מרוקו היא מדינה מרתקת לטיול. יש בה נופים אנושיים מרתקים ומגוונים, קסבות (בתי עשירים וארמונות) יפהפיות, עיירות ושכונות בצבעי לבן וגווני כחול, מדבר הסהרה, שווקים ססגוניים , כפרי ברברים אוטנטיים וכמובן היסטוריה והווה של קהילות יהודיות, קברי צדיקים ובתי עלמין שהותירו אחריהם.

במאמר זה מתואר מסלול טיול שביצעתי בשנת 2007 , בקבוצה של כ 20 מטיילים. תוכן הטיול ומקומות הביקור רלבנטיים גם היום. מאמר זה נכתב בשלהי שנת 2019 ותוכנו עדכני לשנה זו. זאת, למעט שמות המלונות בהם לנו. בחירת מקומות הלינה צריך שתעשה מחדש, ע"י כל מתכנן טיול למדינה זו. באופן כללי לנו במלונות טובים ובמיקומים טובים, אם כי היו גם מספר אכזבות מעטות.

מספר הערות מקדימות:

  • חובה לטייל עם מדריך מקומי, לטעמי.

  • עצה לחובבי צילום- מרוקו היא יעד לצילום מרתק ומעניין. הצטיידו ביותר ממצלמה אחת למקרה של תקלה בציוד הצילום.

  • בתכנון הטיול כדאי להתחשב בימי שוק שבועיים המתקיימים במקומות שונים וראוי שהביקור בהם יתקיים, ביום כזה, אם אפשר.

  • מסלול הטיול המתואר כאן הוא למעמיקים ולמטיילים בראש צעיר. אלה המוכנים להמיר לעיתים נוחות בחוויה. ניתן לקצר הטיול ,כל אחד וטעמו. לטעמי, המסלול המוצע כאן הוא חוויתי ומרתק ולא הייתי מחליפו באחר. אפשר שהייתי מוסיף עוד זמן ביקור בשפשאוון ואולי בטנג'יר ובערים הספרדיות שבצפ' מע' מרוקו, לחוף הים התיכון.

שישה מקומות שאין להחמיץ

לטעמי, ביקור במרוקו חייב שיכלול ביקור במקומות הבאים, אותם אין להחמיץ :

  1. העיירה שפשאוון Chefchaouen בצפון מערב מרוקו.

  2. עיר הבירה רבט ושכונת קסבת עודאייה Oudaya, שבה.

  3. העיר העתיקה בפס Fes.

  4. כיכר ג'מע אל פנה Jemaa el-Fnaa והעיר העתיקה במרקש.

  5. דרך הקסבות באזור עמק הדאדס Dades וורזאזאת Ouarzazate.

  6. העיר העתיקה ונמל הדייג של עיר החוף אסווירה Essaouira.

תקציר תכנית הטיול

יום 1 : הגעה לקזבלנקה במרוקו

יום 2 : קזבלנקה - רבט

יום 3: רבאט – שפשוואן Chefchaouen

יום 4 : שפשוואן , ולוביס Volubilis, מקנס Meknes, פס Fes

יום 5 : פס Fes

יום 6 : מהאטלס התיכון למדבר סהרה

יום 7 : מדבר סהרה – טודרא Todra

יום 8: טודרא Todra Valley

יום 9 : עמק הדאדס Dades – וורזאזאת Ouarzazate

יום 10 : קסבת טלוואת Telouet Kasbah – וורזאזאת

יום 11 : טאלווין Taliouine - טרודנט Taroudant – הרי אנטי אטלס Anti Atlas Mountains

יום 12 : הרי אנטי אטלס – טפראות Tafraout

יום 13: הרי אנטי אטלס – טפראות Tafraout

יום 14 : ערי החוף אגדיר Agadir, אסווירה Essaouira

יום 15 : אסווירה Essaouira – מרקש Marrakesh

יום 16: טיול בהרי האטלס הגבוה ובכפרים ברברים באזור אימליל Imlil

יום 17: טיול בהרי האטלס הגבוה ובכפרים ברברים באזור אימליל Imlil

יום 18 : מרקש

יום 19 : מפלי אוזוד Ouzoud Falls

יום 20 : בני מלל – קזבלנקה-טיסה חזרה לישראל

פירוט מסלול הטיול

יום 1 : הגעה לקזבלנקה במרוקו

לינה בקזבלנקה.

Suisse Hotel, Boulevard de la Corniche Ain Diab, Casablanca

יום 2 : קזבלנקה - רבט Rabat

בבוקר סיור במסגד הגדול ע"ש חסן ה 2 בקזבלנקה. בהמשך, ביקור ברובע חובוס HUBUS. לאחריו נסיעה אל העיר רבט. רבט היא בירת מרוקו ומקום מושבו של המלך. ביקור ברחבת ארמון המלך, טיול בסמטאות קסבת עודאייה Oudaya היפה, השוכנת כמבצר לחוף האוקיינוס (בתים בשכונה זו צבועים בצבעי לבן ובגוונים של תכלת וכחול ולהם מראה יפהפה) . ביקור במוזוליאום על שם המלך מוחמד החמישי, וכן בטור חסן Hassan Tour, צריח מסגד העומד על תילו מאז המאה ה- 12.

