יום אחרי שחזרנו מהטיול הזה התרחשו מאורעות ה-7 באוקטובר הידועים לשמצה. הטיול המופלא הזה נמחק והרגיש כלא היה. כשבועיים אחרי התחלתי לחשוב לכתוב אותו כמנהגי והנה אני כאן מסכמת ומשתפת בשביל הקוראים אבל בעיקר למעני ולמען משפחתי. הפעם, נסענו שלושה מבוגרים (אבא, אמא וסבתא) וארבעה ילדים (גילאים 10.5, 9.5, 7 ו4.5) ונפגשנו מדי פעם כשהתאים עם משפחה נוספת של חברים ושני ילדיהם.

הטיול הזה נולד כבר בסוף הטיול הקודם, כרטיס המוזאונים ההולנדי שרכשנו בהולנד אשתקד היה תקף לשנה שלמה. על מנת לנצלו לטיול נוסף הוחלט לנסוע בשנית להולנד ולהתמקד בדרום ולשלב בטיול את בלגיה (ארדנים) וטעימה מגרמניה. הפעלת הכרטיס לשנה לא הייתה משימה פשוטה, בקניית הכרטיס מקבלים ברקוד שתקף לעד 5 כניסות למוזאונים, בהמשך יש להיכנס לאתר בהולנדית, למלא פרטים כולל כתובת באירופה (אין משלוח לארץ). את הכרטיס שלחתי לבן דודי שחי באותה תקופה בלונדון והוא דאג להעביר לי אותם לארץ. נחיתה מאוחרת בשרלואה (בריסל) טיסת Ryanair. שרלואה שדה תעופה קטן, חברות השכרת הרכב נסגרות בשעות הערב המוקדמות ועל כן ישנו בסמוך לשדה ואת הרכב אספנו רק למחרת.    

יום ראשון לטיול

אספנו את הרכב ונסענו למבצר בעיר נמור, אחת הערים היפות באזור הארדנים. במבצר בנמור ניתן לעלות על רכבת תיירים, לסייר במנהרות תת קרקעיות, לרדת ברכבל לעיר ולבקר בגן שעשועים (בחלק מהימים) גדול קרוב למבצר. בפועל מפאת זמני איסוף הרכב, כל שהספקנו הוא רכבת התיירים וטיול רגלי במתחם. נסענו (כשלוש וחצי שעות) צפונה לכפר הנופש הראשון RCN שבו לנו במרכז הולנד סמוך לאוטרכט. בהגעתנו המאוחרת לכפר הנופש, קבלת המקום הייתה סגורה ואת המפתח השאירו לנו בתיבה. להפתעתנו כאשר הגענו לדירה גילינו שהיו חסרות מגבות ועל כן התנגבנו עם חולצות משומשות. מוטיב חוזר בטיול זה היה מחסור במגבות או לחילופין תשלום נפרד עבור מגבות במקומות הלינה, ממליצה לבדוק דבר זה מראש היות וזה חזר שוב ושוב במהלך הטיול. פרט לאירוע המגבות בלילה הראשון נהנינו מאוד ממקום לינה זה, ישנו בבקתת עץ נעימה, המתחם ירוק ושופע גינות שעשועים, מכונת הכביסה אמנם לא הייתה בבקתה עצמה אבל הייתה קרובה וזמינה למשתמש. עלות ללילה הייתה הזולה ביותר בטיול זה.

נמור

יום שני לטיול

יצאנו לכיוון linnaeushof שזו היא גינת השעשועים הגדולה ביותר בהולנד. למקום זה רציתי להגיע כבר בשנה שעברה אבל היות וחגי תשרי יצאו באוקטובר המקום כבר היה סגור עד האביב הבא. הפעם היות והחגים יצאו בספטמבר הצלחנו להגיעה לגינה. הפארק הרחב היה ריק ובעיני היה הצלחה גדולה. הילדים, עברו גשרים, טפסו על סולמות, והתגלשו במגלשות. אין במתחם רכבות הרים ומתקנים של לונה פארקים אבל הוא הרבה מעבר לגן שעשועים פשוט, הילדים שביננו נהנו מאוד.

בדרכנו חזרה למקום הלינה עצרנו בארמון דה האר המרשים מאוד, הכניסה לארמון כלולה בכרטיס המוזיאונים. לצערי הגענו מאוחר לארמון ולא הספקנו לבקר בחדריו הרבים. למרות שלפי ספר המשפחה המטיילת הסיבוב בחדרי הארמון עם ילדים לא הכרחי. מהמעט שהצלחתי לראות מבחוץ נראה שהחדרים בפנים מאוד מרשימים. טיילנו בגנים, שיחקנו בנסיכות ואבירים ולבסוף קינחנו בקפה ומאפה, נהנינו מסיבוב של שעה במתחם ובכך סגרנו את היום הנעים.

