יצאנו זוג לשבוע בקרואטיה ביולי 2017 עם דילוג יומי לבוסניה. קנינו כרטיסים באייר קרואטיה היחידים שטסים טיסה ישירה בת שעתיים וחצי. נחתנו בדוברובניק והגענו ישר לפתיחת השכרת הרכב.

שימו לב לבדוק האם תחוייבו על מעבר גבול בבוסניה אם רק תחצו צפונה לכיוון ספליט בחלק מהחברות מחייבים על המעבר הקצר למרות שאין ברירה וכל מי שעובר צפונה חייב לחצות אותו.

אנחנו רצינו גם לבקר בבוסניה כך שבכל מקרה הוספנו 50 אירו.

יצאנו לדרך לכיוון טרוגיר כשלוש וחצי שעות נסיעה. קבענו את טרוגיר כי לינת כוכב לשלושה ימים והתאהבנו בה מומלץ בחום רב. עיר עתיקה קטנה קסומה מלאה חנויות מסעדות פיאצות. יתרונה שהיא לא גדולה כמו ספליט . ישנו בדירה מפנקת לזוג חמש דקות הליכה ממגרש החניה מעבר לגשר. ממליצה בחום ממוקמת נפלא יש לה הסדר עם המלון בדלת ממול של ארוחת בוקר טובה ב35 שח לאדם ואתה מקבל כרטיס חניה חינם לכל השהות. נקראת בבוקינג capitano. את מחצית היום הנותר בילינו בסיבוב בעיירה כולל הופעה מעולה של להקה בכיכר המרכזית עד חצות. למחרת נסענו לספליט עבדנו עם הספר של פספורט חבל רק שהוא לא מפנה לבית הכנסת בעיר. הגענו אליו במקרה תוך שוטטות בסימטאות . יש עליו חומר באינטרנט מי שקיבל את פנינו שוחח עמנו ארוכות על היהודים בספליט ובקרואטיה היה מרתק. כניסה חינם רק צלצלו בדלת פתוח ימים ב עד ו מ8-14,אחרי בילוי בעיר נסענו לאחד מהחופים לרחצה. טמפרטורת מים מצויינת נקי ומסודר.

למחרת יצאנו למפלי קרקא מומלץ בחום. נסיעה של כשעה מגיעים לכפר סקראדין מחנים את הרכב תנסו לא להחנות בחניה הראשונה שתראו אלא להתקרב יותר לעבר מרכז המידע בכל מקרה חניה יומית עולה 50 קונה. במרכז המידע קונים כרטיס 155 קונה (ככל הכניסות לאתרים בקרואטיה יקרות) להפלגה שמובילה אתכם לשמורה בעונה ההפלגות יוצאות בתדירות גבוה כל עשרים דק – חצי שעה. לקחת בגדי ים ומגבות. בכניסה לשמורה להבדיל מפלטוויצה ניתן לרחוץ במים. כייף אמיתי משם יצאנו למסלול הליכה ב40 דקות מקיף את המפלים תצפיות מדהימות, תחנות מים לשימושים שונים. שווה אל תוותרו. לקראת צהריים הפלגנו חזרה ונסענו לשיבניק העיר הגדול הקרובה. ומשם חזרה לטרוגיר.