יעד הביקור הראשון בקזבלנקה היה המסגד הגדול ע"ש המלך חסן השני. היה זה סיור מאלף במבנה מרשים. בתום הסיור במסגד נסענו לרובע חובוס הממוקם בקרבת ארמון המלך. הרובע נבנה בימי החסות הצרפתית כפתרון מגורים למהגרים הרבים שעברו מהכפר אל העיר. שוטטנו בסמטאות הרובע. בתום הסיור, שבנו לאוטובוס ויצאנו בדרך לרבט,

לאחר כשעה נסיעה מקזבלנקה ( 87 ק"מ) הגענו אל רבט.

את הסיור ברבט פתחנו בביקור ברחבה שלפני ארמון המלך Royal Palace of Rabat , המשכנו בביקור במאוזוליאום שנבנה עבור מוחמד החמישי ובו קבורים שני בניו ובהם חסן השני. כאן ראינו אדריכלות ואומנות עיטור ספרדית מורית אופיינית. באתרים אלה ניתן לראות את חיילי משמר המלך בבגדיהם הצבעוניים המרשימים. בקרבת מתחם הארמון התאפשר לבקר בגן הארמון.

ממסגד חסאן נסענו אל שכונת קסבת עודאייה Oudaya היפה. בקרנו בגלריה הממוקמת בשער הכניסה הראשי לקסבה. שוטטנו בסמטאות הצבעוניות אל מגדל הים הנשקף אל שפך הבורגרג.

לאחר ארוחת ערב בבית המלון, יצאנו לביקור בשוק הלילה המתקיים בסמטאות המדינה, וטיילנו בשדרה המרכזית בעיר החדשה של רבט.

לינה ברבט.

Bouregreg Hotel, Angle Avenue Hassan II et rue Nador, Rabat

בעיר העתיקה של רבאט. Rabat, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Rabat, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
ארמון המלך ברבאט. Rabat, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Rabat, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 3: רבט Rabat, שפשוואן Chefchaouen

בבוקר מומלץ ביקור במקום קינון ציפורים ברבט,הקרוי שלה Schellah. משם נסיעה צפונה אל עבר

וואזן OUEZANNE . יעדנו הוא קברו של אחד מחשובי הצדיקים היהודיים במרוקו רבי עמרם בן דיוואן (מצוי בכפר אג'אן AJAN ).

מוואזן ניסע לשפשוואן Chefchaouen . שפשוואן היא עיר ציורית שבתיה צבועים בלבן וכחול/תכלת, השוכנת בהרי הריף. השיטוט בסימטאותיה חוויתי והוא חגיגה לכל חובב צילום. לטעמי, אין להחמיץ ביקור בעיירה זו. הארכיטקטורה של העיר ואופן פריסתה בעמק יפהפיים.

בדרך לשפשוואן ביקרנו כאמור בקבר צדיק יהודי. ראוי להתעכב על ביקור זה. קברו של רבי עמרם בן דיוואן הקבור בכפר סמוך לעיר וואזאן Ouezzane.

באתר הקבר הזדמנה לנו חוויה מרגשת. פגשנו כאן משפחה יהודית מקזבלנקה, שעלתה לקברו של הצדיק. אבי המשפחה סיפר בהתרגשות רבה על נס שעשה הצדיק לאביו ומאז הוא ובני משפחתו מקפידים לעלות לקבר. הם הדליקו נרות, נשאו תפילה וכיבדו אותנו בעוגיות ותופינים, מצווה שיש לקיים בעת עלייה לרגל לקברו של צדיק.

שבנו לוואזאן, ראינו את המוני התושבים חוזרים מבילוי יום ראשון בחיק הטבע. דוכני הקרמיקה לאורך הדרך עוררו התפעלות. עצרנו ליד בית בד מסורתי ולמדנו מבעל הבית על תהליך הפקת השמן. לקראת ערב הגענו לשפשאוון. לאחר התמקמות במלון וארוחת ערב, שוטטנו בסמטאות המדינה של העיר.

לינה בשפשוואן, במיקום מצוין :

Parador Hotel , Place Al Mekhzen, Chefchaouen

שפשאוון. Chefchaouen. Photo: Amikam Shuv-Ami
שפשאוון. Chefchaouen. Photo: Amikam Shuv-Ami
שפשאוון. Chefchaouen. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchaouen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchaouen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchauoen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchaouen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchaouen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchaouen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Chefchaouen,Morocco. Photo: Amikam shuv-ami
Chefchaouen, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 4 : שפשוואן , ולוביס Volubilis, מקנס Meknes, פס Fes

בבוקר מומלץ לעלות לתצפית על העיר ממלון אטלס הגבוה וממנה להמשיך בסיור רגלי בסימטאות שפשוואן Chefchaouen היפהפיות עד למרכז העיר העתיקה.

עם בוקר עלינו בליווי מדריך מקומי, לתצפית על שפשוואן מבית מלון, הממוקם במעלה ההר. לאחר תצפית והסבר התחלנו לרדת ברגל אל חומות המדינה (העיר העתיקה). תחילה נכנסנו אל אחת השכונות שנבנתה מחוץ למדינה, ובקרנו בפאראן (מאפיה מקומית). לאחר מכן נכנסנו אל סמטאותיה הציוריות של המדינה. ראינו את המקומיים המגיעים בלבוש מסורתי ליום השוק השבועי . שוטטנו בסמטאות ובאזור הכיכר המרכזית.

