לאן ניסע הפעם לטיול אביבי? שם כבר היינו. גם שם. אבל הרבה שנים לא היינו במרכז איטליה בחבל טוסקנה. מבדיקה ראשונית נראה היה שכדאי לחזור לביקור, ואפשר להעביר טיול שלם בכפרים ולא בערים העמוסות שהן פחות מועדפות מבחינתינו. וכך היה…

המסלול המתואר מתאים למבקרים פעם שנייה באזור – ככזה הוא פוסח על הערים הגדולות כמו פירנצה, רומא, ונציה וכדומה, שנמצאות מסביב ובתוך טוסקנה. הוא גם מתאים לאלו שאוהבים חוויות קצת שונות, ומשלב את המיטב הכפרי שיש לאזור להציע.

בחרנו להתחיל את הטיול מרומא, ולבצע טיול מעגלי שמצפין כמעט עד פירנצה, ממשיך מערבה לחמשת הכפרים באזור צינקווה טרה, ויורד דרומה חזרה לרומא דרך קו החוף של איטליה, כולל ביקור באי אלבה (כן כן – בטוסקנה יש גם איים...). רכב הוזמן בסוכנות GOLDCAR ישירות באינטרנט – זול, אפקטיבי וכולל את כל הביטוחים.

המסלול לפי ימים:

יום 1 – אורבייטו ועמק אורסיה

יום 2 – סיינה ודרך היין של חבל הקיאנטי

יום 3 – השלמות בחבל קיאנטי, סן גמיניאנו ופיזה על הדרך

יום 4 – חמשת הכפרים

יום 5 – מעבר דרומה לאי אלבה

יום 6 – טיול באי אלבה ונסיעה לרומא

נחתנו ברומא מאוחר בערב, ונסענו למלון שהזמנו מראש, ושנמצא באמצע הדרך בין שדה התעופה ליעדינו הראשון – העיירה אורבייטו. שם המלון PARK HOTEL SABINA. מלון עסקים פשוט עם ארוחת בוקר.

יום 1 – אורבייטו ועמק אורסיה

נסענו כחצי שעה לכיוון העיירה אורבייטו, ובסמוך לעיירה עצרנו במרכז המסחרי EUROSPIN כדי לקנות מוצרים לשבוע הקרוב ולפיקניקים בדרך. העיירה אורבייטו Orvieto, הנמצאת בקצהו המערבי של חבל אומבריה, בנויה על גבעה שכוסתה בשכבות של טוף וולקני כתוצאה מפעילות געשית שהתרחשה באזור, ונתנה לה את המראה המצוקי המיוחד שלה. כדי להגיע לעיר העתיקה עלינו עם הרכב עד לחנייה מסודרת בתשלום הנמצאת ליד תחנת הפוניקולור העליונה. צריך לשים לב לשלטי ZTL המגבילים תנועה ברחובות המרכזיים של העיירות באיטליה – אם נכנסת מיד צולמת, והקנס כבר יגיע בדואר. השלטים מאוד בולטים ואי אפשר לפספס אותם – רק תשימו לב…

מהחנייה הלכנו למצודת אורבייטו הנמצאת קרוב לחנייה. עוברים דרך שער גדול מאבן הנקרא פורטה רוקה, ונכנסים לגן ופארק שבו נמצאים שרידי המצודה ששלטה מכאן על האזור. מחומות המצודה נשקפים נופים יפהפיים והפארק מתאים לסיור בוקר קל וקצר.

משם הלכנו מערבה, דרך הרחוב המרכזי של אורבייטו CORSO וביקרנו באתרים הבאים:

 • Torre del Moro - מגדל מימי הביניים, אליו מומלץ לעלות לשם תצפית על העיר, בתשלום של 3 יורו. המגדל נפתח בשעה 10:00 בבוקר. נחמד מאוד ונוף מהמם – לא לפספס!!
 • הרחוב Via del duomo, היוצא מהמגדל ומסתיים בדואומו, הוא רחוב עמוס חנויות מזכרות ומעדניות, בו נמכרות עבודות הקרמיקה המפורסמות של אורבייטו והיין המקומי הלבן Orvieto classic.