יום שלישי של הטיול

יצאנו לכיוון Kinderdijk. המקום הוא אתר מורשת של UNESCO ובו הריכוז הגדול ביותר של טחנות רוח בהולנד. היה יום יפה וקיוויתי להגיע לשם ולעשות טיול אופניים בין הטחנות, חששתי שלא נצליח למצוא אופניים שמתאימות לכל הנוכחים (הקטנה כבר קצת גדולה לכסא תינוק ואחיה בן ה-7 עדיין משתמש בגלגלי עזר), אכן כך היה ובלית ברירה התפצלנו. אני ושני הגדולים שכרנו אופניים ורכבנו כשעתיים להנאתנו במקום. שני הקטנים והמבוגרים שליוו אותם רכשו כרטיס לביקור בטחנות ולשייט בין הטחנות. הכרטיס לא היה זול אך השייט הנלווה היה נחמד מאוד, בשנה שעברה ביקרנו בזאנסה סכאנס שהרגיש קצת יותר כמו מלכודת תיירים. העברנו בוקר בנעימים ואת ארוחת הצהריים אכלנו באחת המסעדות בעיירה. אחר הצהריים עצרנו באוטרכט, אשר קרובה למקום הלינה שלנו. אכלנו גלידה ולאחר סיבוב קצר חזרנו לדירה.

Kinderdijk

יום רביעי של הטיול

אמסטרדם- אמסטרדם בעיני, היא עיר מאוד ידידותית לביקור עם ילדים. הכניסה אליה קלה, מחנים בתחנה רכבת (Parkeren Rai Amsterdam) ומשם ברכבת תחתית נקייה, נעימה ולא עמוסה אל מרכז העיר. הפעם התחלנו במוזאון ואן גוך הכלול בכרטיס המוזאונים (יש להזמין מקום למוזיאון מראש דרך האתר) במוזאון, קבלו הילדים דפי עבודה בסגנון "חפש את המטמון" הילדים חפשו תמונות ונשאלו עליהן. לאחר שהשלימו את המשימות זכו בגלויה עם ציור של ואן גוך. הילדים עברו בכל המוזיאון ולמדו לזהות את סגנונו הייחודי של האומן. המבוגרים לא הצליחו לקרוא כל פרט ותאור במוזאון כיאה לטיול עם ילדים אך החוויה הייתה טובה לילדים ולהוריהם. בסמוך לאזור המוזאונים יש מתחם של דוכני אוכל, האוכל טוב ומהיר ולא דורש הזמנה מקום מראש, אכלנו שם צהרים והמשכנו לפעילות הבאה. הפעילות הבאה לא הייתה קרובה (הגענו אליה ברכבת התחתית) אבל היינו באמסטרדם יום אחד והיה לי חשוב לבקר בא. Wondr Experience חוויה לא נורמלית! המבקר עובר בין חדרים שכל אחד מהם יותר קיצ׳י מהשני, בריכת מרשמלו, חדר מלא בבובות מפוחלצות, חוף ים ורוד, מסיבת אוזניות, חדר קונפטי ועוד ועוד. הילדים השפריצו ניטים (בעיקר הקטנה) מרב אושר, היה כיף!

אחרי יום עמוס, חזרנו הביתה שמחים ומרוצים.

יום חמישי לטיול

יום מעבר למקום הלינה הבא, בבוקר נפרדנו לשלום ממקום הלינה במרכז הולנד שהיה לנו נעים מאוד, עצרנו שוב באוטרכט משום שהילדים רצו לבקר במוזאון תיבות הנגינה (כלול בכרטיס המוזאונים). אני קיבלתי את הבוקר לשופינג בחנויות העיר והם בקרו במוזאון, כולם היו מרוצים. לפי הדווח, המוזאון היה יפה מאוד וגם חווייתי, בסיור הפעילו הילדים את תיבות הנגינה. צהריים אכלנו במסעדות הטובות בעיר והמשכנו לכפר הנופש מרשת Landal במחוז לימבורג שבדרום המדינה. כפר נופש זה נבחר בקפידה, יש בו פארק מים מקורה הכולל מגלשות, בריכת קטנטנים וג'קוזי חיצוני. יש בו גן שעשועים הממוקם על אי אשר אליו מגיעים ברפסודה, גימבורי, מסעדות, משחקי כדור ועוד ועוד. בכפרי נופש מסוג זה החניה מחוץ למתחם הלינה, בפעמים הבאות כדאי יהיה לבחור חניה קרובה יותר ללינה.

יום שישי לטיול

היום הכי טוב לפי דעתם של הילדים. Phantasialand בגרמניה שבו גם פגשנו את החברים ששפרו את החוויה.

