הקדמה

יצאנו לטיול בחודש מאי 2022.

החלום לטייל בקרוואן מקונן בראש כבר הרבה זמן. החלום היה (ונשאר) לצאת למסע מחוף לחוף בארה"ב. הימים ימי קורונה, העבודה רבה ושוחקת ואנו כלל לא שמים לב עד כמה. בחודש נובמבר 2021 חופשת מחלה לא אופיינית מציבה תמרור ברור: חייבים חופש!

לשמחתי אשתי זרמה ואפשרה לי לקדם את השגעון. יוצאים למסע בקרוואן ל-16 יום.

אז מי אנחנו:

שי ואסתר- נשואים 8 שנים. בשנות השלושים לחיינו.

מפה לשם, מתוכנן אך גם מפתיע למסע יוצאים כבר ב...שניים וחצי!

מסלול כללי ותודות

יודע כל מטייל טוב כי החלק הכי כיף בחופשה הוא התכנון.

אז ישבתי (לפעמים ישבנו) על המפות, חרשתי באינטרנט וכמובן נעזרתי רבות בבלוגים, פוסטים והמלצות באתר למטייל.

הוחלט לצאת לאזור האלפים בצרפת, להמשיך לאלפים בצפון מערב איטליה (אאוסטה) ומשם דרך טורינו לרדת לריוויירה האיטלקית וחזרה לצרפת.

כפי שאתם יכולים לתאר, היופי בטיול קרוואן הוא הגמישות ובהתאם המסלול השתנה במהלך הטיול עצמו. הפרטים בהמשך.

באופן מפתיע לא מצאתי באתר למטייל מידע נרחב על טיולי קרוואן ובפרט על אזור הטיול שבחרנו. אנו תקווה כי בלוג זה יסייע לאחרים.

זה המקום להודות לכל מי שמפרסם המלצות ובלוגים באינטרנט ואת שמם לא תמיד אזכור, כי רבים הם. הטיול מבוסס רבות על המלצותיכם. תודה!

הקרדיט והברכה לאתרים המצויינים של:

תאיר פאר המדריך המושלם לטיול קרוואנים – Tair Peer

אסנת טל טיפים לטיולי קרוואנים - דברים שרואים משם- אסנת טל (roimisham.co.il)

בנדנה https://www.bandana.co.il/

מוטורהום https://www.motorhome.co.il/

וכמובן, מעל כולם, לאתר למטייל אשר הינו הבית של המטיילים!

כמה מנהלות (כי לא הכל אני זוכר או תעדתי)

את הקרוואן שכרנו דרך avis בצרפת, יצאנו וחזרנו מליון.

עלות השכרת הקרווואן ל-16 יום- 1859 יורו. ביטוח החזר השתתפות עצמית עשינו בנפרד ב- https://www.rentalcover.com/ היה משתלם מאוד ושימושי. יש להם אתר בעברית.

עלות הדלק כמובן יקרה יותר מרכב פרטי, הנסיעה בקרוואן מאתגרת אך לא שונה מהותית ויש הנאה בלשבת גבוה על הכביש. האתגר הגדול הוא בכבישים צרים מה שמגביל לעיתים את המקומות אליהם ניתן להיכנס. אם תשאלו את אשתי, לא ממש הבנתי שיש הגבלה ואתגרתי את יכולות הרכב והנהיגה שלי (בהצלחה!).

בהתאם מומלץ לשלב כבישים צדדים יחד עם כבישי אגרה, מה שכמובן מוסיף לעלות הנסיעה. איטליה יקרה להחריד בתחום זה, נראה כי המחירים נקבעים בצורה שרירותית.

עלות השהות בחניונים, שאנו ביקרנו, נע בין 20-40 יורו ללילה (קרוואן+ 2 מבוגרים). אנחנו ישנו חצי מהלילות בחניונים יבשים וחצי בקמפים. זה המקום להמליץ על האפליקציה המעולה https://park4night.com ולהודות למעיין שקד והדרכתה על האפליקציה ובכלל טיפים לטיול קרוואנים https://www.facebook.com/groups/1723816150984006/permalink/5131491036883150

לסיכום החלק הפיננסי- החוויה יקרה, אך לא באופן דרמטי. בסופו של דבר העלות תלויה גם בהוצאות האישיות של כל מטייל והעדפותיו (מעבר לבסיס של קרוואן, דלק, חניון). לעניות דעתי לזוג, כלכלית, הקרוואן אינו זול מרכב+מלון, אך ברמת משפחה זה כבר יכול להיות משתלם כלכלית.