למחרת בבוקר שמנו פעמנו לבוסניה במטרה להגיע למוסטאר. הנסיעה ארכה כשלוש שעות ואת פנינו קיבל חום עז שהקשה על ההנאה מהעיר. מהגשר מובילים רחובות עם דוכנים מסגדים ושלל אנשים. היה ככל כך חם שהיתקשנו להיינות יצאנו מהעיר לנסיעה בת 40 דק למפלי קרביצה. . אתר של 15 מפלים שנשפכים לבריכה ומשם ממשיכים לזרום בנהר. מקום יפיפה ניתן ורצוי להיכנס למים לשחות. אנחנו התקדמנו מעט במורד הנהר אפשר להיכנס למים בכל מקום מעט אחרי המלתחות התחתונות יצרו מעין חוף קטן פרטי שם ניתן לשכור בעבור 5 אירו מיטת שיזוף ולנוח עליה ובעיקר להיות בבריכה טבעית לבד. לנו זה התאים התמקמנו שם. אין מה להמשיך במורד הנחל לתצפית על המפל ממש לא מרשים וכנל ההליכה בת ה20 דקות אליו אפשר לוותר. חשוב לדעת פתוח 24 שעות רצוף מסעדות ןשירותים באתר. ניתן לשלם גם באירו חשוב כי לא בכל מקום בסרביה מקבלים אירו אנחנו הוצאנו כסף מכספומט בעיר הקרובה. 6 מרק כניסה לאדם. בדיעבד אם יש יום חם תעשו מסלול הפוך תתחילו בקרביצה ולקראת אחה”צ תעברו למוסטאר. לנו 5 ק”מ משם בעיר מדגווריר יש בה שפע מקומות לינה במחיר זול יחסית לקרואטיה. למחרת שבנו לקרואטיה. לצערנו הוויז לקח אותנו למעבר גבול שהיה בו פקק של 17 ק”מ ושעה המתנה. החלטנו לוותר ונסענו צפונה למעבר הגבול ליד מדגוויר על אוטוסטרדת A1 בדיעבד עדיף בכל מקרה לעבור במעבר זה הוא יחסית רייק וההמתנה קצרה.

חשוב להבין שמעברי הגבול דורשים זמן וסבלנות ולא בטוח בדיעבד ששווה לבזבז את הזמן על מעבר לבוסניה. האתרים יפים אבל עלות מול תועלת הייתי נשארת את היום הזה בקרואטיה.

נסענו לדוברובניק לשני לילות. המלצה חמה לקנות כרטיס דוברובניק חד יומי. החננו את הרכב במלון בערב יצאנו לעיר העתיקה. נסענו באוטובוס התחבורה הציבורית מצויינת כל רבע שעה עובר אוטובוס . למחרת השתמשנו בכרטיס עלותו 190 קונה והוא כולל בתוכו כניסה לחומות (150 קונה) חובה אל תוותרו סיור בין שעה וחצי לשעתיים תעשו אותו בשעה חמש וחצי שש אז נעים על החומה יש חלקים מוצלים . החומה נסגרת בשבע וחצי. וכן כניסה למספר מוזאונים מענינם בעיר וכרטיס נסיעה חופשי כל היום (30 קונה נסיעה בודדת עולה כ 12 קונה). בבוקר טיילנו בעיר ונכנסנו לכל האתרים בכרטיס. המוזאונים קטנים והסיור בהם לא ארוך הכנסיות פתוחות וחגיגה לעיניים. בצהרים חזרנו למלון למנוחה ושבנו לעיר אחהצ לסיור חומות. למחרת הטיסה בערב.

פתחנו את היום בסיור על החומה מאלי סטון שווה במאלי סטון יש מגרש חניה בכניסה אנחנו המשכנו מימין לאורך החומה חצינו את המעגן הקטן וחנינו בהמשך הכפר. המים מדהימים שווים שחייה אין מקלחת אז לנו לא התאים ליום ארוך לפני טיסה אבל אם תעשו ביום אחר ממליצה. עלינו על החומה במאלי סטון 50 קונה לאדם מטפסים על החומה הסינית של קרואטיה. נוף עוצר נשימה צועדים עליה עד סטון מסיימים בכיכר בסטון. אפשר לאכול שם יש סופר מרקט וכמה חנויות וחוזרים בצעידה 15 דקות לצד הכביש עד מאלי סטון. משם נסענו לצוואטאט סיירנו בעיירה הקפנו מכל הכיוונים כאן גם אפשר לשחות ויש מקלחות ים. ונסענו לשדה. העיירה ממוקמת 5 דקות מהשדה. לרוצים למלא דלק יש תחנה צמודה לכניסה לשדה התעופה.

יש הרבה מצלמות מהירות גם בבוסניה וגם בקרואטיה שימו לב.

קרואטיה הפתעה לטובה . תמצאו בה הכל ערים עתיקות, חופים כחולים ונקיים, שמורות טבע, אנשים חביבים וחופשה מושלמת לכולם.אין לי ספק שתהנו