במרחק שעה ורבע נסיעה, בגרמניה נמצא הפארק. המקום מעט קטן ביחס לפארקים גדולים באירופה כגון פארק אירופה, דיסנילנד ו אפטלינג (שבו ביקרנו בשנה שעברה) אבל הוא לא נופל מהם ביופי. הפארק מחולק לאזורים לפי נושא (כגון ציינה טאון ואפריקה), והמתקנים יפים ומושקעים, יש מסעדות, אוכל מהיר והרבה רכבות הרים ברמות פחד שונות. למזלנו הרב, התזמון היה מושלם, הפארק היה ריק (הגיענו ביום שישי, יום עבודה באירופה) והילדים יכלו לחזור על המתקנים שאהבו מספר רב של פעמים. צהרים אכלנו נקניקיות באחד הדוכנים וקינחנו בגלידה. גם הצלחנו להיכנס ל-2 הופעות. באמת היה יום מלא בחוויות.

Phantasialand

יום שביעי לטיול

ביום זה נפגשנו עם החברים שלנו ב Snow World Landgraaf , במתחם יש פארק חבלים, מגלשה אלפינית ומתחם שלג מקורה לסקי (הולנד מדינה שטוחה יחסית ועל כן אין בה אתרי גלישה). ידעתי שילדי יחששו לעלות לפארק החבלים ולא הייתה לי כוונה לגלוש בסקי מפאת חוסר ציוד מתאים. חששתי שמגלשה אלפינית לא תצליח למלא לנו חצי יום, טעיתי! בקרבת המתחם יש נקודת תצפית גבוהה יפה שאליה מגיעים בטיפוס מלא מדרגות. כל הילדים עלו לתצפית (חלק מהילדים עלו פעמיים), שני סיבובים על המגלשה האלפינית שהוא ללא ספק אחד הבילויים האהובים עלי, ארוחת צהריים וקצת שעשוע בגן השעשועים עם החברים וכך העברנו עוד יום בנעימים. בערב בכפר הנופש פקדנו את פארק המים אשר נסגר בתשע בלילה. גמורים רצוצים ומרוצים הגענו לחדר.

יום שמיני לטיול

הילדים רצו לבלות יום שלם בפארק הנופש ברגוע, בפועל אחרי שעתיים כבר התחילו לטעון שמשעמם להם, לצערי גני שעשועים ללא פעילויות אקסטרים כבר אינם מספיק מעניינים את הגדולים. שחקו קצת בכדור שנקנה וגם מצא את עצמו באמצע אגם באותו יום. אחרי ארוחת צהריים צפו בשעתיים מסכים בפעם הראשונה במהלך הטיול (מבחינתי זאת הצלחה גדולה). אחר הצהריים התפצלנו, חלקינו הלכנו ל פארק המים בפעם השנייה והשאר שחקו מיני גולף. אני כל פעם מתלבטת לגבי כפרי הנופש האלה, הם יקרים יחסית (לא ביחס לארץ) ונותנים הרבה, הכניסה חופשית לפארק המים, גני השעשועים והג'ימבורי. אבל גם שואבים כסף בפעילות נוספות שאינם כלולות ודורשים איפוק רב מצד הילדים וההורים (אי אפשר לעשות הכל). הדירות עצמן גדולות ומאובזרות אבל לעולם לא כוללות מכונת כביסה פריט הכרחי בטיול כזה ארוך. כשאני מוצאת פארק שמוצא חן בעיני אני בדרך כלל מזמינה 3 לילות ויודעת שיום אחד כנראה לא נצא מהמתחם. אהבתי שפארק המים פה היה פתוח עד שעות הערב המאוחרות זה אפשר לשלב את הביקור בו בערב.

יום תשיעי לטיול,

יום שאפתני שהתחיל בכפר נופש והסתיים במקום הלינה בבלגיה. יצאנו למשולש הגבולות הולנד, גרמניה ובלגיה ליום טיול בנעימים במבוך גדול. המבוך המקסים כלל הפתעות כמו מזרקות, גשרים ומעברים שונים. לאחר בלבולים רבים וניסיונות רבים הצלחנו למצוא את היציאה. הילדים והמבוגרים נהנו מאוד. ארוחת הצהריים טעימה נאכלה במתחם, משחק בגן השעשועים והמשכנו ליעד הבא. לאחר עוד שעה נסיעה הגענו למערת נטיפים Grottes de Remouchamps בבלגיה. כבר בשלב זה ניתן היה לראות את השינוי בנוף. בלגיה הררית יותר, התאהבתי בה מייד. ליד המערה היה נחל יפהפה וחשקנו לרדת למים לשכשך רגליים (בסוף לא הספקנו). הטיול במערה היה מהנה ביותר, כיוון אחד עושים בהליכה וחזרה עולים על סירה. קברניט הסירה היה איש מבוגר שהניע את הסירה על ידי דחיפת עצמים בולטים בדרך (הוא עבד קשה מאוד), אנחנו ישבנו ובעיקר התרשמנו מעבודתו. זו הייתה חוויה מרשימה. משם עוד שעה נסיעה טיפה בלחץ. גם פה אין Check in בכל שעות היום וחששנו שהמארח לא יחכה לנו.