לגבי החוויה הכללית (ולא רק הכלכלית). פה אני כבר משוחד... מתי הטיול הבא בקרוואן?!?!!

אז לפני שנצא לדרך, קבלו סיור בקרוואן המפנק לקול ציוץ הציפורים.

יום 0- 16/5/22. יוצאים לדרך...

יום ראשון בטיול לחו"ל מתחיל תמיד במסע ארוך וטכני עד ליעד הראשון.

היעד- ליון בצרפת.

הדרך- אוטובוס לרכבת בירושלים, רכבת לנתב"ג, טיסה לז'נבה ורכבת לליון.

קמנו באנרגיה חיובית, לקראת יום נסיעות. ההתרגשות בשיאה, יוצאים לדרך.

הגישה חיובית אך הראש לא תמיד איתנו. כניסה לתחנת הרכבת בירושלים, רגע לפני העליה לרכבת, איפה התיק גב של שי?? הארנק, הפספורט, המחשב???? מסתבר כי שחכתי בעמדת הבידוק את התיק (שעבר בתוך השיקוף). אנחנו בישראל, עוד שניה הביטחון יקפוץ ועלול לפוצץ לי את התיק ו/או יסגרו את התחנה בשל חפץ חשוד. ריצה מהירה חזרה מגלה כי התיק לא הטריד אף אחד.

עולים על הרכבת לנתב"ג ומגלים כי הבידוק והצ'ק אין מטרמינל 1. אוטובוס פנימי. לפחות הבידוק עבר מהר, תשלום על עודף בגודל המזוודה ועולים לאוטובוס פנימי, חזרה לטיסה מטרמינל 3.

בדיוטי רשימת המטלות אינה רבה, המחירים לא באמת שווים את זה, יושבים לקפה ומתקדמים לדיוטי לקנות בושם. טלפון מאמא של אסתר, מסתבר כי שכחה את הנייד שלה על שולחן בית הקפה.

פה שם, שם ופה, טסים בזמן לז'נבה.

נחיתה סביב שעה 16:45 והרכבת הקרובה לליון בשעה 17:30, כצפוי לא הצלחנו לתפוס אותה. ניסע ברכבת הבאה בשעה 19:30. הדרך צפויה להיות יפה, יש אור עד מאוחר. נהנה מהנסיעה.

חצי שעה ומגיעים ל...Bellegarde בצרפת. דקה, שתיים, חמש. הרכבת לא זזה. עשר ועשרים דקות, דממה דקה. הרכבת לא זזה ואף צרפתי לא פוצה את פיו וכולם נראים רגועים ואדישים. לאחר כחצי שעה העזנו לשאול (הכרוז היה רק בצרפתית) והתברר כי יש תקלה ומחכים. 50 דק' המתנה וממשיכים בדרך.

אך הלילה כבר מתחיל לרדת והדרך היפה כבר פחות נראת.

מהמעט שראינו, הנוף מרשים.

השעה 22:30, בשעה טובה מגיעים לליון. תבורך אסתר כי לחצה לסגור מלון בסמוך לרכבת. הדרך ברגל קצרה ומגיעים למלון, רק על מנת לגלות ש...יש תקלה בקומה בה נמצא החדר והוחלט להעביר אותנו למלון אחר ונקבל החזר על התשלום (סאגה ארוכה ומעצבנת שלא נגמרה עד שבוע לאחר החזרה לארץ).

היום המתיש, נגמר באנרגיה הנכונה, בבר קריוקי (Ninkasi) חמוד מאוד סמוך למלון בארוחת המבורגר סבירה.

יום 1- 17/5/22. מתרגלים לקרוואן.

ההתרגשות בשיאה, היום מקבלים את הקרוואן. באוויס צרפת בליון. בעמדת הקבלה גברת צרפתייה חביבה, אך אנגלית אינה מדברת (לא שאני מדבר יותר מידי), כך לומדים לתקשר במבטים, גוגל טרנסלט ותנועות ידיים. מזל שערכנו הכנה מוקדמת, באיסוף מידע באינטרנט, והקרוואן לא נראה זר.

הקרוואן שקיבלנו גדול מאוד, 7 וחצי מטר. פינוק ושדרוג ממה שהזמנו ואנחנו רק זוג (וחצי).

