בולגריה היפה!

סיכום 15 ימי טיול משפחתי, בשבוע הראשון של אוגוסט.

הרכב: זוג הורים (במחצית השנייה של החופש, כך שהמצב שלהם לא משו') + 3 מתבגרים בררנים בגילים 12 עד 18.

 • 29/7/19- נחיתה בשעות הבוקר בסופיה (טיסת אל על), לקיחת רכב מ-HERTZ (כולל שדרוג לרכב SUV 7 מקומות) ונסיעה לחנות VIVA הקרובה לצורך רכישת 5 סימים מקומים בעלות של 15 לב (30 ₪) ל-15 מגה גלישה.


 כדי להגיע לחנות (שנמצאת בקניון THE MALL, 7 דקות נסיעה משדה התעופה. יש במקום חניה חינם לשעתיים ראשונות) הורדתי מבעוד מועד בבית מפה OFFLINE שהובילה אותנו בצורה מושלמת לקניון. המפה OFFLINE מתפקדת ממש כמו המפה ONLINE עם הוראות קוליות בעברית ותמונת דרך ברורה. לאחר רכישת הסימים ועוד כל מיני... נסענו ליעד הראשון שלנו: עיירת הסקי בורוביץ.

הנסיעה לא ארוכה, כשעה ורבע, והיא עוברת בדרך מהממת לאורכו של אגם עצום ISKAR. יש מלא פינות חמד לאורך הדרך, חופים, בתי קפה, שדות ועוד.

עצירה בעיר SAMOKOV הנמצאת למרגלות היעד הראשון שלנו. עיר נחמדה עם פארק (יותר נכון גינה גדולה ומרשימה) עם אגם מלאכותי קטן עם ברבורים, בית קפה, סופר BILLAמסעדות מקומיות ועוד.

הגעה למלון שלנו, קבלת חדרים וירידה לארוחת ערב במלון.

לאחר ארוחת הערב יצאנו לטייל במדרחוב של בורוביץ. המקום נחמד מאד, קטן, דוכני מזכרות למיניהם, סופר קטן, הרבה בתי קפה בסגנון 'אפרה סקי'. ישבנו בבר SANGARIA עם בובי ואשתו, שתינו איתם וסיימנו יום ראשון עמוס ומהנה.

לילה ראשון- לינה בבורוביץ

 • 30/7/19- בשל תחזית גשומה לאותו יום שינינו מעט את התוכניות ונסענו למנזר רילה. הדרך עצמה לא פשוטה עם המון מהמורות ובורות (הבנו למה קוראים לבורוביץ כך- על שם כמות הבורות שיש בכבישים :-) ). הנסיעה ארכה כשעתיים כולל פקקים. אבל אלו היו שעתיים שוות וראויות לחלוטין! המנזר יפהפה בכל קנה מידה. טבול בתוך ירוק ועננים, צבעוני, רוחני, ענק ומרשים מאד.


 גילו לנו שברחבה שמחוץ למנזר מוכרים סופגניות שוות! הילדים ראו שלט donuts ושמו פעמיהם במהרה לדוכן. רק לאחר שהם כבר אכלו את הסופגניות הרגילות... הבחנתי שיש בבניין לידנו חור בקיר עם תור... ובחור בקיר הזה מוכרים את הדבר האמיתי! את המקיצה הטעימה. כמובן שקנינו גם אותה.

מהמנזר נסענו לכיוון מסלול שמונת הגשרים ב BELI ISKAR. למען האמת קצת התברברנו משום שה gps מודיע שהגענו ליעד באמצע שום מקום. שיחה עם מקומיים שטיילו וקטפו פטריות והבנו שצריך להמשיך ישר עוד כמה דקות נסיעה כדי להגיע לכניסה. בדרך העפר הזאת עוברים מרחבים בהם יש סוסים, פרות, עיזים וכולם באחו ללא גדרות וגבולות. מראה מרחיב לב.

הגענו למסלול יפהפה וקליל. אלו שמונת גשרי עץ שעוברים מעל נהר והמון טבע. מסלול קסום!

