הדת החדשה ועבודת האלילים

יצאנו לטיול קצר לאנגליה בעקבות קבוצת הכדורגל שבני אוהד.

לפני 4 שנים רגע לפני גיוסו יצאנו לטיול דומה אך מכיוון שליברפול הקבוצה אותה הוא אוהד הפסדה הבטחנו לחזור לסיבוב נוסף ואומנם כך עשינו.

מכיוון שאם כבר נוסעים אז רצוי לשלב יותר ממשחק אחד הפעם הגדלנו לעשות ותכננו 3 משחקים ב24 שעות. בהחלט יומרני.

נחתנו בלונדון ויצאנו ליום טיול בעיר. לקראת הצהריים הגענו ל”לסטר סקוייר“ ובחרנו לקנות כרטיסים להצגה שבני בחר. סיפר לי שראה סרט שמאוד נהנה ממנו אז הזמנו להצגה -”בית ספר לרוק”.

גם הפעם לקחנו סיורי חינם לאחר שממש התאהבתי ברעיון.

לקחנו סיור פאבים בלונדון. שלוש שעות מסתובבים בעיר ונכנסים לפאבים מעניינים. כל פאב והסיפור שלו.

גם יפים לפעמים

לרוב מחוץ לפאב עומדים אנשים רבים מעשנים ומדברים.

גם בליברפול לקחנו סיור חינם ששוב הזכיר לי כמה חשוב לקחת הדרכה. למשל באחד המקומות שהיינו יום קודם פשוט לא הבנו כלל את הסיפור של המקום עד ההדרכה למחרת.

קיר ועליו חרותים כ1800 אומנים שהופיעו בפאב הCAVERN שהיה פאב הבית של החיפושיות. להקת החיפושיות וחבריה נמצאים במרכז. חוץ מכדורגל הם הדבר החשוב הבא בעיר.

בתחילת כל סיור המדריכים מציינים שאומנם הסיור חינם אך הם ישמחו לקבל טיפ שמן אחרי הסיור. הבדיחה הנפוצה שהם אומרים שניתן לתת להם מרכב יוקרה עד יאכטה מפוארת.הבעיה העיקרית של המדריכים היא ל”שמור” את המודרכים עד סוף הסיור שברגע האמת נותנים להם את הטיפ המיוחל. הפעם התחיל לרדת גשם ושליש מהמודרכים נעלמו מהסיור. המדריך היה כל כך עסוק בהדרכה שרק לקראת סוף הסיור הבחין בכך.לרגע ירדה עננה על פניו והתקשנו לא לרחם עליו.החלטנו להכפיל את הטיפ אותו החלטנו לתת לו. קצת לשמח אותו. תאמת הוא הדריך מצויין.

מכאן המשכנו להייכל הראשון בו כבר היינו לפני 4 שנים. יום לפני המשחק הלכנו לסיור באיצטדיון. מקבלים מכשיר עם אוזניות ויוצאים לסיור עצמאי במקום. כל אחד לפי הקצב שלו. עוברים בכל הנקודות החשובות ומקשיבים להסברים היסטורים.

הבן שלי יושב ביציע האוהדים השרופים. מסתבר שגם דבר כזה יש.

ליברפול זכתה בפעם האחרונה באליפות אירופה לפני 15 שנה והשנה שוב זה קרה. הזכייה מורגשת בכל העיר. מדהים לראות איך קבוצת כדורגל אחת גורמת לעיר שלמה ולאוהדים מכל העולם התרגשות כל כך גדולה.

במשחק עצמו ישבנו ממש ליד יציע האוהדים של הקבוצה היריבה. בשלב מסויים התחילו לקלל אחד את השני. מודה שקצת חששתי אבל מיד הגיעו סדרנים והרגיעו את המצב.

רגע לפני תחילת המשחק משקים את הדשא.

לשמחתנו ליברפול ניצחה ולשמחה לא היה גבול.

למחרת על הבוקר יצאנו ללונדון לראות את שני המשחקים הבאים.

גם כאן התכונה סביב המשחק והאצטדיון גדולה ובהחלט מספקת עניין רב. גם אם אינכם אוהדי כדורגל בהחלט שווה ללכת למשחק אחד.

קבוצות רבות נקנו ע”י עשירים סינים והם מצטלמים לפני המשחק.

לאחר המשחקים אמרתי לבני שאפשר לדמות את המקום לבית מקדש והכדורגל הוא האלוהים החדש של ההמונים. הוא תיקן אותי ואמר שבעצם מדובר בעבודת אלילים, כפי שהיה נהוג כאן באנגליה לפני מאות שנים, האצטדיון הוא המקדש והשחקנים הם האלילים. בהחלט מסכים איתו.

שבנו לארץ למחרת שמחים ומרוצים.