מי רוצה ניו יורק ולא קיבל 
 כנסו לבלוג שלי על ניו יורק ניו יורק
http://kansham.com/

ניו יורק מאוד מגוונת ממש ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות - חציתי גשרים שצופים עליה ,הלכתי לפארקים שמשקיפים על ההדסון ועל קו הרקיע המפורסם ,ביקרתי במוזיאונים בנושאים שונים (לא רק לאומנות),טיילתי כשהעיר מכוסה בפודרה לבנה ,ברובעים השונים וגם גיחות קצרצרות לניו יורק שמחוץ למנהטן .יש לי חולשה שגורמת לי לשוב אליה בכל פעם מחדש וכל ביקור בה מגלה לי פנים חדשות .

החלטתי לחלוק אתכם את האהבה הזו בבלוג ,לשתף בחוויות ולספק תרוצים לעצמי ולאחרים - למה לחזור

גשר ברוקלין שיר לעיר הגדולה
הלכתי עליו 4 פעמים בהזדמנויות ובשעות שונות והוא תמיד עושה לי את זה ... אפשר ללכת ממנהטן לברוקלין או הפוך .בשעות הדמדומים כשהאורות מתחילים להדלק ולנצנץ על המים המראה מרהיב במיוחד.גם בחורף לא לוותר להתלבש חם וללכת.הגשר והמראות ממנו זה שיר לעיר הגדולה.
תצפית לקו הרקיע של ניו יורק מ Brooklyn Bridge Park - אחת האפשרויות לתצפית על קו הרקיע כמו שרואים בסרטים היא לחצות לברוקלין במזרח. פארק גשר ברוקלין , ממוקם למרגלות הגשר ומספק את המראה הנכסף.הפארק משתרע לאורך הנהר וכולל טיילת, מדשאות, חוף שמאפשר להגיע עד קו המים (דבר נדיר בניו יורק) וגני שעשועים.מצרפת אתר אינטרנט של פארק גשר ברוקלין שכולל מפה אינטראקטיבית -כשמקליקים על הנקודות נפתחות כל הפעילויות והמידע כולל תמונה ואתר אינטרנט של האטרקציה .
 אתר אינטרנט www.brooklynbridgepark.org/

המראות מגשר ברוקלין
DSC02444.JPG

/

DSC02460.JPGDSC02450.JPG

תצפית יפהפיה נוספת על קו הרקיע של ניו יורק מ-Hamilton Park בניו ג'רסי -
ראיתי אותה מלמעלה "אמפייר סטייט" מהמעבורת החינמית של Staten Island ומעוד זוויות שונות ,אבל כמו מכורה אני רוצה עוד ... ביקשתי מחברי הפורום לתת נקודות תצפית לקו הרקיע של מנהטן, וקיבלתי שלל רעיונות . אימצתי את התצפית היפיפיה מ-Hamilton Park בניו ג'רסי, שנמצא כעשר דקות נסיעה באוטובוס מהתחנה שמול פורט אוטוריטי ב NYC .הפארק נמתח לאורך הנהר, כסוג של טיילת עם ספסלים מאוד נעימה ולא גדולה, ומספק תצפית יפהפיה על העיר ביום ובלילה, כשהאורות משתקפים על המים.
חשוב לציין -בחורף יש ימים שהשמיים צלולים "קריסטל" והתצפיות לא פחות מוצלחות
הקרדיט מגיע לחברי הפורום הנפלאים וזה המקום להודות ל : reuben13 ,michagold, ערבה, פגולוג ,חתול רובוט, agatha1 ו vovka שכל 1 תרם את חלקו .
 מוסיפה את השרשור עם כל הרעיונות שהועלו forum.lametayel.co.il/forum_msg/goto-3677262/srch-#msg_3677262


