הרי האטלס מכסים שטח גדול במרכז מרוקו והאפשרויות לטרקים רבות מאוד. אתרכז בשני אזורים בהם טרקתי קצרות באביב 2014: טובקל tobkal, הפסגה הגבוהה באטלס (4167 מ'), ומגון m`goun, הפסגה השנייה בגובהה (4068 מ').

עונות: אפשר לטרק באזורים הללו כל השנה. בחורף (דצמבר-מרץ) קר מאוד, הפסגות והפאסים הגבוהים מכוסים שלג, ונדרש ציוד מתאים (קרמפונים וגרזני קרח) כדי לטפס עליהם. באביב (אפריל-מאי) ירוק, עתיר מים ונעים (עדיין קר בלילות), עיתוי פתיחת הפסגות והפאסים הגבוהים להליכה ללא ציוד מיוחד ולפרדות משתנה משנה לשנה. ב- 2014 השביל לפסגת המגון נפתח באמצע אפריל ולפסגת הטובקאל בתחילת מאי, אלה מועדים מוקדמים יחסית לשנים קודמות. בקיץ נעים בפסגות ובפאסים אבל חם מאוד בחלקים היותר נמוכים של המסלולים. בסתיו נעים, הפירות בבוסתני הכפרים מבשילים. בכל עונה יכולה לצוץ סופת גשמים ואף שלגים.

מידע ומפות: קיימים כמה ספרים ייעודיים לטרקים באזור (אני לא ממליץ על הספר בו השתמשתי – trekking in the Moroccan atlas של trailblazer), וכן מידע רב באינטרנט. אפשר לעתים למצוא במרוקו, במרקש או בעיירות מהן יוצאים לטרקים, מפות טופוגרפיות 1:100,000 בהוצאת משרד המיפוי המרוקני, ולאזור הטובקאל גם מפות 1:50,000, אבל אם אתם רוצים ללכת על בטוח עדיף להזמין מראש מאתרי אינטרנט אירופיים.

מדריכים ופרדות: בעיירות/כפרים הסמוכים לנקודות ההתחלה של הטרקים ניתן בדרך כלל לשכור מדריכים (300 דירהאם ליום ויותר, תלוי בכישורי המדריך. כשמונה דירהאם לדולר ב- 2014), אם כי קשה למצוא מדריכים דוברי אנגלית (כולם דוברי צרפתית). במסלולים הפופולאריים השבילים מאוד ברורים וניתן להסתדר ללא מדריך, אבל בטרקים נידחים השבילים פחות ברורים וקשה יותר למצוא מידע מפורט. רוב השבילים מותאמים לפרדות (כ- 100-150 דירהאם לפרדה+מנהג ליום, פרדה יכולה לשאת ציוד של שניים-שלושה מטיילים). אבל כאשר יש שלג על השביל, אפילו בקטע קצר, אי אפשר להשתמש בפרדות, במצב כזה אם צריך אפשר לשכור סבלים (יכולים לשאת עד 15 ק"ג).

לינה, אוכל ומים: בחלק מהמסלולים ניתן ללון ולאכול בכפרי הברברים, בבתי הארחה פשוטים הנקראים gite, העלות באביב 2014 עמדה על כ- 125-150 דירהאם ללינה+ארוחות ערב ובוקר. בדרך כלל יש מקלחת חמה בתשלום קטן נוסף. התושבים נחמדים ביותר, ונחמד להסתובב בכפרים והשדות מסביב. הכפרים מוגבלים לגבהים של עד כ- 2000 מ' בערך. בקרבת הפסגות הגבוהות, שהן יעדים פופולאריים מאוד, יש בקתות בסגנון אירופי שגם בהן ניתן ללון (בצפיפות בעונות הבוערות) ולאכול, במחירים מעט גבוהים יותר (כ- 200 דירהאם ללילה כולל ארוחות). באזורים נידחים יותר צריך אוהלים (בדרך כלל ניתן לשכור בעיירות המוצא הגדולות יותר), לפעמים אפשר לחסות בבקתות רועים/חקלאי קיץ שנקראות azib במפות. כן צריך לסחוב אוכל ואמצעי בישול (קחו בחשבון שלא ניתן להשיג במרוקו בלוני גאז מתברגים סטנדרטיים). שק שינה מומלץ להביא בכל מקרה. מקורות המיים מרוחקים זה מזה, במיוחד בקיץ ובסתיו, ורצוי מאוד להשתמש בטבליות לטיהור (חלק מהמקורות נגועים בג'יארדיה).