 • הרחוב היפה מסתיים בכיכר הדואומו, ובבניין מספר 23 בכיכר נמצא משרד הכרטיסים לסיור בעיר התחתית של אורבייטו - Orvieto Underground - מכלול העיר התחתית של אורבייטו, הכולל מערות ומנהרות, אולמות, בארות, מדרגות, מחצבות, גתות וכן מעברים סמויים בין חלקי העיר, מקוואות מים ומחבואים בכתלי הקירות. כרטיס לסיור בעיר התחתית עולה 6 יורו. הסיור יוצא בשעות 11:00 ו-12:15 ואורך 45 דקות. יכול להיות שכדאי לבצע הזמנה מראש לסיור דרך האימייל או בטלפון 0763/340688 - 339/7332764. אנחנו הגענו והיה מקום בסיור של 11:00. לא לוותר – מאוד יפה ומרשים ובלי הסיור אי אפשר באמת להבין את מהות המקום והייחוד שבו.
 • הדואומו – אפשר להיכנס בתשלום, אנחנו צפינו מבחוץ.

מכל העיירות שביקרנו בהן, דווקא אורבייטו הייתה אחת המיוחדות והיפות, עם סיפור ייחודי משלה וסיור מעשיר ויפה. המלצתי היא לא לוותר על הביקור בעיירה ועל הסיור בדרך לטוסקנה “הקלאסית”.

לאחר ארוחת צהריים קלה, נסענו לכיוון עמק אורסיה – VAL ORCIA. בעמק עצרנו במקומות הבאים:

 • המעיינות החמים Terme San Filippo - המעיינות נמצאים במרחק של כ-500 מטר מהחניה ומאפשרים רחצה נעימה במים חמים בטמפרטורה קבועה של 30 מעלות, על רקע טבע מושלם.
 • Fattoria Pianporcino - חוות גבינות הפתוחה עד שעה 19:30 – סתם עצירה על הדרך.
 • Oak of Checche – עץ אלון בן מעל מאה שנה הנמצא על הדרך בה אנו נוסעים – מקום יפה ושלו.
 • הר אמיאטה AMIATA – כן כן, בטוסקנה יש גם הרים. נוסעים ברכב עד קצה ההר הגבוה בטוסקנה, ובהליכה קצרה באוויר פסגות מגיעים לתצפית על עמק אורסיה כולו. שווה ביותר.

לאחר סיום הטיול בעמק נסענו לכיוון העיר סיינה וישנו בסמוך אליה, ב PODERE LA STREGA – צימר מקסים עם בעלת צימר חמודה, בריכה צפה עם נוף לעיר העתיקה של סיינה, וארוחת בוקר מקסימה ועשירה. מומלץ.

לארוחת ערב נסענו לעיר העתיקה עצמה במסעדת Antica Osteria da Divo

כדי להגיע לעיר העתיקה ולא להסתבך בעליה אליה ברגל, כדאי להגיע לחניון הנקרא

Parking S. Caterina Siena

החניון נמצא ממש סמוך למדרגות הנעות שיקחו אתכם ללא מאמץ ישירות למסעדה ולמרכז העיר

המדרגות נמצאות מיד אחרי המעבר של השער בחומה- אל תפספסו או שתעלו את הכל ברגל

חזור

יום 2 – סיינה ודרך היין של חבל הקיאנטי

הגענו לסיינה לפנות בוקר, עלינו במדרגות הנעות, והלכנו ישירות לבית הקפה NANNINI המפורסם והידוע בעיר לשתות קפה של בוקר. משם ביקרנו במקומות הבאים:

 • הכיכר המרכזית של סיינה, הקאמפו, נמצאת סמוך לנקודת המפגש בין שלוש הגבעות המרכיבות את סיינה. צורת הכיכר דמוית המניפה הותוותה במאה ה-12, והמבנים המקיפים אותה נבנו מהמאה ה-14 ואילך. במרכז שוליה הגבוהים של המניפה נמצא העתק של המזרקה העליזה (Fonte Gaia) שבנה במאה ה-15 ג'אקופו דלה קרצ'ה, אחד הפסלים הבולטים בתולדות העיר. מקום יפה ומרשים לעצירה לקפה.
 • בבסיס הכיכר ניצב ארמון העיר (Palazzo Pubblico) ומעליו מתנשא מגדל השעון. בבסיס המגדל קאפלה, שנבנתה כמרפסת פתוחה אל הכיכר, לציון סיומה של המגיפה השחורה. הדלת שלצד הקאפלה מובילה לחצר קטנה, שממנה ניתן להיכנס למגדל, ולטפס כ-400 מדרגות לתצפית הכי טובה על העיר. המגדל נפתח בשעה 10:00 בבוקר, 10 יורו כניסה. אנחנו ויתרנו...
 • בית הכנסת המקומי שנבנה בשנת 1756 ועדיין פעיל. כניסה בתשלום.

