הסיפור הרומני שלנו

ושוב יצאנו לדרך זוג +2 מתבגרים 17+15 שבוע 29/9/13-22/9/13 לרומניה . היו תוכניות לקיץ לפה ולשם אבל נסיבות כאלו ואחרות גרמו לנו לבטל את חופשת הקיץ . לא יכולנו להשלים עם רע הגזרה ולאור זרם המטיילים והתמונות מרומניה הוחלט לקפוץ ברגע האחרון (סוכות)על זנב המטוס של WIZZ .
לפני שמתחילים , יש פה נבחרת של אנשים שעזרו מכל הלב מפה ועד רומניה (כולל) - 

מיקי R e e F ,רחל לבון ,אמה ,ענתתת ואחרון חביב יהודה emoji- ת ו ד ה 

תחנה 1 בוקרשט - תמונות לחימום 

במדרחוב של בוקרשט

מציצים על המבנים היפים בבוקרשט


ממרפסת המלון כנסיה יפיפיה
יציאה לחופשה משפחתית היא לא פיקניק למתכנן (ז"א לי)  .למען שלום בית ,יש לדאוג מראש : למפות שופינג לנערה ,עם כל המותגים "ניו יורקר" ,"ספורה" ושות'.. רצוי שתצא לדרך ,עם צרור שקיות וחיוכים . לדאוג שלנער יהיו ,3 ארוחות מסודרות כולל קינוחים  ושבמלון יהיה אינטרנט חזק ,מהיר ...  במקרה שאחד מ3 התנאים האלו לא מתקיים - הלך על אותה מדינה, על המלון וגם עלי . בקיצור ובאריכות מרובה זה ההסבר לבחירתה של בוקרשט כתחנה 1 . החלטה שהוכיחה את עצמה ,כתחילתה של חופשה מוצלחת (מי לא יודע שהרושם הראשוני הוא זה שקובע) .

22/9/13 יום 1 - טיסת WIZZ קצרה - כולל 2 מזוודות בגודל ארון ומשקל מותר 32 ק"ג ליחידה + 4 תיקי יד לליליפוטים 1200אירו ל4עתנו ( ככה זה כשקונים חודש לפני וזה עוד זול לעומת המתחרות ) 

הבחור הגדול ,נטל את חופש הבחירה ,לרכב סובארו פורסטר או סוזוקי 4X4 (שנרגיש טוב יותר) מהחברה הרומנית http://cars4rent.ro/ בעלות 287 אירו לשבוע .ללא השתתפות עצמית ,למעט נזק לגלגלים (הבורות בכבישים..) .עם הנחיתה ב12.00 בצהריים ,מחכה נציג החברה ,נושא שלט עם שמנו ומודיע לנו שהרכב שהזמנו לא הוחזר בזמן ולכן הוא הביא לנו פאסאט ,שנראתה קצת חבוטה . הסברתי לבחור הגדול ,שזו נראית לי קומבינה רומנית למהדרין והוא ענה שאין לו כח להתחיל חופשה בויכוחים . מייד מצאתי את עצמי בוויכוח סוער עם הרומני, שבו הסברתי בצורה עצבנית ,שיחליף לנו את הרכב לדגם שביקשנו או שיוריד במחיר (ברומניה תתנהגי כרומניה) .נרשם ניצחון לטובים -35 יורו פחות 

שופינג בדרך בין השדה למלון בקניון http://www.baneasashoppingcity.ro/ro/ - אנחנו לסים רומני 115 רון שכולל 1.5 ג'יגה (הנוער הסביר שלא אגמור גם אם אתאמץ בחודש)300 דק' שיחה והודעות ללא הגבלה והנוער לדבר האמיתי (לא זול אבל מה לא נעשה בשביל ילדים מאושרים)

המלון הנבחר דרך בוקינג Europa Royale Bucharest (דורג במקום ה1 ע"י בני -"אינטרנט פצצה") ממוקם במרכז בוקרשט .עלות 2 חדרים ללילה 172 אירו . מסעדות יש בלי סוף במדרחוב ליד המלון .

בוקרשט - מצאנו אותה תוססת ומאירת פנים ולכולנו היא עשתה WELLCOME .
אולי בגלל שנחתנו והשמש זרחה ,אולי כי היה סופ"ש והרחובות היו מלאים באנשים ,התחתנו, אכלו במסעדות,שמעו מוסיקה תחת כיפת השמיים או סתם שוטטו בין המבנים היפים ואולי כי באתי אליה עם ציפיות מאוד נמוכות :
 הייתי בה יום 1 בחורף 2009 והיא היתה נורא אפורה כולל האנשים ואותו איזור שכעת משוחזר, מטופח ומואר עם רדת החשכה נראה אז לא מזמין בלשון עדינה