מסלולים באזור טובקאל: נקודת ההתחלה הנוחה ביותר היא אמליל imlil, עיירה עתירת מלונות, בתי הארחה ומסעדות במרחק של כשעה-שעתיים נסיעה דרומה ממרקש (ניתן להגיע בקלות בתחבורה ציבורית), ובגובה של כ- 1750 מ'.

אם רוצים רק לסמן ווי על כיבוש הפסגה הגבוהה בצפון אפריקה, עולים בשביל ברור ונוח אבל לא יפה במיוחד לבקתת הטובקאל (3200 מ', אפשר ללון ולאכול), דרך הכפר הגדול ארומד ואתר העלייה לרגל סידי שמארוש (יש מסעדות). למחרת השכם בבוקר עולים לפסגה (4167 מ') בשביל תלול ומרובה דרדרת אבל לא קשה (אלא אם יש שלג, או שרגישים לגובה), נהנים מהנוף הפנורמי אם מזג האוויר מאפשר, ויורדים באותו יום חזרה לאמליל דרך הבקתה בשביל בו עלינו, סך הכל יומיים (עם עלייה וירידה של 2400 מ'...). קחו בחשבון שהמסלול הזה מתויר מאוד, כולל גם קבוצות מאורגנות גדולות מאירופה.

אם רוצים לגוון ולהאריך מעט את מסלול העלייה לפסגה, וגם להתחמק מכדרי התיירים, ניתן להמשיך מבקתת טובקל מערבה, דרך אחד משלושה פאסים גבוהים (בדרך כלל המסלול הזה פתוח להליכה רגילה רק בקיץ), ואז דרומה לבקתת tazaghart. למחרת אפשר לחזור לאמליל דרך הכפר טיזי אוסם. סך הכל שלושה-ארבעה ימים (עדיף להתחיל מטיזי אוסם ולעלות לפסגת הטובקל ביום האחרון).

מסלול מקיף טובקאל – מבקתת טובקאל ממשיכים לדרום מזרח לפאס טיזי אונומס tizi n`ouanoums (3700 מ'. העלייה לפאס בדרך כלל סגורה לפרדות עד מאוחר יחסית בעונה), ממנו יורדים לאגם ד'איפני lac d`ifni (2300), ובהמשך, דרך מספר כפרים קטנים לכפר הגדול אמסוזרט amsouzart (1700) שם אפשר לישון ולאכול (וגם להצטייד באוכל בסיסי). היום הזה ארוך וקשה וניתן לפצלו לשניים, אם לנים באזיב שליד האגם (מאוישים החל ממאי, שאז אפשר גם לקבל אוכל). הכפרים בעמקים שסביב אמסוזרט נידחים ויפים, וכדאי מאוד לדעתי להקדיש יום לשיטוט נינוח בהם. אם התעייפתם, אמסוזרט מקושר בכביש ובתחבורה ציבורית לעיר הדרומית וארזאזאת או חזרה למרקש, אבל ההמשך הקלאסי הוא המשך ברגל צפונה וחזרה לאמליל. האפשרות הקצרה היא מהכפר טיסלדיי tisaldai (2100), בקצה דרך ג'יפים כשישה ק"מ מאמסוזרט (ניתן לישון ולאכול בבתי משפחות מקומיות), דרך פאס גבוה ויפה נופים tizi n`tarharate (3700) לשאמארוש ולאמליל (יום ארוך וקשה – עולים 1600 מ' ויורדים 2000). האפשרות הארוכה היא לעלות מאמסוזרט דרך פאס tizi n`ououraine (3100) לאזיב ליקמט, אוסף של בקתות המאוישות בקיץ (החל ממאי) בלב עמק עם טרסות יפות, ולמחרת לעלות לפאס tizi likemt (3550) ולרדת בדרדרת אינסופית לכפר טצ'דירט tachedirt (2300). הכפר היפה הזה מקושר בדרך סלולה לאמליל, אבל ניתן כמובן גם להשלים את הקפת הטובקאל ברגל. סך הכל נדרשים להקפת הטובקאל 4-7 ימים, כתלות במסלול שבוחרים. בתמונה - נוף מושלג מפאס אונומס.