לאחר אתנחתא, חלפנו ליד המלאח (השכונה היהודית לשעבר) ויצאנו מתחומי המדינה. הטיידנו במזון לארוחת צהריים ויצאנו בנסיעה אל יעדנו הבא- וולוביס Volubilis .

לאחר כשלוש וחצי שעות נסיעה הגענו לוולוביליס . בה שרידי עיר רומאית שנבנתה ע"י בני קרתגו ושעברה שיחזור. סיירנו בין רחובותיה, ביקרנו בבית אורפאוס, בית המרחץ, בית בד משוחזר, בית האבירים, קשת ניצחון ובית עמודים.

מוולוביליס נסענו אל מקנס. גלשנו מהרי הריף אל העמק המשתרע בין הרי הריף ובין הרי האטלס התיכון שבמרכזו ממוקמת מקנס.

העיר מקנס, הייתה בירתה העתיקה של מרוקו. בעבר הייתה כאן קהילה יהודית תוססת. במקנס מומלץ לבקר בשוק המזון הציורי, בשערי העיר העתיקה, החומות האדירות ומאגר המים הגדול שבנה מולאי אידריס.

במקנס ביקרנו תחילה במוזוליאום של מולאי איסמעיל. במקום נמצא אחד משלושת המסגדים היחידים בכל מרוקו בהם לא מוסלמים מורשים לבקר. משם בנסיעה קצרה הגענו לרחבת הכניסה אל השוק של העיר. זו נמצאת בכניסה למדינה ומול שער באב מנצור, שהיה הכניסה הראשית אל הקסבה. טיילנו בשוק המזון הצבעוני. את הטיול במקנס סיימנו בבריכת האגירה שבנה מולאי איסמעיל. בשעת חשיכה נסענו כשעה ממקנס אל פס .

לאחר ארוחת הערב יצאנו לשוטטות קלה בשדרת חסן השני שבעיר החדשה של פס.

לינה בפס , במלון בו נלון שתי לילות..

Wassim Hotel , Rue Liban Avenue Hassan II, Fes

יום 5 : פס Fes

פס היא אחת הערים העתיקות והמרתקות במרוקו.. היא הבירה הדתית והתרבותית של מדינה זו . העיר נוסדה במאה השמינית ע"י מולאי אידריס הראשון ונשתמרה מאז ועד עתה. במרכז העמק, בו שוכנת העיר הגדולה נמצאת עיר עתיקה ומרשימה המוקפת חומות גבוהות. בעיר העתיקה סבך סימטאות, שקל ללכת בהן לאיבוד. מומלץ לסייר כאן עם מדריך מקומי. סיור בסימטאות העיר העתיקה, ושיטוט בין שווקים, וברובעים של בעלי מלאכה מסורתיים. בהם, צבעוניים במיוחד הם הבורסקאים מעבדי העורות. בהמשך ביקור ברובע היהודי העתיק ( המלאח) , בו נמצא ביתו של הרמב"ם וכן בבית העלמין העתיק והייחודי של פס. לבקר גם במדראסות מפוארות (בתי ספר) .

עם בוקר פגשנו בבית המלון את אחמד שידריך אותנו בנבכי סמטאות המדינה (העיר העתיקה) של פאס. תחילה נסענו אל רחבת ארמון המלך הנמצאת בפאס אל ג'דיד, והתחלנו בסיור רגלי שכלל את בית הקברות היהודי. כאן ראינו את קבריהם המפורסמים של בן-עטר וסוליקה הצדיקה וכן של שאר בני הקהילה שנקברו כאן. לפני היציאה משטח בית הקברות נכנסנו לביקור בבית הספר בו רוכזו חפצים שונים של בני הקהילה שהיגרו מפאס במהלך השנים. בהמשך ביקרנו

בקרנו בבית הכנסת בן דנאן Ben Danane Synagogue ושבנו אל רחבת ארמון המלך. מרחבת הארמון עלינו על רכב ונסענו אל שער הכניסה אל פאס אל באלי או המדינה, כפי שהיא נקראת בשפת העם (העיר העתיקה) .

משער הכניסה למדינה והתחלנו בסיור שנמשך מספר שעות בסמטאות המפותלות. ביקרנו במדרסת אבו עינניה , וכן בבית שבו התגורר הרמב"ם בעת שהותו בפאס. עברנו ליד בעלי מלאכה השומרים על מסורת עבודות היד. חלפנו על פני סמטאות, בשוק הנפחים, שוק מוכרי התמרים והבטנו מבחוץ אל מסגד הקראווין. לאחר ארוחת צהריים במסעדה במקום, שבנו אל הסמטאות. עברנו בשוק הנגרים, הבטנו מבחוץ אל המאוזוליאום של מולאי אידריס השני והמשכנו אל שוק הבורסקאים הצבעוני .(מעבדי העורות). משם נסענו אל רובע הקדרים ובקרנו באחד מבתי המלאכה לקרמיקה. עמדנו על תהליך הייצור ובקרנו בחנות המפעל.

לינה בפס.

Wassim Hotel , Rue Liban Avenue Hassan II, Fes

Fes, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 6 : מהאטלס התיכון למדבר סהרה

היום יציאה אל אזורי ההרים והמדבר ,לעבר הסהרה.

