שבועיים בהולנד ובלגיה עם הילדים

זהו הטיול השני שלנו לחו"ל עם כל המשפחה
אבא (עמית), אמא (נעמה), תומר (14), נטע (12.5), עידו (9) נעזרנו בשני מדריכי טיולים (לא מעודכנים אך מאוד עוזרים):
המשפחה המטיילת להולנד של שלומית יפת- ביאליק ובלגיה הולנד טיול משפחות של יונית אבני. התגוררנו בשלושה מקומות לינה מומלצים: 4 לילות דרומית מזרחית לאמסטרדם, 5 לילות על יד גאודה ו- 4 לילות בעיר Ath בבלגיה.


היום הראשון: יום ב 22.7.2013
נחתנו בשעה חמש לפנות בוקר בקלן בגרמניה, מצאנו דיל מצויין עם חברת אייר ברלין, המרחק לאמסטרדם כשעה וחצי ומחיר הטיסה זול בכ- 30% לעומת טיסה לאמסטרדם או לבריסל.
החלטנו לנסוע למקום הכי מרוחק ביום הראשון כדי שהילדים ישלימו שעות שינה בנסיעה וכן על מנת להגיע לשעות בהן פתוחים האתרים (אתרים בהולנד לא נפתחים לפני 10:00 בבוקר).
לקחנו את הרכב המדהים (רכב מסחרי לתשעה נוסעים, פולקסווגן קרניבל), כל המזוודות נבלעו בתא המטען והתחלנו לנסוע לעיר דן הלדר, לכיוון האי טקסל.
הנסיעה ארוכה ומתישה ביותר, אך לאחר כשלוש שעות הגענו אל המעבורת לאי טקסל. העליה למעבורת עם הרכב היא חוויה אמיתית, בסופה הגענו אל האי ונסענו ישירות אל שמורת אקומארה.
אקומרה
צפינו בבריכות החיצוניות עם כלבי הים, צפינו בהאכלה, בה השחפים ניסו לחטוף לכלבי הים את הדגים, חלקם אף הצליחו, התרשמנו מהדגים וכוכבי הים באקווריום, טיילנו במסלול הקצר על הדיונות אך החום הכבד ששרר באותו הבוקר ובנוסף העייפות מטיסת הלילה הכריעו אותנו ולכן ויתרנו על סיור בחוף הים או על רכיבה באופניים והמשכנו לעיירה דה-קוך. בעיירה מדרחוב עם חנויות מזכרות ומסעדות מכל הסוגים, אכלנו ארוחה קלה וחזרנו אל המעבורת.
לסיכום, סיור לא מאוד מומלץ, בוודאי לא שווה את הנסיעה הארוכה, אפשר להגיע אם ישנים באזור.
בתכנון הראשוני התכוונו להגיע באותו היום למוזיאון הימי באנקהויזן, אך לא נותר לנו זמן לביקור זה ולכן נסענו למקום הלינה, חווה בכפר קטן, על יד העיר Ede , אצל משפחת יוחמסן. המקום מומלץ מאוד, גישה נוחה לכביש המהיר וקירבה לעיר http://www.heteersteerf.nl/Pages/default.aspx הבית מכיל מטבח מאובזר מאוד (אך ללא מדיח כלים), סלון גדול, שני חדרי שינה גדולים, חדר מקלחת עם שירותים וחדר שירותים נוסף, בחצר טרמפולינה גדולה, בריכה מתנפחת והמון תרנגולות. העסק המשפחתי הינו גידול תרנגולות בלולים שונים לצורך מכירת ביצים. כל יום הלכנו ללול כדי לקחת ביצים, בנוסף קיבלנו מבעל הבית הדרכה מעניינת על גידול התרנגולות במקום.
מכיוון שיחד איתנו, הגיע להולנד גל חום, סבלנו מאוד ממכת יתושים וזבובים, ברור שאין בבתים מזגנים או מאווררים, כדאי מאוד להצטייד בשתיים או שלוש ערכות ספירה לחדרים נגד היתושים.