 קו הרקיע מ-Hamilton Park

מוזיאון ה-Cloisters - שווה בדיקה גם בחורף וגם עם ילדים

בניו יורק פזורים מוזיאונים לכל עינין ודבר . לא חייבים להשתגע על אומנות בכדי להנות מחלקם הגדול ,הם לא "מעונבים" ובחלקם האומנות היא לא העיקר . לפעמים מזג האוויר אינו מאפשר לטייל בחוץ והמוזיאונים מספקים סוג של פתרון .
מוזיאון ה-Cloisters נמצא ב-Upper Manhattan בחלקה הצפוני ביותר של מנהטן, בלב פארק Fort Tryon Park, על גבעה. המבנה עצמו דומה למצודה וממוקם גבוה, כך שמהווה מבחוץ תצפית הקפית על ההדסון, נהר הארלם ,גשר וושינגטון מצד אחד ועל העיר מצדו האחר. המוזיאון, שמוקדש לימי הביניים, כולל חפצים ואלמנטים שלמים מאותה תקופה(נשמע אולי כבד אבל ממש לא מרגיש כך). כדאי לבקר גם למי שלא חובב מוזיאונים ,הוא מאוד ידידותי ,המבנה מאוד מעניין בזכות חצרות פנימיות ,יפה בחוץ ובפנים, ומאוד נעים להסתובב בו ובגנים שמקיפים אותו, גם בחורף וגם עם ילדים.

מבט מבחוץ על מוזיאון ה-Cloisters שנראה כמבצר

מוזיאון ה-Cloisters
חצרות פנימיות במוזיאון ה-Cloisters

מוזיאון ה-Cloisters


מוזיאון ה-Cloisters
אולמות מיוחדים 

מוזיאון ה-Cloisters

מוזיאון ה-Cloisters

מוצג במוזיאון ה-Cloistersמוזיאון ה-Cloisters

הנוף שנשקף מהגנים - הנהר מצד אחד
מוזיאון ה-Cloisters

הנוף ממוזיאון ה-Cloisters

מוזיאון ה-Cloisters
העיר מהצד האחר
הנוף ממוזיאון ה-Cloisters

שעות פתיחה: 09:30-16:45 סגור בימי ב'
 הוראות הגעה: במטרו - A Train. באוטובוס - M44,

המוזיאון שייך למטרופוליטן רצ"ב אתר האינטרנט לפרטים נוספים :
www.metmuseum.org/visit/visit-the-cloisters
 אתר האינטרנט של הפארק : www.nycgovparks.org/parks/forttryonpark/

הארלם - פעם התפללו פה בעברית

הגעתי להארלם כמו רובנו על-מנת לשמוע "גוספיל" ,להסתובב ברחובות הצבעוניים ולספוג אוירה. הכנסיה שבה ביקרנו היתה מאכזבת ,גדולה מאוד וכל העסק נראה מבויים וממוסחר אפילו המוסיקה לא סחפה אותי(אולי ראיתי יותר מידי סרטים ...)כשיצאנו משם התחיל היום האמיתי .תודות לחברה מקומית שאירגנה והסתובבה איתי ,התגלה לי רחוב Sylvan Terr ש-12 מדרגות מובילות אליו והתחושה שנחתנו במאה ה-18 ממש כך. הוא מרוצף אבנים ובעבר שימש כרכרות שהובילו במעלה הטרסה לאחוזה Morris-Jumel Mansion שנבנתה ב-1765 - מקום עם הרבה הסטוריה ומשקיף בשל מיקומו הגבוהה על הנוף. אם אתם בהארלם כדאי להגיע לאוצר החבוי הזה.
שכונת שוגר היל בין הרחובות 110 ו125 כדאי לשוטט ולספוג אוירה במיוחד בימי א' כשכולם לבושים בצורה ססגונית. .ברחוב 125 עצמו,הרח' הראשי של הרובע נמצא תאטרון אפולו המפורסם,שמוסיקאים נודעים הופיעו בו -מבילי הולידיי דרך פרנקלין ,לואי ארמסטרונג...
 במהלך השוטטות ,התגלו לנו מבנים עם מגיני דוד .מסתבר שההארלם היה מאוכלס בריכוז היהודים מן הגדולים בעולם ,עד שנות ה 30.פעם התפללו כאן בעברית .היום נשארו שם רק בתי -הכנסת ,וחלק גדול מהם עבר הסבה לכנסיות.