בוקרשט 2013

P1040977.JPG

IMG_0796.JPGIMG_0798.JPG

יום 1 הסתיים בהצלחה 

ממשיכים -כשהגענו למלון בערב עייפים אך מרוצים ,שמתי לב שיש לי הודעה "בווטס אפ "מיהודה : " היי טובה ,עדכון מהבוקר טראנספאגראש סגור ,בעקבות סופת שלגים ".סרבתי להפנים את החדשות - בבוקרשט קיץ ושם סופת שלגים ? לא יכול להיות !!! התחלתי להפגיז את יהודה בשאלות(קבל את התנצלותי קבל עם וחברי פורום) ,תחזית ,מה עושים ,איך בודקים ...??כמו בשיר "יהודה תשמע פרצה מלחמה ..." ירדתי בסערה לקבלה וביקשתי שיטלפנו ל Cabana Balea Lac על מנת לבדוק מה המצב ואלו גמגמו משהו שעדיף שנגיע מסיביו .בחדר הסברתי במס' מילים לבחור הגדול ,שלא היה בקיא בפרטים (למה הוא צריך כשיש מישהי שמתנדבת ...) והוחלט לחזור על הברור הטלפוני למחרת בבוקר .

יום 2 -למחרת לפי התוכנית טראנספאגראש ו Balea Lac 

מתעוררים בעצלתיים ,קשה להעיר מתבגרים וגם הם בחופשה,צריך לבחור את המלחמות ... בקבלה מודיעים לי נחרצות ,שהכביש כולו פתוח.חשבתי לעצמי ,שוב ניצחנו את הסיסטם הרומני ומייד וויטסוופתי ליהודה את חדשות הבוקר. 
ארוחת בוקר יקרה במושגים רומניים הוזמנה מראש במלון(הזמן הוא המשאב הכי יקר בחו"ל) 10.30-11.00 מפליגים לט.פ. או יותר נכון לעצירה 1 ב militari - מזמן לא עשינו קניות .. ממשיכים ל CURTEA DE ARGES ארוחת צהריים -מזמן לא אכלנו ...
ממשיכים לסכר ואגם Vidraru - עולים למעלה ,מתרשמים - אין מה לעשות הגודל כן קובע ,עובדה שהתרשמנו. סוף סוף טבע - אז מה אם האגם מלאכותי ,נראה טבעי וכל הירוק של העצים והכחול באגם והדרך שעשינו ,שרואים מלמעלה .

קצת תמונות לשטוף את העיניים 

Vidraru אז מה אם האגם מלאכותי - נראה טבעי  P1050006.JPG

וכל הירוק של העצים והכחול באגם והדרך שעשינו ,שרואים מלמעלהאין מה לעשות הגודל כן קובע ,עובדה שהתרשמנו