נסיעה דרומה מפס אל העיר איפרן Ifran . איפרן עיר קייט הררית, בעלת אופי צרפתי , בלב הרי האטלס התיכון. נבקר בה קצרות.

נמשיך דרומה דרך העיירה מידלט MIDELT ומעבר הליגיונרים. נבקר במידלט בה נראה כיצד נראית עיר הבנויה חימר נשקיף על אגם ארשדיה, ונחצה את הרי האטלס אל פאתי מדבר הסהרה.

לעת ערב נגיע אל נאת המדבר המרהיבה בירוק של מטעי הדקלים, תפיללת Tafilalet, עד לעיירה ארפוד Erfoud . משם נמשיך בג'יפים לסהרה ונתמקם ללינה במאהל מסורתי בדיונות החול , במקום הנקרא Erg Chebbi , באזור שנקרא מרזוגה Merzougua .

מתחם המאהל קרוי Le Mirage Erg Chebbi Luxury Desert Camp . כאן ניתן להעביר ערב פולקלור, מסביב למדורה, עם נגנים מקומיים .ניתן להשכיר במקום גם חדרים עם מקלחת ושרותים צמודים.

לינה במאהל (מתחם אוהלים) , בסהרה, באזור מרזוגה Merzougua.

Midelt,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Er-Rich, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 7 : מדבר סהרה – טודרא Todra

בשעות הבוקר המוקדמות נטפס אל דיונות החול המרשימות כדי לצפות בזריחה. לאחר מכן נערוך טיול ג'יפים מקיף בסהרה ..מעט דרומית למרזוגה נעצור בכפר חמליה Khemliya , לכוס תה ומופע מוסיקלי של קבוצת נגנים וזמרים בני שבט זאגנאווי. ניסע דרך הכפר מרזוגה Merzouga והעיירה ריסני Rissani.

בריסאני נערוך ביקור ממושך יותר ונאכל ארוחת צהריים (מאכל מרוקאי טעים בשם מדפונה Madfuna . בריסאני. תושבי ריסאני הם בני שבט הטוארג.

נבקר גם בקבר מולאי-א-שריף מייסד שבט העלאווים, שמשפחת המלוכה נמנית על בניו.

אח"כ, ביקור בקסר KSAR (הרובע המבוצר) בריסאני. משם ניסע דרך Erfoud אל עמק הטודרא.

עמק הטודרא הנאסף לתוך קניון תלול, עם מצוקי גרניט אדמדמים הנישאים לגובה של 300 מ'. הדרך עוברת בתוך הקניון ונפתחת אל הרי האטלס הגבוהים . הקניון קרוי Les gorges du todra .

לינה בבית הארחה בקניון נהר טודרא, במקום מיוחד ומעניין בערוץ הנחל.

Yasmina Hotel , Tineghir

Sahara Dessert,Morroco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Sahara Dessert,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 8: טודרא Todra Valley

בבוקר סיור רגלי של כ 4 שעות בכפרים בעמק הטודרא, ליד טינריר Tinghir .

זוכרים את השיר האהוב של שלמה בר הקרוי "אצלנו בכפר טודרא" . ובכן, אין כפר בשם זה. יש כפרים בעמק הטודרא. בעיירה טינריר הייתה קהילה יהודית שקיימה יחסי שכנות טובים עם שכניהם המוסלמים. קרוב לוודאי שהשיר מספר על קהילה זו מעמק טודרא. לשיר את השיר כאן, בעת ביקור במקום, זו חוויה מרגשת במיוחד.

ואם יורשה לי ,הערה אישית. לפני ביקור במרוקו אני ממליץ לצפות בסרט דוקומנטרי של כמאל אשקר, במאי מוסלמי מרוקאי ,יוצא טינריר ,החי בצרפת, הקרוי "טינריר-ירושלים, הדים מהמלאח" . זהו סרט מרגש המספר על טינריר ועל היחסים בין היהודים למוסלמים בעיירה. בסרט, שיצא ב 2012 והוקרן בטלוויזיה של מרוקו וכן בישראל, מוביל אשקר את הצופים ואת עצמו למסע בעקבות תושביה הנעלמים של העיירה. הוא עושה את כל הדרך לישראל, ומאתר את התושבים הנעלמים. הוא מפגיש בין אלה לבין השכנים-לשעבר המוסלמיים, לשוחח אחרי עשרות שנים של נתק.

הנה קישור לסרט זה בגרסה הצרפתית שלו:

https://www.youtube.com/watch?v=LcZoLaMvaP0

במהלך הביקור בעמק, ביקרנו בכפר Asfalou (מרוחק כ 3 ק"מ צפ' מע' מטינריר) , בו היה מלאח (רובע יהודי) ובו ראינו שריד לבית כנסת יהודי. אפשר גם שעל כפר זה , מספר השיר (אצלנו בכפר טודרא". ביצענו הליכה בשדות הכפר שבעמק ועצרנו לארוחת צהריים באחד מבתי הכפר.

אחה"צ נסיעה מעמק הטודרא אל העיירה באום אלן דאדס Boumalne Dades לתצפית על עמק הדאדס Dadès Gorges היפה. עוברים בדרך הררית וצופים בנוף הררי , בו סלעים בצורות שונות ומשונות . זהו אזור של קאסבות – מצודות וארמונות. הדרך יפהפייה.

