פרו – 21 יום נטו ספטמבר – אוקטובר 2017 נסענו 2 חברות.

הקדמה – פרואנים אנשים נחמדים, אדיבים, אין חשש להסתובב במקומות מרכזיים

כסף – פרטנו מינימום בשדה התעופה ואחר כך על יד המלון. פעם נוספת פרטנו באריקיפה ובקוסקו. עבור המלון והטיולים אפשר לשלם במטבע מקומי או בדולרים ( פחות אהבו כרטיס אשראי) . כאשר אתם קונים-חשוב לבדוק טוב כמה אתם משלמים ואת העודף שאתם מקבלים.

מוניות לפני הנסיעה שאלנו עלות, אפשר ורצוי להוריד מחירים של מוניות ברוח טובה עם חיוך.

מקומות לינה הזמנו דרך בוקינג הוסטלים B&B. יש מטבחון שאפשר להכין לעצמנו משהו לאכול / לשתות. לא לכולם יש אינטרנט בחדר. הקפדנו שהמקום יהיו במרכז העיר קרוב לפלאצה דה ארמס (מרכז העניינים). למעט לימה שבה הלינה הייתה במירפלורס קרוב לפארק קנדי( מקום בטוח). בכל המקומות יש ארוחת בוקר הכוללת לחמניות, ריבה, חמאה, ביצה ושתייה.

סיור חינם צריך לקבוע מראש דרך האינטרנט היינו ב- שלושה ( כנסו בגוגל לסיור חינם בלימה, אריקיפה ו קוסקו) צריך לתת טיפ כ 10 סול, מומלץ.

הזמנת טיולים באריקיפה ובקוסקו הזמנו טיולים לכמה ימים לא הייתה כלל בעיה מה שהבטיחו קיימו. שימו לב לבחור משרד שמדברים אנגלית ברורה! כמובן שצריך לקחת קבלה מפורטת ומכתב שמסכם הכל בפרטים כולל חותמת של המשרד ( נתקלנו בבעיה שביקשו תשלום נוסף עבור ארוחת צהריים ששולמה מראש אבל המסמכים שהיו עמנו הוכיחו ששילמנו).

סופר מרקט בפרו הם קוראים לו מטרו. יש שם הכל כמו בארץ והמחירים די דומים. ניתן להשיג בקבוקים קטנים לנסיעות של קרם גוף, סבון נוזלי, סבון שיער, ומרכך לשיער אין טעם לקחת מהארץ.

כביסה לניקוי. במלון יגבו כ 4.5- 6 סול לקילו במכבסה יגבו כ 3.5 סול לקילו. יש לשים לב הם מכבסים את כל הצבעים יחד בהרתחה, אין סלקציה.

שקע לחשמל - של 2 (עגולים) כמו אצלנו אין צורך במתאם

יום1 לימה – הגענו לשדה תעופה בשעה 5 בבוקר ולקחתו מונית בצורה מסודרת מהשדה למירהפלוריס כ 30 ד' 60 סול. הייתה אפשרות בזול יותר אבל לא הכרנו את המקום ולא רצינו להסתכן. מירהפולורס, אזור מודרני, לנו על יד פארק קנדי במלון lion backpackers . מלון נחמד יחס אדיב. (אין אינטרנט בחדר למרות שרשום בבוקינג שיש) לאחר התאקלמות נפגשנו בבוקר בשעה 10 עם המדריך של הסיור החינמי היו בקבוצה עוד 5 חברים נסענו יחד באוטובוס לעיר העתיקה. סיור מומלץ אבל הנסיעה באוטובוס צפופה, פחות מומלצת בפעם הבא שנסענו לעיר העתיקה לקחנו מונית מרחק של 15 ד' כ 12 סול.

