stay), inquire about the possibilities

open registration (minimum of 4 people)

2 o'clock

€ 25 pp (including guide and bicycle rental)

20 km

Fridays from April to October from 1.30 pm to 3.30 pm.For bookings of at least 4 people other days on request

various connecting extras possible (workshops, dinner, accommodation, etc.). Ask about the possibilities

https://biketourshaarlem.com/en/2 hours city bike tour. Wednesday, Saturday and Saturday.

https://greenbikes0001.cyclerent.com/Regform.aspx

https://www.rentabikehaarlem.nl/en/ , rent a bike for Zuid-Kennemerland National Park from 10€ a day.

Routes can be seen in: https://www.rentabikehaarlem.nl/en/routes/

Kinderdijk

1:15 drive from home. Nederwaard , windmills land.

Renting bikes: Café De Klok, Molenstraat 117, 2961 AK Kinderdijk. Or by foot.

About 2-3 hours. If there is no parking we can park at Tourist Info Alblasserdam (which you can rent there bikes, but it might be quite a way to the mills – 4km – our usual trip in IL is 7.5km per direction) at Haven Zuid Alblasserdam and there is a shuttle from there to the windmill area.

Rotterdam

One hour from home or 20 minutes from Kinderdijk. https://freewalkingtourrotterdam.com,https://www.freetour.com/rotterdam/rotterdam-free-walking-tourstarts in market hall ever day 10:30, 11:00 and 13:30 two hours tour.

We need to think if to do the same day as Kinderdijk, or another day. At least it is worth to go eat dinner in Rotterdam Market hall which opens till 20:00 (Friday 21:00, Sat-Sun 18:00). We can do 1.5h self tour according to: https://www.solosophie.com/free-self-guided-rotterdam-walking-tour/

  1. Parking at market hall
  2. Cube houses
  3. Witte Huis
  4. (Detour to central station???)
  5. Cool district
  6. Erasmus statue
  7. Grote of Sint-Laurenskerk

Human Body Corpus Museum

Near Hague/Rotterdam if there is time in these days.

Hoge-veluwe

1:15h from home. About 20€ PP (including museum). Open 8:00-21:00 Museum till 17:00. White bicycles are for free, blue ones can be hired. The Kröller-Müller Museum is an art museum (Some liked the museum and some didn't). It is a good day for cycling and picnic.

Entering with the car costs 3.5€ more than leave it in the entrance.

De Haar Castle

50 minutes from home. 17€ pp.