ויסבאדן ( Wiesbaden ) עיר הבירה של מדינת הסן (Hessen) בניין הקאזינו (Kurhaus) הוא מבנה מרשים. אם רוצים להיכנס לחדרי ההימורים יש להתלבש בהתאם. מאחוריו נמצא פארק עם אגמון שאפשר לשוט בו. ב-Kranzplatz, נמצאת מזרקת קוך (Kochbrunnen), מזרקה של מים חמים שמגיעים ממעיינות באזור. המזרקה ממש קטנה – לא מרשימה. יש מקום שאפשר גם לשתות מהמים. ממש חמים. עלינו לגבעת נרוברג (Neroberg Hill) ברגל בגלל שהמשטרה לא אפשרה להגיע ברכב למעלה בגלל הצפה של מבקרים. שאלפי מסתבר שרוב האנשים שהגיעו למקום באו לברכת השחייה הסמוכה ולא לגבעה (היה יום ראשון והיה מאד חם). הנוף יפה אבל לא הכרחי. אפשר משם להתחבר לכביש דרך הכנסייה הרוסית יפה.

טירת אלץ ( Eltz ) . בהתאם להמלצות בלמטייל בחרתי את העלייה ברגל. העלייה לא קשה ומאד יפה. חשוב לדעת שעל מנת להגיע לחניה שממנה עולים ברגל יש להיכנס בהכוונה הראשונה לחניה מכיוון כוכם לעבר העיירה Moselkern . החניה שנמצאת ליד מסעדה ובית מלון, התשלום לחניה באמצעות מטבעות. לנו לא היו, לכן נסענו קצת חזרה וחנינו במקום שהתאפשר -כ 500 מ' מהמקום. השביל לטירה מתחיל אחרי בית המלון. מתפתל ביער ליד נחל. אם לא מעוניינים בטיול הזה אפשר לפנות בהכוונה הבאה לחניה של אלץ , נוסעים די הרבה ומגיעים לחניה שנמצאת מעל הטירה ואז יורדים אליה . כנראה יותר קל אבל פחות יפה. הטירה והנוף יפים מאד ואחד האתרים המשמעותיים בגרמניה.

בלסטיין (Beilstein)  עיירה קטנה וציורית מאד באזור כוכם . הייחוד שלה אילו הגפנים שמעטרים את רב הבתים בעיירה. בכלל מדהים איך מגדלים שם גפנים בכל מקום אפשרי גם כאשר מדובר על מדרון תלול מאד. על אחד הבתים יש סימון עד להיכן הגיעו מימי נהר המוזל בהצפות לאורך השנים. מעניין לראות.

אולמן ( Ulmen)בעיירה אגם יפה Ulmener maar. זהו האגם הוולקני הצעיר ביותר באירופה. כאשר חוזרים מהסיור דרך הכביש ניתן לראות קיר של שכבות גאולוגיות. הגענו לאגם אחרי שחנינו ליד בית הקברות שצמוד לכנסיה. מהחניה יוצא שביל שמוביל לאגם. שאפשר גם לרחוץ בו כאשר לא קר מדי. ניתן לכלול במסלול גם ביקור בשרידי הטירה של העיירה.

.

שמורת אייפל-Eifel National Park))

Ordensburg Vogelsang המבנים, האווירה וההיסטוריה די מדכאים ונראה שאפשר לוותר עליו אלא אם מתעניינים במלחמת העולם השנייה או מעוניינים לבקר במוזיאון. כשמתקרבים למוזיאון יש תצפית יפה לנהר אורפט (Urft ) . ערכנו תצפית קצרה ויצאנו מהאתר.

אינרור(Einruhr) בעיירה יש תחנת מידע ובה נותנים מפות לטיולים באזור. אנחנו בחרנו במסלול קצר וסיבובי ליד הנהר רור. המסלול נמצא מעבר לכביש.. במקום מגוון גדול של עצים . זהו מסלול לימודי כולל שלטים עם הסברים על הצמחים באזור. יש גם מסלול שעולה ביער הסמוך. עשינו קטע קצר ממנו.

רורברג(Rurberg)  בכניסה לעיירה (כשבאים מכיוון רורברג) יש ברכה חיצונית טבעית שהיא שלוחה של הנהר ומתאימה גם לילדים קטנים כי חלק גדול ממנה ממש רדוד.