מבית הכנסת התחלנו לחזור לכיוון הרכב, והלכנו דרך סמטאות העיר העתיקה לכיוון הדואומו של סיינה. הדואומו הוא דוגמה מצוינת לסגנון הגותי של טוסקנה. החזית מעוטרת בשיש צבעוני, בפסלי נביאים ופילוסופים, רצפת הקתדרלה מכוסה פסיפסים המתארים את מורשת העיר לצד אירועים מהתנ"ך ומהברית החדשה, ובקדמת הכנסייה חלונות מצוירים מ-1288, מהעתיקים ביותר באיטליה.

לאחר הביקור בסיינה, שבה גם אכלנו צהריים, נסענו בדרך היין של טוסקנה. אורך הנסיעה בדרך היין הדרומית עד GREVE IN CHIANTI בכביש SR222, הוא כשעה. הדרך צרה ומתפתלת מטפסת על גבעות, חולפת בין כרמים ויקבים, עוברת בכפרים קטנים ובעיירות ציוריות. שלטים צהובים מסמנים יקבי בוטיק שאפשר לעצור בהם לטעימות ולקניית יינות.

בדרך עברנו גם בעיירה CASTELINA IN CHIANTI - עיירה זעירה, שבכיכר המרכזית שלה יש ארמון ומצודה, שניהם מהמאה ה-15, ורחובה הראשי משובץ בסדנאות אומנים, חנויות קטנות, בוטיקים ובתי קפה.

בדרך ביקרנו ביקב Castellare di Castellina – כולל סיור הסבר וטעימות בתשלום סביר – מומלץ.

חיפשנו מקום כפרי ללינה באזור GREVE IN CHIANTI, שבה תכננו לבקר ביום הבא (יום שבת – יום השוק בעיירה). העיירה נמצאת באמצע דרך היין בין סיינה לפירנצה.

מצאנו מקום מושלם, וקצת צדדי, ללינה – Agriturismo Podere Torre. מומלץ בחום – שקט ויפהפה. המקום מציע דירות פרטיות בנוף פסטורלי, בעלים חביבים, בריכה להתרעננות, וארוחת בוקר נדיבה.

ממקום הלינה היפנו אותנו למסעדה מקומית אותנטית הממוקמת באמצע יער ירוק – RISTORANTE CHIANTI FIRENZE DONDOLI – מומלץ ביותר – מנות טעימות, מלצרים חביבים ויין משובח.

חזור

יום 3 – השלמות בחבל קיאנטי, סן גמיניאנו ופיזה על הדרך

קמנו מוקדם בבוקר והגענו לכיכר המרכזית של העיירה GREVE IN CHIANTI, בה מתקיים ביום שבת בבוקר שוק מקומי הגדול באיזור (נחמד אבל לא גדול ועשיר כמו בעיירות בצרפת). לאחר הסיור בשוק ורכישת מצרכים לפיקניק וסיור בעיירה הנחמדה, נסענו כשעה לכיוון סן ג'מיניאנו. בדרך עצרנו ביקב הגדול ביותר באזור קיאנטי:

Antinori nel Chianti Classico

סן ג'מיניאנו היא מהעיירות היפות והמתויירות ביותר בטוסקנה, וכצפוי הייתה עמוסה לעייפה בתיירים. זוהי עיירה ימי ביניימית שמורה היטב ומוקפת חומה שזכתה לעיקר פרסומה הודות ל-14 מגדלי האבן שמעטרים את קו הרקיע שלה. סיירנו בעיר העתיקה ובחנויות העיירה. כדאי גם לטפס על חומת המצודה ולהשקיף ממנה על הגבעות הירוקות שמקיפות את העיירה מאחד המגדלים, כפי שמופיע בתמונת הנושא של הבלוג. העיירה בסך הכל מרשימה ויפה אבל עומס התיירים מקשה ליהנות מהדבר המרכזי החשוב באזורים כפריים – שלווה ושקט. יש האומרים שבכיכר העיר יש את הגלידריה הטובה בעולם – בשל התור הארוך לא התעכבנו לבדוק...

מסן ג'מיניאנו נסענו מערבה כשלוש שעות לכיוון חמשת הכפרים. הדרך לכפרים עוברת בכביש 80E המשתרך לאורך רצועת החוף במערב איטליה. בדרך עצרנו להתרעננות קצרה במתחם פיזה כולל המגדל הנטוי. גם כאן עומס התיירים הוא גדול, אבל המקום יפה ומרשים ושווה עצירה. החלטנו לישון באחד הכפרים עצמם ל-2 לילות – מאוד חשוב להזמין מקום מראש כדי להשיג מלון טוב. אנחנו התמקמנו בכפר “האקסלוסיבי” יחסית לאחרים – MONTEROSSO במלון Margherita – מלון מצויין במיקום טוב במרכז הכפר. לדעתי שינה בכפרים היא חובה כדי למצות את החוויה ואת המקום. עלות הלינה יקרה יחסית לטוסקנה.