כפר ברברי ליד אמסוזרט.

מהכפר טצ'דירט ניתן ללכת צפונה מזרחה לכפר סתי פטמה setti fatma, עם לינת לילה בכפר טימיצ'י. כך מתאפשר טרק כפרים קל יחסית (אבל לא מעגלי) שמשכו שלושה ימים מאמליל לסתי פטמה, ממנו ניתן לחזור למרקש בתחבורה ציבורית.

מסלולים באזור המגון m`goun: בהשוואה לטובקאל, אזור המגון נרחב יותר, נידח יותר ומתוייר פחות. נקודת הגישה הנוחה ביותר היא הכפר הגדול טאבנט tabant (כ- 1900 מ') הנמצא מצפון לפסגת המגון בעמק יפהפה הנקרא איט בוגומז ait bouguemez. ניתן להגיע אליו ממרקש דרך העיירה אזילל azilal בחצי יום של נסיעות בתחבורה ציבורית או במונית. נקודות גישה נוספות יפורטו בהמשך.

אפשר לעלות לפסגה (4068 מ') בשלושה-ארבעה ימים, מהכפר אגוטי agouti (כמה ק"מ על הכביש ממערב לטבנט) דרך עמק וכפר ארוס arous, פאס טיזי טרקדיד, בקתת טרקדיד terkeditt (יום ארוך מאוד או יומיים נינוחים, ניתן ללון ולאכול). מהבקתה עולים לפסגה וחוזרים לבקתה (יום ארוך) ולמחרת חזרה לאגוטי.

מהפסגה אפשר לרדת קצת צפונה ולהמשיך מזרחה לראש עמק המגון ולכפר מראביטין (יומיים, בלילה הראשון ניתן ללון בבקתות רועים או בשטח). לכפר הזה ניתן להגיע ישירות מטאבנט דרך הפאס tizi n`ait imi ביום ארוך. מכאן ניתן לרדת לאורך נהר המגון מרובה הכפרים, כולל קטע קניוני מפורסם ויפהפה, לכפר bou tharar, מסלול הנמשך שלושה ימים (כלומר 4-7 ימים מטאבנט, תלוי אם עולים לפסגת המגון או הולכים ישירות למראביטין), ובמהלכו ניתן ללון ולאכול בכפרים. מ-בו טאראר אפשר לנסוע קצרות לעיירה קלעת מגונה הנמצאת על הכביש הראשי של הדרום N10.

מבקתת טרקדיד ניתן גם להמשיך מערבה לעמק טסאוט tessaout מרובה הכפרים, כולל הכפר מגדז megdez הנחשב על ידי כמה מכותבי המדריכים באזור ליפה באטלס, ולהגיע לבסוף לכביש חוצה האטלס R307 מדמנאט לווארזאזאת. מגדז נגיש גם ברכב מהכביש הזה. ניתן גם להגיע לעמק טסאוט ישירות מעמק איט בוגומז דרך הפאס היפה tizi n`rogoult.

מוקד יפהפה לטרקים ולטיולי יום באזור המגון הוא הכפר טע'יה taghia (1800 מ'). הכפר מוקף הצוקים האדירים הוא אתר עלייה לרגל למטפסי צוקים ולחובבי קניונינג, אבל הוא מוקף גם ברשת שבילים להולכי רגל. ניתן להגיע לכפר בכשלוש שעות של הליכה קלה מהעיירה היפה זאויית אנשל zaouiat ahansal, אליה מגיעים כבישים מאזילל ומטאבנט (בעיירה אפשר ללון ולאכול, וגם לשכור פרדות להליכה לטע'יה). בשל הטופוגרפיה המורכבת לא קל למצוא את השבילים באזור, ובחלקם גם כמה מעברים צרים מעל ולצד צוקים תהומות, לכן מומלץ בחום לקחת מדריך. יוסף רזקי מפעיל בית הארחה בכפר ויכול גם לספק מדריכים ופרדות. מספר הטלפון הנייד שלו 0668909843(212), ובבית 0523459608(212), מייל aujdade1966@yahoo.fr. מפה סכמטית של האזור:

