מסלול טיול לצפון ומרכז פורטוגל מאי 2012

http://zvikaguaron.blogspot.co.il/2018/02/052012.html

http://zvikaguaron.blogspot.co.il/2018/02/052012_18.html

המסלול תוכנן מראש 9 לילות בפורטוגל + 5 לילות במדירה. הלינה בפורטוגל בוצעה במלונות Ibis (מלונות זולים, נקיים ונגישים לכבישים מרכזיים).

את המסלול התחלנו בשדה התעופה "פורטו" (Porto) עם הנחיתה בשעות הצהריים
היום הראשון – מיד לאחר הנחיתה בשדה התעופה בפורטו יצאנו בנסיעה לכיוון העיר "גימארייש" (Guimaraes) – עליה ברכבל ל-"פארק הסלעים הגדולים" סיור במקום וירידה חזרה לעיר. נסיעה למרכז העתיק של העיר וטיול בסמטאות העיר העתיקה.

המשך נסיעה לכיוון צפון ל- כנסית Bon Jesus המרשימה על ההר סיור במקום

ונסיעה לעיר"בראגה" (Braga) ללינה.

היום השני – נסיעה מהעיר "ברגה" דרך כביש מס' N103 לכיוון מזרח. ביקור ב- מצודת Povoa De Lahnhoso

המשך על הכביש לכיוון "פארק לאומי פנדה-גרש" (Peneda-Geres). הכניסה לפארק דרך כביש מס' N304 לכיוון האגמים והמשך על כביש מס' N308-1 לכיוון כללי צפון מזרח.

חצית הגבול לכיוון ספרד (המשך הכביש) עד לעיירה Pondevila ופניה לכביש ou540 לכיוון מערב (חזרה לפורטוגל).
המשך על כביש N104-1 שהופך ל- N203 מערבה עד לפניה לכפר Soajo נסיעה לכפר שמפורסם ב- אסמי האבן שלו וחזרה לכביש הראשי (N203).

המשך נסיעה לעיירה Ponte de Lima ביקור במקום חצית הגשר העתיק והגינות צמוד לכנסיה (מומלץ).

המשך נסיעה דרומה על כביש N204 לכיוון עיירת התרנגולים Barcelos (בתחילת חודש מאי יש פסטיבל תרנגולים במשך שבוע שלם),

ביקור בעיירה ובשוק ונסיעה לעיר "פורטו" (Porto) ללינה.
היום השלישי – הוקדש כולו לעיר Porto ואתריה.

הביקור בעיר פורטו ואתריה דורש הליכה רגלית מרובה (עליות וירידות). את מסלולנו התחלנו וסיימנו ליד הקתדרלה בחלק העליון של העיר. לאחר ביקור במקום וסביבו, חצינו את הגשר בחלקו העליון לצד מסלול הרכבות. לאחר ביקור ותצפית בצד השני, ירדנו ברכבל לכיוון הנהר (בקנית כרטיס לרכבל קיבלנו גם כרטיס חינם לטעימות יין באחד היקבים). בחלק התחתון בצד הדרומי של הנהר סיירנו לאורך המזח. ביקרנו ביקב לדוגמא והצצנו בעוד אחד וחזרנו לצד הצפוני של הנהר דרך המפלס התחתון של הגשר (מיועד לכלי רכב). לאחר סיבוב לאורך הרציף הצפוני, התחלנו בעליה דרך המדרחובים לחלק העליון הצפוני של העיר, ביקור באתרים שונים, ביקור בכיכר החופש (Praza da Liberdade) והאתרים סביב לה וכמובן לא לפספס את תחנת הרכבת המרשימה של פורטו. לסיום המסלול, נסיעה ב-"טראם" בסמטאות פורטו.

לבעלי רכב - בחלק המערבי של העיר יש פארק ענק שאפשר לשוטט בו, לצפות בברווזים וברבורים להגיע למצודה בחוף הים ולשפך נהר הדורו.