התארגנות מהירה בקרוואן ויוצאים לכיוון אנסי. הבית הממונע צמא ורואים כיצד כל לחיצה על הגז או עליה בכביש שותה את הדיזל (וגם את ה-adblue. מושג חדש להכיר). הנהיגה נוחה מאוד, גבוה על הכביש והרכב משייט בנינוחות. כך גם אנחנו.

התכנון המקורי להספיק בדרך לאנסי לטייל ב- Gorges du fier, ואדי/נחל נחמד בהרים הסמוכים לאגם אנסי. אך ארוחת הבוקר האירופאית במלון מאכזבת כהרגלה ואנו כבר רעבים, צריך לערוך קניות מצרכים והשלמת ציוד לקרוואן ולקנות את הנוזל המשונה לדיזל (adblue). אזי, מכוונים את הוויז למרכז הקניות הגדול בסמוך לאנסי (Épagny-Metz-Tessy).

זה יום ראשון בקרוואן, עוד לומדים את הקצב ואת אפשרויות החניה, לומדים לערוך קניות (עשינו השלמות בשני סופרים גדולים) והשעות זזות מהר.

אסתר כבר עייפה, שבוע אחרון בחודש חמישי להריון, אך מחליטים יחד לחזור לתכנון המקורי של הטיול ולעשות את המסלול הקצר בואדי. עד שהגענו מסתבר שסגרו את המסלול.

לא נורא, נחזור בבוקר. בהחלטה ספונטנית מוצאים חניון יבש בטבע. לילה ראשון בקרוואן. (המקום בו חנינו בסרטון בתחילת הבלוג).

יום 2- 18/5/22. מתחילים לטייל.

קמים בבוקר לקול ציוץ הציפורים. השינה בקרוואן מתבררת כנוחה וטובה. אז מה הפלא שכבר בשעה 5:00 מתעוררים. ואולי הסיבה היא שמעט קר ועקשן כמוני לא מצליח להפעיל את החימום בקרוואן (כזכור לא קיבלנו הסברים מספקים בתחנת ההשכרה).

8:30 בבוקר ואנו יוצאים לכיוון תחילת המסלול שפספסנו אתמול- Gorges du fier. ארוחת בוקר קלה בקרוואן ויוצאים למסלול. מדובר בנחל החופר דרכו בין צוקים גבוהים. בתוך השמורה חצי מהמסלול הולך על גבי גשרים מעל הנחל.

תמונה מתוך אתר למטייל

המסלול אינו ארוך וניתן תוך שעה לסיים את ההליכה הלוך וחזור.

12:00 אנו עושים את דרכנו לאגם אנסי. הדרך אינה ארוכה, אך פקוקה בחלקה. אנו מגלים ולומדים את מגבלות הקרוואן, היכן ניתן להיכנס וכיצד להסתובב. אחרי שוטטות וחיפוש מקום לשהייה צמודה לאגם, מחליטים להתמקם בקמפינג Coeur du loo. נכנסים ומתמקמים בעמדה פנויה. המחיר אינו יקר, כ-25 יורו הכוללים מים, חשמל ומקלחות. המקום מתברר כמושלם, 50 מטר מהאגם דרך שער אחורי. הכניסה לקמפ וההתמקמות אפשריים גם לפני רישום בקבלה, אשר נפתח רק בשעה 16:30. בעלי המקום נחמדים ומסבירי פנים.

יצאנו לבילוי קצר בחוף. אף שהמים מעט קרים, בחוץ חם והנוף מדהים. פשוט מושלם.

אגם אנסי

מקלחת טובה, התארגנות ויוצאים לתור את העיר אנסי.

עיירה רגועה ונחמדה, רואים שבנויה לתיירים ופינות רבות משמשות לצילום.

צילום מגשר האוהבים

מהאגם נכנסים לעיר העתיקה באנסי, המכונה "ונציה של האלפים", אפשר להבין מדוע, נוכח תעלות המים הרבות. אך שאנו ביקרנו התעלות היו רדודות במים ומרווחות בניהן. בעייני, המקום יפה מאוד, בפני עצמו, חבל להשוות לונציה, השוואה שגורמת להחוורת אנסי.

