מסלול טיול גרוזיה 9-17/10
לקחנו טיסת לילה מטרמינל 1 היישר לטביליסי, בה נחתנו בסביבות השעה שתיים. מיד לקחנו את הג'יפ שחיכה לנו בחניה ונסענו היישר למלון נחמד ויפה לצד הכביש המהיר, שם העברנו את הלילה.
בבוקר שלמחרת קמנו ולאחר ארוחת בוקר יצאנו לדרך, לכיוון גודאורי ואזור עיירות הסקי.
תכננו לעבור בכל מיני מקומות בעיר אך מכיוון שתפס אותנו גשם החלטנו להוריד מלבנו דאגה והפכנו את היום הראשון ליום של שופינג. הסתובבנו ברחבי קניון טביליסי שעות ארוכות ולא סיימנו לראות הכל!
 בשעות הערב יצאנו והמשכנו בנסיעתנו לכיוון גודאורי. מכיוון שכבר היה חושך לא ראינו יותר מדי נוף, אלא התרכזנו בנהיגה מתישה בכביש חסר המנורות.

בסביבות השעה עשר בלילה הגענו לבית מלון קטן בעל מספר מצומצם של חדרים, בו קיבל את פנינו בעל המקום שהתהלך בגרביים ברחבי המסדרון.
לאחר התמקמות ושינה ערבה קמנו בבוקר והיסטנו את הוילונות, דבר שחשף בפנינו מראה נהדר של נוף מטריף בו הרים גדושי שלג המתנשאים לגבהים מרהיבים!
אחרי שהפנמנו איפה אנחנו נמצאים המשכנו לארוחת הבוקר, אשר התקיימה בחלל המטבח הביתי של המלון. הארוחה חיכתה לנו על השולחן, שהיה ערוך כמספר בני משפחתי ובהחלט היה מכל טוב! אוכל חם, ביתי וטעים.
 בירכנו לשלום, הצטלמנו ויצאנו לדרך.

המשכנו לטפס עוד בדרך הצבאית לכיוון הקזבגי ובדרך עצרנו להתפעל מהנוף המרשים שנצפה מאנדרטת הידידות גאורגיה-רוסיה.
חזרה לג'יפ מהקור המקפיא וממשיכים דרך כביש מפותל ובו מנהרות אל העיירה הקטנטונת ג'וטה, אליה ניתן להגיע במסלול שטח שבעיני (לפחות) מותאם לג'יפ, אך אם תשאלו את תושבי המקום תבינו שמבחינתם סוג הרכב אינו מהווה בעיה כלל וכלל!
 לאחר נסיעה של כ40 דק בתנאי שטח הגענו לעיירה ונאלצנו לגלות כי המתחם התיירותי היחיד שהיה במקום מלבד גסטהאוסים למטיילים נסגר כשבועיים לפני שהגענו... אז לאחר חיפוש מהיר של שירותים עלינו חזרה ויצאנו שוב לדרך, דרך רוויה במקורות מים ובכפרים אותנטיים ומקסימים.

לקראת שעות אחר הצהריים הגענו לקזבגי, שם ישנו במלון המפואר ביותר באזור, שאכן היה שווה כל שקל (או לארי). המלון הציע מכל טוב, גם מבחינת האטרקציות וגם מבחינת האוכל, ארוחת בוקר ישראלית טיפוסית אמיתית (כמעט).
לאחר לינה שעזרה לכולם לצבור אנרגיות מחודשות יצאנו בבוקר אל כנסיית גרגטי, אך תושבי המקום הניאו אותנו מלטפס במעלה ההר עם הג'יפ שלנו, ככאלה שאינם מכירים את תוואי השטח. לטענתם הדבר יכול להיות מסוכן... אך החלטנו לנסות בכל זאת ואחרי 7 דק של נסיעה החלטנו לא לקחת סיכון וחזרנו חזרה את הדרך למטה. במקום ישנם רכבים שיוצאים בצורה מאורגנת אל מעלה הכנסייה יחד עם נהגים מנוסים אך אנחנו החלטנו לוותר על האטרקציה.
 מכאן אנו חוזרים את כל הדרך חזרה לכיוון גודאורי ועוד, חולפים על פני הנופים שפספסנו באותו ערב שנסענו בו בשעות הלילה בהלוך. בדרך ישנם אגמים ומבצרים, ופינות חמד מקסימות.

עשינו את דרכנו למצחתה, שם ישנו בבית הארחה נחמד שאירח אותנו ממש על גדת הנהר העובר בעיר.
 לאחר התמקמות קצרה ומהירה במלון יצאנו לחקור את העיר וכך גילינו שדרת דוכנים וחנויות מזכרות, אשר הובילה בסופו של דבר לאזור נחמד עם כמה מסעדות מזמינות.