טיולי יום-יומיים סביב הכפר: אפשרות ראשונה (יום ארוך וקשה) היא לעלות בשביל יפהפה שעוקף את החלק התחתון ועתיר המפלים של קניון הטע'יה, ועולה בתלילות מערבה וקצת צפונה לראש חומת המצוקים האדירה המשקיפה על הכפר ממערב (2900). מכאן נוף מרהיב לכפר ולצוקים וההרים המקיפים אותו, ולעמקים מצפון. מכאן יורד לכפר שביל, העובר תחילה בסדק צר ותלול (ח'ורמה בפי הבדואים שלנו) ואחר כך ממשיך בדרדרת תלולה. אפשרות שנייה (גם כן יום ארוך) היא לעלות באותו שביל העוקף את קניון הטע'יה התחתון, ולהמשיך דרומה לתוך החלק העליון והמדהים של קניון הטע'יה. ניתן לחזור באותה הדרך לכפר (אפשר לעלות עוד דרומה ולישון על הרמה, ומשם לחזור ביום הליכה נוסף לכפר דרך הירידה בח'ורמה, או להתחבר לטרקים ארוכים יותר). אפשרות שלישית היא לעלות לפסגת oujdad (2700), הצוק האדיר המאיים על הכפר מדרום, דרך נקיק ממזרח (משמאל) לפסגה. אפשרות רביעית היא לחזור מהכפר כמה ק"מ צפונה ולהיכנס מערבה לקניון הטאזארט tazaght האדיר. אם מסתפקים בטיול יום עולים בקניון המשני העולה דרומה מהקניון הראשי (את החלק התחתון התלול מידי להליכה של הקניון המשני עוקפים בשביל ממזרח לקניון), הולכים מעט על הרמה ויורדים דרך שביל הח'ורמה. המשך קניון טזארט עביר לכל אורכו, עם כמה מפלים שניתן לעקוף. ניתן לישון בראש הקניון ולמחרת לחזור דרך הרמה והח'ורמה לטע'יה. בתמונה - מבט לטע'יה והסביבה ממערב.

מראש קניון טאזארט ניתן גם להמשיך מערבה על הרמה, דרך פאס tizi yilaz לכפר zawyat oulmzi סמוך לכביש בקצה המזרחי של עמק איט בוגומז (יום ארוך), ומשם ביום נוסף או ברכב לטאבנט. מאותה נקודה בראש קניון טאזארט אפשר להמשיך דרומה לקניון imejdag ועימו להישפך לקניון המגון הנזכר לעיל (כמה ימים).

אפשרות אחרונה וחביבה מטע'יה היא לחצות את רכסי טימע'אזין timghazine שממזרח לכפר ולאחר יום וחצי של הליכה (ניתן לישון בבקתות רועים. אפשר אולי ביום אחד ארוך) להגיע לאוסיקיס, כפר יפה הסמוך לעיירה מסמריר msemrir שעל כביש חוצה האטלס R704 מאימלצ'יל לבומלן-דה-דאדס שבקצה קניון הדאדס. בתמונה - צבט דרומה מראש רכס טימע'אזין.

טרקים ארוכים יותר: אפשר לעבור בטע'יה כחלק מטרק ארוך יותר המחבר כמה מהאפשרויות שנזכרו למעלה, למשל מטאבנט דרך פסגת המגון לאוסיקיס. לכך נדרשים כעשרה ימים. אם זמנכם ומרצכם בידיכם, ניתן ללכת ברגל מהמגון לטובקאל, לכך נדרשים כשבועיים ויותר.

אזורי טרקים אחרים במרוקו: אזור האנטי אטלס, מדרום לטובקאל, שפסגתו הגבוהה ביותר היא ג'בל סירווה sirwa; איזור ג'בל סע'רו saghro מדרום למגון – מתאים לטרקים בשיא החורף (מאפריל ואילך חם מידי); הרי הריף בצפון מזרח המדינה.