בבלוג הבא אתאר בקצרה מסלול טיול משפחתי

אך בעיקר אתייחס לנושאים הכלליים לביקור משפחתי בפולין.

אתחיל בכך שאציין שפולין היא מדינה מודרנית ומערבית לכל דבר שפרט לכך שהמטבע הינו זולטי, רוב המחירים יותר נמוכים ותשתית הכבישים בבניה, זו היא מדינה מערבית לכל דבר.

הנופים מדהימים כמו כל אירופה, מזג האוויר אירופי (ויכול להשתנות משמש קיצית לגשם כבד תוך ימים ואפילו שעות) והאוכלוסייה חביבה וניתן להסתדר בקלות באנגלית.

בנושא האוכלוסיה אציין, שבניגוד לכל מערב אירופה אין בפולין מהגרים זרים והדבר מאוד בולט בהשוואה לכל מדינות מערב אירופה. אין ספק שזה מוסיף להנאה בטיול ולהרגשת הבטחון .

אנו מראש בנינו טיול להכרת המדינה ולא טיול שואה. כמובן שלא ניתן להתעלם מנושא השואה ואנו ביקרנו באתרים המרכזיים ( שהם אתרי תיירות עמוסים )

והדגש היה טיול כללי. טיול שואה גם כמובן לא מתאים לילדים.

חשוב לציין שכאמור יש הרבה מה לראות במדינה זו כמו כל מדינה אירופאית, רק שהמחירים עדיין לא ברמת המחירים האירופאית ( וגם כאמור נושא העדר פליטים ומהגרים בולט לטובה)

מבחינת קניות:

נראה שדבר ראשון אחרי היציאה מהקומוניזם הם בנו קניונים ( מרכזי קניות) כי כאלו יש בכל מקום: ענקיים,מפוארים,חדישים וכאמור בכל מקום. אנחנו היינו ביולי והיו גם סיילים אבל באופן כללי המחירים נוחים , יש מבצעים ויש גם קניונים לעודפים. גן עדן לחובבי קניות.

יש המון המלצות וטיפים בנושא ולכן לא ארחיב , רק אציין שאת קניון העודפים הגדול ביותר מצאנו במקרה ביציאה מלודג׳ . שמו Ptak Outlet . זה מול עודפים בסגנון אמריקאי.

את כל הקניונים תמצאו בכל חיפוש באינטרנט. יש רשת גדולה של קניונים בשם galeria ובכל עיר וישוב שמכבד את עצמו יש לפחות אחד כזה.

מבחינת תחבורה:

בטיול מקיף בפולין אין מנוס מנסיעות מרובות. בגדול המרחקים גדולים אך אינם עצומים. הבעיה היא שפרט לוורשה (שם יש כבישים ומחלפים בכמות מטורפת שמזכירה את גרמניה וארה״ב), וגם סביב קרקוב וגדנסק , יתר הכבישים במצב בעייתי.

יש אמנם אוטוסטרדות מצפון לדרום וגם באזור קרקוב-קטוביץ אבל הכבישים באופן כללי נמצאים בשיפוצים והרחבות ולעיתים האוטוסטרדה היא בבניה. הדבר יוצר פקקים נוראיים בין הערים, כולל על האוטוסטרדות המהירות (שחלקן אגרה) ולכן קשה להעריך זמני נסיעה לפי מרחקים.

ולכן בנסיעות בין ערים יש להתאזר בסבלנות ולא לבנות על גמיאת מרחקים גדולים כמו בגרמניה למשל.

אנו נעזרנו בgps שהיה ברכב אבל לעיתים הרכב ״ברח״ מהכביש כי יש שינויים בכבישים שהמפה לא מעודכנת בהם.

Waze עובד בפולין אבל בגלל שאין הרבה משתמשים פעילים הוא לא מעודכן בעומסי התנועה. הוא יכול לעקוף פקק שנגמר מזמן. נעזרנו בוייז רק על מנת לעקוף פקקים שכבר נתקלנו בהם.

מהירויות הנסיעה בפולין מתחילות ב50 קמש בתוך העיר , עובר ל90 מחוץ לעיר , בכבישים מהירים רב מסלוליים עד 120 קמש ובאוטוסטרדות עד 140.