כל סמטאות העיר מלאות במסעדות, הריח נהדר ומזמין. השקיעה מאוחרת, לאחר השעה 21:00 ומוזר מעט לשבת לארוחת ערב באור יום. בעקבות המלצה באתר "למטייל" הלכנו לאכול במסעדת "Sapaudia"- מסעדה איטלקית טובה ויחסית זולה.

חזרה באוטובוס לקרוואן, מעט קריאה ולישון.

מחר יוצאים להרים, כי הם שם...

יום 3- 19/5/22. אל ההרים ומעבר.

בוקר עולה על אגם אנסי, הנוף מהפנט.

שגרת בוקר- ריקון שרותים, ניתוק חשמל, סידור הקרוואן והיתרון ב"חניון מלא", אפשר להתקלח בבוקר בלי חשבון.

היעד להיום הוא: דרך האלפים הגבוהים. זאת בהתאם לתיאורי מסלול שנלקחו מאתר למטייל ( גיל ואדיס https://www.lametayel.co.il/posts/pxnpl9 , ו- Myomer https://www.lametayel.co.il/posts/gwlqkp).

לצערנו אגם Roselend ירד כבר בימים האחרונים לתכנון בשל סימון כי הכביש סביבו חסום ומדובר במעקף גדול להמשך הדרך להיום. הוחלט לעלות לעיירה בור-סן-מוריס Bourg-Saint-Maurice ומשם לאיטליה דרך מעבר הרים סן ברנרד הקטן. אין כמו לעבור בין מדינות במעברי הרים מרשימים, שהבונוס הוא המון בלאן מדרום.

הדרך לעיירה יפה, אך כבר מהדרך עולה חשש כי על אף החום הכבד, המעבר סגור מסיבה לא ברורה (אולי שיבוצים לקראת הקיץ?!). גוגל מפה לוקח אותנו במסלול עוקף שנראה כי עובר בהרים ממש. אך אנו קרוואן גדול ולא רוצים לקחת סיכון.

עוצרים בעייריה, מצלמים תמונות של היעד הנכסף אליו לא הגענו.

מחשבים מסלול מחדש, בהתאם לתוכניות למחר, מחליטים לעבור במנהרת מון בלאן לאיטליה (מחיר הזוי למעבר ולכן ניסינו להימנע).

במקרים כאלו טוב שערכנו הכנה לטיול ועל כן נוסעים בדרכים יפות לכיוון שאמוני עם עצירה בסמוך למנהרת המון בלאן במפלי "Dard waterfall". במקום בית קפה, סגור, מעט קריר יותר אך הנוף פשוט מרשים ושווה עצירה.

מהדרך לשאמוני
המון בלאן מבצבץ. איזה אושר

מעבר טכני ויקר במנהרת המון בלאן (63 יורו לצד) ואנו נמצאים בעיירה קרומאייר למרגלות ה- מונט ביאנקו. עצירה להתרעננות וגלידה.

ולחניון הלילה (היבש) שלנו, לאחר נסיעה ארוכה במהלך היום, מעל העיירה Châtillon, Aosta Valley, איטליה.

יום 4- 20/5/22. איזה יום! תמונה אכילה עגולה אימוג'י 3 - היפהיפ מסיבות יום הולדת

מזג אוויר מושלם מקדם את פנינו, ראות טובה ובהירה.

היום הזה תוכנן כאחד מיעדי החובה. תקופה ארוכה שאני רוצה להגיע ולצפות במטרהורן מהצד האיטלקי המקופח.

שמים בגוגל מפה את היעד- העיירה Breuil-Cervinia למרגלות ההר. גוגל עורך לנו התברברות קלה בדרך אך מהר התאפסנו והתחלנו להעפיל לכיוון העייריה. ככל שעולים ועולים נגלה המראה המרשים של הר המטרהורן (הרי הוא הר הטובלרון המפורסם).

תחנה ראשונה, Lago blu, שלולית מים קטנה אך צלולה המוקפת מרבד ירוק עם פרחים וספסלי עץ. להשלמת הפסטורליה הר הטובלרון משתקף בצורה מושלמת באגמון.

זה דוב או כלב?

לאחר פקניק בוקר באגמון, ממשיכים לעיירה צרוויניה. מדובר בעיירה תיירותית, בחורף ובקיץ. אנחנו הגענו בין העונות, כך שהכל סגור כולל הרכבל לפסגת הטובלרון. בהתאם להמלצת מרכז התיירות במקום, עורכים טיול קטן הנותן תשקיף יפה את ההרים, העיירה והמפלים מסביב.