IMG_2248.JPG
ממשיכים , ידענו שמסכר/אגם Vidraru ועד לפנסיון שלנו Cabana Balea Lac שנמצא על האגם עצמו אין יותר עצירות . מפה לשם הגענו ל16.00 אחה"צ וכביש 7C על כל פיתוליו נראה טוב מתמיד - תנאי הכביש ביחס למה שעברנו טובים , שמיים קריסטל ,נוף יפה והאגם המובטח מהתמונה של ורדה , יחכה לנו בשיא הגובה . מהבית בת"א אני מפנטזת על Balea Lac מהסיפור של ורדה ,עם כל התפאורה שהטבע אירגן לארוחת הבוקר שלהם והטיולים שביום למחרת ...
פה אני רוצה להתעכב על התכנון שנדרש : הסברתי לרחל , שלוותה אותי יד ביד בכל שלבי התכנון ,שאני רוצה כמו ורדה -לישון ,לקום, לאכול ולטייל על האגם הנכסף ,אבל הוא לא מופיע בבוקינג ובכלל ... רחל כמו רחל , אחרי זמן קצר הודיעה לי "מצאתי לך" ושלחה קישור .מעודדת מהבשורה ,פתחתי את הקישור ,אבל אוי הכל ברומנית שוטפת ,ללא אפשרות להפוך לאנגלית. אני חושבת לעצמי ,לך תבין את הראש הרומני, ממש הסבר פניך לתייר . שוב טלפון לרחל ,שמתרגמת לי את הרשום ומסבירה שיש מקום ,שניתן לשלוח להם מייל הזמנה ומתנדבת לרשום ברומנית ...ואני באנגלית ליתר בטחון .במקביל ענתתת חזרה מערבות רומניה והסבירה שהזמינה מלון דרך בוקינג באמצע הדרך "סייסטה" וכמובן שיותר שווה על האגם . עד שאדע אם עברתי את מבחני הקבלה של הפנסיון ,הזמנתי במלון של ענתתת (אין דמי ביטול ) . למחרת קיבלתי תשובה באנגלית צחה שהתקבלתי . המחיר יותר גבוה מהאתר ושעלי להעביר "דמי רצינות" 15% מיקדמה בהעברה בנקאית . בחישוב פשוט לא בא בחשבון .
שוב טלפון לענתתת ולרחל עם תשובתם . ענתתת שתקרא מאז "הפרקטית שבחבורה ", אמרה שזה דילר של האיזור ולא הפנסיון עצמו ושלחה לי קישור לפנסיון +מייל וטלפון כולל תרגום של גוגל לאנגלית (כאמור התיירות לא בדיוק... ).אני שולחת את הרומנית של רחל והאנגלית שלי מחכה יום,יומיים שלשה .. תכף הטיסה . רחל מציעה שאטלפן .להפתעתי גם עונים לי ואפילו הגברת עוברת לאנגלית טובה . אני מסבירה את הצרכים והיא בחוסר חשק מופגן ,אומרת את המחיר ושואלת או יותר נכון דורשת :מתאים לך ?ולהפתעתה עניתי כן .לוקחת את שמי ניידי וזהו . מרב בלבול שכחתי לקחת את שמה ,של הגברת הלא נחמדה בלשון עדינה . רחל מציעה שאתקשר שוב ,לקחת את שמה - אין סיכוי !!
 מייד תבינו ,למה הקדמתי עם השעמומון ,הארוך והמייגע הזה .חזרנו לC7 - עולים ועולים באמצע הדרך ,עוברים את "מלון סייסטה" שביטלתי וכולנו גאים בי על ההשג הכפול, שבהשגת הפנסיון על אף ולמרות הרומניה ,שמעתה תיקרא "האנטיפטית" וגם על ההפתעה שגרמתי לה בתשובתי האמיצה. איי שם בקצה השמיים ,אנחנו רואים איזור מכוסה בענן וכשאני אומרת ענן אני מתכוונת .. והבחור הגדול אומר ,שהוא מקווה שהאגם לא שם . אני בנון שלנטיות מבטלת את הרעיון ולא נותנת לסיפורי טיול של איילה ועוד...לחדור לחלומי - סיפרו שלמרות שעברו שם ,לא ראו את האגם ,מרב שרבץ ערפל כבד על האיזור . לפי אבני הדרך תוך 15 ק"מ הגענו ,אבל הג'י.פי של "גוגל מפ "מתעקשת ,שאותם 15 ק"מ ימשכו נצח. כעבור 5 דק' הטמפ' ברכב הראתה צניחה חופשית . כמו הרמזורים ברומניה ,שעוברים מירוק לאדום ,כך נעמד לפנינו קיר ערפל שלא רואים ממטר , איזה מטר ... הג'י פי צדקה. תוסיפו לזה שלג בצידי הכביש ,הטמפ' 2 מעלות וכולנו בסרט אימה - שונאת סרטי אימה .מימיננו מתגלה מבנה עם רכב חילוץ /משטרה .אני יורדת לברר מתי הסוף של הסרט ,שממש לא אהבתי וציפיתי לסיומו . החברה הרומנים הסבירו בשלווה סטואית ,שמייד נגיע למנהרה וק"מ מסיומה מצד ימין, נגיע אל האגם הנכסף.תזכירו לי למה רציתי להגיע אליו ? מה היה לי רע עד עכשיו? ועוד צריך להפגש פנים מול אנטיפטית . הנוער מאחור בהתרגשות מהריאליטי ,שהם חלק ממנו ...עוברים את המנהרה ,איבדנו תחושת זמן ואז מודיע הבחור הגדול ,שאנחנו במגמת ירידה = פיספסנו את הפנסיון . תוך 5 דק' הטמפ' עולה , קיר הערפל נעלם ואני בקריסת מערכות .ידעתי בחלק היחידי במח שעוד תפקד ,שתוך חצי שעה מגיעים לCASCADA BALIA ויש שם מלון לא מומלץ בלשון המעטה . הבחור הגדול לקח פיקוד , הפעיל את הטכנולוגיה (הצד החזק שלו) ומצא פנסיון מומלץ 
Casa Mosului בבוקינג ,בכפר Cartisoara על כביש 7C למטה . הגענו לכפר וזה היה הכביש היחידי בו וכמו בסרט סוריאליסטי ,פתאום יוצא עדר עצום מ1 החצרות לטיול בכפר . מצבי המנטלי ,שהתבטא בחוסר תפקוד /קומה ,לא איפשר לי לצלם. לשמחתי מצאתי את כל התמונות באתר שלהם .