 לאחר מכן חזרנו למלון לארוחת ערב, ושוב יצאנו לבר של בובי. (הפעם בלי הילדים. רק ארז ואני).

לילה שני- לינה בבורוביץ

 • 31/7/19- עליה עם רכבל סגור (גונדולה) לפסגת המוסולה, וצעידה של 4 ק"מ לכיוון מהפסגה עד האגם הראשון. הנסיעה ברכבל היא כחצי שעה לכיוון. גובה התחנה הראשונה כ-2,500 מטר.


 שוב קצת התברברנו בבחירת המסלול שמתאים לנו (לא רצינו להגיע עד הפסגה מרחק 3 שעות עליה לכיוון) אך התייעצות בפנטומימה עם מוכר הפירות יער במקום הבהירה לנו ללכת אחרי כולם. וכדי שאתם לא תתברברו: כאשר אתם יוצאים מהגונדולה, ואתם עומדים עם הגב אליה, פנו ימינה. לפניכם עליה (לא להיבהל, אין הרבה עליות במסלול) ואחריה יש התפצלות לכמה מסלולים. בחרו את המסלול האמצעי ולכו בו עד שתגיעו לאגם. הדרך רובה מישורית, יש מעט מאד עליות מתונות. הנופים עוצרי נשימה. הדרך כלל לא מוצלת. לנו ממש לא היה צורך בלבוש ארוך. חלקנו (כלומר, אני) נשרפנו באותו יום.


 האגם אינו מרשים במיוחד ולא גדול, אך המראה הפתאומי שלו עטוף בהרים מאד מרנין. שימו לב! שאין שירותים לאורך כל המסלול…

חזרה לסמוקוב, ביקור ב”פארק” ובסופר המקומי וחזרה למלון.

לילה שלישי- לינה בבורוביץ

 • 01/8/19 בהתרגשות גדולה מזה שחודש אוגוסט הגיע ושרדנו את החצי הראשון של החופש הגדול, ובהתאם לדרישות הרוב (4 מתוך 5) נסענו לסופיה (מרחק שעה ורבע נסיעה). הילדים היו חייבים קצת שופינג, מכוניות ובניינים.

לפני ההגעה לקניונים עשינו עצירה בפארק הפעמונים בסופיה Park Kambanite שנמצא סמוך לקניון RING. בפארק זה יש 300 פעמונים שנתרמו מכל העולם כמחווה לשלומם של כל ילדי העולם. המקום יפה והפארק נעים מאד. הפעמון מישראל נתרם על ידי קיבוץ מעברות. בהדפסת השם של הפעמון, האותיות הודפסו משמאל לימין ולכן כתוב: לראשי 😊.
 ברשותכם לא אפרט את מעללי הקניונים בהם ביקרנו.

לילה רביעי- לינה בבורוביץ

 • 02/8/19 עוזבים את אזור הרי הרילה לטובת הרי פירין בדרך להרי רודופי.

נסענו לעיירה בנסקו, כאשר בדרך עצרנו במפלי קוסטינץ. המפלים יפים מאד, המקום מתחוזק עם מסלול בנוי מעץ, גשרים ומדרגות. מאד קל וכמעט ללא הליכה. לאחר מכן היינו צריכים לעצור בפארק הדובים הרוקדים, אך בשל השעה החלטנו לנסוע ישירות לבנסקו.

בדרך מבורוביץ לבנסקו פגשנו קינים של חסידות מקוננות על עמודי חשמל.

הגעה למלון מקסים בבנסקו ויציאה למדרחוב המקומי. המדרחוב עם המון בתי קפה, גלידות מעולות, חנויות מזכרות ואווירה נעימה. לאחר מכן הלכנו לרחבה שלפני הגונדלות והילדים הטיסו טיסנים שקנינו ב-8 לבה במדרחוב. הטיסנים ליוו אותנו כל הטיול והיו אטרקציה נהדרת!

לילה חמישי- לינה בבנסקו

 • 03/8/19 ממשיכים במסע לכיוון הרי רודופי ונוסעים לכיוון פמפרובו. הדרך עצמה מהממת בכל קנה מידה! בתוך נקיקים צרים, במקביל לנהר, הרים עצומים. טבע במיטבו! דרך מהפנטת.