היום השני: יום ג 23.7.2013
נסענו אל פארק הסרטים בגרמניה, בעיר Bottrop. מרחק של כשעה ורבע ממקום הלינה.
חשבנו שבדומה לאולפני יוניברסל בצרפת, אנגליה או ארה"ב, גם בפארק זה נחווה שיטפונות, מרדפים ונרגיש בתוך סרט, אך מסתבר שמדובר בפארק שעשועים מושקע ולא יותר מכך. בפארק רכבות הרים למכביר, תפאורה מאוד מרשימה (בדומה לפארקים של דיסני), מבחר של מופעים ודמויות מסרטים מצויירים כמו בוב ספוג. ראויים לציון המתקנים של ואן הלסינג והחייזר. לצערנו בשעה 18:00 התחיל גשם ואיתו נסגרו כל המתקנים החיצוניים ולכן נאלצנו לעזוב מוקדם מהצפוי.
היום השלישי: יום ד 24.7.2013
היום נסענו לראות הולנד, התחלנו בשוק הגבינות באדם, משם המשכנו לוולנדם ומשם נסענו מרחק של שעה וחצי לחיטהורן. פרט לנסיעה הארוכה והמתישה, היה יום של כיף.
המלצה: לישון באזור של אדם, הארלם, אנקהויזן או אלקמאר בימים ד-ו, כדי ללון במקום קרוב לשוק הגבינות. השוק המתקיים ביום ד באדם, יום ה בגאודה או יום ו באלקמאר
הגענו בשעה 10:00 לשוק הגבינות באדם, והבנו מיד כי הגענו מאוחר מידי, יש להגיע לשוק הגבינות לפני זמן הפתיחה, כדי למצוא מקום ממנו תוכלו לצפות בהצגה, בלי שיסתירו לכם ולילדים.
אדם
במרכז השוק הייתה הצגה של סוחרי גבינה, עם בגדים מסורתיים, אנו נאלצנו לוותר על צפיה בהצגה ולכן הסתובבנו בין דוכני הגבינות, לטעום, להצטלם ולקנות מזכרות.
משם המשכנו לטיילת בוולנדם, נהננו להסתובב בין חנויות המזכרות (הכי זולות בכל הטיול), לאכול גלידה וצ'יפס (פריטס) וחזרנו לרכב לנסיעה הארוכה לחיטהורן.
חיטהורן- מקום קסום, שכרנו סירה, האכלנו את הברווזים (אל תשכחו להביא איתכם לחם או לחמניות), עצרנו בדרך לקנות גלידה, הצטלמנו ונהננו מאוד! ללא ספק מקום זה יזכר כאחד המקומות המוצלחים ביותר בטיול.
חיטהורן
היום הרביעי: יום ה 25.7.2013
השכמנו קום ונסענו לפארק וואליבי, בזכות הרכב המסחרי הופננו לחנייה בשורה הראשונה בחניון.
קנינו כרטיסים, שילמנו חניה ונכנסנו לפארק המדהים.
נהננו מכל רכבות ההרים ומשאר המתקנים, היה יום מוצלח ביותר! הרגשנו שקיבלנו תמורה מלאה לכספנו.
היום החמישי: יום ו 26.7.2013
ביום זה ארזנו את המזוודות (מחליפים מקום לינה) ונסענו ליום מוזיאונים בהאג וליידן.
התחלנו במוזיאון גוף האדם המופלא, קורפוס http://www.corpusexperience.nl ,יש להזמין מקום באתר,
קיבלנו אוזניות ודרכן שמענו הסברים באנגלית, עלינו במדרגות הנעות אל הברכיים, משם עלינו דרך מערכת הרבייה, מערכת העיכול ומערכת הנשימה, דרכנו על הלשון, הבטנו על השיניים, הגענו אל הלב ובסוף הדרך אל המוח. את הדרך חזרה למטה עשינו דרך התצוגה האינטראקטיבית וקינחנו בקניית מזכרות בחנות המוזיאון, עצמות, עיניים ומחק בצורת מוח.