19204011.jpg

שאלתי את הבחור הגדול ,אתה בטוח שזה מקום מומלץ ? והוא כן . נכנסנו לבית מקסים, שזוג צעיר דובר אנגלית רהוטה הם הבעלים . אני כבר מאמינה להכל אחרי זה .המקום מאוד מומלץ -חדרים מרווחים, מתוחזקים היטב, כל הפרודוקטים מתוצרת עצמית :גבינות ,ירקות,ריבות ... העברנו שם את הלילה בנעימים .הפנסיון נמצא 25 דק' מCASCADA BALIA ושעה מBalea Lac ,כשבאים מצפון .
יום 3 Sibiu היפה - קווינו שלמחרת בבוקר ,מזג האויר יאיר לנו פנים ונצליח לממש את 1 הטיולים שתכננו לאיזור . הזוג החביב הסביר ,שהמצב גרוע מאתמול ואין לנו מה לחשוב על טיולים רגליים .הוא הראה לי אתר שבו מותקנות 2 מצלמות על האגם ובשתיהן ראו קיר של ערפל ובנוסף ירד גשם זלעפות . מצרפת את האתרים עם  המצלמה על האגם  Balea Lac-לטובת אלו שמתעתדים להגיע אליו ו מצלמה על טראנספאגראש .מניסיון אף רומני לא יודע לומר מה קורה למעלה .לו היו לי את האתרים של המצלמות ...
לא נותרה ברירה ,אלא לדלג הלאה ל Sibiu היפה .הגענו אליה מוקדם ,בעקבות ביטול הטיול הרגלי . בחרנו את מלון IBIS בהמלצת יהודה , משום קרבתו למרכז העיניינים . ככלל בחרנו לינות במקומות מרכזים ,על-מנת לא לבזבז זמן יקר וגם שבערב נוכל לצאת ולהנות ממנעמי המקום .שוטטנו בין הפיאצות ,עלינו למגדל המועצה ,גשר השקרנים וירדנו לעיר התחתית - הסיבוב הרגיל .כשחיפשנו מסעדה לארוחת צהריים ,הוצאתי 3 המלצות מ"למטייל" שכולן היו סגורות . לשמחתו של בני ,הגענו במקרה למסעדה איטלקית ,שבה הוא אכל סטיק (בחירה מוזרה לאיטלקית )וביקש להכריז על המקום בראש חוצות PASAJ - כולנו נהננו שם.איך שכחתי ,הבנים החליטו להתפרע על בירה בכל ארוחה ובתחרות זכתה CIUC ,שנלגמה ב PASAJ.בערב יצאנו לעשות סיבוב נוסף ,להפתעתנו גילינו שאין כמעט אנשים ברחובות ורב המסעדות ,בתי הקפה סגורים .כן, יש גם חסרונות בלטייל מחוץ לעונה.

Sibiu היפה

איפה היינו ? אה כן הגענו ליום ה 4 של הטיול ובתכנון סיגשווארה 
ערב קודם חשבנו ,שעוד יום של עיר עתיקה ברציפות והילדים רוגמים אותנו באבנים . בדיקה מהירה העלתה, שלא ניתן לבטל את המלון ולדלג הלאה.שוב הבחור הגדול נחלץ למשבר ,בעזרת הטכנולוגיה ומצא רכיבת אופניים לפארק טבע ,שנראה על המחשב מבטיח . טלפון למקום מסביר לנו ,שהפארק המדובר מישורי לחלוטין ומתאים לטיול משפחתי . נרגעתי ,שוב ניצלתי ממבטי האשמה של הילדים ומ"מה יש לעשות פה " "עוד עיר עתיקה" ... יצאנו לדרך מצויידים באופטימיות . הוחלט לנסוע דרך כביש DJ106 שזרוע בכפרים עתיקים ,שמשומרים /נתמכים ע"י "אונסקו" ,כי לא יצא לנו לראות כאלו .לפי הג'י.פי גם לא מאריך את הדרך . נוסעים בין גבעות ירוקות ,טרסות , מרבדים של פריחה ( הם לא התבלבלו בעונה?) ומידי פעם צצים בצידי הכביש שלטים של אונסקו ,שמכריזים על הכפר הקרוב ומייד רואים מבנים עתיקים שרשומים עליהם שנתם . לאורך כל הדרך אין בית קפה /מסעדה שימשכו תיירים לעצור .לעניות דעתנו הלא מקצועית ,"אונסקו "זורקים לכפריים כסף לפח צבע רצוי מזעזע . הדרך יפה אבל הבנו את הפרנציפ ורוצים כבר להגיע .

