את חבילת כרטיסי הטיסה, רכב ומלונות הזמנו דרך

דרורי מ Trip-l-w שמתמחה באיים הקנריים. והוא הציע לנו לטייל גם בלאנזרוטה.

יצאנו בטיסת אייר אירופה למדריד חניית ביניים במדריד. במלון מעולה hotel קnuevo Boston . שאטל כל שעה מהמלון לשדה ולהפך. קרוב מאוד לשדה. עם צוות נחמד, נקי ונעים.

יצאנו מהארץ ב 21.2 אחר הצהריים . הטיסה נעימה. הגענו אל המלון בערב. וב 22.2.20 תאריך נהדר. טסנו ללנזרוטה. 

האי כוסה כולו בענן אבק שהגיע מהסהרה. גם זיקני לאנזרוטה לא זוכרים ארוע שכזה. מזג האויר המשוגע לא הפריע לנו בתוכניות. אך ראות טובה יותר לא היתה מזיקה.

קיבלנו את הרכב שהושכר דרך אופרן מהרץ. ויצאנו לחקור את האי.

האי אחר מכל מקום שהיינו בו. 

אין אגמים, אין יערות, אין נהרות יש מלא מלא אבני טוף, חול טוף והרי געש בתצורות סלע מרהיבות.

האי קטן , קטן מהגולן שלנו.

מלא הרי געש ועל אף אחד מהם אין מחנה צבאי.

מערכת הכבישים מעולה. 

יופיו ויחודיותו של האי הם שילוב של עוצמת הטבע . והאומן אדריכל פסל וצייר סזאר מונריק

כל בתי האי צבועים בלבן עם תריסים ירוקים או כחולים. וכל אתרי התיירות עוצבו על ידי סזר. 

בילינו באי 3 ימים.

22.2.20

נחתנו בארסיפה לאחר טיסה של שעתיים וקצת ממדריד.יצאנו צפונה לשני אתרים.

ל JONEOS DEL AGUE חאמוס דל אגוה .

כאן רכשנו כרטיס משולב ל 6 אתרים. בכל כניסה יש להציג את הכרטיס ולהחתימו.

"חאמוס דל אגוה" נמצא בתוך לוע של ניקבה וולקאנית הפתוחה לשמים ויוצרת מערה. בחלל צמחיה, ובריכה טבעית של מי ים שעלו. בהם חיים סרטנים עיוורים לבנים המים צלולים ורואים אותם בבירור. בית קפה ומסעדה מעוצבים בתוך החלל. כשיוצאים מהחלל נבנתה מעין לגונה בריכה תכולה יפיפיה.

משם חצינו את הכביש ועברנו אל מערת ורדוס. Cuave de los verdod.

מנהרת לבה אליה יורדים בקבוצה מאורגנת. חוויה נהדרת. הליכה בתוך מנהרת לבה יש מקומות שהמנהרה נמוכה ויש להתכופף. עוברים בין 3 אולמות. בסוף הסיור הפתעה שהבטחנו למדריך לא לגלות... בהחלט חוויה ההליכה בתוך האדמה.

בדרך למלון עצרנו במסעדת דגים נהדרת https://www.facebook.com/pages/Restaurante-El-lago-Arrieta/121535228487911

אחרי יום עמוס ומלא הגענו למלון שלנו. שמומלץ מאוד

Hipotels la Geria

שבפורטו דל כרמן.

המלון במיקום נהדר. מלון גדול אך עם תחושה של שקט ולא המוניות. ארוחת בוקר מעולה. לכל חדר מרפסת. בריכת שחייה בחצר מטופחת. וחוף הים ממש מעבר לכביש.

בערב יצאנו לטייל על הטיילת. וקינחנו בקרם בורלה ועוגת תפוחים יום ראשון בלנזרוטה המפתיעה.

23.2.20

סופת החול הסהרית או בלשון המקומיים קלימה ממשיכה להכות . רוח נוראית וחול מדברי הכל צבוע בחום כתום. אותנו זה לא ירתיע. יצאנו לחקור את האי.

מידי יום ראשון מתקיים שוק מקומי בעיר Teguise.הגענו לטגיאוס. עיירה יפיפיה . הסתובבנו בסימטאותיה. בתי קפה מזמינים וחנויות תיירותיות. שוק ,לא התקיים היום בשל הסופה. גם ללא השוק מרכז העיירה נעים להסתובב בו. יצאנו את העיר לכיוון דרך היין. עייננו צדה בית ועליו שלט של קרמיקה . מיד אחרי היציאה מהכפר נצרת. נכנסנו לבית הקרמיקאית שיוצרת מחימר הרבה מאוד לטאות ופסלים.​​​​​​נסענו לביתו של סיזאר . Casa- museo del camoesion. זהו בית בנוי במרכזו של בועות או משטחי בזלת. כולו בוהק בלבן. חנויות אומנים. ותערוכת מוצגים חקלאיים מהעבר. כשמעל מתנוסס פסל .

