אז החלטנו שאחרי שנתיים וחצי מאוד מאתגרות של קורונה והשלכותיה, הגיע הזמן לצאת לחופשה זוגית בחו'ל. הזמנו טיסה ורכב למילנו שלשם היו הכרטיסים הזולים ביותר.

ואז בעקבות המלצה של חבר להגיע לבקתת ברבוסטל  barbustel rifugio החלטנו לנסוע לאזור עמק Aosta שקרוב יחסית למילנו ועשה רושם של שילוב מנצח של טבע ונופים עם מגוון גדול של מסלולי טיול בדרגות שונות. שכרנו רכב קטן ידני זול באופן משמעותי אך מתאים רק למי שיש ניסיון ובטחון בנהיגה בהרים בדרכים מפותלות תוך כדי החלפת הילוכים.

מכיוון שאנחנו אוהבים לישון כמה שיותר קרוב לטבע ולמסלוליי הליכה החלטנו לפצל את השהייה לשני מקומות. כמו כן בחרנו במקומות בהם ניתן לבשל, וטוב שכך עשינו כי בעונה בה טיילנו מבחר המסעדות קטן מאוד והמנות המוגשות בהן מבוססות על פחמימות חלב ונקניקים ונעדרות ירקות כמעט לחלוטין.

היה לנו חשוב לבחור מסלולי הליכה בשטח על פי מצב מזג האוויר שהוא בלתי צפוי באזור זה  ולפי מצב הרגשל שלי שעברה חבלה כמה ימים לפני הנסיעה.  

את המסלולים בחרנו על פי המלצות של המקומות בהם התארחנו, ולשם התמצאות במסלולים החלטנו להסתמך על אפליקציית all trails  ועל צילום השלטים עם המפות שמוצרים בכל תחילת מסלול. גילינו שזה עבד לנו טוב וחסך קניית מפות גדולות שלא נח להתעסק איתן תוך כדי הליכה (בייחוד אם יורד גשם). המסלולים משולטים ברובם ממש טוב ומבחר המסלולים הוא אינסופי. רוב המסלולים הם מסלולים שעולים עם העמקים עד לגובה, ושם בגובה הם מתפצלים להרבה שבילים אך הה הכי קל לחזור באותה הדרך. הדרך כל כך יפה שזה ממש לא משנה שהמסלולים לא מעגליים.

לטיול בחודש יוני יש יתרונות וחסרונות: זאת עונה לא מתויירת, אתרי הסקי כבר סגורים ורוב הרכבלים גם כן סגורים, רוב המסעדות ושרותיי התיירות סגורים, מצד שני יש מעט מטיילים וזה נח ויש פריחה מדהימה בכל מקום. הטמפרטורות היו נוחות לשהייה, אך ברוב הימים ירד גשם והיינו מוכנים עם נעליים עמידות למים, מעילי גשם וכיסוי נגד גשם לתיקי ההליכה. ב2.6 חג הרפובליקה חלק מהאתרים והחנויות סגורים.

עוד טיפ חשוב לאיטליה לפני שמתחילים: יש זמנים קבועים בהם חנויות סגורות וזמנים קבועים לארוחת צהריים וערב. כמו כן יש צורך להזמין מקום לחלק מהמסעדות ולרכבלים. לכן חשוב לתכנן את הזמן בהתאם או להתארגן על אוכל לבד וכך להיות בלתי תלויים במסעדות.      

את הלילה הראשון אחרי הטיסה ישנו ליד שדה התעופה ובבוקר יצאנו לדרך. (טיפ חשוב: אם הטיסה נוחתת בלילה מומלץ לקחת רכב רק למחרת כי משרדי השכרת הרכב נסגרים בלילה).