DJ106 נוסעים בין גבעות ירוקות ומרבדים של פריחה הדרך יפה אבל הבנו את הפרנציפ ורוצים כבר להגיע  הנה הגענו לוילה פרנקה בסיגשווארה . נכון שמגיע לנו מיטת אפיריון ? הרגשה מלכותית בוילה פרנקה.jpgהכניסה המלכותית ל"Vila Franka " עשתה לנו את היום ואת סיגשווארה (כבר אמרתי שרושם ראשוני ..).ראיתם רק את המיטה ,אבל הכל כולל הכל מלכותי . בחדר היתה גם ספת קטיפה מלכותית ונוחה ששקלתי לקחת הביתה .מה יש ,למה לקחת מגבות ממלונות, אם כבר לקחת אז בגדול .המיקום שלה ממש למרגלות "Sighişoara Citadel" ועלות 2 חדרים ללילה 80 אירו - כן קראתם טוב !!! חניה חינם בכל העיר ,לדברי הקבלה .
אמוצ'קה - מגיע לך broken heart ששלחת אותנו לשם .
המיטה המלכותית ממש הזמינה מנוחת צהריים ,אחרי הנסיעה המייגעת .אבל היה לי פה עסק עם "בייקר" ,שלא רכב כבר 4 ימים והוא לא יפסיד הזדמנות ,שנפלה לידיו כפרי בשל . מייד העלה אותנו במדרגות המובילות למצודה, שם נמצאת חנות השכרת האופניים . התברר שהטוריסט אינפורמיישן / גם השכרת אופניים . "הבייקר" ניהל שיחה עם נציגת המקום וזו הסבירה לו ,שפארק הטבע אכן מישורי ,אבל על מנת להגיע אליו ישנה עליה תלולה ,שתצריך לסחוב את האופניים ."הבייקר " שיודע שיש לו עסק עם פדלאות עירוניות ,ביקש מסלול אחר וקיבל .במהלך החצי שעה הבאה ,החתימו אותנו על מסמכים משפטיים ,כאילו יש בידינו סודות מדינה על האטום האירני +רבע שעה להתאמת אופניים ,קסדות ... והתחלנו ברכיבה בשבילי העיר , כמה גשרים ועוד איזה פארק סטייל הירקון, פיקניק קטן (הצטיידנו לפארק טבע ) וחזרה סה"כ 3 שעות . מקלחת מלכותית והולכים 7 דק' מהמלון לארוחת ערב ב Pizzeria San Gennaro - שהומלצה ובצדק בטיפים של האתר . מנות ראשונות סלט קפרזה + פוקצ'ות שמכינים במקום בתנור אבן +מרקים טעימים . הבנים מזמינים פיצות על תנור לבנים+בירות הבנות פסטות טעימות ומים .נחשו כמה עלתה ארוחה ל4 אנשים ?? 120 ליי - כל 1 מאיתנו בתורו בדק את החשבון ולא האמין . שבעים וטובי לבב הוחלט לשוטט במעלה העיר העתיקה. ברח' של הפיצה בדרך ,שמתי- לב שהחנויות במודל שנות ה70 קטנות (אמיתי לא רטרו) . למשל בחנות שמוכרים מחברות ועטים ,יש גם בובות כמו פעם בילדותי או חנות לכלי פורצלן .הראתי לילדים שככה בדיוק נראו החנויות בילדותי (הם לא ממש התעניינו וחשבו שבטח תקף אותי גל נוסטלגיה כמו לזקנים כמוני ). העיר העתיקה מאוד יפה וציורית , רחובות צרים ומתפתלים ,הכל פתוח ובעיקר יש תנועה של אנשים . שוב עשינו את הסיבוב הרגיל והפעם נהננו . חישבתי ומצאתי שהיום בין האופניים ועליית המדרגות הרבות למצודה פעמיים (גם לאופניים) שרפנו הרבה קלוריות ומגיע לנו קינוח ראוי . במקרה הכינותי מראש ,כתובת של פנסיון casa-cositorarului שיש בו " בית קפה ועוגות הכי טעימות תוצרת בית" ווירנדה עם תאורה ....נו חייבים לבדוק ,אנחנו משפחה של מתוקים ( יש פה מריבות על שוקולדים - בזה לא מתחלקים). הוזמנו: עוגת שוקולד ,שטרודל ,קרם ברולה ועוגת פירות .כל המנות היו נדיבות ,תוצרת בית ומצויינות . הוחלט שלמחרת אוכלים פה ארוחת בוקר לפני שיוצאים לרשנוב . חוזרים לוילה שלנו מתארגנים ופתאום הבחור הצעיר מתפרץ לחדרנו בסערה :"אין אינטרנט יש תקלה עם הספק של המלון - מלון מחורבן , מי רוצה להיות במלון ללא אינטרנט . תרשמי על זה ב"למטייל" שלך ,תלכלכי עליהם בכל מקום אפשרי ..."
אם צריך לבחור באיזו עיר עתיקה כדאי לבקר - Sighisoara הבחירה שלנו (ויסלחו לי כל חסידי סיביו ) במיוחד אם אתם מחוץ לעונה כמונו.