משם המשכנו להאג, היה קשה מאוד למצוא חניה וקשה עוד יותר להפעיל את המדחן, אבל לאחר שעברנו משוכה זו גילינו עיר יפהפיה, נהננו לטייל בה וכן מהמוזיאונים שבה.
צעדנו לעבר מוזיאון אשר, בו מוצגות עבודותיו המיוחדות של האומן, נההנו מהאשליות האופטיות המוצגות דרך המיצגים, הפסלים והציורים.
משם המשכנו לעבר פנורמת מסדך. תהינו אם מוצדק לשלם סכום גדול כל כך עבור צפיה בתמונה אחת, לבסוף החלטנו שכן. שילמנו וביקשנו בקופה הסבר בעברית, הקופאי הכניס דיסק בעברית למערכת ואנו עלינו לצפות בתמונה הפנורמית, המדהימה! טוב שלא ויתרנו, אין ספק כי התמונה הפנורמית של הטיילת בסכיוונינגן נחרטה בזכרונינו.
המשכנו למקום הלינה, חוות התפוח, הממוקמת בכפר קטן על יד העיר גאודה, המקום מומלץ מאוד מאוד!
הדירה גדולה, מרווחת וחדישה, מטבח מאובזר, סופר מרקט ומאפייה במרחק של שלוש דקות, תמורת 5 יורו, בעלת הבית גם כיבסה עבורי. בדירה סלון גדול, שני חדרי מקלחת ושירותים, חצר עם המון חיות חווה ועוד.
http://www.groenehartlogies.nl/en/accommodation/de-appelgaard
היום השישי: יום שבת 27.7.2013
התחזית צפתה גשם החל משעה 13:00 ולכן החלטנו לנצל את הבוקר לצורך רכיבה באופניים בפארק הלאומי הוחה ולואה ואילו לנסוע אחה"צ, בעת הגשמים, לפארק המים המקורה דאונרל.
הגענו להוחה ולואה, בשמחה רבה עלינו על האופניים, קיבלנו החלטה שגויה לא להעמיס על התיקים את מעילי הגשם והמטריות, ויצאנו לדרך.
הוחה
לאחר כחצי שעה התחילה סופה שלוותה ברוח חזקה ובממטרים כבדים וכך מצאנו את עצמינו באמצע היער, עם בגדים קצרים, על אופניים, רטובים עד לשד עצמותינו. נאלצנו לרכב חזרה אל מרכז המבקרים, הגענו לשם ספוגים במים ורועדים מקור, הוצאנו את התרמוס, שקיות המרק והכוסות החד פעמיות שהבאנו מהבית והתחממנו מעט.
את החוויה הזו לא נשכח לעולם.
את הביקור סיימנו מוקדם מהצפוי, חזרנו לחדר לנוח ובשעה 18:00(רק אז אפשרית הכניסה לפארק המים ללא כניסה לפארק השעשועים) יצאנו לכיוון פארק המים המדובר.
פארק המים דאונרל, הינו מתקן בתוך פארק שעשועים ומתחם קמפינג גדול.
לאחר שצעדנו מרחק גדול מהחניון, הגענו אל פארק המים ונעמדנו בתור הארוך לכניסה, בתור עמדו משפחות עמוסות ילדים המצויידות בקופונים, כנראה משפחות שהתארחו בקמפינג במקום. החלטנו לוותר על העמידה הממושכת בתור, שכן היא תגרור אחריה עמידה ממושכת בתורים למגלשות.
כדי להציל את היום נסענו לטיילת סכיוונינגן.
צעדנו לעבר המיני גולף הזוהר בחושך (הנמצא בתוך מרכז הקניות שעל הטיילת), חוויה מומלצת לחובבי מיני גולף שכמותינו אחר כך טיילנו בין החנויות, נזכרנו בתמונה בפנורמת מסדך, אכלנו ארוחת ערב במסעדה וקינחנו בגלידה על הטיילת. היה כיף!