 בשלושה ליילות ראשונים התארחנו באתר קמפינג Rhemes בעמק שנמצא קצת מעל העיר Aosta והוא חלק משמורת פרדיסו. https://www.campingvaldirhemes.com/it/ באתר יש ארבעה קראוונים מדוגמים ומצוידים בכל מה שצריך לשהות נוחה. בעלי המקום נחמדים מאוד ונתנו הסבר על כל מה שצריך כולל המלצות על מסלולים. בכל העמק אין סופרמקט וצריך להצטייד מראש באוכל. יש מכולת קטנה ומאוד בסיסית באתר הקמפינג.

לאחר מכן עברנו לעמק שמפורשה Champorche  שנמצא ליד שמורת mount avic. בעמק ישנו בבית הארחה שנמצא בתוך מבנה עתיק  Revivre Village שנמצא מעל כפר עתיק נחל זורם ואתר סקי (פתוח רק בחורף).

יום ראשון עמק cogne: קמנו בנחת ויצאנו לכיוון העירAosta  והתכוונו לעלות ברכב לPila  שזה אתר סקי שנמצא ממש מעל העיר, אך ראינו שהרכבל סגור. במקום זאת נסענו ישר לעמק cogne  ויצאנו למסלול מעגלי למפלי לילז. מסלול נח של כשעה בערך עם אופציות להעריך למסלולים ארוכים יותר. https://www.alltrails.com/explore/recording/cascate-di-lillaz-cascate-biolet-ec0805f?p=-1

לאחר מכן נסענו לכפר Valnontey ומקצה הכפר יש דרך סלולה שאסורה לכניסה למכוניות, אפשר ללכת לאורכה רק ברגל. הדרך מאוד יפה, הלכנו לאורכה עד שנגמרו הכוחות וחזרנו את חלקה בגדה השנייה של הנחל בשביל צר. https://www.alltrails.com/explore/recording/sentieri-della-valnontey-valnontey-river-trail-ef8f943?p=-1

ביום השני טיילנו במסלול שעולה מסוף עמק rheme להרים, יצאנו לדרך בשביל שמטפס לגובה עד לבקתה (שהיתה סגורה) שממנו רואים את ההרים המושלגים. בדרך הרבה מפלי מים, אחו ירוק ומדיי פעם רואים מרחוק מרמיטות. הנוף למעלה מקסים. טיול הלוך חזור, הרבה עליה אך מתונה ובשבילים נוחים.  https://www.alltrails.com/explore/recording/thumel-lago-goletta-768e780?p=-1

בדרך חזרה למקום בו יישנו עצרנו בכפר קטן  (רוב הכפרים באזור העמקים עם צבר של כמה בתים) בשם  Pellaud שממנו יש הליכה של כמה דקות לאגם קטנ'ציק שיש בו שרידים של תחנת קמח ומסעדה.  

ביום השלישי היה גשום יותר אז נסענו לבקר בעיר Aosta. העברנו כמה שעות בעיר העתיקהבעיקר במדרחוב שוקק מסעדות וחנויות מתוקות. לטעמי העיר חביבה אך נטולת נוף והשרידים בה לא מרשימים ביחס לערים רומאיות אחרות (כולל ערים בארץ כמו ירושלים) בקיצור למי שכמוני מעדיפה כל רגע פנוי בטבע אפשר לוותר על העיר הזו. לקראת ערב התבהר ונסענו עם המכונית לעמק Valsavarenche ופשוט עצרנו במקומות יפים לאורך העמק וראינו את הדמדומים הארוכים של חודש יוני.

ביום הרביעי נפרדנו מהבית החמוד שגרנו בו ונסענו לרכבל שעולה למון בלאן. לרכבל צריך להזמין מקום ובכוונה הזמנו רק יום לפני כי חיכינו לדעת מה תהיה התחזית. בדרך עצרנו בבית קפה בשם La Cascata כי הוא נמצא משש ליד מפל. שיחק לנו מזלנו ומצאנו מקום חניה קרוב למפל אחרת עדיף לוותר על העצירה.