חודש חמישי ואיזה קלילות

להשלמת החוויה, סיימנו במסעדה מעולה בהמלצת חבר שהיה שם לאחרונה בחופשת סקי.

La Bricole

מסיים בנסיעה רגועה (ופקקים פחות) לטורינו.

יום 5- 21/5/22. גי'רו ד'איטליה בטורינו.

לאחר כמה ימים בטיולים ובדרכים, מראש הזמנו קמפינג לשני לילות בטורינו, Grinto, כך קמנו בנחת ביום שבת בקמפינג, ארוחת בוקר כמיטב ההרגל- פנקייק ותותים.

לאחר התארגנות קלה, לערך בשעה 13:00, יצאנו להסתובב מעט בעיר ביעד כללי להגיע לקראת 15:30 לצפות במרוץ האופניים גי'רו ד'איטליה אשר עבר בעיר.

לא רק גי'רו יש בעיר, גם גמר צמפיונס נשים. ויוה בארסה.

המשכנו להליכה בפארק ולנטינו בטורינו, הנמצא על גדות נהר הפו ומשובץ בבתי קפה כל כמה מטרים.

יום 6- 22/5/22. תחי הספונטניות בקרוואן

הערב היום הקודם, ישבנו וערכנו סיכום של מה היה עד כה בטיול. החום והקצב הביאו אותנו לחפש מקום שקט ורגוע על המים. כך נערך השינוי המרכזי, הראשון, בתוכנית הטיול.

נוסעים לאגמים מצפון למילאנו.

יום ראשון בשבוע, הכל רגוע והמקומיים בחופש. נוסעים ונוסעים בדרכים צדדיות בין כפרים ועיירות, כל הדרך לוארזה. המטרה לבקר בחנות המפעל של Lindt (Lindt Factory Shop ). אחד מיצרני השוקולד האהובים.

סיימנו סיור מתוק עם שלל רב וסימנו את היעד הבא: ההר הקדוש בוארזה Sacro Monte , המאגד מספר קאפלות קדושות לאורך הירידה מהכפר.

לצערנו לא הגענו אל היעד. הדרך אותה הוביל הגוגל מפה היתה מאתגרת, באחד העליות הראשונות רכב איטלקי מעצבן התקשה לפנות את הדרך ואף שנזהרנו ממש שפשפנו אותו קלות (מאוד). החלטנו להסתובב ולרדת, מה גם שהאיטלקי הפוץ רצה להחליף פרטים (באמת על כלום).

לאחר הירידה ראינו כי הקרוואן שלנו נפגע קלות מצד השני מגדר האבן שהיתה שם.

תמונה מתוך אתר למטייל

אחרי החוויה הזו, צריך להגיע לחניה, הרי המטרה היום לא למהר ולנוח. מכוונים לאחד מאגמי וארזה, המקום קרוב למים ויפה אך החניה לא ישרה ולא נראה כי נוח לשהות שם יומיים.

טוב שבחרנו לעבור, כך מצאנו מקום מושלם על אגם מאג'ורה בעיירה Angera. חנייה יבשה לשני הלילות הקרובים.

Lago Maggiore - sponda lombarda (va)

יום 7- 23/5/22. יום על האגם.

היום הקרוואן לא זז לשום מקום, אין מה למהר.

קמים ונחת ולומדים את הסביבה, 10 מטרים מה"בית" שלנו.

אחרי ארוחת בוקר בקרוואן, יוצאים לטיול קצר בעייריה ומעבורת לצד השני של האגם לעיירה הסמוכה Arona.

המקום מתגלה כיפה ונעים, אך מנומנם וחנויות רבות סגורות בימי שני. בילוי קצר של שעתיים ומספיקים לחזור לשנ"צ בקרוואן (לראשונה בטיול).

הנמל ב- Angera
טעימה מהאגם ו-Arona ברקע.
טירה יפה ב-Arona
ה"בית" שלנו מהצד השני של האגם

יום 8- 24/5/22. מאגם לים.

היום הזה הוגש לנסיעה ארוכה, בכבישים מהירים, לכיוון טוסקנה ועד בואנו ל- Massa על חוף הים הליאגרי (מעט צפונית מפיזה). בדרך עבודות רבות בכביש ואסתר עמלה על לימוד האיטלקית בשלטים בדרך המזהירים מהשינויים בתנועה.