מקום יפה לקפה. משם המשכנו בדרך היין.

גידול גפני היין בלאנזרוטה נעשה בשיטה ייחודית. את הגפן נוטעים בתוך "לוע" מסביבו בונים חומת אבנים. בשיטה זו נשמר הטל. שורות שורות של גדרות אבנים בנויות. יש מקומות שהגדרות בנויות בעיגול. מאוד מרשים. מעייף ומתמיה, רק לחשוב על עבודת הבנייה המאומצת ששיטה זו דורשת נכנסנו לאחת החלקות ופגשנו את בעלת הבית שלשמחתנו גם דיברה אנגלית כששאלנו אותה מי בנה את כל שורת האבנים היא ענתה שהרוב נבנה לפני מאה שנה הם עסוקים בתחזוקה. האדמה אדמת טוף ברובה שחורה .

נכנסנו כמובן לייקב הנמצא במרכז הכרם.הסתובבנו במוזיאון המעניין והמעוצב

שתינו 4 יינות . הלבנים מעולים .האדום פחות אהבנו. והמשכנו בתוך סופת החול לפארק טימפאניה. האתר סגור היום בשל הסופה. חנייה לארוחות צהריים בפלייה בלאנקה playa blanck . לא הצלחנו לראות את הים שהחול כיסה אותו. אכלנו במסעדה איטלקית טעימה וחזרנו למלון שלנו. מקוים שמחר מזג האויר ישתפר.

24.2.20

השמים מתחילים להתבהר. אך הסופה המרוקאית שכסתה את האי לא חלפה. זקני האי טוענים שאף פעם לא היתה כאן כזו סופה.

יצאנו לפארק טימנפאיה parque nacional Timanfaya.הנוף מרהיב, שונה ואחר מכל מקום בעולם. הרי געש עם תצורות סלע מיוחדות, צבעי אדמה ולבה שהתקשתה . ממש ניתן לראות את הזרימה. כוכב לכת אחר. בשטח קטן כ 30 הרי געש. ומגיעים לכניסה לאתר. החתמנו כרטיס ועלינו למעלה לאזור המסעדה. שם חנינו. הגענו מוקדם בבוקר ולא היתה בעיית חנייה כשיצאנו ראנו שלמבקרים אחרינו לא היה מקום בסמוך והם צריכים היו לחנות רחוק מהחנייה הגדולה.

עלינו לאוטובוס שעושה סיבוב של 35 דקות בין הרי הגעש. נוסעים בדרך צרה בין הרי הגעש. בין צורות לבה שנשפכה והתפוצצויות של כדור הארץ מרהיב וכל כך מיוחד. המילים קטנות מלתאר את עוצמת הטבע.

האוטובוס מוריד ליד המסעדה ושם רואים שהר הגעש עדיין חם ופעיל. יוצרים גייזר על ידי שפיכת מים, מבעירים שיחים ובעיקר מבשלים עוף ובשר בחום ההר. אם לוקחים מעט טוף חשים את החום.

בהחלט אתר מיוחד.

יש הבוחרים לעלות להר לשלוחה אחרת, בטיול גמלים.

משם נסענו לראות קצת ים שלא ראינו אתמול. שני אתרי חובה בלנזרוטה.

La Hervidos ו El golf.

באל גולף מפרץ, שמיימי הים בהם כחולים וירוקים העלייה לתצפית מובילה לנקודה בה מצד אחד בריכה שצבע מימיה ירוקים ומהצד השני האוקינוס עם סלעים עליהם הים מתנפץ פשוט יפה. ביום חם אפשר לרדת למטה לים.

HERVIDOS תופעות געשיות אל מול ים סלעי.עלינו צפונה לקצה הצפוני של האי שעיקרו תצפית. בתקווה שהראות תשתפר. MIRADOR DEL RIO.זו תצפית. התצפית נבנתה בלוע הר געש. הדרך אל התצפית בעלייה להר . קקטוסים של צבר, ואגבות מכסים את המורדות כמו גידול גפן במסגרת חומות האבנים. השקדיות פורחות דרך נופית יפיפיה.

התצפית נהדרת בית הקפה מקום נהדר לקפה. בכלל אנחנו מוצאים עצמנו יושבים לקפה או משקה אחר בהרבה מקומות מזמינים.