למרות שהנסיעה לא ארוכה מבחינת ק"מ, היא ארוכה מאד מבחינת הזמן בשל מורכבות הכבישים והדרכים.

בדרך עצרנו בכפר היפה ביותר שהייתי בחיי, LESHTEN. זהו כפר ציורי בו כל הבתים עם גגות צפחה. מראה כמו מתוך האגדות. אכלנו במסעדה מעולה בכניסה לכפר. לצערי התחיל לרדת גשם ולכן לא טיילנו בין בתי הכפר, אך הצצה קלה הבהירה לי ששווה לשוב לשם. גלריות וחנויות אומנות קטנות מסתתרות בסמטאות.


הגעה לפמפרובו בשעות הערב המאוחרות.

לילה שישי- לינה בפמפרובו

 • 04/08/19 אחד הימים הכייפים ביותר בטיול! נסענו לטיול ג'יפים בתצפית עין הנשר. בפניה לכיוון התצפית עצר אותנו נהג "גיפ" (מיצובישי טראק) שהציע לקחת אותנו במחיר 60 לב עד התצפית. מכיוון שידענו שאי אפשר להגיע לתצפית אלא בג'יפ, וידענו שזה המחיר, חשבנו שהגענו לנקודת ההתחלה וסגרנו איתו את הטיול. במהלך הנסיעה ראינו שיש ג'יפים יותר מגניבים, בסגנון ספארי עם אפשרות עמידה. אין ספק שאילו הייתי יכולה לעמוד במהלך הדרך התלולה והקופצנית הזאת, הגב שלי היה מודה לי מאד! אז כאשר אתם מגיעים, תכנסו עם האוטו שלכם פנימה לכיוון הדרך (זה עדיין בכביש סלול) ותבחרו ג'יפ עם פוזה. :-)

כאמור, הדרך עצמה מלאה בקפיצות ומהמורות, ארוכה מאד, מפחידה... אך שווה כל שנייה! המראות והנוף פשוט וואוו! הגעה לתצפית מרהיבה וחזרה לכיוון האוטו שלנו. לאחר מכן נסענו לכיוון מערת לוע השטן. בדיעבד הייתי מוותרת על הביקור במערה. נכון שלכאורה היא מרהיבה, זורם בה נהר ויש בה מפל... אך בשל העומק והחושך שלה לא רואים כלום! רק שומעים את המים הזורמים. כמו כן ניתן לטייל בה רק במאורגן עם חצי שעה ראשונה של עמידה במקום אחד במסדרון המערה עם הסברים בבולגרית (עם הד של המערה). אציין שוב שהמערה בפני עצמה יפה, אבל חשוכה מאד ובסופה צריך לעלות 331 מדרגות די תלולות…

לאחר המערה עצרנו בעיירה קטנה וציורית שירוקה לקה. טיילנו בין הסמטאות, ישבנו לאכול במסעדה מקומית וראינו את הגשרים העתיקים.

לילה שביעי- לינה בפמפרובו

 • 05/08/19 נסיעה לכיוון פלובדיב!

פלובדיב זו ההפתעה הכי גדולה של הטיול הזה! לא היה לי מושג שאני מגיעה לעיר צבעונית וצעירה, השנייה בגודלה בבולגריה (350k תושבים) עם היסטוריה עשירה מאד, תרבות ואומנות. הידעתם שפלובדיב נבחרה לבירת התרבות של אירופה לשנת 2019?! אני לא ידעתי זאת טרם ההגעה.

ביום ההגעה יצאנו למדרחוב השוקק. המון בתי קפה וסמטאות עתיקות.