הנוף בדרך יפה מאוד, מהרים ואגמים, דרך מילנו, עוברים בהרי האפנינים, עפופי עננים ורוחות ועד לקיץ השורר על חוף הים.

ב-Massa מצאנו קמפינג נהדר סמוך לים- Camping Aurora. לאחר 8 ימים בדרכים, הגיע הזמן לכביסה.

יום 9- 25/5/22. ביקור מהיר בהרי האפנינים.

החוויה של התאונה הקלה בוארזה עוד בראש, לאסתר חששות, אך אנחנו לא נרתעים מנהיגה מאתגרת ויוצאים להרים החוצים את איטליה לאורכה- הרי האפנינים.

תחנה ראשונה מערת הרוחות- Grotta del Vento. מערת נטיפים בלב ההרים. הדרך יפה אך מאתגרת, בכבישים צרים ומלאי בורות.

שאריות דוב- כך טוענת המדריכה

תחנה שניה אגם מלאכותי ויפה בלב ההרים- Lago di Vagli. הדרך לשם מאתגרת אף יותר, לא פעם נראה כי רק רכב אחד יכול לעבור. על פי סיפור המקום, בתחתית האגם נמצאת עיירה אשר פונתה לשם הקמת הסכר והאגם בעקבותיו. כך כל שניתר הוא צריח הכנסיה המבצבץ מהאגם (לא זכינו לראות, נחזור בפעם אחרת).

הגענו לקצה הצפון מערבי של האגם וערכנו טיול קצר במקום.

סיימנו את היום, לאחר המשך נסיעה מאתגרת בהרים, מותשים אך מרוצים בחניון קרוואנים בעיר לה ספזיה La Spezia.

ימים 10-11, 26-27/5/22. צנקווה טרה Cinque Terre !

תחנת חובה שניה בטיול.

אז...כיף גדול ויפה.

פשוט צריך ס ב ל נ ו ת !

לפני שנגיע לתיאור היומיים, לצד המלצות שלנו, כמה תלונות קטנוניות. למי שטרם יוגע הכניסה לחמשת הכפרים עם רכב אסורה, התנועה בין הכפרים היפים נעשת ברכבת (בתדירות גבוהה) היוצאת מלה-ספזיה (מדרום) או לבנטו (מצפון). כמו כן חלק מאתרים בכפרים, לרבות השבילים בין הכפרים, בתשלום.

כך הגענו לרכבת בלה-ספזיה לתור ארוך מאוד לקניית הכרטיסים. טוב שאפשר לקנות באינטרנט דרך האתר הרשמי של הכפרים https://www.incinqueterre.com. טעיתי בתאריכים שהזמנתי לכרטיסים, אך כל נסיון להעזר בנק' התיירות או במייל או בטלפון או באתר לקבלת החזר לא צלחו. נאלצנו לקנות כרטיסים שוב ולשלם כפול.

אנחנו מטיילים בחודש מאי, עדיין לא שיא העונה ולא תקופת חג אך האתר עמוס מאוד. האוטובוסים והרכבות באזור בקצב אטלקי משלהם, מאחרות, ללא מזגן או אוורור ונראה כי הרצון להשאיר את הכפרים בצורה "אוטנטית" באים על חשבון תשתית לתיירות. לדוגמא מעבר צר מאוד בתחנת הרכבת ב- Manarola או העדר ציליות בהמתנה לשייט בין הכפרים (לא עשינו, ראינו מרחוק).

אחרי שהתלוננו, עכשיו הזמן לתמונות והמלצות.

ביום הראשון התחלנו ב"טרק" קטן בין הכפרים Corniglia - Vernazza. המלצה חמה שלנו לעשות את המסלול מ Corniglia ל- Vernazza ולא הפוך. אחרת מדובר בעליה ארוכה וקשה מאוד.

רגע קטן לפני הטיול, עוד סיפור הזוי קטן. יורדים ברכבת בCorniglia ונגשים לשרותים. יחד איתנו מגיעים עוד מטיילים. במקום מתפתח תור הולך ומתארך. בכניסה לשרותים עומדת מנקה/סדרנית אשר בודקת לכל אחד כרטיס לכפרים (המקום היחיד שבדקו לנו לאורך היומיים היה בשרותים) ורק לאחר בדיקה מעמיקה מאפשרת כניסה של אדם אחד כל פעם. בין משתמש למשתמש היא מנקה את השרותים. כך נוצר לו תור ארוך.

