טיול משפחתי במקדוניה - פסח 2017

תאריך: 07-14/04/2017

מדריך הטיול :משה מיטלמן (Moshe Mitelman) 052-4328806 www.bulgariatrip.net

הקדמה

לאחר טיול מוצלח בבולגריה, החלטנו להעזר בשנית בשרותו של המדריך הנהדר משה מיטלמן, לטיול משפחתי שני, הפעם במקדוניה.

מקדוניה הינה מדינה פשוטה ויפה אך עם תיירות לא מפותחת וקשה לטייל במדינה בצורה עצמאית. אנחנו בחרנו לעשות טיול מאורגן עם אוטובוס צמוד, אבל במבט לאחור הייתי ממליץ לעשות טיול במדינה ברכבים פרטיים, איתם אפשר להגיע למקומות האינטימיים ולטפס על רכסים מרשימים, אך עם מדריך מנוסה כמו משה הטיול מקבל נפח שונה, מכיוון שחלק גדול מהמקומות לא מפורסמים בצורה פומבית וצריך אדם שמכיר את המדינה על מנת להגיע למקומות המיוחדים באמת.

יום 1

נחתנו בסופיה מאחר שאין טיסות ישירות למקדוניה בזמן הזה של השנה, ובנוסף רצינו לקנח את הטיול בשופינג בסופיה.

הנסיעה מסופיה לסקופיה בירת מקדוניה אורכת כ4 שעות, אז משה הציע לעשות עצירה בעיירה הבולגרית קיוסטנדיל, בה ביקרנו בביתו של סגן יו"ר הפרלמנט בזמן מלחמת העולם השניה, שהפך למוזיאון להנצחת הצלת יהודי בולגריה בזמן המלחמה.

המדינות לא חברות באיחוד והמעבר גבול היה לא זריז, אך ניצלנו את ההמתנה בהמרת כספים לדינר המקדוני ובקפה ועוגיות, ובמהרה מצאנו את עצמנו במלון בסקופיה.

יום 2

לאחר ארוחת בוקר מלאה, יצאנו לסיור רגלי במרכז העיר סקופיה. העיר נקייה, מסודרת ומלאה בבניינים אייקוניים וסמטאות ציוריות. הלכנו לאורך הגדה של נהר הוארדאר, עצרנו ברובע הטורקי לקפה ובקלאווה, וסיימנו את הסיור במוזאון השואה. יהודי מקדוניה סבלו קשות בזמן מלחמת העולם השניה והמוזיאון מנציח את סיפורם בצורה מרתקת.

לאחר ארוחת צהריים במסעדות המקומיות של סקופיה, המשכנו את דרכנו מערבה לכיוון אגם מברובו, ובדרך עצרנו לשייט מקסים בקניון מטקה.

אגם מברובו הוא אגם מלאכותי גדול ומרשים, מוקף ביערות עבים ובכפרים ציוריים, אך בילינו שם רק לילה אחד במלון בוטיק על שפת האגם ובבוקר המשכנו את דרכנו לאגם אוכריד.

יום 3

התחלנו את היום השלישי במנזר נשים מרשים על צלע הר, והאטרקציה העיקרית של היום הייתה מפלי ווצ'ני שנמצאים כ900 מטר מעל פני הים, ושם נתקלנו בפעם הראשונה באופי המיוחד של המקדונים. אכלנו ארוחת צהריים מאוחרת במסעדה מקומית עם נוף מקסים, אך במקום הייתה קבוצת מקומיים שעישנו בתוך המסעדה הקטנה והסגורה. שביקשנו מהם אם אפשר להפסיק לעשן כי אנחנו עם תינוקות הם התעצבנו ורק סגרו את החלונות עוד יותר והוציאו עוד פאקט מהתיק. הזמנו מראש מקום במסעדה והכינו במיוחד בשבילנו את מנת הדגל של האזור, הטפצ'ה גרפצ'ה (תבשיל שעועית בבישול ארוך טעים במיוחד) אז לא יכולנו לעבור למסעדה אחרת, וגם היינו רעבים מידי בשביל לחשוב, אז בעלי המסעדה הושיב אותנו בחדר אוכל הקטן של עובדי המסעדה, והאוכל היה טעים מאוד בסופו של דבר. החוויה מתארת יפה את האופי המקומי, אנשים קשים ולא גמישים, שניראה כאילו הם מרוצים ממה שיש להם ולא מעוניינים בשינויים במדינה ובאורך חייהם הדל.