לינה באום אלן דאדס Boumalne Dades.

Asfalou village,Tudra Valley,Morocco. Photo: Amikam shuv-Ami
. Photo: Amikam Shuv-Ami. Dades Valley,Morocco

יום 9 : עמק הדאדס Dades – וורזאזאת Ouarzazate

בשעות הבוקר נעלה בערוץ נהר הדאדס, הידוע בכינויו 'עמק אלף הקסבות', ובו כפרים, קסבות ובוסתנים. נסיעה בג'יפים ומיניבוסים ,בציר מפותל יפהפה והליכה רגלית של כשעתיים וחצי בעמק. נעבור ברכב וברגל ברכסי שלוחות גבוהות, בקניונים עמוקים, ובנקיקי מים זורמים. נבקר בסקורה Skoura . עיר יפה בתוך נאת מדבר ובה קסבה מפורסמת בשם אמרידיל Kasbah Amridil .

לפני התמקמות במלון , נמשיך מוורזאזאת לקסבת עייט בן האדו Aït Benhaddou,מהיפות המרוקו (חצי שעת נסיעה מוורזאזאת ) . הקסבה הגדולה והציורית הזו שוכנת במורדות הרי האטלס והיא הוכרה כאתר מורשת עולמי ,ע"י אונסק"ו . אתר זה שימש תפאורה בסרטי קולנוע רבים שצולמו כאן.

מידע נוסף על המקום בקישור הבא:

https://en.wikipedia.org/wiki/A%C3%AFt_Benhaddou

הערה- הביקור בקסבה שצבעה חום אדמדם, בשעת דמדומים, הוסיף למראה המיוחד של המקום. עם זאת, אפשר, לחילופין, לבקר בקסבת עייט בן האדו בבוקר שלמחרת.

לקראת ערב נחזור לוורזאזאת ללינה במלון יפה, בו נשהה שתי לילות.

Ametis Hotel, Avenue Moulay Rachid BP 311, Ouarzazate

Kasbah Ait Ben Haddou,Dades Valley,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Photo: Amikam Shuv-Ami . Dades Valley,Morocco.

יום 10 : קסבת טלוואת Telouet Kasbah – וורזאזאת

בבוקר (0800) נעלה על ג'יפים וניסע בדרכי עפר בנוף מרהיב של עמק הקרוי Col Tizi N'Tichka, אל קניוני ואדי מלאח וואדי אונילה Ounila עד לקסבת טלווית Telouet.

הדרך יפה. נוסעים לאורך ערוץ הנחל בעמק צר, הזרוע בכפרים, העוסקים בחקלאות .

הקסבה בטלוואת, הוקמה במאות ה 18 וה 19 כאחד מבתי המגורים של פאודל מעשירי מרוקו, בשם אל גלאוי El Glaoui . היא גדולה ויפה מאוד . כשביקרנו בה ב 2007,היתה במצב התפוררות. אלמנטים רבים השתמרו בה ובהם פסיפסים ,מוזאיקות וקישוטים יפים. ב 2010 החלו עבודות שימור במקום. פרטים נוספים על המקום ניתן לקרוא בקישור זה: https://en.wikipedia.org/wiki/Telouet_Kasbah

מ Telouet נוסעים חזרה לוורזאזאת בדרך כביש. בשעת ערב נגיע חזרה ללינה בעיר המדברית וורזאזאת, באותו מלון (יש אפשרות לכביסה במלון).

Ametis Hotel, Avenue Moulay Rachid BP 311, Ouarzazate

יום 11 : טאלווין Taliouine - טרודנט Taroudant – הרי אנטי אטלס Mountains

בשעת בוקר מוקדמת מאוד (0500) יצאנו לנסיעה ארוכה בעמק הסוס , המפריד בין הרי האטלס הגבוה והרי האנטי אטלס Anti Atlas. נעבור בנופים שעל גבול המדבר, באזורים חקלאיים פוריים, בהם כפרים מעניינים.

נבקר בעיר טאלווין Taliouine, בה מתקיים היום יום שוק (יום שני בשבוע) . הביקור בשוק מרתק. מראות לצילומים נפלאים.

משם נמשיך מערבה, אל העיר טרודנט Taroudant. זו עיר קטנה, עם שפע שווקים מרהיבים, בהם נבקר. העיר העתיקה מוקפת חומה.

משם ניסע דרומה, אל עבר הרי האנטי אטלס ללינה במקום מיוחד. ליד הכפר טיגיסאס Tiguissas הנידח, נמצאת קסבה יפה ומיוחדת הקרויה Tizourgane Kasbah .ממוקמת על הר המשקיף על הדרך העוברת תחתיו. הערב הוא ערב פסח. קיימנו את ליל הסדר במקום מקסים זה וזכינו לחוויה.

