ביקור בפארק הלאומי מאנו בפרו, הוא ללא ספק, מקום בו ניתן לחוות מהו ג'ונגל וטבע פראי.

הפארק עשיר בצמחיה רבה, ומגוון רחב של בעלי חיים, בהם יונקים, זוחלים, עופות ואין סוף סוגי חרקים...
חוויה בלתי נשכחת לכל חובב טבע ובעלי חיים למינהם..
 (נתונים "יבשים" על הפארק עצמו, אפשר לקרוא במקומות אחרים..)

הפארק כאמור מורכב משלושה אזורים עיקריים – האזור התרבותי (Cultural Zone), אזור השמורה (Reserved Zone), ושאר הפארק, שהוא החלק הגדול ביותר, ואינו מאופשר כניסה או תיור של אנשים.

מספר סוכנויות או מפעילים מורשים, מציעים מגוון רחב של חבילות לביקור בפארק (המתחילות ברובם מקוסקו), חבילות הנעות מיומיים ועד אפילו 10 ימים. עם זאת, החבילות היותר פופולריות הינם אלו של ה- 4 ימים, שאלו רק באזור התרבותי, וה- 6 או 7 ימים הכולל גם את אזור השמורה.

בכל מקרה, ביקור בפארק אינו חוויה זולה, ובהחלט לא מתאימה לכל כיס – עלות חבילה של 4 ימים תנוע בסביבות 400$-450$, ועלות חבילה הכוללת ביקור באזור השמורה, של 6 או 7 ימים, כבר תכפיל את עצמה ותגיע לעלות של בסביבות 900$ (מחירים שנכונים לספטמבר 2018). אלו מחירים שלפחות הסוכנויות והמפעילים המורשים דורשים כאשר מבוצע רישום מוקדם דרך אתרי האינטרנט (כפי שאני ביצעתי). יתכן ואולי ניתן למצוא חבילות אלו בקוסקו, במחירים זולים יותר כאשר מבקשים להרשם קרוב למועד טיול שמתוכנן לצאת בכל מקרה, והמפעילים מנסים למשוך עוד משתתפים ברגע האחרון. אבל לא יודע להגיד זאת בוודאות מניסיון אישי במקרה זה.

אם אתם מוגבלים בזמן או ללא גמישות בתאריכים, ואתם באים במיוחד לקוסקו לביקור בפארק, הייתי הולך על רישום מוקדם (אך חשוב לוודא שהטיול בתאריך שאתם מבקשים, אכן יתקיים. קבלו את האישור בכתב. תמיד הם יגידו שהטיול יתקיים על מנת לקבל את המקדמה הכספית, אבל שום דבר לא מובטח עד הרגע האחרון. אם לא יהיו מינימום משתתפים, לא ישתלם להם להוציא את הטיול, וכנראה ינסו כל מיני תירוצים להזיז לכם את המועד שביקשתם). במידה והלו"ז שלכם גמיש, ואתם מתכננים לשהות זמן מה באזור קוסקו, שווה אולי לנסות לבדוק אופציות של מחירים ואולי אף להתמקח במקום. אני מניח שאין מה להפסיד מכך.. וכך גם בסבירות גבוהה יותר המועד שתרצו אכן יתממש (כי תוכלו לבדוק כבר שם אם קיים טיול שיוצא שניתן להצטרף אליו).

אני באופן אישי נרשמתי מראש דרך אחד המפעילים לטיול של ה-6 ימים הכולל את את אזור השמורה. חשבתי לעצמי שאם אני כבר מבקר בפארק (כנראה פעם אחת בחיי, אבל לעולם לא פוסל אופציה נוספת J ), אז עדיף ללכת על האופציה המקיפה יותר. חשבתי גם ש 6 ימים יספיקו בהחלט לחוות את הג'ונגל, ואין צורך "להתפרע" עם יותר ימים (החלטה שבדיעבד ראיתי שהייתה נכונה).