העיר העתיקה Sighisoara הבחירה שלנובית הקפה casa-cositorarului עם העוגות הכי טעימות 

יום 5 נוסעים לרשנוב ,שם נבלה לשם שינוי 2 לילות באותה מיטה 

למה רשנוב זכתה בכבוד ? לאורך כל הטיול דאגנו למלונות בצנטרום של הפיילה . הפעם כיון שמדובר במיני כוכב עם 3 ימים של :"כאן יש המון המון אטרקציות . פארק חבלים, פארק מים, מסלולי הליכה, רכבלים, טירות, מבצרים (בראן ורשנוב), כנסיות, מבצרים, שופינג, פויאנה ברשוב, חוות הדובים בזרנשטי, חוות הסוסים ליד רשנוב, מעבר הרים רשנוב-פרידאל (מסלול הליכה ובאנג'י לאמיצים) "
כה אמר מיקי ומי כמוהו יודע ... ואמה שעלתה עלי (אין לי חוש אוריינטציה בגרוש) הוסיפה גוגל מפ של האיזור להמחשה . 
בנסיעה מסיגשווארה לרשנוב לא תוכננו עצירות . ברם אולם משמאלנו למעלה הופיע "מבצר רופיה" במלוא הדרו . הרכב פנה שמאלה בחריקת גלגלים (אפילו הוא לא ידע שהוא כזה) ויצאנו לבדיקת פתע במקום . המבנה עצמו מאוד מרשים וחולש על נוף מכל הכוונים . אכן מצדיק את כל הסופרלטיבים שקיבל ממיקי ויהודה . 
המשכנו לפנסיון של ג'טה וסנדו ,שקיבלו אותנו בחמימות . לאחר התארגנות קצרה ,יצאנו לכבוש את "מבצר רשנוב" עם הטרקטור האחרון (הכל כבר נרשם עליו). 
השמועה על תבשיליו של "המאסטר שף" סנדו ,הגיעה לאוזנינו והוזמנה מראש ארוחת ערב - אוכלים ולא מאמינים לטוב שנפל עלינו ומבקשים עוד קצת וגם מתכון . יש אמת בפרסום ובשמועה .
יום המבצרים הגיע לסיומו. איזה מבצר ניצח בתחרות היופי? חפשו את התשובה בתמונות ומחר עם בוקר (אתם יודעים כבר שאצלינו זה11 ) נדהר עם הג'יפ של ויולטה לרכס בוצ'ג'י .

מבצר רופיה ניצח בתחרות וקיבל בוק שלם 

בסעודת הערב אצל סנדו וג'טה ,תוך כדי שיחה על אה ועל דא וניסיון כושל להוציא ממנו מתכון (ננסה גם מחר) ,ג'טה שאלה מה התוכניות למחר ? מייד שלפתי את קובץ הטיול והקראתי לה את שלל האפשרויות ,שכללו 10 ימי טיול לפחות . היא שהבינה ,שקצת התפזרתי הציעה את ויולטה עם הג'יפ והראתה לי את המסלול +תמונות של 5/6 עצירות טיולים /נקודות עיניין = 7 שעות בעלות 400 ליי .קבענו למחרת ב 11 בבושטן .( זוכרים ,שהזמנו ג'יפ מחב' ההשכרה ? היה לנו חזון - לבצע את טיול הג'יפים של ורדה עצמאית ולראות דב מתגרד על העץ .ורדה כתבה שאפשר...אבל בסוף קיבלנו פאסאט )

יום 6 ובו נדהר עם הג'יפ של ויולטה האלופה לרכס בוצ'ג'י

עם פגישתנו ,הסברתי לויולטה שאנחנו מעוניינים לעלות ל"בבלה" ולטייל רגלית ומשם נמשיך הלאה בסיבוב . ויולטה הראתה לנו את הענן שמכסה את ה"בבלה" והסבירה שעדיף להתחיל את הסיבוב הפוך ואולי העננים יתפזרו ... (שום ענן לא יקלקל לי שוב את התוכניות והבטחתי לבחור הצעיר שהיום סוף סוף מתחיל הטיול האמיתי ) הודעתי לויולטה שמתחילים עם ה"בבלה" . כבר עם תחילת העלייה בכביש ,ויולטה האלופה ביצעה עקיפה של 4 מכוניות בו-זמנית שהפריעו לה . בהמשך תפגין כישורי נהיגה ,שלא מביישים נהגי מרוצים במשחקי מחשב . הכביש מטפס במעלה ההר כשהעצים בצבעי שלכת .הגענו למחסום ,שממנו העליה ברגל .ויולטה הסבירה שהדרך אמורה לקחת חצי שעה עד לבבלה ,לנו לקח יותר (למה להכנס לפרטים ) . שכחתי לציין שהפצרתי בילדים שקר למעלה ושיתלבשו בהתאם . הדרך היתה בעליה + לא היו עננים שיפריעו לשמש להכות בנו = הילדים התלוננו עלי ועל השושלת הפולנית . אמרתי "תהרגו אותי ודי" כיאה לפולניה . הגענו ל"ספינקס" שיותר פוטוגנים בתמונות .הצטלמנו וחזרנו בשבילי הקיצור למחסום . מרוצים אך רעבים (מ9.30 בבוקר לא אכלנו ),ביקשנו מויולטה האלופה , שתיקח אותנו למקום טוב לארוחת צהריים.היא בדרך לא דרך אך בבטחה ,הביאה אותנו לעמק ובו מסעדה ב Complex Turistic Zanoaga טל 0730579165 (נראה אותכם מגיעים בלי ויולטה האלופה)שמגישה אוכל ביתי טעים וזול . משם המשכנו לסכר ואגם BOLBOCI היפה-ירידה קצרה צילומים וממשיכים לקניון TATARULUI . בדרך היינו אמורים לפגוש את הדב של ורדה מתגרד על העץ ,אבל הוא הבריז ,איזה באסה וגם לא היו פירות יער ... נאלצנו להסתפק בהליכה קצרה בקניון היפה .משם המשכנו לנקודה האחרונה ,מנזר +מערה בסלע PESTERA מאוד יפה .
נפרדנו מויולטה האלופה וחזרנו לסעודת מלכים נוספת ממטבחו של סנדו .ברקע התנגנה מוסיקה טובה ,הרבה צחוקים ... וסנדו מגלה את המתכון ,ללא כל לחץ,הפעלת קסמי או כל טריק מלוכלך אחר .
היום הוכתר בהצלחה מרובה 