מונשאו Monschau – בדרך לעיר העתיקה כדאי לעצור במבנה גדול ובו אולם אחד שמיועד רק למכירת חפצי זכוכית. צמוד לאולם זה ניתן לראות הכנת פסלוני זכוכית. מרתק לדעתי. באולמות אחרים מוצגים מוצגים למכירה מגוון של מוצרים למשל אבנים מיוחדות, ארנקים וחגורות, תיקים, תכשיטים ועוד. בצד השני של המבנה מוצגים פוחלצים , למי שאוהב. העיר העתיקה יפה ויש בה אווירה נעימה.

בלגיה

ייריס ( W'eris) בעקבות המלצה בלמטייל הגענו לעיירה שייחודה במנהירים שנמצאים בתוכה ובסביבתה הקרובה. המנהירים הן אבנים ארוכות הניצבות כלפי מעלה. הן הוצבו כנראה ע"י הדרואידים, שהיו עובדי אלילים עבור טקסי פולחן פגאניים. במוזיאון Megalithes שמוקדש לנושא , מחלקים חינם מפות ובהן תיאור מסלולים שמאפשרים לראות את המנהירים. בחרנו סיור בתוך היער. סיור מהנה. יש לשים לב למפה כדי לאתר את האבנים ולא להסתמך על שלטים.

דינאן (Dinant) . עיירה יפה ליד הנהר מז. כניסה מיוחדת דרך מרווח צר בסלע. העיירה נמצאת במורד ולמרגלות הצוק ומעליה מצודה. העיירה מלאה בפסלי סקסופונים מאחר שממציא הסקסופון נולד בה .

.Parc Naturel Régional des Ardennes כדאי להגיע לתחנת המידע שנמצאת ליד מגדל תצפית שנקרא Tower Millennium . שם יש הכוונה למסלולי טיול רבים באזור. המגדל תצפית הוא אטרקציה בפני עצמה. גובהו 60 מטרים. מומלץ לעלות את כולו . יש שתי נקודות תצפית בדרך למעלה. הוא בנוי בצורה ידידותית מאד ומאפשר גם לבעלי פחד גבהים להגיע עד למעלה.

נהר מוז(Meuse)  נמצא בצד הצרפתי של השמורה . התקרבנו אליו בעיירה שנקראת Joigny sur Meuse . טיילנו לאורך הנחל בשביל שהוא חלק משביל ארוך לאורך הנחל שמיועד לרוכבי אופניים.

ברנכסל קיוז (Bernkastle-kues) עיירה ליד נהר המוזל . באזור העיירה טיילנו ליד נחל ובו מפל קטן Waterfall . בהמשך הכביש שלידו זורם הנחל מגיעים לחניה שממנה אפשר להגיע לטירה Burgruine Landshut. הכניסה לטירה ללא תשלום. מהטירה נשקף נוף העיירה ונהר המוזל

פרנקפורט (Frankfurt)

מוזיאון לאומנות שימושית ((Museum Angewandte Kunst מומלץ. חלקו האינטרקטיבי מאד מעניין ובילינו בו כשעתיים.

הגנים הבוטניים יש לשים לב לשעות הפתיחה.

הגעה לשדה התעופה לשדה התעופה נסענו ברכבת . בתחנת הרכבת יש דוכני אוכל מסוגים שונים. אנחנו אכלנו אוכל אסיאתי בדוכן שבו מגוון רב של מאכלים ואפשרות לשבת.

לינה

Pommern עיירה שסמוכה לכוכם Cochem)) ליד המוזל. הצימר נקרא Frevel (כרגיל רצוי לדעת גרמנית כדי לתקשר עם בעלי הצימר). דירה גדולה ונעימה.

Schleiden המיקום מאד נוח כדי להגיע לשמורת אייפל (Eifel National Park ). זהו צימר שקיבל חוות דעת מאד טובות בבוקינג . הוא אכן מאובזר מאד אבל לי הוא מאד לא התאים . ראשית נכתב שהוא בעיירה Schleiden הוא אכן משוייך לעיירה הזו אבל למעשה נמצא באזור שמנותק ומרוחק מהעיירה. הצימר נמצא על כביש יחסית ראשי, מתפרש על 3 קומות. גרם מדרגות הראשון לולייני ועשוי ממתכת עם חורים-לא ניתן ללכת עליו יחפים. בקומה העליונה – שבה ישנים, אין שרותים. הקומה העליונה היא למעשה עליית גג. התקרה נמוכה ואלכסונית. הקורות נמוכות בולטות מצופות בטיח שפריץ ולמרות שנזהרנו נתקלנו בהם מדי פעם וזה לא היה נעים. המסקנה ,חשוב לברר היטב מה מבנה הבית לאן הוא פונה ואיך הוא בנוי. לעתים התמונות מטעות כמו במקרה הזה.

ו