חלק שפסחתי עליו קודם במכוון הוא מדבר סהרה .
המדבר החם הגדול ביותר בעולם. הסהרה משתרע על שטח של תשעה מיליון קמ"ר, לכל רוחבה של צפון אפריקה, מהים התיכון והרי האטלס בצפון
 עד קו רוחב ° 16 בדרום. בתחומו מצויות 11 מדינות. 
אוכלוסיית הסהרה מונה כ-2.5 מיליון אנשים, רובם ברברים כולל בני הטוארג וערבים.
 השאר בני שבטים קטנים יותר כדוגמת בני הבג'ה. חלקם נוודים וחלקם תושבי קבע בנאות מדבר. התלות במים קובעת מסלולים ומרכזי אוכלוסייה וגורמת למלחמות. 

השפה הנפוצה היא ערבית ובנוסף נעשה שימוש בשפות השבטים השונים. תוחלת החיים באזור הסהרה נחשבת לאחת הנמוכות בעולם. תוחלת חיים זו היא בת 38 עד 55 שנה נכון לשנת 2011.
 לחץ אוויר גבוה מונע זרימת רוח עם גשם. גם בחורף מונעים הרי האטלס כניסת רוח וגשמים. בשוליים הצפוניים יורדים כ-100 מ"מ גשמים, ובדרומיים – עד 250 מ"מ, החום גורם להתאיידות מהירה. במישורים שורר יובש כמעט מוחלט, החום גבוה ומגיע עד 45 מעלות צלזיוס בקיץ, ובלילה קריר ובמקומות גבוהים אף שוררת קרה. על פי ציורי קיר שנמצאו, מסיקים כי בעבר היה המדבר לח יותר וחיו בו חיות שזקוקות לעשב ומים על מנת להתקיים.

מדבר הסהרה עבר מחזורי שינוי אקלים קיצוניים בין מדבר לבין אזור אקלימי לח בהרבה . סוף הליך המדבור הנוכחי היה בסביבות שנת 4200 לפני הספירה. לפני הליך המדבור הייתה תקופה ארוכה של גשמי מונסון ולפניה היה שם אקלים לח ונוח וארץ של אגמים רבים. במקום נמצאו ונמצאים גם היום הרבה מאובנים. מעניין לקרוא כאן באתר אונסקו.
רוב המדינות החולקות את הסהרה הן מן המדינות העניות בעולם. אוכלוסייתן מתפרנסת ממרעה, מעט חקלאות בנאות המדבר ותעשייה קלה.
חשיבותו הכלכלית של הסהרה עלתה לאחר שנתגלו בו אוצרות טבע כמו נפט, גז טבעי, ברזל, נחושת, אורניום, ועוד.
 ישנם כאן בעלי חיים כמו הראם, כבשים, קיפודים,הירבוע והדורבן. בין העופות נמנים יען, כרון, שרקרק, עורב ועופות דורסים למיניהם. ארבה, טרמיטים וצרעות, וכן נחשים. רובם מסתפקי בלחות מהמזון הדל שהם מוצאים.


הצמחייה מעטה ורובה נמצאת לאורך אפיקי נחלים ונאות מדבר. הצומח הסתגל לתנאי היובש, ההתאיידות המהירה והמליחות. דוגמה השיטה והאשל.

 --
 

בגדי יומיום

 בארות המים בכל פינה

עוד באר מים

בדרך

גמלים במדבר

מאהל בדרך

על ההרים ברכות למלך

 ---

דקלים בדרך לקניון הטודרה נמצא כ- 14 ק"מ צפונית לטנע'יר, זו עירת כורים בקצהו של עמק ירוק, הכפרים הבנויים לבני בוץ והאזור מלא מטעי תמרים, האזור מוקף הרים חשופים וסדוקים בגובה של כ- 300 מטרים. בנקודה הצרה הוא מגיע לרוחב של 10 מטרים בסך הכל. במרכז העמק עובר נהר הטדרה. מימיו הצלולים מהווים מקור מים חיים לתושבים הברברים של האזור כולו. החלק המרשים ביותר הם 600 המטרים האחרונים בהם קירות המצוק זקופים ומיתמרים לגובה של 300 מ'. הקניון מוקף משני סוגי הרים, הרי האטלס והרי הטודרה.

 --


המראה מרהיב, בייחוד בשעות הבוקר כאשר קרני השמש חודרות אל תחתית הקניון ויוצרות מגוון של מראות וצבעים. אחה"צ נעשה כאן חשוך, במידה רבה, וקריר מאד. בחורף ובעת הפשרת השלגים קשה מאוד לחצות את הנהר. התעלה שעוברת דרך הרי האטלס הגבוהים יוצרת מראה מיוחד של קירות הסלע הענקיים בעלי צבעים שונים שיוצרים אפקט קסום. ונחשבים לאחד המראות יפים ביותר בעולם. בסופי השבוע וחגים,המקומיים יותר מתיירים מגיעים לפיקניק ליד הנהר.
 התושבים לבושים בבגדים צבעוניים בניגוד למקומות אחרים בהם הלבוש כהה. בולט כחול ולבוש צבעוני של הנשים.

בדרך לערוץ עולה הכביש לאורך האגף המערבי של palmery Todra, פיר אחרון, בו יש קרקע פורה. הערוץ עצמו משתרע למרגלות מצוקים בגובה 300 מטר ויותר.


על הקירות יצירות מקומיות ברבריות

לפני הקניון אנחנו עוצרים במסעדת לה פטיט גורג' במלון מקומי. הוגש לנו מכל טוב. בשעה 15:30 יצאנו להמשך הדרך.

המשך יבוא
חלק 1,חלק 2,חלק 3,חלק 4,חלק 5,חלק 6,חלק 7,חלק 8 א' ,חלק 8 ב',חלק 9,חלק 10,חלק 11,
חלק 11 א',חלק 12,חלק 13,חלק 14,חלק 15,חלק 16,חלק 17,חלק 18,חלק 19,חלק 20,חלק 21,חלק 22,חלק 23,