בערב חג ראש השנה חגגנו בבית חבד venida Salaverry 3075 San Isidro, Lima PERU שנמצא ברחוב מרכזי באזור טוב מרחק של כ 15 ד' נסיעה במונית. עלות כ- 17-10 סול. בחזרה בלילה אפשר לבקש ממישהו שיזמין לך מונית העלות 10 סול (לבקש שהנסיעה תהיה בתוך העיר ולא דרך הים ) וגם בטוח יותר כי למי שמזמין יש את פרטי הנהג וכך אפשר ליצור איתך קשר ולוודא שהגעת.

יום 2. למחרת הלכנו דרך הטיילת שנמצאת על הצוק לאורך הים עד לשכונת ביאנקו, מקום יפה מומלץ מאוד. בחזור נכנסנו לקניון לארקומר יפה מאוד נמצא במדרן של הצוק והטיילת.

אחר הצהריים טיסה לאריקיפה. ( העיר הלבנה ) שהזמנו בארץ כ 90$. הגענו בלילה לאריקיפה לקחנו מונית להוסטל נחמד במרכז שהוזמן כבר בארץ.

ימים 3-4 באריקיפה לנו 3 לילות עיר נחמדה מאוד, מטיילים בעיקר במרכז. יצאנו לסיור חינמי וחיפשנו משרד נסיעות... הגענו למשרד אמריקן טרוול שנמצא ברחוב השמאלי בכניסה לפיאצה דה לארמה כאשר באים מלמטה ומולנו הכיכר.

פרטי המשרד באריקיפה calle consuelo 209 – 209 -a telp 54-384524 ( אלו הפרטים שיש על הקבלה. אני תקוה שהם נכונים )

דרך משרד הזמנו טיול ליום המחרת לחצי יום. טיול מקסים - מומלץ כ- 20 סול (לאחר הנחה) טיולים נוספים שהזמנו ב 170 דולר אמריקאי ( לאחר הנחה ) כללו נסיעה, ארוחות, מדריך : צ'יבאי Chivay – פונו – האיים הצפים - פונו- נסיעה לקוסקו בכל מקום לוקחים אותנו מההוסטל ומחזירים אותנו להוסטל. ( יש לבקש מהמשרד שירשמו שאתם מבקשים מקומות ראשונים באוטובוס שנוסע מפונו לקוסקו המקומות מוזמנים מראש. את הכרטיסים לאוטובוס אתם מקבלים במקום שלנתם בפונו )

יום 5 נסיעה מאריקיפה לצ'יבאי Chivay כ 4 שעות עדיף לקחת אוטובוס ברמה הכי טובה וזה כזכור צריך לבקש בזמן קניית הטיול ( למי שרגיש בנסיעה באוטובוס ) המחיר כולל ארוחת צהריים בצ'יבאי Chivay . הגענו להוסטל ויצאנו אחר הצהריים למעיינות חמים כלול במחיר למעט עלות כניסה 15 סול – מומלץ! ( קחו איתכם מגבת ובגדים להחלפה). בערב יצאנו למסעדה כולל הופעה אותנטית יפה מאוד, העלות זה מה שהזמנו ( האוכל לא משהו)

יום 6 בבוקר נסענו לקניון קולקה והשיא צפיה על הקונדורים – מקסים !!! בצהריים חזרנו שוב לעיירה צוויג לארוחת צהריים שאכלנו מהר והספקנו ללכת לשוק שזאת חוויה.

בשעה 13 לקחו אותנו לתחנה ששם המתין לנו אוטובוס לפונו זמן נסיעה כ 6 שעות עם הפסקות. אוטובוס ברמה בינונית לא הרגשנו טוב! עדיף לקחת אוטובוס ברמה הכי טובה ! משלמים מעט יותר.

הגענו לפונו לפלאסה דה ארמה בערב, כפי שהובטח בעל ההוסטל אסף אותנו למלון (שהוזמן מראש ע"י משרד הנסיעות באריקיפה)

יום 7 בבוקר אספו אותנו בוואן מההוסטל לטיול של יומיים. המזוודות נשארו בהוסטל. לקחנו תיק קטן עם מעט בגדים ( לאחר השייט יש ללכת הרבה ברגל ועליה לכפר )

לטחר כמה דקות הגענו לאגם טטיקקה ושם אירגנו אותנו לשייט באגם.