היום השביעי: יום ראשון 28.7.2013
השארנו את הביקור בערים הגדולות (אמסטרדם ובריסל) לימי שבת או א', כדי להמנע מצפיפות גדולה ברחובות ובתחבורה הציבורית, החלטה שברכנו עליה.
השכמנו קום ויצאנו לעבר אמסטרדם, הגענו לחניון האצטדיון האולימפי, חנינו בחנה וסע (p&r), שילמנו 8 יורו, קיבלנו חמישה כרטיסים לטראם ונסענו לכיכר דאם (טראם 16 או 24).
רכשנו דרך האינטרנט כרטיסים משולבים למדאם טוסו ולמרתף העינויים וכן כרטיסים לבית אנה פרנק, כך בעודנו צופים בתורים הארוכים (מאוד!), עקפנו באופן חוקי את כולם ונכנסנו ללא תור.
רצינו להתחיל את היום במוזיאון מדאם טוסו, אך נאמר לנו שמאחר והזמנו את הכרטיסים דרך האתר של מרתף העינויים עלינו להתחיל את הביקור שם.
צעדנו מרחק קצר אל מרתף העינויים (הצינוק של אמסטרדם) , הצטלמנו עם אביזרים שונים (וכן עם איברים שונים) והתחלנו את הסיור המפחיד, כבר לאחר התחנה הראשונה הילדים פחדו מאוד ונאלצנו לעזוב את המקום. לדבריי השחקנית, זה קורה הרבה. הביקור נראה לי משעשע מאוד, אך אינו מומלץ עם ילדים.
משם חזרנו למדאם טוסו, הצטלמנו, נהננו וחיכינו לאזור הפיראטים, עליו כתוב במדריך. אך מסתבר כי כבר לפני שנתיים סגרו את חלק זה של המוזיאון.
לאחר הביקור, לקחנו טראם עד לכיכר ליידספליין ומשם צעדנו לעבר פונדלפארק. רצינו לשכור אופניים, אך לא נשארו במק-בייק אופניים לילדים, לא נורא. המשכנו ברגל.
אמסטרדם
לאחר אתנחתא ארוכה בפארק צענו ברגל אל בית אנה פרנק, בדרך ראינו חנות להשכרת אופניים, בה ניתן לשכור אופניים מכל הסוגים ליום שלם, במחיר שבמק-בייק שוכרים לשלוש שעות. מחיר השכרת אופניים רגילים ליום שלם 11 יורו. עבור הגולשים אני כותבת את האתר של החנות: http://www.dutchbikeamsterdam.nl
אני ממליצה להגיע מהבוקר עם הטראם לחנות זו, לשכור אופניים ואיתם להגיע לכל האתרים בהם אתם מעוניינים לבקר באמסטרדם.
הגענו אל בית אנה פרנק, עקפנו את התור, צלצלנו בפעמון הנמצא סמוך לדלת הנמצאת משמאל לדלת הראשית, קיבלנו דפי הסבר בעברית, למדנו, התרגשנו ונהננו מהביקור, כמובן שקינחנו בקניית הספר "יומנה של אנה פרנק", הנמכר בחנות שבמקום בכל השפות.
המלצות ותובנות בעקבות הביקור באמסטרדם
1.להחנות את הרכב בחניון Pַ&R של האצטדיון האולימפי, הקרוב ביותר אל העיר.
2.כרטיסים לטראם אינם זולים, 2.8 יורו לנסיעה, את הכרטיסים ניתן לרכוש בשתי דרכים:
*בטראם עצמו- מקבלים כרטיס התקף לשעה אחת, בה ניתן להחליף רכבות שונות.
*בחנויות כרטיסים הפזורות בכל כיכר ניתן לרכוש כרטיס יומי.
3.כדאי להתחיל את הביקור באמסטרדם בהשכרת אופניים ליום שלם.
4.הזמנת כרטיסים דרך האינטרנט חוסכת המון זמן וגם מעט כסף.