רחוב Sylvan Terr מהמאה ה18

רחוב Sylvan Terrרחוב Sylvan Terr

רחוב Sylvan Terr
הוראות הגעה: סאבוי: C to 160th Street אוטובוס: M2 to 160th Street and Edgecombe Avenue; M3 or M18 to 160th Street and St. Nicholas Avenue; M101 to 161st Street and Amsterdam Avenue(walk one block east

אתר אינטרנט: Morris-Jumel Mansion
www.historichousetrust.org/item.php

אתר אינטרנט: כך נראה Sylvan Terr
www.beatingupwind.com/2011-10/sylvan-terrace-uptown-affordable-townhouses

הארלם - פעם התפללו פה בעברית
הארלם

הארלם -פעם התפללו פה בעברית

טיילת HIGH LINE PARK -חיים על המסילה 

עירית ניו יורק שיקמה גשר רכבת נטוש בלחץ הציבור והפכה אותו ממפגע לHIGH LINE PARK -טיילת עילית פורחת ושוקקת חיים .העוברים והשבים יכולים להנות מהצימחיה היפה המשולבת לאורך הטיילת ,מהנוף האורבני של המבנים ,לשכב על ספות שיזוף ,לצפות על התנועה הזורמת בשדרה העשירית או לשבת ולהשקיף על נהר ההדסון מלמעלה.האיזור כולו MEAT PACKING DISTRIICT-שוק הבשר ,שינה פניו מאיזור תעשייה ישן ששימש בעבר בתי -מטבחיים ומפעלי בשר למסעדות מעוצבות חנויות אופנה והאנגרים שהפכו לגלריות. בתי קפה וביסטרו משובצים ברחוב בסיגנון פריזאי. אם אתם כבר בסביבה, צ'לסי מארקט הוא קינוח הולם . המבנה שימש בעבר בית -חרושת לביסקויטים והקסם של המקום נוצר מהשילוב של החדש עם הישן .אפשר לצפות מבעד לחלונות זכוכית בתהליך הכנת המאפים ,חנות שמתמחה במוצרים מאיטליה ,קונדטוריה שמציעה שלל צבעים וצורות של עוגיות ועוד פינות חמד וכל זה על רקע הלבנים החשופות ,הצנרת ועוד אלמנטים מהמבנה המקורי.

HIGH LINE PARK - להשקיף על ההדסון
HIGH LINE PARK - להשקיף על ההדסון
 HIGH LINE PARK - לרבוץ על ספסלים

IMG_0098.JPG

HIGH LINE PARK - להנות מציורי קיר
HIGH LINE PARK -ציורי קיר

 HIGH LINE PARK - להסתכל על גגות הבתים בגובה העיינים
HIGH LINE PARK - להסתכל על גגות הבתים בגובה העיינים HIGH LINE PARK - העין לוכדת פרטים
HIGH LINE PARK - העין לוכדת חלונות עם פרט
 HIGH LINE PARK - החיבור של החדש עם הישן

HIGH LINE PARK - החיבור של הארכיטקטורה החדשה לישנה

 HIGH LINE PARK - לטייל על המסילה ולהנות מהנוף האורבני

HIGH LINE PARK - לטייל על המסילה ולהנות מהנוף האורבני

פרטים : ההיי ליין - לצד השדרה העשירית במנהטן, מרחוב Gansevoort(רח' 12/13) ועד רחוב 30 .

אפשר לעלות עליה ולרדת מתשעה מקומות. אתר אינטרנט : thehighline.org
 צ'לסי מרקט- בין הרחובות 15-16 על השדרה העשירית

HUDSON RIVER PARK - נמצא ממש למרגלות ההי ליין . הפארק כמו כל האיזור בתנופת פיתוח והתחדשות . פארק רחב ידיים עם מדשאות ומפרצים בנויים עמוק לתוך הנהר . תוכלו למצוא בו מזרקות מים, פינות ישיבה, שבילי הליכה, מסלולי רכיבה, ומגוון אטרקציות כגון: מגרשי טניס, שייט באגם
 אתר אינטרנט www.hudsonriverpark.org/ HUDSON RIVER PARK