אגם טיטיקקה נמצא 60% מחלקו בפרו ו 40% בחלקו בבולביה. אורכו 198 ק"מ ורוחבו 80 ק"מ. זה האגם הגבוה ביותר ששטים בו.

שייט רגוע של כ 3 שעות לאיים הצפים היינו באי הורוס איילנד Uros floating island ( לא משנה איזה אי תזמינו כנראה שיקחו אותכם לאי המקסים הזה ) הסיור באי היה נחמד מאוד. ומשם עשינו שייט כ 20 ד' בסירה מיוחדת לאי נוסף בעלות של 10 סול.

בצהריים שטנו לאי אמנטי איילנד Amantani island שהוא כפר בין 700 שנה לפני הספירה ושם גם לנו. לזכור לקחת מינימום דברים כי יש ללכת הרבה ברגל וגם עלייה ומה שלקחנו היינו צריכים לקחת על הגב וזה מאוד קשה! שם עברנו חוויה מיוחדת נשאיר לכם את ה....

יום 8 בבוקר עזבנו את האי ועשינו דרכנו בשייט מהיר והגלים גם הוסיפו נדנודים של הספינה... הגענו לאחר כשעה לאי נוסף בשם טקילה Taquile island והוא גם הגדול ביותר שם טיילנו ואכלנו צהריים.

חזרנו למלון בפונו אחרי שייט רגוע של 3 שעות ואחר הצהריים הלכנו לטייל בעיר וחזרנו ללינה. יכול להיות שיש מה לעשות יום נוסף בפונו – תבדקו !

יום 9 בבוקר בעל האכסניה הזמין לנו מונית לתחנת האוטובוס שילמנו למונית 5 סול

אוטובוס לקוסקו ברמה בנונית עם נוף יפה וכ 4 עצירות עד לקוסקו נסיעה של כ 8 שעות וקצת קשה למי שרגיש באוטובוס. חשוב לבדוק שאתם רואים את החפצים שלכם בתא המטען לפני שעולים לאוטובוס. מי שרגיש באוטובוס עדיף לקחת את חברת האוטובוסים ברמה הכי טובה! אבל הוא נוסע בכביש המהיר ( לזכור שהמקומות נקבעים מראש ולכן חשוב בזמן ההזמנה של הטיול לבקש שהמשרד יזמין לכם מקום)

הגענו לקוסקו בערב ישירות להוסטל net hous שהיה במרכז על יד שוק פדרו כ 250 מ' מפלאצה דה ארמס. במרחק של כ 150-200 מ' נמצא בית חב"ד בכתובת Calle vitoque 631 ומשרד נסיעות שנמצא צמוד לחב"ד וצמוד לאכסניה

משרד נסיעות בקוסקו צמוד לבית חב"ד ( כ 7 דקות הליכה משוק פדרו ) המשרד פתוח משעה 12.00 עד 20.00 שרות טוב ואמין ניתן לקנות דרכם טיולים וטיסות

whatysapp +51941244323

מי שאחראי על המשרד הן בחורות ארגנטינאיות שעובדות באכסניה הוסטל לימה hostelima שנמצאת דלת על יד חב”ד ( אם יש בעיה – יעזרו לכם בחב”ד ) . רובם ככולם באכסניה הם ישראלים צעירים.

סוכנות נוספת של נסיעות היא חביתוש Havitush שנמצאת בסימטת המציקים, סימטה מפלאצה דה לארמס בכתובת main square 350 procuradores street . לסימטה מגיעים מכיכר פלאצה דה לארמס ששם יש גם אינפורמציה לתיירים.

יום 10 סיור חינמי בקוסקו ואחר כך הסתובבות בעיר ברגל ( כל מה שיש לראות במרכז קוסקו אפשר לעשות ברגל ) והלכנו למשרדי נסיעות לברר בקשר לטיולים.