מתצפית דל ריו נסענו לאתר האחרון בלנזרוטה גן הקקטוסים של סזאר.

הגן בנוי אף הוא בלוע של הר געש אלפי קקטוסים חלקם פורחים כמו שרק הקקטוסים יודעים בצבעים עזים. מלא " כסאות החותנת" שמתאימים לכל גודל של טוסיק להושיב עליהם את החותנת. ומאות קקטוסים יפיפיים בגדלים שונים.

הגיע הערב, ושעת הטיסה שלנו לטנריף הגיעה. יום ארוך ומהנה ואנחנו בשדה התעופה.

מה לא עשינו בלאנזרוטה?: לא בילינו בבריכה ולא בים. זהו מקום נפלא גם לנופש אך הקלימה שהגיעה מנעה מאיתנו בילוי בים. לנזרוטה אי מקסים ומיוחד.

אי בראשיתי . מוכר כביאוספירה. שומרים על הנוף והסביבה. מערכת כבישים מעולה עם ככרות ענקיות. אנחנו טיילנו באי 3 ימים. האי קטן אם רוצים לשלב נופש בהחלט ניתן לשהות באי שבוע מהנה.

עוברים לטנריף . האי הגדול בארכיפלג האיים הקנריים.

טסים חברת קנרתית בינטר. אין מקומות מסומנים . כמו באוטובוס עולים ומתיישבים. טיסה של 50 דקות ואנחנו בטנריף.

לוקחים את האוטו שהזמנו ויוצאים למלון טאורו דה גרדנס שבפוארטו.

טנריף בתקופת הקרנבלים

6 ימים של טיולים בנופים היפיפיים של טנריף. בטבע , בין עיירות ציוריות וצבעוניות. ובכל ערב קרנבל עליז, ססגוני ומיוחד.

גם טנריף סבלה מהקלימה - סערת החול. ענפי עצים נשברו והאויר עדיין לא צלול.

אנחנו במלון טאורו שבפורטו. מלון למבוגרים בלבד.

הגענו כמעט בחצות .

על הבוקר, הזמנו דרך המלון הסעה למצעד הקרנבל שמתקיים אחר הצהריים בסנטה קרוז.

את הבוקר בילינו באורוטובה OROTAVA.

זוהי עיר עם מבנים קולוניאלים יפיפיים. חנינו ויצאנו למרכז ההיסטורי לככר העיר היפיפייה. הסתובבנו במרכז כשעתיים מהנות . כל בית צריך מרפסת ואלו שבאורטבה מסוגננות מעץ. עם פיתוחים. הבתים צבעוניים

העיר אורטובה צהלה ושמחה. קרנבל . עם תהלוכת מכוניות עתיקות אנשים וילדים מחופשים. הסתובבנו במרכז שהוא יפיפה. עלינו לבית המרפסות לתצפיות וכמובן לצד הכנסייה שתינו קפה בבית קפה צבעוני. התהלוכה מלווה בתזמורות יצאה ב 12 . אנחנו חזרנו למלון ויצאנו בהסעה לסנטה קרוז.

בחרנו לסוע בהסעה כי הוזהרנו שאין מקומות חנייה. הרבה מאוד אוטובוסים מגיעים וחונים בנמל מרחק הליכה קצר ממקום המצעד.

ניתן לקנות כרטיסי ישיבה בטריבונות שנבנות.

אך לאורך הכביש מסודרים כסאות אנחנו הגענו בסביבות 15:00 ומצאנו כסאות פנויים. כך שישבנו לנו לצד הכביש בנוחות. לא לשכוח להביא קרם הגנה. אני שכחתי.

התהלוכה מרהיבה. בתי הספר לריקוד בתלבושות ססגוניות, עגלות עם זוכות התחפושות המרהיבות תהלוכת מקהלות, ועגלות מקושטות מלוות במוסיקה 3 שעות מהנות של קרנבל השני בגודלו בעולם- כך אומרים. אחרי ברזיל.

חזרה למלון באוטובוס. בהחלט סידור נוח.

26.2.20

טיול רכוב. יצאנו מפואטרו לכיוון איקוד. חנייה לקפה ותצפית ב mirador de pedro.

תצפית יפיפיה על הים המתנפץ על הצוקים והסלעים . הים בצבע כחול עמוק וטורקיזי. בית קפה על התצפית.