כך דהרנו ברכס בוצ'ג'י עם ויולטה האלופה  IMG_2799.JPG בדרך סתיו בחלוני עצירה 1 תצפית על פרחובה עוד מפרחובה

הדרך לבבלה - את צילומי הספינקס ראיתם אצל אחרים P1050216.JPG

IMG_2638.JPG אגם BOLBOCI

קניון TATARULUI הדרך למנזר PESTERA רצופה פלגים ומפלונים וגם כבשים
 מנזר PESTERA מכל הזוויות נקודה אחרונה בטיול המקסים עם ויולטה האלופה

מתוך המערה הנוף ממנזר PESTERA
טוב , גם דברים טובים מסתיימים וכך הגענו ליום האחרון

זוכרים שהדב של ורדה הבריז לפגישה איתנו ? זוכרים שאני רוצה כמו ורדה ?
 נזכרתי שברשימה של מיקי ב"כאן יש המון המון אטרקציות .." יש פארק מגורים חופשיים לדובים - The Libearty Sanctuary .נו נו , גם נראה הרבה דובים (ורדה ראתה רק 1) וגם נתרום את חלקנו במאמץ להצלתם ושיקומם . ערב לפני ,בדקנו עם ג'טה (מונתה אצלי רשמית להמלצות וטיולים אחרי היום הנפלא עם ויולטה האלופה) את האפשרויות בדרכנו חזרה לבוקרשט . "חוות הדובים "סומנה בתחילת היום ,רק 4 ק"מ מהפנסיון ,בשאיפה יומרנית להגיע לסיור השני שמתקיים ב 10 בבוקר (נראה שאפילו משפחתי שמאחרת לקום תוכל לעמוד במשימה החשובה ) . קבענו עם המאסטר שף ב9.00 ארוחת בוקר ואפילו הגענו באחור של כמה דקות ( למה להיות קטנונים) . סנדו כהרגלו הפתיע בכל ארוחה + תיבל בחוש הומור ,שהוביל לשיחה ערה (מי זוכר שיש משימה ) ,כמובן מחמאות על הארוח ובכלל ו... 10 בבוקר . טוב ,אז נלך על הסיור של 11.00 . אחרי חיבוקים ונישוקים יצאנו לדרך ,4 ק"מ שתורגמו לזמן נסיעה של 20 דק (רק ברומניה זה יכול לקרות) והגענו לארץ המובטחת מוקדם לשם שינוי . האיזור שבו נמצאת החווה , מבודד וקסום . כשהגענו לשער ,הסתבר שהסיור הבא ב11.30 (אז מה אם כתבו 11) . למרות הציפייה וההתרגשות לקראת המשימה , משפחתי היקרה לא הראתה התלהבות מהשינוי בזמנים וכל 1(מסיבותיו) וכולם ביחד(חוץ ממני שלא הסכמתי לחזור ארצה בלי לראות דובים ) התאחדו לביטול המשימה החשובה ולדילוג הלאה . מייד הפעלתי את נשק יום הדין :הבטחתי לבתי קניות ,שהיא אפילו לא חלמה עליהם בבוקרשט ( הכל פתוח עד 10 בלילה ויש לה כרטיס חברות ב"ספורה" שמקנה 15% הנחה בקנייה הבאה ...) לבחור הגדול הצעתי שנוותר על "ארמון פלש" בדרך לבוקרשט ובכך נחסוך יותר מחצי שעה שאנחנו מפסידים פה וגם לא נתקע בפקקים האיומים ,שויולטה האלופה הזהירה אותנו יום קודם ,בשל פסטיבל שנערך בסינייה (אין דבר שיותר מפחיד אותו מפקקים ) .אחרי שהצלחתי לשכנע את הגרעין הקשה (עברה חצי שעה)דרכי היתה סלולה למפגש הרב דובי .
 הפארק משמש להצלת דובים ( 75 )שהשתתפו בקרקסים , ניצודו ,נדרסו ועוד דברים עצובים .המרחבים הגדולים של הפארק והפעילות במקום מצדיקים את השם Li bear ty . בתחילת הסיור ,מגיעה משאית עמוסת אוכל (1טון ביום),הדובים מגיעים ( לא כמו בגני חיות ) לאכול ולריב (מסתבר שהדובים הם אסוציאלים ,דוב דוב לנפשו )ומצאנו את עצמנו מאוד קרובים אליהם . הסיור מעניין ומשכיל ואף 1 לא הצטער על ההחלטה המשותפת שבמפגש עם הדובים .