Guest house " Tizourgane Kasbah " Anti-Atlas Morocco, Tiguissas

Market day at Taliouine,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 12 : הרי אנטי אטלס – טפראות Tafraout

ניסע דרומה לכיוון הרי האנטי אטלס ואל העיירה טפראות Tafraout . זהו אזור מרהיב של הרי גרניט צבעוניים, בהם משתלבת ארכיטקטורה מדברית ייחודית של הבתים בטפראות שצבועים באדום. נתמקם בסביבה ונצא לסיורים רגלים וסיורים רכובים להכרת האזור.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tafraout

מטפראות יצאנו אל אתר מעניין במדבר, אתר הסלעים הצבועים. הלכנו רגלית בנופי הר וסלע גרניט אדום, היוצרים צורות ונופים מרהיבים. אתר הסלעים הצבועים הוא אתר בו לקח אמן סביבה בלגי, בשם ג'אן וראם Jean Verame , סלעי ענק שהיו בסיבה וצבע אותם בצבעים פסיכודליים . האתר קיים והשתמר מאז 1984. יש שיגידו הוא פגע בטבע ויש שיעריכו את הפן האמנותי. ראו בקישור הבא:

https://www.visitagadir.com/en/painted-rocks-tafraout-jean-verame

Painted rocks in dessert area near Tafraout,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Painted rocks near Tafraout,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

סיימנו את ההליכה בכפר אגרד אודאד Agrd odad , ממנו שבנו ברכב לטפראות לארוחת צהריים.

אחה"צ נסענו לחלקה הצפוני של בקעת אמלן לעוד הליכה רגלית. עלינו אל הכפר טמלוקט Tamaloukte . הלכנו בסמטאות הכפר ולאורך תעלות ההשקיה ובחלקות החקלאיות .

לאחר הביקור בכפר וסביבתו הקרובה חזרנו לטפראות .

לינה בטפראות, במלון יפה.

Salama Hotel, Tafraout

יום 13: הרי אנטי אטלס – טפראות Tafraout

בבוקר נצא לחצי יום טיול סביב טפראות. ניסע במוניות דרומה ונטפס בדרך העולה אל מחוץ לבקעת אמלן. נעצור לתצפית אל הבקעה ונרד במורד הכביש אל נאת המדבר עיט מנצור Ait Mansour. נשוטט בנווה מדבר זה ונטפס רגלית אל אחד הכפרים לתצפית על הסביבה כולה. מקץ שעתיים יאספו אותנו המוניות מהכפר. נחזור אל נאת המדבר עייט מנסור לארוחת הצהריים עצמית, שהכנו מראש, במקום בו לנו בלילה הקודם. משם המוניות יקחו אותנו חזרה אל טפראות Tafraout.

מהעיירה טפראות נצא בהליכה רגלית אל חרוטות הסלע הקדומים שבקרבתה.

מאתר החרוטות נמשיך בנסיעה מערבה לאורך רכס מול האטלס אל מקום הלינה.

בית המלון הקרוי קרדוס Kerdouss ,בו נלון הלילה, נמצא על ציר דרך 104R , המוליכה מטפראות במזרח אל טיזניט Tiznit במערב. זהו מקום מאוד מיוחד, אליו נגיע בשעת בין ערביים. המלון הוא לא פחות ממדהים. יפהפה בעיצובו ובעיצוב חדריו, על אם הדרך לטיזניט. בו מוזיאון קטן המציג דברי יודאיקה מהקהילה היהודית באזור. בבעלות ברברים אוהבי יהודים. כשביקרנו כאן, בעלי המקום סיפרו על היחסים עם היהודים, ערכו לנו סיור בתצוגת היודאיקה והקרינו סרט המספר על חיי היהודים במרוקו. מרגש ומומלץ מאוד ללון כאן.

Kerdouss Hotel, Tafraout

Col du Kerdous KM54, Route de Tiznit

יום 14 : ערי החוף אגדיר Agadir, אסווירה Essaouira

ניסע מערבה לכיוון טיזניט Tiznit, הנמצאת על גבול הסהרה המערבית ונחשבת למרכז כלי הכסף של מרוקו. בטיזניט, נעצור להתרעננות והמרת כספים. משם נרד אל החוף וניסע אל אגדיר Agadir,עיר קיט ונופש לחוף האוקינוס האטלנטי. נערוך ביקור קצר באגדיר בקרבת החוף. משם נמשיך בנסיעה של כארבע שעות אל עיר מקסימה - אסווירה Essaouira. עיר עתיקה וציורית , לחוף הים ,המהווה השראה לחובבי צילום. הביקור באסווירה מעניין ומהנה. הוא כולל ביקור בנמל הסירות הציורי, בבית קברות קדום ובו מצבות מעוטרות בסמלה של אלה פניקית. ובסימטאות העיר העתיקה. אין להחמיץ הביקור באסווירה.

לינה באסווירה.

Aljazirah Hotel , 18 rue Moulay Ali Charif, Essaouira

יום 15 : אסווירה Essaouira – מרקש Marrakesh

בשעות הבוקר ביקרנו באסווירה הידועה גם בשמה היהודי מוגדור . ביקרנו בעיר העתיקה, בשווקים המקומיים וברובע היהודי. טיפסנו אל אחד ממגדלי החומה המקיפה את העיר העתיקה, לתצפית . . המשכנו בקצב איטי דרך הסמטאות למגדל נוסף בחומות העיר. משם הלכנו אל הרובע היהודי (המלאח ). שוטטנו בסמטאות שם קונים תושבי העיר. סמטאות אלה שונות מאלה שבהן התיירים מבקרים.

לקראת צהרים המשכנו בנסיעה אל מרקש.