את רוב הנסיעות ארגנו דרך סוכנות חביטוש

יום 11 טרק להר הצבעים. אספו אותנו מהמלון ב 4 בבוקר, נסענו כ 3.5 שעות נסיעה קשה, כביש משובש וגם חלק מהדרך כורכר. אם עדיין מרגישים טוב אז מחכה לכם ארוחת בוקר שכללה לחמניות, חמאה וריבה ( או שתארזו לכם לדרך ) עוד נסיעה קצרה והתחלנו את הטרק בעליה להר הצבעים מי שרוצה יש גם סוסים בתשלום הטיול כולל ארוחת בוקר וצהריים

( בערך כ 5 שעות הליכה ) . לאחר ארוחת צהריים חזרנו לעיר בשעות הערב.

יום 12 – מנוחה, הסתובבות במקום

ימים 13-14 טיול של יומיים למצו פיצו עלות 220 דולר אמריקאי. הזמנו דרך סוכנות חביתוש לינה באקווה קליינטה אצל מקומיים, מקום נחמד במרכז העיירה על יד הרכבת.

כאן החברה שלי ואני התפצלנו וניפגשנו בשעה 14.30 ברכבת שנוסעת למצו פיצו. היא לקחה טיול לעמק הקדוש ועוד מקומות ... אני נסעתי עם וואן במשך כשעתיים לתחנת רכבת שם ניפגשנו ומישם עוד שעה וארבעים ד' ברכבת עד לאקווה קלינטס. בעל ההוסטל אסף אותנו מתחנת הרכבת. . בדיעווד הסתבר שהטיול שהחברה שלי לקחה לא היה מוצלח, הם לא הספיקו את כל המקומות שהבטיחו ועליהם שילמו.

חשוב – לא לקחת טיול שכולל ביום הראשון את העמק הקדוש ( למרות שזה על הדרך) ועוד מקומות... כי לא מספיקים לעשות הכל אל תחסכו כסף !

מצ'ו פיצ'ו – חובה לקחת חומר נגד עקיצות . איפה שיהיה חשוף בידיים ורגליים יהיו עקיצות נוראיות שיגרדו במשך שבועיים+

יום 15 – מנוחה, הסתובבות במקום

יום 16 – הזמנה דרך הסוכנות שנמצאת על יד בית חב”ד רפטינג ואומגה נסיעה של שעתיים מקוסקו בוואן בדרך נוחה כולל ארוחת צהריים 100 סול . ברפטינג עצמו יש צלם ( פפרצי שעושה דיסק) וזה בעצם מה שיש לכם מזכרת. העניין הוא שהדיסק יהיה מוכן למחרת במשרד של הרפטינג וצריך לקחת משם תמורת 30 סול. ( לי למחרת בבוקר הייתה טיסה כך שאין לי מזכרת )

כאן מתפצלות דרכנו חברתי ממשיכה בקוסקו טיול מאורגן של יום לאיזור האגם ויום נוסף לשוק ---- שלא הספיקה לעשות בטיול מאורגן שנכלל לעמק הקדוש

יום 17 – אני טסה מקוסקו ללימה 79 דולר אמריקאי בשעה 11 בבוקר עלות מונית לשדה התעופה 10-15 סול כ 20 ד'. משדה תעופה לימה למירהפלורס יש מונית ביציאה משדה תעופה עלתה 40 סול לאחר מיקוח ( זאת מכונית שחורה ללא שלט של מונית אבל של נהג מורשה ויש לו תעודה )

ימים 18-20 לימה ברגוע אני לבד. הליכה ברגל דרך הטיילת לשכונת ביאנקו, חזרה לקניון לארקומר לארוחת צהריים המחירים די סבירים. ממירהפלורס לפלאצה דה לארמס לקחתי מונית כ 13 סול ( כ 20 ד' נסיעה ) כנ”ל לקניון מותגים היקר JOCKEY MALL שלדעתי הוא קרוב לפלאצה דה לארמס.

יום 21 – חזרה לארץ