היום הרביעי– יציאה מפורטו לכיוון דרום לעיירה "אווירו" (Aveiro) ביקור במגדלור ב- Praia de Barra (על חוף הים של אווירו)

חזרה לעיר Aveiro סיור בן תעלות העיר

המשך לכיוון מזרח על כביש N230 (כביש נוף) עד הישוב Molelos והמשך דרומה על N234 לכיוון יער "בוסקו" (Boucaco), סיור מסביב לארמון/מלון טיול בשבילי היער (כניסה ליער/מלון עולה כסף)

המשך נסיעה דרומה לעיר האוניברסיטה "קויימברה" (Coimbra) – סיור בעיר + האוניברסיטה ולינה במקום. (בתחילת חודש מאי יש שבוע של מסיבות סטודנטים בעיר).
היום החמישי – היום תוכנן ל- טיול נופים לכיוון מזרח – ל-"Serra de Estrela".
את הטיול התחלנו מהעיר קויימברה, שם ישנו שני לילות. תחילת המסלול - יציאה לכיוון דרום מזרח על כביש N17 והמשך על כביש N-2 לכיוון הישוב Gois, המשך על כביש N-342 לישוב Coja ו-Avo (דרכי נוף),

המשך על כביש מספר N230 עד מעבר ההרים (נקודה E על המפה) במקום פונדק דרכים עם מסעדה טובה ובית קפה (בדיוק מקום להפסקת ריענון לפני כניסה לשמורה).

המשך עם כביש מספר N231 שנכנס לתוך השמורה (לכיוון צפון). נסיעה על הכביש עד לכפר Seia והמשך על כביש מספר N-239 לכיוון הכפר Sabugueiro (הכפר הגבוה בפורטוגל). לאחר סיור קצר בחנויות הכפר המשך לכיוון פסגת ההר. -Serra de Estrela במקום מרכזון קטן עם חנויות ומסעדה ונוף ועוד נוף. אבל את הנוף הסתיר ענן ושלג התחיל לרדת עלינו אבל זה רק הוסיף לחווית הטיול.

בהמשך ירידה לכיוון צפון דרך עמק הקרחונים לכיוון הישוב Manteigas

והמשך על כביש N232 לכיוון העיר Gouveia (עליה תלולה ומפותלת למעבר הרים נוסף), מפגש עם כביש מס' N-17 ונסיעה מערבה חזרה לעיר "קויימברה" דרך כביש N17 לינה בקויימברה. לאורך כל המסלול נקודות תצפית רבות לעצירה וצילום, פשוט לנסוע, לפתוח את העיניים וליהנות מהנוף.

www.portalserradaestrela.com

היום השישי – יציאה מקויימברה דרומה על כביש N342 לכיוון העיר "תומר" (Tomar), בדרך ביקור קצר במבצר ב- Penela,

בעיר תומר סיבוב ברובע העתיק, בפארק ליד הנחל ובכיכר העיר ועליה לביקור במבצר שמעל העיר.

המשך נסיעה לעיירה "פטימה" (Fatima), ביקור בכנסיה המפורסמת,

המשך נסיעה מערבה לכיוון "בטליה" (Batalha), כנסיה ענקית,

נסיעה לעיר החוף "נזרה" (Nazare), סיור בחלק העליון של העיר כולל המגדלור,

ירידה ברכבת לחוף והטיילת של העיר סיור לאורך החוף והפסקה באחת מן המסעדות הרבות המפוזרות לאורך הטיילת וחזרה למעלה.

נסיעה דרומה לעיירה "אובידוש" (Obidos) ביקור בעיר העתיקה וחומות המצודה.

המשך נסיעה מזרחה למגדלור ב- Peniche על מנת לצפות בשקיעה מעל הצוק הגבוה (שקיעה ב- 20:30).

בסיום נסיעה דרומה לכיוון פרברי ליסבון למלון.
היום השביעי – נסיעה לארמון בעיר "מפרה" (Mafra). ביקור בארמון ונסיעה דרומה לאתרי "סינטרה" (Sintra).

המשך לנקודה המערבית של אירופה "קבו דה רוקה" (Cabo de Roca), ערפל יושב על כל האזור ונשאר לנו רק לדמיין את הנוף.

נסיעה לאורך החוף עד לעיר Cascais וחזרה למלון בפרברי העיר ליסבון.
ימים 8-13 – האי מדירה.

מצרף מספר טייפים על האי

Ponta de S Louren  הוא חצי האי המזרחי של האי מדירה (השפיץ). הכניסה לחצי האי נעשית דרך הישוב Canical, בכביש מס ER-109. לאחר סיור קצר בישוב, ממשיכים מזרחה בכביש שמתפתל בין הצוקים. לאחר מעבר הנמל, עמודי תחנות הרוח לחשמל ומשטחי הקולטים הסולריים, מגיעים לחוף Prainha זהו החוף המצוקי ששווה ביקור קצר לתצפית נוף.

