טזמניה, רבים אמרו כי טזמניה היא ניו זילנד בקטן, בצער מטיילים רבים מוותרים על הגן עדן של אוסטרליה, עם חופים בצבעי תכלת וטורקיז בוהקים לצד נוף ומסלולי הליכה יפיפיים, מפעלי גבינות ומטעי דובדבן.

אנחנו נחשפנו לטזמניה כחלק מההכנות שלנו לטיול באוסטרליה, וישר ידענו שלשם נגיע. לאחר טיול של חודשיים וחצי בצד המזרחי והדרומי של אוסטרליה, טסנו לשבועיים לטזמניה. עם לא הרבה מידע על טזמניה פשוט הגענו.

יש שתי דרכי הגעה לטזמניה, האחת טיסה ממלבורן (או מכל מקום אחד באוסטרליה אך היא תיהיה עם קונקשין במלבורן) הטיסות מגיעות לעיר הבירה Hobart או לעיר Devonport, והדרך השניה היא הפלגה עם אוניה של חברת spirit of tasmania לעיר Devonport. למתחילי טזמניה באוברלנד עדיף להגיע לDevonport.

נחתנו בהוברט מהשדה יש שאטל ב19$לאדם (אפשר לבקש לרדת במשרדי חברות האוטובוס), ומשם לקחנו אוטובוס (מומלץ להזמין מראש, שישנן שתי שתי חברות רשמיות; האחת redline והשניה tassielink) לכיוון העיירה sheffield (האוטובוס לא הגיע עד לעיירה עצמה, לכן נאלצנו לקחת טרמפים). לפני שהגענו קראנו כי פופלרי לקחת טרמפים בטזמניה, אך לאחר שעצרו לנו לטרמפ סיפרו לנו כי כבר כמה שנים זה לא פופלרי כי בוצע רצח של טרמפיסטית בריטית לפני כעשור, האנשים שאנחנו נתקלנו בהם היו נחמדים ולא חששנו, אבל לא היינו ממליצים לעלות לטרמפ לבד, עדיף בזוג לפחות... את הלילה הראשון ישנו אצל משפחה מ"חיבורים" כרבע שעה מהעיירה sheffield, זוג מהמם שגרים בבית עץ שהם בנו ומגדלים את הירקות שלהם לבד. יש להצטייד מראש על קניות מכיוון שאיפה שזוג גר אין סופר. המלצתנו היא לעשות קניות לפני בהוברט מכיוון שבשפילד ישנו סופר אחד והוא מאוד יקר. בנוסף שפילד ידועה בתחרויות ציורי הקיר שמקשטים את רחובות העיירה אם יש לכם שם זמן ממש נחמד להסתובב בעיירה ולראות אותם..