HUDSON RIVER PARK

HUDSON RIVER PARK

סובב ניו יורק - 4 טיולים קצרים מחוץ לעיר הגדולה

החופשות שלי בניו יורק הן קצרות ,בממוצע 10 ימים ולכן חייבים לנצל לנצל ...כל רגע ובכל עונה. בכל פעם אני יוצאת לקצרצר 1 מחוץ למנהטן בתחבורה ציבורית.
 שלשת הטיולים הראשונים שמוזכרים כאן אני חייבת לספר "סובב ניו יורק -50 טיולים קצרים מחוץ לעיר הגדולה" / יוסף ג'קסון הוצאת ידיעות אחרונות - ממנו שואבת את רב הרעיונות מחוץ לעיר

Planting fields arboretum בלונג איילנד - בינואר 2011 ביום חורפי במיוחד ,ביקרתי ב-Planting fields arboretum שזה פארק לאומי היסטורי שכולל אחוזה עצומה ובה בית עם 65 חדרים ועוד מבנים הסטורים מקוריים 1000 דונם של גנים פורחים, שבילי יער ואוסף צמחים ועצים נדירים. המראות דווקא בעונת החורף כשהשלג משמש תפאורה היה קסום בעייני. אני נהניתי מהממלכה הלבנה ביום מושלג במיוחד.
 אתר האינטרנט : plantingfields.org/

הממלכה הלבנה -Planting fields arboretum בלונג איילנד

Planting fields arboretum בלונג איילנד

IMG_20110108 (9).JPG

Planting fields arboretum בלונג איילנד

גן הפסלים המרשים סביב משרדי "פפסי קולה"

דולנד קנדל, יו"ר חבר המנהלים של החברה, ביקש ליצור סביבת עבודה נעימה לעובדיו. ב-1965 החלה עבודת ההקמה של הגנים, המשתרעים על פני 700 דונם. בגנים מוצבים לפחות 45 פסלים ממיטב האומנים: רודן ,מירו,הנרי מור ועוד. ארכיטקט הגנים עשה "כבוד" לפסלים. המבנה הייחודי של המשרדים, מורכב משבעה ריבועים, המתרוממים מהקרקע ומחוברים בפינותיהם במגדלים. במרכז של כל אחת משלושת החצרות שנוצרו כתוצאה מכך, בולטת מזרקה עם פסלים.
 הקונספט כולו מאוד מרשים -העובדים ממוקמים במרכז היצירה והמחשבה, יושבים כשפניהם לחלונות המשקיפים לגנים ,בהפסקות מתהלכים בין הפסלים בשבילי הגן היפה


פפסיקו

פפסיקו

פפסיקופפסיקופפסיקופסיקו

פרטים : הכניסה לגנים חינם כיוון שהגנים הוקמו לטובת העובדים (עובדה מרשימה בפני עצמה). אין שירותים קפיטריה/מסעדה לציבור הרחב.
הוראות הגעה: בתחבורה ציבורית - רכבת מה"גראנד סנטרל" עד ל WHITE PLAINS ומשם באוטובוס 12 עד PEPSICO שבעיירה PURCHASE
 אתר האינטרנט www.gardenvisit.com/garden/donald_m_kendall_sculpture_gardens_at_pepsico

המוזיאון המודרני Dia בביקון, על שפת ההדסון

בינואר 2011 ביקרתי במוזיאון המודרני Dia בעיירה Beacon שבמדינת ניו יורק. המבנה, שעל שפת נהר ההדסון, שימש בעבר בית חרושת לביסקוויטים. המוזיאון משתרע על שטח עצום ולכן מכיל יצירות ענקיות בגודלן. כל חלל מוקדש לאמן אחד בלבד. מוצגים בו פסלי מתכת ענקים של ריצ'ארד סרה, שיוצרים מבוך עם חללים. בנוסף, יש עבודות של לואיס בורג'ואה, בינהן עכביש ענק מחלקי מכוניות הרוסות. כמו כן, יש גם יצירות של אנדי וורהול. חשוב לי לציין שהעבודות הן מאוד מודרניות (לא תואם את טעמם של כולם).
לאחר ביקור במוזיאון כדאי להסתובב בעיירה Beacon - יש רחוב עם חנויות קטנות (מזכירות קצת את שינקין )הבתים יפים הנוף ובכלל זו אוירה אחרת,אמריקה אחרת .
הדרך לשם (כשעה וחצי) יפהפיה במיוחד אם נוסעים על רכבת ההדסון (כשמה כן היא), שיוצאת מה"גרנד סנטרל". תשתדלו לתפוס מקום בצד השמאלי של הרכבת ותיהנו מדרך נופית של ההדסון.
 במוזיאון עצמו אסור לצלם - הצלחתי לגנוב צילום 1 וכל השאר מהעיירה