לאחר מכן עשינו עוד סיטה מהדרך כדי להגיע למרפסת הנוף שצופה על אזור הכפר Saint Didier  שבו נמצאים גם מרחצאות שנראים ממש שווים, שלצערי בגלל הרגל הפצועה לא התאפשר לי לבקר בהם. שם מרפסת הנוך הוא  Orrido di Pre Saint-Didier, יש מגרש חניה קטן והליכה של כמה דקות למרפסת הנוף, יש שם גם פארק חבלים לחובב אקסטרים אמיצים (לא אני) שרוצים לעשות אומגה מעל העמק. משם לרכבל המון בלאן בערך 10 דקות נסיעה.

ברכבל יש שתי תחנות, מנחים את המטיילים להגיע קודם כל לתחנה העליונה שבו יש את השלג והנוף של ההרים הגבוהים ורק אחר כך לעצור בתחנת הביניים. בתחנה העליונה יש נוף מדהים (אם אין עננים), וקר ממש. במפלס העליון אין אפשרות להתקרב לשלג ולכן ירדנו גם במעלית למפלס התחתון שממנו יוצאים אנשים לטיולי הליכה בשלג. שאותם צריך לעשות עם ציוד מתאים ומדריכים. לאחר מכן ירדנו עם הרכבל לתחנה האמצעית, יש שם נוף מקסים וגן בוטני ממש יפה. מצאנו שם משטח לנוח בו מנוחת צהריים ונשארנו להנות מהנוף עד שכמעט סגרו את האתר.

משם נסענו נסיעה של שעה וחצי לעמק שמופרשה למקום בו ישנו, והודות לשקיעה המאוחרת יצאנו לטייל שוב בסביבה הקרובה בין בתים עתיקים, נחל זורם ומפל.

יום חמישי קמנו בנחת ושוב יורד גשם ולכן החלטנו לטייל טיול קל יחסית. בעל המקום המליץ לנו על שביל שמטפס באחד העמקים ומגיע לאחו רחב ידיים. כאן המסלול שטיילנו בו: https://www.alltrails.com/explore/recording/activity-june-5-2022-4-19-pm-06a50e3?p=-1 הדרך יפייפיה, היינו האנשים היחידים שהלכו בשביל ביום הזה. מסלול פחות פופלארי וגם היה מסומן קצת פחות משבילים אחרים באזור. במהלך המסלול ירד גשם ומצאנו מחסה מתחת לבולדר ענק וישבנו בו כמעט שעה עד שהגשם נרגע והמשכנו בהליכה. בסיום המסלול שוב בדרך חזרה לחדר שלנו נסענו עם האוטו לכפרים מתוקים ונופים יפייפיים.

יום שישי: המסלול לו חיכינו . https://www.alltrails.com/explore/recording/petit-mont-blanc-to-le-lac-blanc-d8ea5f5?p=-1 לבקתת ברבוסטל Rifugio Barbustel. בגלל שזה מסלול ארוך יחסית ואני הולכת לאט התחלנו מוקדם ועלינו לכיוון בקתת ברבוסטל. עלייה ארוכה מובילה לבקתה ליד אגם קטן. הבקתה היחידה שפוחה ועצרנו בה לשתות קפה. ליד הבקתה יש מרכז קטן עם מכשירים שמראים את השעה את התאריך ואת המיקום על כדור הארץ ומיקום כוכבים לפי כל מיניי מתקנים עתיקים. במקרה היה שם בחור איטלקי מבוגר שדיבר באיטלקית והסביר לנו באריכות על המכשירים, היה מעניין למרות שבקושי הבנו מה הוא אומר. משם המשכנו לעלות עד לבקתת  ברבוסטל, הנוף ממנה מדהים, גם לכיוון ההרים בצד השני של עמק aoste רואים את פסגת הmetahorn וגם הנוף של ההרים הקרובים והאגמים. בעיניי המסלול הכי מקסים שהיינו בו ואני מוכנה לחזור לשם ולגור בבקתה כמה ימים כשתפתח.

יום שישי: קמנו מוקדם וחזרנו לשדה התעופה במילאנו, מרוצים ועם חוויה שעוד לא התקרבנו למצות את כל מה שיש לאלפים האיטלקיים להציע לנו.