היום השמיני: יום שני 29.7.2013
מזג האוויר הכתיב לנו תוכנית נסיעה קצת משונה. פתחנו את היום בביקור במוזיאון הפתוח הסמוך לגאודה, הארכיאון, משם נסענו לזאנסה סחנס ומשם למדורדם.
הארכיאון- ציפינו לבלות במקום כשעתיים, אך מרוב הנאה נשארנו קרוב לארבע שעות. אם ילדיכם צעירים יותר ביקור במקום יכול להמשך גם יום שלם, ובנוסף לכל ההתנסויות תוכלו לצפות גם במופע ציפורי הטרף ובמופע הגלדיאטורים (אותו פיספסנו), יש להתעדכן בשעות המופעים דרך האתר.
הילדים חתרו בסירות קנו, אפו לחם מעל מדורה באזור האדם הקדמון, הכינו עבודות שונות באזור האמפריה הרומית ונלחמו כאבירים באזור ימי הביניים, בנוסף כתבו עם נוצה ודיו, שיחקו במשחקים עתיקים, ועוד ועוד.
ארכאוןארכאון2

זאנסה סחנס- המקום יפה ותיירותי עד מאוד. הצטלמנו עם תחנות הרוח, נהננו מאוד לצפות בהכנת קבקבי העץ אך הריח הנוראי (אומרים שהוא מגיע ממפעל השוקולד הסמוך) לא איפשר לנו להמשיך לטייל במקום ולאחר ביקור קצר עזבנו.
זאנסה
מדורדם- המקום פתוח עד 22:00 בלילה ולכן אם הזמנתם כרטיסים דרך האתר, אין בעיה להגיע בערב לאחר מועד סגירת הקופות. בפארק מיניאטורות וכן הפעלות נוספות. עברנו בין המיניאטורות, הילדים נהנו למלא את הסכרים במים, לסתום את הדליפות של הולנד, לרכוש פרחים בבורסה ולהעביר את המכולות אל הספינות.
סיימנו יום מלא פעילות עייפים אך מרוצים.
במקור, תכננו לסיים את היום בטיילת סכיוונינגן הסמוכה לאתר זה, אך מאחר וכבר ביקנו בה, חזרנו אל הדירה.
היום התשיעי: יום שלישי 30.7.2013
השקמנו מוקדם ויצאנו לעבר פארק אפטלינג הידוע.
לשמחתינו לא נאלצנו להמתין לתור בקופה (רכשנו כרטיסים דרך האינטרנט) וכן הפנו אותנו לחניה בשורה הראשונה בחניון (בגלל הרכב המסחרי.(
התחזית צפתה גשמים החל משעה 16:00, לכן הצטיידנו במעילי גשם ומטריות, שהוכיחו עצמם מועילים ביותר בהמשך היום.
כבוגרי פארקים גדולים כמו פארק אירופה, יורודיסני ופארק וואליבי חששנו שנתאכזב, אך פארק אפטלינג התגלה כפארק מהנה ביותר, מתאים לכל המשפחה, בו לא נאלצנו להתפצל כלל, הילדים אמרו שאין ספק כי זהו הפארק ממנו נהנו הכי הרבה בטיול הנוכחי.
היום העשירי: יום רביעי 31.7.2013
עזבנו את הולנד לכיוון בלגיה. נסענו כשעה וחצי עד למוזיאון המדע הידוע, הטכנופוליס, בעיר מיכלין.
זהו ללא ספק מוזיאון המדע המוצלח ביותר בו ביקרנו אי פעם.

המוזיאון מכיל אוסף עצום של מיצגים מדעיים אינטראקטיביים, מותר לגעת בהכל ואפשר כמה פעמים שרוצים.
הילדים רכבו עם אופניים על חבל, הטיסו מטוס בעזרת סימולטור, נכנסו לתוך בועת סבון ענקית, העיפו בלון פורח, הסריטו סרט קצר, שיחקו עם רובוט 4 בשורה, הרימו מכונית בעזרת חבל ועוד ועוד.