קשה לתאר את קול האקורדיון המנעים את השביל
Corniglia וברקע Manarola
מנוחת הלוחמת שלי. חודש שישי!
תמונה מתוך אתר למטייל
חוף הים ב- Vernazza

מסיימים את היום הראשון בגלידה על החוף ושנורקל בין הסלעים.

יום שני בכפרים-

לאחר שתי לילות בלה-ספזיה בחניון חצי יבש בעלות של 6 יורו ללילה (מים ללא חשמל) קמנו מוקדם בבוקר, ארגנו את הקרוואן ועברנו לקמפינג מושלם (הכי טוב שהיינו) Camping Acqua Dolce בעיר Levanto בעלות של 40 יורו ללילה הכוללים מים, חשמל, מקלחות. במקום גם מכונות כביסה ולמעשה כל מה שצריך לשהות ארוכה (כולל עמדות ברבקיו). שהיינו במקום 2 לילות.

לאחר התארגנות בקמפינג וארוחת בוקר טובה, יוצאים ברכבת לכפרים.

יום שישי היום, אנחנו אחרי יום טיול מאומץ, בהתאם היום יהיה רגוע ובקצב הצוציק, כמו שאסתר מכנה את המטען החורג.

מתחילים בכפר Riomaggiore בו בעבר החל שביל האוהבים לכיוון Manarola. השביל בשיפוץ בשנים האחרונות, לא מצאנו יחודיות בכפר זה אז ערכנו רק סיור מהיר.

שביל האוהבים הסגור

חיש מהר עברנו לכפר הבא- Manarola. כבר אמרתי שתחנת הרכבת שלו מעצבנת אבל שיוצאים ממנה מגלים כפר מדהים. לדעתנו היפה ביותר מבין הכפרים.

בתי הכפר מטפסים ממפרץ אבן יפיפה (פעם הבאה חובה לשחות שם) במעלה ההר. אכלנו במקום ארוחת צהריים וטיילנו מעט בכפר המרשים.

שימו לב לשרשרת האנשים המטפסים בטיילת יפה מאוד המעניקה תצפית על הכפר ועל הכפרים האחרים.

מקנחים את היום בכפר האחרון, הצפוני ביותר Monterosso, בו למעשה לא ממש טיילנו אלא רק ישבנו על החוף ואכלנו גלידה.

יום 12- 28/5/22. ריווירה איטלקית לעשירים

שבת, אז נשכב על הגב, כי שבת בבוקר יום יפה!

קמים בנחת, אורחת בוקר לשבת של פנקייק ותותים ויוצאים ברכבת ליעד הבא: פורטופינו Portofino היושבת במפרץ קטן ויפה ונחשבת למרכז הנופש של עשירי עולם (כך מספרים, לא ראינו כסף ברחובות).

לפורטופינו לא ניתן להגיע עם רכב. אנחנו בוחרים בשייט מהעיירה הסמוכה- סנטה מרגריטה Santa Margherita.

סתם מראה יפה בסנטה מרגריטה

בתחנת המידע בעיירה אנו קונים כרטיס סיור לפורטופינו ולמפרץ נוסף וקטן יותר בשם San Fruttuoso.

הכניסה למפרץ פורטופינו

פורטופינו עיירה מקסימה. צבע הבתים המשתלב בירוק והכחול של הים מעניק לה יופי מרגיע. היוקרה זועקת מהמסעדות אך הטיול בהרים הסובבים את העייריה מאפשר לצפות בחינם בכל היופי.

אסתר עולה לתצפית בכנסייה הצופה על העיר ואני ממשיך לכיוון הטירה (בתשלום ולא נכנס) ועד לנק' בקצה לשון הישיבה שם נמצא מגדלאור ישן.

לאחר הטיול הקצר, מוצאים מעדניה לארוחת צהריים קלה על המזח ועולים להמשך השייט למפרץ הבא San Fruttuoso.

השייט רגוע, הרוח מעניקה אוויר טוב וניתן להנות ממבט על אתרים בהם ביקרנו בפורטופינו.

במפרץ ב-San Fruttuoso אין הרבה, מנזר ישן וכמה בתים. אך החופים הסלעיים יפים ומאפשרים שנורקל של צפיה בדגים צבעוניים בין הסלעים.