משם עלינו בדרך נופית דרך סנטה ברברה בכביש tf5 אל tf 82 לסנטיגו דל טאידה. לאורך הדרך תצפיות נוף. מדרונות ההרים מכוסים בקקטוסים. ופריחה צהובה צובעת את המדרונות בצהוב. הדרך פתלתלה ויפיפיה. בסנטיגו דל טאידה עשינו חנייה קטנה ושיטוט בסמטאות . ועלינו באחת מהדרכים הפתלתלות ומעוקלות בטנריף העולה אל masca. הכפר מאסקה יושב על המדרונות ומחולק ל3 כפרים עם שביל מחבר. ניתן להגיע לכפרים למטה רק ברגל. אנחנו לשמחתנו מצאנו חנייה בכפר המרכזי ירדנו ברגל בשביל הגענו לקצה הכפר שם נכנסנו למסעדה נחמדה לארוחת צהריים עם אוכל ביתי טעים .

עלינו דרך המדרגות לככר . הבוגנויליות פורחות בבורדו ובתי הכפר תלויים על המדרון צבועים בלבן. ירדנו לכיוון Buenavista del nort. ומשם לקראת השקיעה ל Garachico היפיפיה. טיול לאורך הים . הבריכות עדיין בשיפוץ כך שלא ניתן לטייל ביניהן. נכנסנו לסמטאות הכפר היפיפיה. במבניו, בכנסייה, בסמטאות. טיול של כשעה וחצי וחזרה למלון היום שורפים את הסרדין ולא יכולים לאחר לטקס.

שריפת הסרדין מתקיימת גם בפוארטו וגם בסנטה קרוז באותו הערב.

הגענו לככר פואטרו וממש לא היה ברור מה המסלול של התהלוכה . אמרו ששריפת הסרדין בין 19:00 ל 20:00. המסלול לא היה ממש מסודר. שאלנו את אחד השומרים והוא הציע לנו לשבת על מדרגות היורדות לככר.

התהלוכה החלה ב 21:00. הסרדין הענק מבד או קרטון מובל על עגלה לקבורה . העגלה מעוטרת בזרי אבל. ומקוננות ומקוננים מלווים את העגלה ב"קינות" הילדים מחופשים. רבים מהמבוגרים מחופשים למקוננים. התהלוכה מתקדמת עד לחוף הים שם נשרף הסרדין וזה המקום בקצה הככר לנסות ולתפוש מקום לראות את השריפה. לאחר שריפת הסרדין מופע זיקוקים משמח ומסיבת ריקודים בככר.

לא ברור המנהג. אך אין ספק שגורם לשמחה עממית.

חזרנו למלון במונית כבר כמעט חצות. הנסיעה במונית זולה ונוחה.

הזמנו כרטיסים לעלייה לטאיידה ברכבל.

לשעה 13:00.

27.2.20

ארוחת בוקר במלון ויצאנו ב 9:00 לדרך.עלינו להר הגבוה ביותר בספרד . את הטאיידה רואים מכל מקום בצפון האי חרוט ועדיין מעשן. בגובה של 3718 מטר . נסענו דרך orotava. נסיעה ביער קורונה. ועצרנו בכל תצפית אפשרית. בחלק מהתצפיות אנחנו מעל לעננים. יורדים מיער קורונה ומגיעים לתופעות הגעשיות. טיילנו בנופי "הירח" . נופים בראשתיים עם תצורות סלע בפסול טבעי משגע.

העלייה לטאידה: אחרי 3 סיבובים לחיפוש חנייה. מצאנו חנייה. חיפוש של כחצי שעה. כדאי לחשב את זמן ההגעה ולקחת בחשבון.

לנו היה גם זמן לקפה ומאפה בבית הקפה.

העלייה לרכבל על פי שעות הסיור שלנו היה ב 13:00. הרכבל לוקח ללמעלה. לא אל הלוע אליו ניתן להגיע רק בהליכה ברגל ונדרש להתארגן בהזמנה. רק לבעלי כושר מעולה.

אנחנו טיילנו במסלול המסומן באזור הרכבל. הגוף שלי הגיב לעלייה בכאבי אוזניים וסחרחורת. הלכתי לאיטי את המסלול על הנופים המרהיבים שנגלים ממנו. אחרי קצת יותר משעה. ( השהות למעלה מותרת לשעה)ירדנו ברכבל. עצירה נוספת ב los Roques. מול הפארדור. מסלול רגלי קצר בין הסלעים . ירידהלכיוון איקוד בדרך בזלתית .

נכנסנו לאיקוד לראות את עץ הדרגון העתיק. חנינו בחנייה המוסדרת תת קרקעית ממש מתחת למרפסת תצפית על העץ.

נכנסנו אל הגן לראות את העץ וטיילנו טיול אחר צהריים נעים בגן.

קינחנו בארוחת ערב במסעדה במדרחוב.