הגענו לדירה גדולה מאוד ובה מכונת כביסה לה חיכינו מתחילת הטיול. המיקום של הדירה היה מושלם קרוב לשדה התעופה ולאזור הארדנים בו תכננו לסיים את הטיול.

Remouchamps

יום עשירי לטיול

האן סור לס,

כשנתיים לפני הטיול הנוכחי, ביקרתי באזור הארדנים עם חברה בטיול בבלגיה. בטיול ההוא התאהבתי באזור (הטבע הירוק, העיירות היפות והפעילויות לילדים ), התחלתי לדמיין ולרקום את הטיול הזה. להאן סור לס הגענו במזג אוויר הכי פחות טוב בטיול של השבועיים ועל כן בחרנו בנסיעה בקרונות מקורים בספארי חיות. לרוב אני לא חובבת הז’אנר ומשתדלת להימנע מגני חיות, אך, הנסיעה הייתה נעימה, כמעט ולא נרטבנו. הנסיעה בקרונות אורכת כשעה וחצי, בדרך פוגשים איילים, חזירי בר, כבשים ודובים. בהמשך אכלנו ארוחת צהרים במסעדה הקרובה שנסגרה כשעה לאחר שהתיישבנו, היה טעים מאוד. וויתרנו על מערת הנטיפים (הכרטיס היה מעט יקר וגם ביקרנו במערה כבר בטיול) והמשכנו אחר הצהריים לדיננט. דיננט היא עיר יפה באזור, כנסיה גדולה ומרשימה, מצודה על צלע הר ונופים עוצרי נשימה. הגענו בשעות אחר הצהריים וטיילנו קצת בטיילת. שתינו קפה אכלנו שוקולד בלגי וחזרנו לדירה.

ספארי חיות בהאן סור לס

יום אחת עשרה לטיול

באותו יום לנמור הגעתי חסרת חשק, חשבתי שהתוכנית לא מספיק מותאמת לילדים. במבצר כבר ביקרנו בתחילת הטיול ולא הייתי בטוחה שהמנהרות התת קרקעיות יעבירו יום שלם של פעילות. בתקופה זאת מחוץ לעונת התיירות גן השעשועים הגדול הסמוך למצודה סגור באמצע השבוע ולא ניתן היה למצוא חברת שייט פעילה. העברנו את היום בשוטטות חסרת תכלית והאמת שהיה מהנה. חיפשנו חנות צמר לסבתא, חנות בגדים לי, הילדים התרוצצו בכיכר העיר ומשכנו עד ארוחת הצהריים. ארוחת הצהריים נאכלה בpizza hut שהייתה פתוחה גם מעבר לשעות ארוחת הצהריים הסטנדרטיות והייתה טעימה מאוד. אחר הצהריים עלינו ברכבל לטירה לטיול רגלי נעים. אזור הארדנים אחד האהובים עלי באירופה.

יום שתים עשרה לטיול

החיפוש אחר שייט כבר מהיום שלפני ליווה אותנו גם ביום האחרון של הטיול. הגענו לדיננט בשנית ושם הצלחנו למצוא שייט תיירים בתעלה. השייט נערך כשעה וסיפק את החשק המתמשך. מזג אוויר היה סגרירי והמים הרגועים היו טובים לנו. לאחר סיבוב בעיירה וארוחת צהריים המשכנו לאופני הרכבת. אופני הרכבת הם קרונות פתוחים הנעים על מסילת רכבת ישנה. בשני צידי הקרון ישנם אופניים אשר רכיבה עליהם מניעה את הקרון קדימה. ישנם מספר מסלולים שונים, במרחקים שונים ובשעות שונות. מומלץ להזמין מקום מראש, אנחנו למשל נאלצנו להזמין לסוף היום משום שלא היה מקום בבוקר. זו האטרקציה שהכי חיכיתי לה באזור הארדנים והיא לא אכזבה! בהלוך בעלייה שיחקנו קרונות מתנגשים בכך שנצמדנו לקרונות לפנינו במהירות גבוהה. בחזור הירידה הייתה משמעותית פחות דרמטית היות והייתה מעט מאוד השפעה על התאוצה. היה כיף גדול, צחקנו המון, היה מושלם!

סיימנו בבית קפה וחזרה לדירה להתארגנות הביתה. יומיים אחרי העולם כבר השתנה, מקווה שנצליח לבלות כך גם בשנה הבאה.

דיננט