הרכבת נוסעת צמוד להדסון שחלקו קפוא

העיירה Beacon על שפת ההדסון

העיירה Beacon על שפת ההדסון

העיירה Beacon על שפת ההדסון

פרטים : Beekman Street 3, Beacon, NY 12508, USA
הוראות הגעה: נוסעים על רכבת ההדסון, היוצאת מה"גרנד סנטרל" ברחוב 42.
טלפון: 8454400100
 אתר אינטרנט: www.diaart.org

טעימה של יום שלכת בפארק Olana Landscape

בזכות הבלוג המקסים של segev17 התעורר בי הרעיון להעלות שאלה לפורום "טעימה של יום שלכת -לאן?" ראשון להגיב היה שגב עם הצעות למסלול ,כתבות ,מיפוי וכל עזרה שביקשתי. מצרפת את הבלוג של שגב
www.lametayel.co.il/הבלוג+של+segev17
 יצאנו ב-23/10/12 לפארק העונה לשם Olana Landscape בעמק ההדסון. בחלק ה-2 של הנסיעה התגלתה השלכת על שלל גווניה על אף שהיינו בנסיעה על כביש מהיר ובחוץ ירד גשם התחלתי להקליק עם המצלמה ללא הפסקה. בכניסה לפארק יש אגם ומסביבו השלכת כמו תפאורה , כל השבילים מכוסים בעלים האדומים, כתומים וצהובים. המשכנו במעלה הכביש עד לחניון ושם התגלה הבית המיוחד של הצייר Frederic Church אשר רכש את אדמת הפארק ב1860 והקים את הבית עם מוטיבים מזרחיים בהשפעת מסעותיו במזרח התיכון ,פרס ,ארמניה...פנים הבית מכיל חפצים וריהוט אקזוטי מאותם מסעות .כדי ליצור פארק מטופח סביב לבית ,ניטעו אלף עצים מקומייים ,יצרו מביצה אגם על שטח 10 דונם ובנו ספסלים וגדרות כפריים. הבית מקסים מבפנים ומבחוץ -הבונוס כשעושים את הסיור בבית הצייר ,מעבר לעושר ארכיטקטוני, צבעוניות וכשרון נחשפים לנוף רחב ידיים שנשקף מנקודות שונות ברחבי הבית: נהר ההדסון, הרי קטסקיל, Taconic ורכסי הרי ברקשייר זה יופי מפעים. בקיצור, מאוד ממליצה. תכנסו לאתר ותתרשמו למרות שהוא חיוור ליד המציאות.
פרטים: שעתיים ממנהטן
כתובת -Olana State Historic Site, Hudson, NY
***יש סיורים בתשלום בבית Frederic Church אבל לא ניתן לצלם.
שעות פתיחה: תלוי בעונה -להכנס לאתר המצ"ב
 אתר אינטרנט: www.olana.org/

האגם בכניסה לפארק OLANA

הבית המיוחד של הצייר Frederic Church


הנוף שנשקף מפארק OLANA

הנוף שנשקף מפארק OLANA

ספסלים כפרים בפארק OLANAפארק OLANA

פארק OLANA

גדר כפרית בפארק OLANA

קשה להפרד מפארק OLANA

אני מצידי הרגשתי כבר בדרך שהטבע פירגן לי שטיח אדום עם משמר כבוד של גבעות על גבי גבעות מכוסות בכל צבעי השלכת.

מי רוצה ניו יורק ולא קיבל ?