מרקש היא עיר מדברית, בדרום מערב מרוקו, למרגלות הרי האטלס. העיר מונה כמיליון תושבים (מפקד משנת 2010) . זו עיר מדהימה לביקור. יש תיירות נופש המגיעה אל עיר זו בטיסות ישירות ומתמקמת בה למשך מספר ימים , באחד ממלונות היוקרה המפנקים שנמצאים בה. ויש המבקרים בה ,כתחנה חשובה בטיול מקיף במרוקו. מרקש היא עיר מלכותית עתיקה וחשובה, שאין להחמיץ ביקור בה.

בדרך אל מרקש, עצרנו במקום בו פעלה אגודה שיתופית של נשים , המפיקות שמן מפירות עץ הארגן ומייצרות מוצרים קוסמטיים משמן זה. האגודה מעסיקה בין היתר אלמנות , נשים חד הוריות וקשות יום.

התמקמנו במלון מאכזב ברמתו, הממוקם בטווח הליכה רגלית קצרה מהכיכר המרכזית של העיר, ג'מע אל פנה Jemaa el-Fnaa . לקראת ערב, ערכנו סיור קצר בעיר, יצאנו לארוחת ערב בכיכר וביקרנו בה.

כיכר ג'מע אל פנה היא כיכר ענקית, ססגונית, רוחשת בפעילות אנושית עצומה ואין סופית. ניתן לבקר שעות. אין מקום כזה בעולם. אסור להחמיץ ביקור בו. זו כיכר שכל מי שרוצה להציע מרכולתו, או שירותיו בא לכאן ומתחיל לפעול, היכן שמצא מקום פנוי. ידעונים מנחשי עתידות, מרקידי נחשי קוברה, זמרים, נגנים, מקשטת בחינה, רוכלים ומה לא. בכיכר הרחבה דוכני אוכל ומימכר רבים וכניסה לשווקים הנמצאים ביציאות מהכיכר. המקום רוחש פעילויות שעות רבות וארוכות. מומלץ לבקר כאן ביום וגם בלילה המראות בכיכר ביום ,שונות מאלה שבלילה.

לינה במרקש.

La Menara Hotel ,Avenue des remparts , Marrakech

אסווירה,מרוקו. Essaouira, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Essaouira,Morocco. Photo:Amikam Shuv-Ami
Essaouira,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Essaouira,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Essaouira, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Essaouira, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 16: טיול בהרי האטלס הגבוה ובכפרים ברברים באזור אימליל Imlil

היום ומחר נטייל בסביבה כפרית ,בהרי האטלס הגבוה. זהו טיול "כוכב" בו אימליל משמשת לנו כמקום לינה. אימליל היא כפר קטן הנמצא בגובה 1,800 מ' מעל פני הים, בקרבת ההר Jebel Toubkal ,שפסגתו הגבוהה בכל צפון אפריקה ( 4,167 מ'). כשמגיעים לאימליל נהוג לשכור כאן מדריך עם פרדות ולטייל באזור הררי זה (לא נגיע לפסגת ההר אך נצפה בה). זה מה שנעשה ביומיים אלה.

בבוקר ניסע ברכבי שטח ממרקש דרומה אל הכפר אימליל Imlil ,שבאטלס הגבוה. הכפר מתפרנס מתיירות ומחקלאות הררית (עצי פרי). באימליל עצרנו להתרעננות בבית המארח מוחמד . נהננו מכוס תה וכיבוד קל. ויצאנו לדרך בהליכה רגלית עם פרדות ומדריך.

מאימליל הלכנו ורכבנו על פרדות, בשבילים צרים, אל הכפר הגבוה ארומד Aroumd, מול נופי הפסגה הגבוהה של ג'בל טובקאל. הכפר ארומד הוא הגדול בכפרי הסביבה ובו כ 1,500 תושבים, בני חמש משפחות. הכפר צופה על טרסות חקלאיות , בהן מטעי שקדים ואגוזים. בכפר התארחנו בבית מקומי ללגימת תה. משם המשכנו להלך ולרכב בשבילי ההרים, בין מעיינות ושדות חקלאיים . פסגות ההרים סביב היו מכוסות בשלג .שאריות שלג היו גם בשבילים בהם פסענו ורכבנו. יעדנו הבא הוא אתר קבר של קדוש מקומי, הקרוי המרבוט סידי שמהרוש, המצוי בקרבת הכפר ארומד. זהו מקום עליה לרגל של קדוש מקומי., המייחסים לו סגולות של גירוש שדים.

אימליל וארומד הם כפרים המיושבים ע"י ברברים . באזור ישנם עוד מספר כפרים ברבריים. המיקום שלהם בסביבה הררית הוא יפה חזותית. אחת התמונות היפות מהאזור היא שלנו בשיירת רוכבים על גבי פרידות, היורדת בשביל צר אל כפר ברברי.

בשעת אחר צהריים מאוחרת חזרנו אל הכפר אימליל.

המקום שאירח אותנו היה בית הארחה בסיסי ביותר. היינו קבוצה של כ 20 מטיילים. הקצו לנו חדרי לינה שהיו זמנים. מעטים לזוגות ואחרים לינה משותפת של מספר זוגות בחדר אחד. המקלחת במקום היא משותפת וכך גם השירותים.

לאחר ארוחת ערב במקום, המארחים הכינו עבורינו ערב פולקלור מקומי. הופיעה בפנינו להקה של נערים ונערות מבני המקום, שהנעימו בנגינה, שירה וריקוד המאפיינים את הפולקלור הברברי של בני השליחה. הצטרפנו אליהם בריקוד ושירה.