יום למחרת יצאנו לכביש לקחת טרמפ לתחילת מסלול האוברלנד. מסלול האוברלנד הינו טרק של 5-6 ימים עם כל הציוד על הגב. יש כתבות היגידו כי הינו בין עשרת הטרקים היפים בעולם. אם החלטתם לבצע אותו הנה כמה דברים שחשוב לדעת. 1. כרטיסים לטרק יש להזמין מראש! כמה מראש? שאלה מצויינית, כמה שיותר! אנחנו כשלושה חודשים מראש בדקנו וכבר לא הינו כרטיסים לתאריכים שלנו בטזמניה. לכן המלצתנו כפי שאנחנו עשינו היא מדי יום להיכנס לאתר (מאוד ידידותי למשתמש) ולבדוק האם מישהו ביטל את הכרטיסים. כך הצלחנו לתפוס זוג כרטיסים בדיוק לתחילת הטיול שלנו בטזמניה כשלושה שבועות לפני הגעתנו לטזמניה. יש לציין כי כרטיסים לא זולים כלל, 200$ (דולר אוסטרלי)לכרטיס וזה לא סוף ההוצאות. אם לא הצלחתם להשיג כרטיסים עדין אפשרי לבצע מסלולי יום בלבד לcradle mt ומסלולים נוספים מצפון או מדרום נק הסיום. 2. אם הצלחתם להשיג כרטיס, מעולה אך עכשיו קשה יותר להבין איך להגיע לתחילת המסלול והיכן הוא מתחיל. המסלול מתחיל בcradle mountain visitor center צפונית לDove lake. ישנם כמה דרכים. האחת חברת האוטובוס tassielink שיוצאת מlaunceston ומגיעה לתחילת המסלול בצהריים. דרך שניה כפי שאנחנו עשינו טרמפים מהזוג (איזור שפילד) כחצי שעה נסיעה, והדרך השלישית היא להגיע יום קודם לנק הi ולישון שם, ישנם מספר מקומות לינה שם (קאמפינג בעיקר) ושהגענו ראינו כי אנשים גם ישנו כבר בשטח באוהלים. (אם תחליטו לישון בקמפינג תזמינו אותו כמה שיותר מראש, אנחנו חיכינו לרגע האחרון וכולם כבר היו מלאים) 3. הvisitor center נפתח בשעה 8:00 ובו תקבלו את הכרטיס שלכם לטרק (חובה לעבור בו לפני). בנקודה זו תאלצו להיפרד מ30$ נוספים לאדם ככרטיס כניסה לפארק (יש להתנחם שזה כרטיס כניסה לכל הפארקים בטזמניה למשך חודשיים אז לשמור עליהם). במקום תוכלנו גם לקנות בלוני גז וציוד טיולים שחסר לכם (חלקם אפילו זולים יותר מבהוברט), בנוסף אם תרצו מפה (אנחנו קנינו אך אין צורך באמת כי המסלול מאוד מאוד מסודר ואין לאן לטעות) תאלצו להיפרד מעוד 16.5$. 4. הטרק עצמו טרק של 65 קמ אם תחליתו לקחת סירה בחלק האחרון, ו82 קילומטר אם תלכו הכל ברגל, ללא מסלולי צד. מסלולי הצד יקחו אותכם לcradle mountain המפורסם ההר השלישי בגובהו בטזמניה ולmt ossa ההר הגבוה בטזמניה כ1617 מטר. את מסלולי הצד, שיש הרבה כאלה, תחליטו אתם מה לעשות ומה לא ובכל תחילת מסלול אפשר ואף רצוי להניח את התיק הגדול ולכסות עם כיסוי גשם שהציפורים לא יאכלו לכם את האוכל ולעלות עם תיק קטן (להביא תיק קטן מתקפל בתיק הגדול). אנחנו חיברנו מסלול של יומיים ליום אחד כדי ללכת את כל המסלול כולל האגם וסימנו בשישה ימים למרות שהיה אפשרי ואף עדיף אולי בחמישה ימים. אם לא תחברו ימים יקח לכם שישה ימים. ביום הלפני האחרון מגיעים לlake st Clair שהוא גם האגם העמוק ביותר באוסטרליה, ממנו תחליטו אם ללכת לצידו ברגל או לקחת פארי לסוף המסלול שעולה כ40$ לאדם ובביקתה במקום ישנו מכשיר הזמנה לפארי. 5. המסלול נגמר בvisitor Centre lake st clair משם לקחנו אוטובוס (יש להזמין מראש) חזרה להוברט שם שכרנו רכב לשבוע שנשאר לנו בטזמניה.

בדרך לפסגת ה cradle mt

דברים נוספים, הזמנת הכרטיסים לא מחייבת שיהיה לכם מקום בביקתה עצמה ולכן מחוייבים להביא אוהל, אך הרבה מהמטיילים מעדיפים לישון באוהל בחוץ על רמפות העץ המסודרות כך שרב הסיכויים שיהיה מקום בביקתה אם תרצו. ממש כיף לישון בחוץ, את התיקים משאירים בתוך הבקתה שחיות הלילה לא יגיעו לחפש לכם את האוכל. רשימת הציוד המלאה תקבלו עם הזמנת הכרטיס.

​​​​​​

לסיום טרק מדהים, נופים עוצרי נשימה, צמחיה יחודית לטזמניה, עשרות אגמים נחלים ומפלים. אך חשוב לציין כי זהו טרק לא קל. אנחנו מאוד נהננו וממליצים מאוד!!

​​​​