לכל אלו שנרתעים מעלות הכספית (וברור למה), ושואלים את עצמם האם יהנו מהחבילה של ה-4 ימים בלבד באזור התרבותי, אז אני חושב שכן. גם בחבילה זו, ניתן לחוות אומנם "על קצה המזלג" את הג'ונגל, אך אני בטוח שתהנו. צריך רק לקחת בחשבון שרק הנסיעה לפארק (מקוסקו) לוקחת (עם עצירות) בסביבות 10-11 שעות (ועוד כמעט זמן זהה, אולי טיפה במעט, בדרך חזרה), כך שהביקור עצמו בג'ונגל הינו יחסית קצר – כיומיים וקצת נטו.
לביקור בשמורה לדעתי יש ערך מוסף משמעותי, ובו ניתן לראות מגוון רחב יותר של בעלי חיים, שלא יאפשר לפגוש באזור התרבותי.
 גם ההגעה לאזור השמורה עצמו, לוקח זמן נוסף לא מבוטל. ההגעה אליו מבוצעת בסירה במעלה הנהר המרכזי ולוקחת גם כ-6-7 שעות לכיוון. אך גם בזמן הזה ניתן לפגוש מגוון של בעלי חיים ולראותם על גדות הנהר והעצים מסביב (כגון קופים, קיימנים, ציפורים למיניהם ועוד..).

כאשר אתם בוחרים חבילה הכוללת את אזור השמורה, תראו שהחבילה כוללת בתוכה ביקור באגם 'סלבדור' (Cocha salvador) ואגם 'אוטורונגו' (Cocha Otorongo). מקומות שבד"כ קיימת בה פעילות של בעלי חיים גדולים יותר, כגון לוטרות, תנינים, קופים..

צריך עדיין לקחת בחשבון שמדובר בטיול בג'ונגל, מה שאומר שהתנאים שם אינם מהנוחים יותר שקיימים -
מבחינת מזג האויר, יכול להיות יום אחד בסביבות 40 מעלות וכמעט 100% לחות, ויום למחרת (או אפילו באותו יום) חצי יממה של גשם שוטף ומעט קריר. אז כדאי להיות ערוכים לכל אפשרות מבחינת לבוש.
 אגב, להבנתי העונה הגשומה באזור מתפרשת בין נובמבר לאפריל, ועונה "היבשה" בשאר החודשים. גם ליווי קבוע של יתושים להבנתי בא יותר לידי ביטוי בעונה הגשומה. אך שלא יהיה ספק, גשם יכול לרדת בכל יום בשנה, ויתושים כנראה יהיו בכל מקום ובכל יום שתטיילו, וכנראה ההבדל יהיה בעוצמות ובדחיפות שלהם בין שתי העונות. (אז תביאו גם דוחה יתושים בכל מקרה).

מבחינת לינה, הלודגים בהם שוהים הינם בסיסיים, וכוללים מיטה ומזרון, ורשת נגד יתושים וחרקים (בצורה שאינה הרמטית), ומקלחות ושירותים משותפים (עם מים קרים בלבד).
בחלק מהלודג'ים (בעיקר באלו שלוקחים חלק בחבילה של האזור התרבותי), קיים חשמל למספר מוגבל של שעות (כ-3-4 שעות בשעות הערב בלבד), אך בלודג'ים הנמצאים בשמורה, קחו בחשבון שאין חשמל כלל, ולכן מומלץ להביא אתכם פנסים אישיים, בטריות נוספות למצלמות, ומטען חיצוני לסלולארי שלכם, באופן שיספיק ללפחות 3 יממות מלאות).
 האוכל אגב, היה סבבה בכל מקום לטעמי.

לסיכום, אני מאוד מאוד נהנתי מביקור בפארק מאנו. אני חושב שחוויה מדהימה, ומומלץ לכל חובב טבע.
אם יש באפשרותם לכלול את הביקור באזור השמורה, אני ממליץ לא לוותר עליו. לכו על זה.
 אני בטוח שעם חזרתכם מהפארק, תחזרו עם חיוך רחב, ועם מגוון עצום של סיפורים וחוויות.

טיול מהנה!!