לינה בבית הארחה באימליל.

High Atlas Mountains,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
.High Atlas Mountains,Morocco. Photo:Amikam Shuv-Ami
A village in the High Atlas,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 17: טיול בהרי האטלס הגבוה ובכפרים ברברים באזור אימליל Imlil

היום המשכנו לטייל בחיק הטבע הקסום של הרי האטלס.

מאימליל עלינו לכיוון צפ' מז' , ברגל עם פרדות, אל טיזי טאמטרט Tamatert Tizi N' . ונהננו ממראה פנורמי של הרי האטלס הגבוה ממקום זה. בדרך לשם עברנו דרך הכפר Tamatert,שגם הוא מציע שירותי תיירות למטיילים באזור. בטיזי טאמטרט Tizi N' Tamatert הנמצאת מזרחית לכפר זה , נהנינו ממראה פנורמי יפה של הרי האטלס הגבוה. משם המשכנו בשבילי פרדות בחיק הטבע ותוך ביקור בכפרים בקטנים ואותנטיים.

בשעת אחר הצהרים מאוחרת ירדנו במדרון תלול אל כפר, בו חיכה לנו רכב,עימו חזרנו ללינה למרקש.

לינה במרקש , במלון,בו נשהה שתי לילות.

La Menara Hotel ,Avenue des remparts , Marrakech

High Atlas ,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 18 : מרקש

נצא ליום טיול והיכרות עם העיר .תחילה נסענו לבקר במסגד הכותוביה ומשם חזרה לביקור חוזר בכיכר ג'מע אל פנה Jemaa el-Fnaa . חזרה אל הקוראים בקלפים, מספרי מעשיות, מוכרי מים ושפע רב של טיפוסים. מהכיכר נכנסנו אל העיר העתיקה הססגונית (המדינה). נטייל במבוך הסמטאות בעיר העתיקה המובילות אל בעלי מלאכה ושווקים עשירים. בקרנו בארמון בהיה, ומשם הלכנו ברגל דרך הסמטאות עד למדרסת בן-יוסוף. בקרנו במוזיאון מרקש ובקובעת אל מורביטון.

העיר העתיקה מחולקת לרובעים , על פי מקצועות עיסוק והיא גדושה בסמטאות ובשווקים. שווקי העיר הם מהססגוניים במרוקו ובעולם. למעשה, העיר העתיקה היא שוק אחד גדול ,בו פעילים גם בתי מלאכה רבים .

אחר הצהריים ביקרנו במלאח - הרובע היהודי . במרקש התקיימה קהילה יהודית גדולה ותיקה ותוססת . רבים עזבו את העיר ,אך עדיין חיים כאן יהודים המקיימים חיי קהילה.

על מרקש והקהילה היהודית ראו בקישור הבא:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A8%D7%A7%D7%A9

ארוחת ערב אכלנו בדוכני המזון שבכיכר ג'מע אל פנה.

לינה- מרקש.

מרקש.Marrakesh,M,Morocco. Photo:Amikam Shuv-Ami
Marrakesh,Morocco. Photo:Amikam Shuv-Ami
Jemaa el-Fnaa Square,Marrakesh,Morocco. Photo:Amikam Shuv-Ami
Jemaa el Fnaa Square,Marrakesh,Morocco. Photo:Amikam Shuv-Ami
Jemaa el Fnaa square,Marrakesh,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
Jemma el Fnaa,Marrakesh.Photo: Amikam Shuv-Ami
Jemma el Fnaa, Marrakesh. Photo: Amikam Shuv-Ami
Jemma el Fnaa at night, Marrakesh. Photo: Amikam Shuv-Ami
Jemma el Fnaa, Marrakesh. Photo: Amikam Shuv-Ami
Local sweets at Marrakesh market. Photo: Amikam Shuv-Ami
Jemma el Fnaa at night, Marrakesh, Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami
The huge Jemma el Fnaa Square at night. Marrakesh,Morocco. Photo: Amikam Shuv-Ami

יום 19 : מפלי אוזוד Ouzoud Falls

יום טיול אל אתרי הטבע בשולי הרכס התיכון של האטלס הגבוה.

יעדנו העיקרי היום הם מפלי אוזוד Ouzoud Falls המרשימים, הנמצאים כ 150 ק"מ צפונית מזרחית למרקש.

נסייר רגלית באזור מפלים אלה. נטייל בתחתית המפלים, בין הבריכות והמפלים, בין כרמי הזיתים וטחנות קמח המונעות מכוח המים.

בהמשך נבקר בסכר היפה של בן אלווידן Bin el Ouidane Dam , הנמצא כ 30 ק"מ דרומית לעיירה בני מלאל.

לינה באחת העיירות באיזור הקרויה בני מלאל Beni Mellal.

Afourer Tazerkount ,Centre Afourer . Beni Mellal

יום 20 : בני מלל – קזבלנקה-טיסה חזרה לישראל

בבוקר נסיעה לקזבלנקה. טיילנו כשעתיים/שלוש בעיר הגדולה. בטיילת המרשימה ובשכונות הפאר לאחר מכן נסענו לשדה התעופה. ממנו חזרה לישראל, דרך מדריד.

יום 21 : הגעה לפנות בוקר לת"א