אז לאחר שעברו שעות הלילה והתעוררנו בבוקר עלינו קודם כל לכנסייה אשר מתצפתת על העיר, כנסייה שניתן לראות מכל מקום בעיר ובכל שעה ביום או בלילה, אך אני לא זוכרת את שמה... אחרי הביקור בה התחלנו את נסיעתנו לבורג'ומי, מעין עיירת מרפא מתוקה וקטנה. הנסיעה ארכה כשעתיים וברגע בו נכנסנו לעיר עצרנו בתחנת המידע לתייר, שם קיבלנו את כל מה שהיינו צריכים, הסברים ומפות!
נסיעה קצרה להתאקלמות במלון (מפואר ביותר דרך אגב, בנוי בתוך טירה) ושוב יצאנו לטייל. בבורג'ומי יש שתי אטרקציות מרכזיות: האחת - פארק טבע לאומי נרחב בו ניתן לצאת לטרקים של שעות או ימים, לפי בחירת המטייל, ופארק שני שמסלול הליכה של בערך שעה בו מוביל למעיינות מים חמים טבעיים.
בשביל להיכנס לפארק הלאומי הגדול צריך לעבור בלשכת המטייל שנמצאת בכניסה פארק, למלא מספר פרטים על עצמכם וכך לקבל היתר כניסה לפארק מהעובד למקרה שיעצרו אתכם סיירים במהלך השהות.
 לאחר שהוצאנו היתר הבנו שאולי יהיה עדיף בכלל אם נלך לבריכות החמות, וכך ישבנו בערב ותכננו אסטרטגיה ליום שלמחרת.

שורה תחתונה, החלטנו ללכת למעיינות החמים בבורג'ומי (בקישור מטה).
אחר כך עשינו את דרכנו חזרה למצחתה לפסטיבל פולקלור מקומי שהתרחש באותו יום. הגענו לקראת שעות אחה”צ-ערב ולכן הרגשנו תחושת פספוס, אך במקום ניתן עדיין היה לראות את כל הדוכנים ואת הבמה המרכזית שאירחה זמרים ולהקות גאורגיים.
 הפעם ישנו במלון שונה מזה שישנו בו בלילה ראשון במצחתה, מלון יחסית מפואר (יש לציין שליום זה לא הזמנו מלון מראש והבחירה האקראית במלון זה התבררה כנהדרת).

בבוקר יצאנו שוב לדרך, הפעם לטלאווי, בירת מחוז היין של גרוזיה. נסיעה יחסית מתישה ודרך די מפותלת גרמה לנסיעה להראות כאילו היא לא נגמרת, אך הזמן שבילינו בעיר ומחוצה לה היה בין המיוחדים בטיול. הגענו למלון הזוי ממש לעיר, כעשר דק נסיעה ממרכזה. במלון היו פזורים חפצים אקראיים לחלוטין, בצורה מחשידה שגרמה לנו לחשוב שאולי מדובר בכל הפריטים שאי פעם נשכחו במלון הזה. בכל אופן, מלון מטריף שבעבר שימש כאחוזה של נסיך כלשהו או משהו בסגנון, בעל נוף וחצר שגורמים לך לרצות לשבת בחוץ גם אם יורד גשם.
במהלך היום שלנו בעיר הספקנו להסתובב בשוק (בזארי - בשפתם) בו ניתן למצוא ירקות, עופות, דגים ובעיקר הרבה צ'ורצ'חלות!
משם הספקנו לעבור עוד בשתי מסעדות ולאחר מכן למלון, לשיחה ארוכה ומעמיקה עם העובדת שהייתה בקבלה, בחורה מקסימה בת 21.
שוחחנו איתה על איך החיים פה באזור וביקשנו לקבל המלצה על יקב שניתן יהיה לבקר בו למחרת ולבצע טעימות וסיור.
בסופו של דבר פרשנו לחדרים ובבוקר קמנו ויצאנו ליקב מחוץ לעיר בצידה השני.
בחור צעיר עשה לנו את הסיור בשפה הגרוזינית ואבא תירגם לנו את כל מה שנאמר והוסבר. את הסיור קינחנו בטעימות יין, גבינות והרבה פורי (הלחם הגרוזיני המסורתי). אחרי קנייה של 2 סוגי יין יצאנו לדרכנו חזרה לטביליסי. בדרך עצרנו בלילו מרקט אך הדבר התברר כבזבוז זמן עצום!
המקום פשוט מלא בדוכנים עם דברים לבית וביגוד ונעליים ושטיחים ועוד המון דברים לא רלוונטיים לתיירים הישראליים...
 משם המשכנו עוד לכיוון טביליסי והחלטנו להעביר את זמננו שוב באחד מקניוניה הנהדרים עד הטיסה שלנו חזרה לארץ. בקניון הזה שמחנו לגלות שיש פריימארק, אך אחרי חצי שעה של חיפושים אחר החנות (שאמורה להיות עצומה בגודלה) גילינו שמדובר בפריימרק ילדים, שהיה ממוקם בקומה שמוקדשת כולה לילדים... באסה!

אך את גרוזיה בהחלט עזבנו עם טעם טוב בפה שהשאיר לנו רצון עז לחזור ולבקר שוב, לראות את כל מה שלא הספקנו לראות, לחוות אותה בתקופות השונות של השנה... בקיצור, ממש לא סיימנו עם גרוזיה!

קישור לטיפ בנושא בריכות המים המינרליים בבורג'ומי:

https://www.lametayel.co.il/%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%94%D7%98%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%9E%D7%99