אכלנו צהרים במסעדה הנמצאת במקום (סוף סוף אוכל אמיתי: עוף, אורז, תפוחי אדמה), המשכנו להתנסות, ללמוד וליהנות ולאחר כארבע שעות המשכנו בנסיעה עוד שעה וחצי עד העיר Ath, בה שכרנו וילה.
הגענו לוילה גדולה, כולה שלנו, מאובזרת לחלוטין, מרחק קצר מאוד מסופר מרקט וממרכז העיר, אך יחד איתנו הגיע גם גל החום, היתושים ומיליוני ברחשים קטנטנים.
לא היו בוילה מזגנים, מאווררים או מכשירים נגד יתושים ואפילו לא רשתות על החלונות, כך שהיה חם מאוד ולא יכולנו לאוורר את החדרים, היה קשה אך שרדנו.
דוא"ל של בעלת הבית, הלן יעקובוביץ' [email protected]
היום האחד עשר: יום חמישי 1.8.2013
התחזית צפתה חום כבד, לכן החלטנו שבשעות הבוקר, בהן עומס החום אינו כבד, נטייל בגן החיות פארק פרדיסיו ואילו את שעות הצהרים ואחה"צ החמות נבלה בפארק המים אקוואליבי.
פארק פרדיסיו- התרגום של פארק פרדיסיו הוא גן עדן, ואכן המקום נראה כמו גן עדן שבמקרה פזורים בו גם בעלי חיים. זהו גן החיות היפה ביותר שראינו אי פעם, הוא מחולק לאזורים שונים ובכל אחד מהם תפאורה, מוסיקה ובעלי חיים אופייניים. במקום גם גני שעשועים מדהימים, גשר חבלים ארוך מאוד, המחבר בין האזורים השונים בפארק, פינת ליטוף לג'ירפות, פארק קופים קטן (כדאי להצטייד בגבינה או חטיפים כדי שהקופים יטפסו עליכם) ועוד הרבה חוויות שונות. מומלץ בחום!!!
פרדיסיו
פארק המים אקווה וואליבי- בפארק בילינו שלוש שעות (עד לסגירה) בהן לא אכלנו, לא שתינו ולא נחנו לרגע. גלשנו וגלשנו במשך שלוש השעות שעמדו לרשותינו, היה כיף! שימו לב שחייבים להגיע עם בגדי ים צמודים לגברים, בדקו אותנו בקופה.
היום השנים עשר: יום שישי 2.8.2013
שוב שרב כבד, 34 מעלות, החלטנו לקום מוקדם בבוקר ולנסוע לראפטינג בארדנים.
נסענו לאינסרם, ל"הרפתקאות בדינאן", כדי ליהנות מראפטינג בנהר lesse בארדנים של בלגיה.
ניסינו לרכוש בקופה כרטיס משולב לראפטינג וגם לפארק החבלים, אך נאמר לנו כי כל האטרקציות, פרט לראפטינג, מלאות להיום, יש להזמין מקומות מראש.
שילמנו על המסלול הקצר, נסענו באוטובוס דחוס עד לנקודת ההתחלה, קיבלנו שני קיאקים (אחד זוגי והשני לשלשה אנשים) והתחלנו לחתור. המסלול הקצר ארך ארבע שעות, בהן חתרנו וחתרנו וחתרנו. ניתן לעצור בצידי הדרך, לקנות גלידה או המבורגר, לערוך פיקניק או סתם לשחות בנהר.
בדרך עוברים מספר מפלים וכן תחנה בה מצלמים אתכם, כמובן שקנינו תמונות למזכרת.
דינאן

לאחר הראפטינג המשכנו לעיר דינאן. על פי התכנון המקורי, היינו אמורים לבקר במצודה היפה, אך החום הכבד גרם לנו לוותר על הביקור, במקומו הסתובבנו בעיר בה נולד אדולף סאקס, ממציא הסקסופון (זו הסיבה שאת העיר מקשטים סקסופונים מכל הצורות והסוגים).