בערב הגענו לאוכריד, אחרי עצירה קצרה בגשר המשוררים בסטרוגה, ואכלנו ארוחת ערב במסעדה מקומית מעולה על שפת האגם.

יום 4

באוכריד ישנו 2 לילות במלון מקסים ומבודד על שפת האגם, כעשר דק נסיעה מאוכריד עצמה, ואת היום הרביעי התחלנו בסיור רגלי בעיירה. אוכריד עיירה ציורית עתיקה עם היסטוריה עשירה, ביקרנו במבצרים, באמפיתאטרון רומאי בכנסיות ומקדשים יפיפיים, וגם עשינו קצת שופינג במדרחוב הראשי של העיירה המלא בחנויות ודוכנים וכל טוב.

אחרי הצהריים נסענו לחלק הדרומי של אגם אוכריד, לשמורת טבע גליצ'יקה, ועשינו שיט על נהר שזורם לתוך האגם. את השיט עושים בסירות משוטים על מנת לא להפריע לקורמורנים ולשאר חיות הבר שבאזור, וחיכינו לשקיעה בכנסיית "נחום הקדוש" הסמוכה.

חזרנו למלון ושם חגגנו את ליל הסדר. המלון היה מאוד גמיש והסכים לכל בקשותינו היהודיות והחריגות מבלי להרים גבה ורק בחיוכים.

יום 5

בצער רב התחלנו את דרכנו חזרה מזרחה ועזבנו את אגם אוכריד, אך לפני פרידה סופית עצרנו ב"מפרץ העצמות" לביקור במוזיאון ארכיאולוגיה תת ימית ששיחזר בצורה מרשימה כפר צף עתיק של בתים על כלונסאות.

ביום החמישי כיסינו מרחק רב: עצרנו בביטולה, העיר השניה בגודלה במקדוניה. עיר עם היסטוריה יהודית עשירה, ביקרנו בבית הקברות היהודי שעובר תהליך של שחזור מתרומות של יהודים מרחבי העולם, ואכלנו ארוחת צהריים במדרחוב השוקק של העיר.

לאחר יום ארוך הגענו לעיירה קטנה בשם דמיר קפיג'ה, שם ישנו במלון בוטיק שהוא גם יקב.

יום 6

המלון היה מקסים והתחלנו את היום בסיור ביקב ובגפנים הסובבים את המלון, ובטורניר ספורט משפחתי ומגבש במדשאות של המלון.

בדרכנו הארוכה חזרה לכיוון גבול בולגריה עשינו טיול רגלי במפל קולשינו, עליה קשה ברגל אבל המפל הצונן היה שווה כל צעד.

את הערב האחרון במקדוניה עשינו בברובו, האזור של העיירה ניראה מקסים אך אזל לנו הזמן בטיול, ורק אכלנו ארוחת ערב מקומית מלאת קדירות לחמים וגבינות.

יום 7

ביום האחרון לטיול השכמנו קום מוקדם ועזבנו את מקדוניה הנפלאה חזרה לסופיה, והעברנו יום שלם בקניונים העשירים של העיר ועשינו את מיטב יכולתנו על מנת לסיים את המסגרת החודשית של כרטיסי האשראי.

מקדוניה מדינה מרהיבה ביופייה וזולה מאוד, אך עדיין בחיתוליה מבחינה תיירותית או בשמירה על הסביבה. הטיול לא מיועד למפונקים ורוב המלונות לא עומדים בסטנדרטים הישראלים, אך כל הקסם של המדינה היא הבתוליות שלה.. ההרים, האגמים, הדרכים הצדדיות האופי האנושי המקומי והאוכל הכפרי.. אנחנו נפלנו בקסמה של מקדוניה ולדעתי גם כל אדם אחר שביקר בה.

אנחנו משפחה גדולה, כ30 איש עם 30 דעות ו3000 בקשות, ומשה ידע לגעת בכל אחד מאיתנו ולהתאים את הטיול לצרכינו במיוחדים והקפדניים, ובנוסף עזר לגשר בין התרבות הישראלית למקדונית, שבעניין זה בעיקר עזר עם כל עניין הכשרות שהמקדונים התקשו כל פעם מחדש להבין.

חזרנו ארצה מאושרים, והטיול למדינה (בעיקר עם משה) מומלץ בחום!