עולים לשייט חזרה לסנטה מרגריטה. אז מגיע הרגע הקסום של היום, אותו נצרוב בזכרון כי אין תמונות. להקת דולפינים שוחה ומקפצת סביבנו במשך דקות ארוכות.

יום 13- 29/5/22. הדרך אל הסיום.

סוף הטיול כבר נראה באופק, עוזבים את קו החוף האיטלקי ומתחילים בחזרה לצרפת. היום מוקדש לנסיעה בין כבישים מהירים לנופי הרים ומרחבים. אחרי נסיעה ארוכה, מתחילים את הטיפוס למעבר ההרים בין איטליה לצרפת באזור Montgenèvre. הדרך מעניקה פיצוי לפספוס של מעבר ההרים סן ברנרד הקטן מתחילת הטיול.

לאחר מעבר ההרים מגיעים לאזור העיירה La Grave, שם עולים לטיול באגם Lac du Pontet. העלייה עם הקרוואן מאתגרת אך אפשרית בהחלט מאחר ואין תהום או שדה ראיה מוגבל (למעט המעבר הקצר מאוד בכפר בהתחלה).

משאירים את הקרוואן בחניון העליון וממשיכים בטיפוס של כ-600 מטר בעליה.

אסתר מתצפתת עלי בזמן שאני מקיף את האגם

את היום מסיימים בחניון הרכבל ב-La Grave להר הסמוך ואתר הסקי לה-מאג' La Meije.

זה הנוף בחצר של "הבית":

יום 14- 30/5/22. היופי בצד הדרך.

קמים בבוקר אל מול הנוף היפה. אנו בין עונות והרכבל לפסגה סגור, הפתיחה מתוכננת ל- 3/6 ואנו זוכים לראות את המסוק של האתר מוביל ציוד.

בצער (16 יום ולא עלינו על אף רכבל לפסגה לבנה) אנו עוזבים את המקום ויורדים לטייל בעמק נרחב בצד הדרך לכיוון גרונביל. טיפ מאתר למטייל וגוגל מפה מגלים לנו מסלול שליו המתאים לכל משפחה, לרבות עם עגלות.

הנינוחות מתאימה לנו מאוד לאחר שבועיים של מסע.

Le Lac Bleu
Lac de Buclet
Cascade de la Pisse

לאחר הצטיידות קלה באוכל מהסופר, מוצאים מקום להכין המבורגר וציפס באמצע הטבע ומיד ממשיכים בנסיעה לאגם סמוך לשמברי ללינת לילה.

Plage d'Aiguebelette-le-Lac

יום 15- 31/5/22. עם גוגל מפה בדרך לליון

היום האחרון לטיול ממש.

הלילה, לאחר 14 יום בקרוואן, גשם רציני ורציף ראשון.

הגשם מלווה אותנו לכל אורך היום.

ריח הגשם והאדמה הרטובה מרגיעים גם את מי שכבר רגוע. בנחת יוצאים בנסיעה לכיוון ליון. אסתר כבר עייפה, כבדות ההריון כבר ניכרת והיא מתקשה לישון בלילות האחרונים. בהתאם לאווירת הסיום, מחליטים לצאת בנסיעה בכבישים צדדים לליון תוך שאנו מחפשים פארקים לטיול תיון (באים טובלים והולכים).

המקום הראשון "בניגו"- Cascade de Glandieu.

היעדים הבאים כבר פחות שיחקו בשבילנו, נחזור לאתר אותם שיהיה יותר כוח. הגשם מתחזק ואנו ממשיכים לאורך נהר הרון המרשים ועד פאתי ליון לחניון לילה אחרון.

אני עוד יוצא בספונטניות לטיול רגלי לכיוון נהר הרון וחוזר רטוב ומאושר לגלות פיצה על גחלים בצמוד לחנייה שלנו. ארוחת הערב מוכנה!

יום 16- 1/6/22.

תם המסע!

מחזירים את הקרוואן בליון ונוסעים הרכבת (הפעם ללא תקלות) לז'נבה.

יצאתי לנוח מהעבודה, תשובות לא מצאתי בהקשר זה, אך למדתי, יחד עם אסתר, את הקצב שלנו, את ההתחשבות האחד בשניה ואת הביחד שלנו.

רגע לפני שהופכים למשפחה.

2/6/22- אנו חוזרים הביתה

תם ונשלם המסע.

עכשיו יוצאים לדרך החיים ובטיול הבא כבר נטייל כמשפחה!