הצטלמנו עם הסקסופונים הססגוניים, אכלנו ארוחת צהרים טעימה על שפת הנהר ונהננו.
דינאן

היום השלשה עשר: יום שבת 3.8.2013
החלטנו להגיע היום למעלית הסירות ואחריה לנסוע לבריסל, אך התברר כי מעלית הסירות פתוחה לקהל מבקרים, שאינם בקבוצה מאורגנת, רק בימי א' ורק בשעות 12, 13, 16, או 17. אנו נאלץ לוותר על חוויה זו.
מאוכזבים מעט יצאנו לעיר בריסל. החנינו קרוב מאוד לכיכר הגדולה, יצאנו לטייל ברגל לכיוון המניקן פיס. הצטלמנו, רכשנו מזכרות בחנויות הרבות המצויות במדרחוב, זללנו וופל בלגי ונהנינו.
הכיכר הגדולה יפהפיה והמצלמה לא הצליחה להעביר את היופי של הכיכר האירופאית הזו.
משם המשכנו למוזיאון לכלים מוסיקליים, מוזיאון נחמד ביותר, המכיל אוסף מרשים מאוד של כלי נגינה מכל העולם. כל אחד מאתנו קיבל משדר, וכאשר התקרבנו לכלי נגינה, הוא החל להשמיע את צלילי הכלי. בחנות המוזיאון הצטיידו הילדים בכלי כתיבה בצורת כלי נגינה ותווים.
חזרנו לרכב ונסענו להתרשם מקריית המוזיאונים ומשער הניצחון (לא נכנסו לאף מוזיאון במקום), משם המשכנו לברופארק, הצטלמנו עם האטומיום היפהפה (אחר כך חזרנו להצטלם איתו גם בחושך, זוהר ומנצנץ) ונכנסנו לפארק המים אושיד Ocead.
בפארק המים אושיד מתחם חיצוני ומתחם פנימי, בכל אחד מהם מגוון מגלשות, בנוסף יש בריכת גלים שווה ביותר, בה כל חצי שעה עגולה יש גלים וכל שעה עגולה יש סופה: זרנוקי מים ובריכת גלים יוצרים את הרושם שנקלעתם לסופה אמיתית בים, גלשנו ונהננו עד סגירת המקום (כמעט 4 שעות), היציאה מהפארק מובילה לאיזור בילויים, בו מסעדות מכל הסוגים וכן גן שעשועים קטן. אכלנו ארוחת ערב וחזרנו לרכב, הצטלמנו שוב עם האטומיום הזוהר וחזרנו למקום הלינה.
הילדים סיכמו כי היום בבריסל היה היום המוצלח ביותר בטיול.
בריסלאטומיום

היום הארבעה עשר: יום ראשון 4.8.2013
על מנת לנצל את היום האחרון החלטנו להשכים קום (הכוונה לשעה שש בבוקר!) לארוז את המזוודות ולנסוע למערת האן סור לס. הצלחנו להגיע לרכבת של שעה 10:00 (כל חצי שעה עגולה יוצאת רכבת), נסענו בה עד פתח המערה, לבשנו את הבגדים החמים שהבאנו מהבית לצורך הביקור במערה, ביקשנו וגם קיבלנו דפי הסבר בעברית והתחלנו את הסיור. המערה גדולה ועמוקה מאוד, הרגשנו כמו במסע אל תוך בטן האדמה. הסיור נחמד, לא מעייף ומתאים בהחלט לכל המשפחה, המדריך חילק את הקבוצה לדוברי צרפתית ולדוברי פלמית, ובכל אחת משבע התחנות עצר והסביר בשתי השפות, כמו כן הורה לנו לקרוא את ההסבר בעברית. למזלנו, בסופ"ש בו ביקרנו במערה התקיים הפנינג פרהיסטורי ולכן נהנינו משחקנים פרהיסטוריים לאורך המסלול. המדריך של יונית אבני הטעה אותנו שוב, שכן ציפינו לתחנה האחרונה, שיט במערה, אך מסתבר שהוא כבר לא מתקיים.