לילה שמיני- לינה בפלובדיב

 • 06/08/19 – סיור בוקר מומלץ מאד של FREE SOIFA TOUR 365 בעיר. לאחר מכן ביקרנו ברובע KAPANA. זהו רובע שהיה בעבר מקום מושבם של בתי מלאכה קטנים, אך עם השנים שינה את אופיו לבילויים. המון בתי קפה עם אופי, מסעדות (כולל טבעונית טעימה מאד), גלריות, מוזיאונים, היסטוריה, סמטאות עתיקות מתקופת השלטון התורכי, חנות תה משגעת ועוד. בערב הלכנו עם הילדים והרחפנים לביקור בפארק הצאר שמעון. הפארק גדול ויפהפה, אם כי די חשוך... תאורה מינימלית. יש בו מזרקות עם סוג של מופע משולב באורות ומוזיקה.

לילה תשיעי- לינה בפלובדיב

 • 07/08/19 נסיעה מחוץ לפלובדיב לאגם VACHA. זהו אגם מלאכותי מקסים שנוצר מסכר גדול שרואים אותו בדרך. הירידה לאגם היא דרך פרטית לרוב באמצעות בתי קפה להם חוף פרטי. בבית הקפה בו בחרנו להתארח יש סירות ועשינו שיט באגם.


לאחר הסיור באגם נסעו לקניון בפלובדיב להתרענן קצת מהטבע אותו ספגנו...

לילה עשירי- לינה בפלובדיב

 • 08/08/19 נסיעה לכיוון הכפר GORNA MALINA ולינת לילה במלון בפארק המים:
  the wind mills hydropark. הפארק עצמו מאד יפה, גדול, עם המון בריכות, אגם עם סירות, 2 מגלשות מים לגדולים, מתקן לקטנים. המקום נקי, שליו, הילדים לא עמדו כלל בתור למגלשות ודי נהנו. החדרים במלון יפים ומפנקים.


 בערב יציאה לכפר לארוחת ערב במסעדה. אמנם יש מסעדות בפארק, אך האוכל היה לנו ממש לא טעים ותחושה שהוא לא טרי.

לילה אחד עשרה- לינה בגורנה מלינה

 • 09/08/19-12/08/19 סופיה! הביקור שלנו בסופיה כלל את המקומות והדברים הבאים:
   שדרות ויטושה, כנסיית אלכסנדר נייבסקי, שוק הנשים, כל הקניונים בעיר, השתתפות בסיור היהודי של free sofia tour 365, קארטינג בקניון רינג ופארק טרמפולינות מהמם area 52 בקניון רינג.

לילה 12 עד 15 לינה בסופיה

 * לטיול זה החלטנו לנסוע לאחר שבחודש מאי 2019 נסענו (בזוג) לראות הופעה של סטינג בסופיה. כל כך התאהבנו שהחלטנו לחזור עם הילדים. לקריאת הבלוג על הטיול הזוגי בסופיה, מאי 2019, אתם מוזמנים להכנס לקישור זה. 

 • סיכום בתי מלון: מלבד מלון רילה בסופיה, כטלם מומלצים ביותר!

תאריכים

עיר

שם המלון

ארוחות

חניה

ניתן לבטל עד...

תוספות

29/07-02/08

בורביץ

Festa winter palace hotel

HB

תשלום מראש ללא אפשרות ביטול

02/08-03/08

בנסקו

Boutique hotel uniqato

RO

חניה פרטית אפשרית בחינם באתר אין צורך בהזמנה

לא ניתן לבטל

מיטה נוספת 12 יורו ללילה.

03/08-05/08

פמפורובו

sunny hills pamporovo

BB

חניה ציבורית אפשרית בחינם אין צורך בהזמנה

01/08

05/08-08/08

פלובדיב

Best Guest Apartments

RO

חניה 10 לבה ללילה אבל אפשר להחנות חופשי ברחוב.
 הזמנתי חניה.

04/08

+359 88 99 55 211
מספר טלפון של הנציג שפוגש אותנו בין השעות 16-20.

 מיטה נוספת 7 לבה.

08/08-09/08

Gorna Malina

The Wind Mills Hydropark

RO

חניה פרטית אפשרית בחינם באתר אין צורך בהזמנה

02/08

ארוחת בוקר 5 יורו לאדם

09/08-12/08

סופיה

Rila Hotel Sofia

RO השבח לאל

נהיה בלי רכב

07/08