רציתי לשתף אותכם בתמונות מהמפגש ה"רב דובי"

הגיע זמן דב 211568.jpg
 הפארק מבודד וקסום עם מרחבים גדולים 211563.jpg
 דב תאילנדי מגרד באף 211569.jpg
 יש גם פטריות בשלל צורות וצבעים
 תמונה קבוצתית


 זוכרים את "כאן יש המון המון המון אטרקציות ..." בסוף הרשימה: "..חוות הסוסים ליד רשנוב, מעבר הרים רשנוב-פרידאל (מסלול הליכה ובאנג'י לאמיצים) " כה אמר מיקי וכבר אמרתי לכם ,שמי כמוהו יודע . אז בדרכנו לבוקרשט נסענו מחוות הדובים ל "קניון רשנוב "(מעבר הרים רשנוב-פרידאל). בדרך רואים את "חוות הסוסים של דיאנה" הפאסטורלית וחשבתי לעצמי ,אולי אציע שנרכב על סוסים בקניון, בעזרת מדריך מלווה ( כי לא יודעים לרכב וג'טה אמרה שזה נחמד. ) וויתרתי ,גם לי יש גבולות . הקניון קטן וחביב ומשמש כארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות לאמיצים : אומגה בין הצוקים ,באנג'י , טיפוס הרים אמיתי (לא על קיר ) ועוד פעילויות אקסטרים מפחידות. הבחור הצעיר ,הסתכל בערגה על חבורת צעירים ש"שיחקה רולטה רוסית בין מתקני העינויים שתלויים מעל ראשינו " . מבט חטוף על הבחור הצעיר שלי ומייד רצתי כאיילה אל המדריכים/מארגנים ( בדרך לשם הבנתי את גודל הצרה שהפלתי על ראשי בהתנדבות -מה עבר לך בראש ?שכחת שאת פולניה ? ) לשמחתי /צערי התברר שיש לתאם מראש את הפעילות . טוב אי אפשר לטעון שלא התכוונתי ...

בדרך הסוסים של חוות דיאנה - האצילות מחייבת קניון רשנוב היפה גם מפלים יש בקניון קניון רשנוב ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות לאמיצים
 מי רוצה טיפוס הרים אולי באנג'י

נג'י
 ומי רוצה אומגה
 זהו , מפעילים "גוגל מפ" לבוקרשט ,שמכוון אותנו לכביש A3 - הטוב והמהיר ביותר שנתקלנו ברומניה-130 קמ"ש כל הדרך (מהירות מותרת) ואנחנו כמעט לבד על הכביש (אולי חדש שהרומנים אפילו לא מכירים?) .מחכים לשלט שיראה לנו כביש אגרה ותשלום ,אבל זה לא קורה . מייד עם הגעתנו לבוקרשט , הבנות לקניות והבנים לארמון צ'אוצ'סקו +פארק צ'ישמיג'יו (מי יכול להגות שם כזה) 2 הצדדים רשמו הצלחה . סיימנו בארוחת ערב, בהמלצתו של יהודה ,במסעדת CARU CU BERE הגדולה,בעלת מבנה מיוחד . אומנם היא גדולה וקצת רועשת ,אבל האוכל טעים . לא סתם כ"כ הרבה רומנים ממלאים את 3 קומותיה וצריך להזמין מקום מראש . קינוחים זה עיניין רציני אצלינו .לא ניתן לחלטורות בויטרינות שבמסעדות (אפילו כזו שיש לה מוניטין) לפתות אותנו . בסיור מקדים גילינו את האוצר ואנחנו יודעים לזהות יהלומים מלוטשים הקרויים שוקולד CHOCOLAT BOUTIQUE - התכשיטים המשוקלדים שעמדו בחלון ,גרמו לנו התלבטויות קשות בבחירה . לבסוף נפל הפור וכ"א התייחד עם קינוחו (אתם זוכרים שאצלינו לא מתחלקים במתוקים ) כולנו יצאנו מנצחים .
 עם טעם טוב של שוקולד וניצחון , הסתיים הסיפור הרומני