במקום חניון מסודר בצד הכביש (2.5 ק"מ מהישוב). בהמשך הכביש לאחר 500 מטרים נוספים מגיעים להצטלבות/כיכר פניה שמאלה (ישר) מובילה לאחר כקילומטר בודד למספר נקודות תצפית מדהימות. כאן משאירים את הרכב ועושים סיבוב לאורך המצוקים. בהמשך, חוזרים חזרה עם הרכב לכיכר (לכביש הראשי) ופונים שמאלה להמשך הכביש עוד כ- שני קילומטר, עד לסוף הכביש. כאן מתחיל מסלול רגלי שמגיע עד הפינה המזרחית של חצי האי, במסלול מספר תחנות תצפית (הדרך הלוך ושוב באותו שביל).

מטיבי לכת (לא קשה) יגיעו עד הסוף והאחרים יעשו מספר תחנות כרצונם. אורך המסלול על פי השילוט כשלושה קילומטרים. (המסלול מסודר נוח להליכה - מדרגות ומעקות) צאו טיילו ותהנו.

www.madeira-web.com

http://www.madeira-web.com/PagesUK/index.html

במידה החלטתם לנסוע בכביש הצפוני (ER101) במדירה, כדאי מאד לעשות את המסלול מכיוון מזרח לכיוון מערב (לכיוון "פורטו מינץ"). את המסלול כדאי להתחיל בשעות הבוקר (השמש לא מסנוורת) ויש אפשרות להכנס לקטעים מסויימים בדרך הישנה.
 הכביש החדש מ- Sao Vicente עד לעיר Porto Moniz עובר ברובו דרך מנהרות. חלק מהקטעים של הכביש הישן הרוסים עקב שטפונות והתמוטטויות וחלקים אחרים ניתנים למעבר רכב, רק מכיוון מזרח למערב והם חד סיטריים, אבל המעבר דרכם פותח חלון לנופים מדהימים בדרך.


 למתחכמים שבאים מהכיוון ההפוך (ועושים פרסה) – ביציאה פוגשים פס לבן ומוביל אתכם הרבה קילומטרים, דרך המנהרות עד שאפשר לעשות פרסה חזרה. העיר Porto Moniz היא נקודת ביקור חובה לסיור במפרצי האבן הוולקנית והחוף המדהים סביבה.

בחלק הצפוני הגבוה של העיר פונצ'אל (Funchal), במקום שנקרה מונטה (Monte), יש שתי אטרקציות מרכזיות: מזחלות (כמו של שלג), המובלות במהירות מסחררת במורד הכביש על ידי שני מקומיים ונקראות "תובוגן" (Toboggan) ופארק בוטני גדול ומפורסם.


לשני המקומות אפשר להגיע בתחבורה ציבורית או ברכבל. לאלה הבוחרים לעלות ברכבל (רובם) הנה מספר המלצות: יש אפשרות לכרטיס הלוך ושוב והלוך ושוב כולל רכבל נוסף לפארק הבוטני. אבל, זול זה יקר או כואב ברגליים! כשהגעתם למעלה, פניתם לכיוון המזחלות והחלטתם לרדת איתם במורד, איך חוזרים חזרה למעלה? (יש כרטיס הלוך ושוב וגם רוצים להמשיך לפארק הבוטני) - מונית.
 המשכתם עם הרכבל הנוסף לכיוון הפארק הבוטני, הפארק גדול ובנוי על מדרון תלול.

ירדתם לחלקו התחתון, איך חוזרים חזרה לרכבל (יש כרטיס הלוך ושוב) - טיפוס מפרך חזרה ברגל! אנחנו קנינו כרטיס לכיוון אחד בלבד (נראה למעלה מה קורה ונמשיך), לאחר ביקור באתר המזחלות, כולל ירידה עד לסיבוב ברגל וצילומים, חזרנו לכיוון תחנת הרכבל ולקחנו את הרכבל לפארק הבוטני.

בתום הסיור בפארק, הכולל פארק תוכים נחמד בחלקו התחתון (כלול במחיר הכניסה), יצאנו מהפארק.
 במקום מוניות שיורדות ישר למרכז העיר, או אפשרות, שאותה בחרנו והיא לרדת ברגל דרך הסמטאות (20 דקות) עד למרכז. כמובן שבכל מקום יש צלמים מקומיים זריזים שצילמו אתכם ומבקשים מחיר מופרז לכל תמונה (בעליה לרכבל ובמזחלות).