חזור

יום 4 – חמשת הכפרים

ירדנו לתחנת הרכבת ורכשנו כרטיס משולב המאפשר נסיעה באוטובוסים וברכבת וגם הליכה בטרק חמשת הכפרים, במחיר של 16 יורו לכרטיס. בעבר הטרק עבר דרך כל הכפרים, אבל כיום חלקו חסום בשל מפולות. אנחנו הלכנו ברגל את הקטע שבין קורניליה לורנזה. מתחנת הרכבת בקורניליה יש גרם מדרגות עצום לעליה לכפר עצמו – לא להתייאש זה נגמר בסוף… כמו כן יש אוטובוס קטן שעושה הסעות מהתחנה לכפר, אבל לא ברור באיזה שעות בדיוק.

ההליכה בטבע בין הכפרים על קו הרכס נעימה ויש בדרך כל מיני תצפיות ואפילו מסעדה קטנה להתרעננות. הטרק לא קשה אך צריך להקצות לו מספר שעות כדי לעשות אותו בכיף.

כדאי לבקר בכל הכפרים, לכל כפר יש ציביון אחר – אחד מתאפיין בביתם צבעוניים המקיפים מצודה בקצה מצוק הפולש לים, אחד מתאפיין ברחוב צר המוביל ללגונה עם סלעים שמהם הצעירים קופצים מגובה עשרה מטרים למים צלולים, וכן הלאה וכן הלאה. ובכל כפר כמובן יש את החנויות הנחמדות והמסעדות המשקיפות. את המעבר בין כפר לכפר עושים באמצעות הרכבות התכופות שעוצרות בכל אחד מהכפרים.

לאחר שסיימנו את הביקור בכפרים חזרנו למלון בו בילינו ללילה נוסף מול הרחוב המרכזי של העיירה, שבו בשעת ערב התקבצו כמה מותיקי העיירה חובשי קסקטים ושרו שירים איטלקיים במשך כשעה מלבבת…

הייתי אומר שאין מספיק מילים כדי להסביר כמה כדאי וכיף לבקר בכל חמשת הכפרים. בשל כך מצורפת תמונה אחת, ללא מילים…

חזור

יום 5 – מעבר דרומה לאי אלבה

יצאנו מחמשת הכפרים לפנות בוקר, ונסענו לכיוון האי אלבה, שהוא חלק מטוסקנה. עלינו על מעבורת מהעיירה פיומבינו, שיט נחמד של כשעה, והגענו לאי אלבה אחר הצהריים. גם שם מומלץ להזמין לינה מראש. אנחנו התמקמנו ללילה אחד במלון חמישה כוכבים מפנק Hotel Villa Ottone. לא זול אבל שווה ומפנק. לאחר גיחה קצרה לחוף הים הפרטי של המלון, נסענו ל- PORT AZORRO לטיול בסמטאות העיירה ולארוחת ערב באחת המסעדות.

חזור

יום 6 – טיול באי אלבה ונסיעה לרומא

את היום הזה הקדשנו לטיול באי. נסענו להר הגבוה MONTE CAPANNE לתצפית, אליו עלינו ברכבל חמוד ופתוח (לכל אחד רכבל בנפרד...). התצפית מלמעלה מהממת והיקפית – בילינו שם כשעתיים כולל הרכבל, התצפית ופיקניק בקצה ההר.

לאחר הביקור בהר נסענו ל – PAGLICCE BEACH, שם שכרנו סירת מירוץ לכשעה, ועשינו בה סיבוב באזור כולל קפיצה קטנה למי הים הצלולים במפרץ שלו ורחוק משאר המבקרים – חוויה נחמדה ושונה. אין צורך ברשיון סקיפר…

יצאנו מהאי אחר הצהריים במעבורת, ונסענו לכיוון רומא. התמקמנו במלון חביב וקטן במרכז העיר Hotel Centro Cavour ויצאנו לחגוג ערב אחרון באיטליה, עם ביקור מתבקש בפיאצה נבונה ובסמטאות העיר, ואורחת ערב הודית במסעדה Indian Affairs הקרובה למלון. הטיסה היתה למחרת בבוקר בשעה עשר.

!!!CHEERS

חזור