הבעיה היא שהרבה כבישים עוברים דרך ישובים ולכן כביש של 90 מתחלף ל50 כל הזמן ( אין שלט מהירות אלא שלט מלבני של כניסה לשטח עירוני). גם כשמהירות המותרת עולה אין שלט מהירות אלא סימון של יציאה מעיר או סימון לכביש מהיר (יש 2 סוגי כבישים מהירים). צרפתי את עקרונות המהירות המותרת בפולין, הכולל את התמרורים העיקריים. לא תמיד ברור מה המהירות המותרת ולכן צריך להסתכל על המכוניות מסביב.לנו היה רכב דיזל. מחיר הדיזל בפולין נמוך מבנזין (4-4.3 זלוטי ללליטר) וגם הצריכה נמוכה יותר ולכן משתלם יותר.

יש המון מצלמות מהירות בכבישים, כולל הרבה שבודקות מהירות בתוך העיר. לא יודע מאיזה סף מקבלים דוח אבל לפי ההתנהגות על הכביש זה די דומה לארץ ולא תראו מישהו בולם על כביש מהיר כשיש שלט הורדת מהירות ( כמו למשל בגרמניה ששם ההקפדה על מהירות בול היא בולטת).

יש בפולין הרבה רכבי דיזל. רואים הרבה רכבי סטשיין על הכבישים, רכבים במצב סביר ולא כמו במזרח אירופה). הנהגים עצמם מאוד אדיבים על הכביש על גבול הנאיביות, ולכן קל להשתלב בעיר,בעומסי תנועה וכו. לדעתי חלק מהפקקים הם בגלל אדיבות היתר.

מבחינת נהיגה – זהה לארץ פרט לכמה הבדלים:

 1. בצומת מרומזרת ניתן לפנות ימינה גם כשהרמזור אדום בתנאי שרמזור קטן עם חץ ימינה מראה ירוק.
 2. אם אין רמזור יעודי שמאלה – הפניה שמאלה אפשרית אחרי שנותנים זכות קדימה לנוסעים ממול. זה אילוץ לא פשוט בעיקר בתנועה עירונית. גם אם יש נתיב יעודי שמאלה אבל אין רמזור שעליו מסומן שמאלה זה הכלל
 3. גם בכיכרות יש רמזורים ויש לשים לב אליהם
 4. הדלקת אורות חובה בכל דרך

אוכל:

האוכל המסורתי של פולין הוא די מוגבל ולאו דווקא טעים אבל זה לא מהותי כי יש את כל המגוון שמוכר בארץ ובעולם. גם עם ילדים אפשר להסתדר אבל לעיתים,בעיקר במרכז העיר,צריך קצת לחפש. באופן כללי האוכל זול לעומת הארץ אבל כמובן באתרי תיירות ובעיקר בורשה המחירים קצת גבוהים יותר. בכל הקניונים יש מסעדות ( לא רק מזון מהיר) וזה פתרון טוב אם יש רצונות שונים בין בני המשפחה. חוץ מזה יש כאמור הרבה מסעדות , בתי קפה וכו בכל מקום.

אני רק אציין רשת מסעדות אחת sphinx שהיא רשת מסעדות עם המון סניפים בכל מקום ( כולל בכל אזורי התיירות הסואנים). התפריט הינו מוכר ואפילו קצת מזרחי ( יש פלאפל וחומוס), סטייקים טובים וכו והמחירים סבירים ובעיקר תפריט ומחיר אחיד בכל מקום. תבדקו פעם אחת ותחליטו הלאה.

תקשורת:

זה נושא פשוט וזול. הסימים המקומיים זולים מאוד והם פתרון זול ונוח לתקשורת.

אנחנו נעזרנו בטיפים בנושא, רכשנו מספר סימים של חברת play אותו רכשנו בקיוסק הראשון בשדה התעופה . המחיר קבוע על המארז ותמורת 9 זלוטי מקבלים 3gb לשבוע. אם מתחברים לאתר שלהם ונרשמים אפשר להגדיל הנפח בחינם ואם רוצים שבוע נוסף מוסיפים עוד 5 זלוטי ואפשר גם להוסיף נפח גלישה בלתי מוגבל לשבוע בחינם. אם רוכשים מספר סימים אפשר לדבר בין בני המשפחה ללא עלות. שיחות לארץ עושים דרך שיחות ווטאספ או דרך אפליקציות אחרות דרך האינטרנט.

בקיצור זול .

לגבי אתרי אינטרנט לחיפושים בפולין ( כולל לאתר של חברת הסלולר כמוזכר בפיסקה קודמת):

ההמלצה שלי היא לגלוש דרך דפדפן כרום שבו מוגדר תרגום אוטומטי לאנגלית (ולא לעברית). התרגום ברור ומחפה על כך שמרבית אתרי התיירות בפולין אין בשפה האנגלית.