ימים 14-15 - ליסבון ואתריה

מצורפים מספר טייפים למטיילים בעיר

טראם 28 בליסבון

הרבה נכתב על הקרונית מספר 28 (28 Tram). כל מי שמשתמש בתחבורה ציבורית בליסבון, זהו עוד כלי תחבורה בעיר. בעיר יש שפע של "טראמיים" בקוים שונים וה-28 Tram יכול להוביל אותכם אל המבצר במרומי העיר (ביום שני סגור) או לפרלמנט בצד השני. כמובן שכדאי לבדוק לאיזה כיוון בדיוק אתם צריכים, כי המקומיים בדרך כלל לא מבינים מה רוצים מהם (שוטר מקומי כיוון אותנו בדיוק לכיוון ההפוך) אבל לשם החוויה וכשיש כרטיס יומי פתוח, אז בכל מקום יפה שרואים, יורדים, מצלמים ועולים ל"טראם" הבא. הוא עובר בסימטאות צרות והוא אולי העתיק ביותר בכל הקוים (גם בפורטו). מבינים שנוסעים ברכבת עתיקה, בייחוד כשרואים את עבודת הנהג.

אזור בלם (Belem)

אל אזור בלם הכי קל להגיע בצורה עצמאית עם תחבורה ציבורית. לוקחים את התחתית הירוקה עד התחנה האחרונה ליד הנהר ומשם ב-"טראם" E-15 עד אזור בלם. כדאי לרדת ליד מנזר ז'רונימוש המרשים מהמאה ה-16 (בסביבה יש מספר מוזאונים מרשימים), ממול למנזר גינה יפה ובקצה על שפת הנהר אנדרטת התגליות לזכר מגלי העולם (עליה במעלית לראש האנדרטה לתצפית). בהמשך לכיוון מערב במרחק קצר, ניצב מגדל בלם המפורסם. חזרה למרכז העיר עם "טראם" E-15. יש לזכור, שרוב האתרים בליסבון סגורים בימי שני! אם קניתם כרטיס יומי לתחתית, כל הנסיעות הנ"ל כלולים בכרטיס.

מרכז "וסקו דה גמה"

מרכז "Vasco da Gamma" נמצא בחלק המזרחי של העיר ליסבון על שפת הנהר. המיבנים שימשו בעבר לתערוכת "אקספו" שהתקיימה במקום. כיום זהו אחד ממרכזי הקניות הגדולים בליסבון במקום קניון ענק עם מאות חנויות מכל הסוגים והמותגים, בקומה העליונה חנויות אוכל. מלבד המיבנים המרשימים - לאורך הנהר יש טיילת שמובילה עד גשר "וסקו דה גמה" שהוא אחד מגשרי העמודים הארוכים ביותר. על הטיילת מסיימים לבנות מלון ענק עם נקודת תצפית בראשו. הגעה למקום עם קו המטרו האדום עד התחנה האחרונה.

נסיעות בעיר ליסבון

לכל המגיעים לשדה התעופה של ליסבון יש 3 קווי אוטובוסים שמגיעים משדה התעופה למלונות בעיר מחיר כרטיס 5.5 יורו במודיעין יפנו אותכם לקו הנכון שיביא אותכם למלון הרצוי. למטיילים בתוך ליסבון רצויי מאד לרכוש כרטיס יומי/דו יומי לרכבת התחתית - הכרטיס כולל גם את כל הנסיעות ב-"טראמים" (כולל קו 28) ומאפשר עליה וירידה אין כרצונכם במשך כל התקופה. כרטיס זה יותר זול ויותר יעיל מאוטובוסי התיריים (אחד למערב ואחד למזרח ב-2 כרטיסים נפרדים).

Santini - הגלידה הכי טובה בליסבון

במסגרת סיורים בין הסמטאות בליסבון, נתקלנו בתור ארוך מאד שמשתרך ליד חנות וכולם עומדים בסדר מופתי כאילו בתור לחלוקת משהו בחינם. בברור קצר התברר שזאת חנות גלידה. נראה לנו קצת מוזר אבל החלטנו לחזור לשם יותר מאוחר. כשחזרנו, התור לא התקצר אבל אם כולם אומרים אז צריך לבדוק. לאחר כ-10 דקות בתור הגענו לקופה ושם התלבטנו מה לבחור. אחרי התשלום מגיעים לדלפק ושם כ-8 צעירים מחלקים גלידות על מנת לעמוד בעומס. יש לציין, שלא התאכזבנו והגלידה, גלידה איטלקית, ממש היתה מצויינת. חזרנו לשם גם למחרת.

ולסיום מצורפת מפת המסלול שטיילנו בפורטוגל

המסלול שלנו
טיסה לעיר "פורטו" לתחילת המסלול
חזרה מ-"ליסבון"

אנחנו טסנו דרך בריסל - בלגיה (הטיסה הכי זולה שמצאנו)

לכל הטיולים שלי לחץ כאן