מערה
הצטערנו שלא נשאר לנו מספיק זמן להישאר לספארי במקום, הוא נראה נחמד מאוד, תכנית זו מתאימה ליום מלא בטיול ולא לחצי יום, שעמד לרשותנו.
הביקור כולו הסתיים מוקדם מהצפוי (אולי מאחר והקבוצה הראשונה של 10:00 בבוקר הייתה קטנה) ולאחר שעתיים חזרנו לרכב. כך הספקנו להגיע לשוק יום א' בלייז'. שוק הפשפשים העצום, הממוקם לאורך הנהר, נסגר בשעה 14:30 ולכן הספקנו להסתובב בו מעט, אכלנו עוף בגריל, רכשנו מעט מזכרות ונסענו כשעה וחצי אל שדה התעופה בקלן.
שוק יום אשוק 2
איזה כיף היה, מקווה שעוד נחזור לטיול עם הילדים באירופה.

לאחר הטיול ערכתי סרט קצר, בו ניתן לראות את האתרים בהם ביקרנו. http://youtu.be/ZWDo1R97UF0

מסקנות והמלצות
*אריזה לחו"ל חשובה מאוד להצלחת הטיול, הקדישו המון זמן ומחשבה. אל תשכחו לארוז תכשירים נגד יתושים, דיסקים של מוסיקה לנסיעות ברכב, בגדי ים צמודים לבנים, מגבות ומשקפות, סלים רב פעמיים לקניות בסופר, תרמוס עם כפות חד פעמיות וכוסות חד פעמיות, מטריות ומעילי גשם, צידנית רכה (אליה תכניסו כל יום פירות ושתיה קרה), אוכל: פתיתים, מנות חמות, מרקים בשקית, חטיפים.
*הזמנת כרטיסים דרך האינטרנט חוסכת המון זמן וגם כסף, כדאי מאוד אך לא לאתרים שאינם חובה, שכן ישנם אתרים שוויתרנו עליהם בטיול (כמו הדולפינריום או פארק המים דאונרל).
*האוכל במסעדות בהולנד לא טעים ומאוד מאוד יקר, אנחנו הצטיידנו בסופר מרקט, הבאנו איתנו שתיה קרה למשך כל היום (לא קנינו בפארקים כלל), קנינו חזה עוף והמבורגרים אותם טיגנו כל ערב בדירה.
*מקומות לינה: הזמינו מקום לינה לימי ד'-ו' שאינו מרוחק מידי משוקי הגבינות, בצפון מערב הולנד, בנוסף מקום לינה דרומית לאמסטרדם, שני המקומות בהם אנו התארחנו מומלצים. בבלגיה קשה מאוד להזמין מקום לינה שאינו לשבוע שבין יום ב ליום א שאחריו, אנחנו התארחנו 4 לילות ושילמנו על שבוע שלם. כדאי מאוד להקדיש יומיים- שלשה לפחות לארדנים.
*במטוס ערכתי משוב קצר לילדים, הם היו צריכים לדרג את האתרים:
לא לוותר: וולנדם, חיטהורן, וואליבי הולנד, מוזיאון גוף האדם, פנורמת מסדך, מיני גולף זוהר בחושך, פארק המים אושיד ופארק המים אקווה וואליבי, אפטלינג, וונדל פארק עם אופניים, בית אנה פרנק, ארכאון, טכנופוליס, פארק פרדיסיו, טיול בבריסל.
נחמד מאוד: מדורדם,, שמורת אקומורה, מוזיאון אשר, הוחה ולואה, סכיוונינגן, ראפטינג בארדנים, דינאן, מדאם טוסו, זאנסה סחנס, מערת האן סור לס, מוזיאון לכלים מוסיקליים.
נחמד, לא חובה: פארק הסרטים, שוק הגבינות, שוק יום א' בלייז'.
מיותר: אין אתר כזה.