28.2.20

Anaga הנסיעה צפונה לאנאגה דרך הרי המרסדס. אל מרכז המבקרים. עצירה בתצפיות היפיפיות בדרך. נכנסנו למרכז המבקרים והוצע לנו מסלול של 5 ק"מ בתוך היער. ההליכה נעימה ביער במסלול יורד מ 6 ל חנייה. מתחילים בירידה ביער המסלול מסומן היטב ועלייה במסלול מעגלי. ציוץ ציפורים. מבחינת המסלול הוא נעים להליכה בתוך יער שאינו משתנה. הלכנו שעתיים נעימות ויצאנו ל Taganana דרך יפיפיה חובה למטיילים בטנריף. נסיעה בכביש נופי של הרים מכוסים בקקטוסים עם נופים לים. נסענו עד לחוף Benijo תצפית על החוף ירדנו לצידי הדרך לחוף במדרגות בעיקר לתצפיות. ומשם בדרך חזרה בplaya del Roque. עצרנו לארוחת צהריים במסעדה מעולה La Ola.גם האוכל מעולה וגם השירות. מסעדה לא זולה אך מעולה ומומלצת . בחרנו לאכול סלט מיוחד לאיזור עם גבינת עיזים מותכת. כדאי. עלינו חזרה וירדנו לסאן אנדריס ומשם חזרה לפוארטו.

למרוץ העקבים. ארוע מטורף ומצחיק . ירדנו בפורטו לככר . הרחובות כבר היו עמוסים. נאמר שהמרוץ מתחיל ב 20:00 מצאנו מקום לעמוד וחיכינו שעתיים המרוץ התחיל ב 22:00. לאחר שהמתמודדים עברו בדיקות של גובה העקבים ואושרו למרוץ. המרוץ הוא לגברים מחופשים על עקבים הרצים על כביש מרוצף . כלם מחופשים בתחפושות מושקעות. הרצים מתודלקים באלכוהול עליזים ומצחיקים ועושים הרבה הצגות. מצחיק ומטורף. לא לוותר.

29.2.20

הזמנו דרך האתר כרטיסים למערת הרוח. יש לשים לב להזמין סיור בשפה המתאימה יש סיורים באנגלית, ספרדית, גרמנית וצרפתית. 15 איש בכל סיור. מגיעים למרכז המבקרים ושם הסבר מעניין על התפרצויות הרי הגעש שבאי. מקבלים קסדה עם פנס,ראש. בהסעה מגיעים למערה. עולים בשביל מוסדר עד לפתח המערה. המערה היא מערה געשית שנוצרה ממספר התפרצויות . סיור מעניין במעבה האדמה. סיור של שעתיים וחצי.

בערב מצעד הסיום של הפסטיבל בפורטו. ירדנו ותפסנו מקום על המדרכה ברחוב הראשי. המצעד אמור להתחיל ב 16:00 אבל כמו בטנריף התחיל באיחור אחרי ארבע וחצי.

מצעד ססגוני, עממי, שמח . בתי הספר לריקוד בתלבושות מרהיבות. עגלות עם תלבושות שזכו בפרסים ואלפי תושבים מחופשים מוסיקה ושמחה עממית.

המשכנו עם התהלוכה בסופה עד לככר ושם שמחה ומסיבה . תענוג.

1.3.20

יום אחרון לחופשה. הטיסה אחר הצהריים. יצאנו ללה לגונה שהיתה עיר הבירה הראשונה של טנריף. זוהי עיר שמתגוררים בה כ 150000 תושבים. אנחנו כיוונו את ה google map שכל שהותנו בטנריף היה לנו לעזר רב. למרכז ההיסטורי. חנינו בחניון מוסדר בשדרת האוניברסיטה. העיר העתיקה מעוטרת בבינינים קולוניאלים מקסימים. מזג האויר האיר לנו פנים. יום שמשי ונעים. ביקרנו בשתי כנסיות.בקתדרלה ובבנין המכללה שבו מוצגות תערוכות והוא מבנה מדהים . ספרדי על עמודים. בקומה השנייה היתה תערוכת הדפסים של גויה. ובקומה הראשונה של ציירת עכשוית מקומית. יום ראשון מרבית החנויות סגורות אך בתי הקפה והמסעדות פתוחות ומלאות.

3 שעות נעימות של שוטטות וארוחת סיום טיול במסעדת גורמה.

חזרה בטיסה של אייר אירופה למדריד ומשם לארץ לבחירות ולבידוד קורונה.

6 ימים מופלאים רק בצפון האי. מלאים ועמוסים.

תקופת הפסטיבלים הינה מרתקת, שמחה וססגונית.