מלונות ולינה:

לא ארחיב בנושא. יש מלונות ברמה גבוהה ומחירים לרוב. הזמנות דרך אתרי האינטרנט פשוטה ונוחה. אנו לנו גם בדירות ( כולל במיקומים אסטרטגיים ,למשל במרכז גדנסק) וזה גם פתרון נוח רק ללא ארוחות בוקר.

שימו דגש רק לנושא החניה. זה לא טריביאלי ובמרכזי הערים נדרשת חניה של המלון אחרת זו בעיה למצוא חניה וגם יכול להיות יקר.

לגבי אתרים:

מעבר למסלול או אתאר בהמשך , יש חשיבות להזמנת מקומות מראש למקומות עמוסים.

כדאי לעשות זאת מראש מהבית ( הזמנה ליום ושעה) ולחסוך הרבה תורים וגם אכזבה.

אנו הזמנו מראש כרטיסים ל: סיור באוושויץ, מפעל שינדלר בקרקוב, מכרות המלח בwieliczka .לא הזמנו כרטיסים למוזיאון קופרניוס בורשה. ולכן לא נכנסנו וחבל ( תור מטורף בקופות).

תחבורה בערים:

בתוך הערים (ובעיקר בורשה) התניידות היא בתחבורה ציבורית. בורשה יש מטרו,חשמליות ואוטובוסים. אפשר לקנות כרטיסים יומיים ורב יומיים לכל התחבורה הציבורית. בורשה וקרקוב יש כרטיסים חופשיים משפחתיים לכל סוף השבוע במחיר זול.

יש גם מוניות במחיר סביר שמתאים להתניידויות חד פעמיות.

לקניונים הגדולים יש קושי להגיע בתחבורה ציבורית. לשם אפשר להגיע בקלות עם רכב או לחילופין עם מוניות. מרכזי הערים אינם פקוקים וניתן להתנייד בהם גם עם רכב רק שיש בעיית חניה ויש גם מקומות שחסומים לכניסת רכב פרטי.

מסלול טיול:

אתייחס למסלול שעשינו ומספר דגשים. יש המון טיפים בנושא זה ולכן הכנסו אליהם והתרשמו:

אנו עשינו מסלול מעגלי בפולין עם טיולי כוכב בכל אזור

 1. נחתנו בורשה ולנו במלון נובוטל במרכז העיר (מלון מצויין במיקום מצויין). התניידות בתחבורה ציבורית ללא רכב. לא ארחיב לגבי ורשה. נמנענו ממוזיאונים בגלל הילדים ומיעטנו באתרי שואה. בוורשה יש גם פארקים גדולים, טירות וקניונים רחבי ידיים שנמצאים גם במרכז העיר (בניגוד ליתר הערים ששם הם מחוץ לעיר). בורשה שהינו כיומיים וחצי.
 2. השכרנו רכב ויצאנו צפונה לאזור האגמים. הנסיעה צפונה היא בכבישים די צרים ולוקח זמן ( וכאמור הרבה שיפוצים ) . לנו בOlsztyn שנחשבת מרכז אזור האגמים. היות שהעיר אינה מעניינת נדרשת לנסוע כשעה וחצי – שעתיים לאזור האגמים ( לרוב בכבישים צרים) ולכן למי שרוצה לטייל באזור האגמים הייתי ממליץ ללון בgizycko .באזור האגמים יש נופים מדהימים, עיירות נופש , אפשרויות שיט שונות ( מכלי שיט גדולים ועד שיט בקייקים) . הקדשנו לשם יומיים נטו. וזה מספיק. כמובן לחובבי טבע אפשר להרחיב כי המקום מדהים. היינו גם במאורת הזאב שהינו הבונקר הגדול של היטלר במלחמת העולם ה-2. יש שרידים רבים ובהחלט שווה להכנס על הדרך
 3. משם נסענו לגדנסק דרך תעלת Elbag (תעלת מהמאה ה19 שבו יש חיבורים בין אגמים שבהם הסירות עולות על מסילות ביבשה). ראו תמונה
 4. ודרך מצודת malbork (נקודת חובה לחובבי טירות ומשחקי הכס).
 5. בגדנסק לנו במרכז העיר העתיקה בדירה. העיר העתיקה יפה מאוד . יש אטרקציות לרוב וגם ניתן לקחת שיט בסביבה. ביקרנו גם sopot שהיא עיירת תיירות בקרבת גדנסק.
 6. משם נסענו לכוון קרקוב ועשינו עצירת לילה בדרך בLodz . בעיר לודג׳ אין משהו מיוחד לעשות ומכל הערים שבהם ביקרנו היא נראית הכי מוזנחת. הדרך מגדנסק לקרקוב דרך לודג׳ היא בעקרון באוטוסטרדות מהירות (חלקן אגרה). בפועל יש פקקים גדולים בכבישים ואין נסיעה רצופה ולכן לא ניתן לבצע ביום אחד של נסיעה רצופה. בקרבת לודג מצאנו במקרה את קניון העודפים הגדול ביותר בפולין.
 7. באזור קרקוב עשינו טיול כוכב עם חזרה כל יום למלון ( לקחנו מלון לא במרכז העיר כדי להקל על הכניסה והיציאה וזה היה נכון).
 8. יום אחד מלא הקדשנו לעיר העתיקה של קרקוב כולל מוזאון /מפעל שינדלר. אפשר להקדיש יותר. העיר העתיקה מאוד יפה על סימטאותיה, מבצרים, כיכרות, בתי קפה ועוד
 9. יום אחד הקדשנו בעיקרו לביקור במחנה אושוויץ שהינו כשעה נסיעה ברכב מקרקוב. הזמנו מראש סיור באנגלית ( לא היתה אפשרות להזמין סיור בעברית אם כי התברר שיש מדריכים בעברית). הסיור עצמו כ4 שעות ובלי הדרכה לא ניתן להתמצא בו. המרחקים במחנה אושוויץ 2 גדולים וגם היה חם ( אבל אם היה יורד גשם זה היה קשה יותר). חשוב לציין שזה בעיקר מוזיאון ( ולא מן המקיפים. יד ושם הרבה יותר מקיף ). עיקר השרידים הם מאוושויץ 1 שהיה מחנה בעיקרו לאסירים לא יהודים ואילו באושוויץ 2 שהיה מחנה ריכוז והשמדה הגדול ביותר יש יחסית מעט שימור (למשל כל מתחמי ההשמדה הרוסים) והשימור החלקי מתייחס לצריפי המגורים שיועדו לאסירי הכפיה שהיו ברובם יהודים. השימור אינו מלווה במוצגים ממחישים נילווים ולכן ההתרשמות אינה דווקא מהמוצגים במקום אלא מהיקפי ההשמדה שהיו במקום. זה אינו מקום לילדים אבל בעיקר בגלל שמדובר בסיור ארוך באנגלית וכולל הליכה רגליתלא מעטה. אנחנו השארנו הילדים במלון.
 10. יום אחד הקדשנו למכרה המלח המפורסם ליד קרקוב ( בהחלט מעניין) ותכננו להמשיך דרומה להרים. אבל הפקקים העצומים לשם הכריעו אותנו. בדיעבד עדיף ללון לילה או יותר באזור עיירות הנופש בהרים בדרום ע״מ להמנע מנסיעה הלוך ושוב שהפקקים הקיימים לוקחים הרבה יותר זמן משזה נדמה על המפה
 11. הקדשנו יום לפארק ״אנרגיה״ הקרוב לקרקוב. היום היה שמשי וחם אבל התורים הארוכים היו נוראיים שמנוהלים בצורה חובבנית. בימי גשם אולי פחות צפוף אבל בעייתי בגלל שהכל פתוח. יש מתקנים שעדיין בבניה ולסיכום לא מדובר בפארק דיסני או פארק אירופה אלא בפארק שעשועים בינוני שמיועד לילדים בעיקר יש בו רכבות הרים. לא משהו. פארק למקומיים ולא לתיירים לדעתי.
 12. לחובבי הקניות קרקוב היא גן עדן עם המון קניונים חדשים, ענקיים ועם מחירים טובים. הגעה עליהם עם רכב בלבד (או מונית) כי הם נמצאים על כבישי הטבעת סביב קרקוב.

לסיכום ערכנו טיול של 14 ימים ברוטו בחודש יולי 2017 .טסנו עם חברת לוט הפולנית ( שרות סביר המחירים נוחים). ערכנו טיול עם הילדים בדגש טבע, ערים וקניות ומעט שואה.

היות שנעזרנו רבות באתר למטייל החלטנו לכתוב בלוג מסכם למען המטיילים הבאים. מקווים שיסייע.

בקצב הפיתוח של המדינה נראה שעוד כמה שנים הם ישלימו פערים מול מערב אירופה ואז המחירים יהיו באירו ובהתאם.

מי שיש לו שאלות נוספות מוזמן להגיב ואשתדל להשלים.

יוסי

yosie7078@gmail.com